Učenie farieb a číslic

hu3hu3
31. júl 2014

Ahojte baby, mam 11 mesacnu dcerku a chcem sa Vas spytat odkedy ste zacali svoje deti ucit farby, cisla...atd..a citat im....dakujem

januliku
31. júl 2014

@hu3hu3 Čítať, rozprávať, spievať jej ... môžeš od malička. Farby, čísla, abeceda je individuálne, ale v roku určite ešte nie. Moja sa základné farby naučila v 2r (rada maľuje, tak si triedila pastelky podľa farieb, tiež štipce na prádlo a pod.), neskôr ju začali zaujímať aj čísla, tak sa naučila rátať do 10 (vždy rátame schody, poschodia vo výťahu a pod) a teraz ju už zaujíma aj abeceda, keď vidí nejaké nápisy (na tričku, v letákoch, v knihe), tak sa stále vypytuje "čo je toto", "aké je toto písmenko" a tak čítame všetko po písmenkách.

pribinak
31. júl 2014

Ona sama prejaví záujem, ked jej budes citat a ukazovať v knižkách, nemusíš ju nic prácne učiť, deti sa samé rychlo učia
Nenechaj sa zmiasť mamičkami "zazracnych deti" ktoré v 2 rokoch uz poznali farby, čísla a abecedu, to len vedeli naspamäť knižku, ktorú im často čítajú
Deti vo väčšine okolo 2 rokoch len začínajú triedit a rozlišovať farby

danula.ch
31. júl 2014

@hu3hu3 neuc deti cielene, zbytocne skoro. uvidis, kedy sa same o to zacne zaujimat, vtedy s tym zacni aj ty. vtedy sa to nauci najlepsie a s radostou 😉 . niektore deti to zacne zaujimat pred 2. rokom, ine este aj takmer 5 rocne nevedia napocitat do 10

danula.ch
31. júl 2014

@pribinak to nie je celkom tak ako pises. urcite su aj take deti, ktore sa to vsetko naucili cielenym ucenim rodicov, ale su aj take deti, ktore sa to naucili same, lebo to silou-mocou chceli vediet, s minimalnou pomocou. mam to doma, tak viem 🙂

estrapo
31. júl 2014

ahoj. my sme to tiez nesili ale veeeeeeelmi pomohlo pozeranie videa od mamicky pod nickom elkatelka123 /na youtube/ vrelo odporucam / ma tam rozne naucne videa/ . nasi sa to naucili tak v dvoch rokoch a nieco vdaka tomu videu zrazu vedeli farby a rozne dalsie veci ja som bola stastna a milo prekvapena, skus jej to kedy tedy pustit a uvidis, ze zrazu sama, ked pride jej cas, ti zacne hovorit co akej je farby. e.

babulina
31. júl 2014

my sme detom vela rozpravali typom aha modra salocka, vidis cervenu kvetinku? .... potom sme mali fazu asociacii zlta ako slniecko, cervena ako licka, modra ako oblacik ...
cisla sa naucili cez svoje narodeniny, kolko mas rokov? dva nabuduci rok budes mat tri a ukazovanie na prstekoch, plus vela sme si prezerali leporela kde sa vyskytoval dany jav ktory sme si chceli vycibrit ak teda bol zaujem zo strany deti, co u nas teda vacsinou bol 🙂

saurian
31. júl 2014

@hu3hu3 receptivne a expesivne farby deti poznaju priemerne az po tretom roku, tak okolo 3,5-4r. co sa tyka ich "rozlisovania" - tak ak ju velmi chces ucit, tak ich mozes tak vytriedit, prip stavat veze z kazdej farby, ale urcite nie v 11m. teraz mozete si jednoduche knizky citat/prezerat, poznat zvieratka zakladne, ako robia. cisla plati ze dieta ma v 2r ukazat kolko ma rockov, v 3r naratat do troch, v 4r do styroch, v piatich by malo do 5, ale vedia aj do 10 deti bezne. v 5r by uz malo aj poznat ako vyzeraju cislice do 5. ale 11m dieta je skoro ucit farby, cisla.... treba sa im venovat hlavne v prirodzenom prostredi - v hre, pocas dna, rozpravat, komentovat to co ich zaujima.... teda v tomto veku hlavne v prirodzenom prostredi! teraz sa uci zakladne slova receptivne, zacina ich zvladat expresivne, uci sa socialnemu kontaktu. to je to co teraz potrebuje, ziadne planovane efektivne ucenie.

nigguska
31. júl 2014

Moj ma 4 roky-pocitat vie do 10 po slovensky a anglicky ale farby neovlada. Obcas sa trafi obcas nie....

hajajanka
31. júl 2014

@hu3hu3 Syn poznal farby uz ako jednorocny, dcera ako dvojrocna (vsetky, nielen zakladne). My sme ich neucili pracne farby, cisla, pismena. Vela sme s nimi citali a opisovali, co je na obrazkoch, tak sa ucili. Opisovali sme uplne vsetko do detailov. A ked zacali prejavovat zaujem o nejaku oblast (cisla, farby a teraz dcera aj pismena), tak sme to podporili tym, ze odpovedame na vsetky otazky.
Syn bude mat 6 rokov, pocitanie zvlada nad 1000, scitanie, odcitanie a pod. Dcera ma dva roky a pocita do 5, ale uz sa zaujima aj o ine cisla. Ked vidi cislo, tak sa nan pyta a nasou odpovedou sa zaroven uci.
Ja nie som velmi zastanca cieleneho ucenia sa malickych deti. Skor to robit hravou formou, opisom veci okolo nas. Nam sa moze zdat, ze to je malo, ale pre deti je to uzasny prisun informacii, ktore su schopne si zapamatat.
Nase deti miluju knizky, takze citame, citame a citame. Slovnu zasobu maju velmi bohatu, co pripisujem nasej neustalej komunikacii.

huginko
31. júl 2014

@pribinak nemyslím si, že dieťa v dvoch rokoch pozná a rozlišuje farby len preto, že je to naučené z knižky naspäť. Môj syn v 2 rokoch, mal presne 24 mesiacov, poznal farby a nielen základné. a to pomenoval farby kdekoľvek sme boli, bez toho, aby daný predmet poznal predtým. tiež poznal značky áut ( myslím Peugeot, mercedes a tak).......teraz má 5 rokov, sám sa naučil počítať, odpočítavať.....avšak si myslím, že deti netreba učiť nič nasilu, samy najlepšie vedia, kedy je ten správny čas. Stačí ich len správne motivovať a vytvárať podmienky, aby sa rozvinuli v tom, čo ich baví a majú na to vlohy. Náš ma napríklad vynikajúcu pamäť, avšak plienky sme nosili do 3 rokov, tiež sa mu nechcelo dlho chodiť...... Každé dieťatko je proste iné..... 🙂

22beba
31. júl 2014

moj ma dva roky a dva mesiace a až teraz vie pomenovať farby a s mojou pomocou vieme napočítať do 10... ale aj tak si myslím že ešte houby vie k čomu je to dobre 😀 opakuje to ako básničku takže asi sa čislam nerozumie ... farby pomenovat nevie ale napr modré autko dá do modrej garáže a tak 🙂

pribinak
31. júl 2014

@huginko napísala som väčšina deti!!! Nie všetky deti

huginko
31. júl 2014

@hajajanka my to máme doma rovnaké.... 🙂

lusinka_1
15. nov 2015

Asi treba iba skúšať. My to teraz našim malým riešime aj cez youtube. Napr.

https://www.youtube.com/watch?v=_RNtswerxao

🙂

anetuska7
18. nov 2015

Naša poznala farby už ako 4 mesačná keď som jej chcela dať červené dupačky strašne plakala a keď som ukázala biele tak prestala.

monca2911
18. nov 2015

môj názor je taký že to tie dnešné moderné mamičky trošku preháňajú aj s farbami, písmenami, číslicami. asi by pre nich bolo ideálne keby s tým ako začínajú rozprávať, poznali hneď aj farby, písmená ....moje deti majú 6 a 4 roky a nikdy som ich neučila ani písmená ani čísla ani farby... nech si užijú svoje detstvo a na učenie majú ešte čas. chodia do škôlky a tam sa všetko, čo je potrebné naučia. nie je to pýcha keď dieťa v prvom roku života pozná farby...TAKŽE NECHAJTE DETI DEŤMI