Úder do hlavičky u malých detí. Máte s tým skúsenosti?

tinka1001
30. máj 2009

Ahojte mamičky....

chcem sa opýtať... dnes som nechtiac ☹ ani neviem ako - proste nešťastná náhoda) dosť silno buchla malého 3-mesačného synčeka do hlavičky (do čelíčka). Chvíľu plakal, no potom prestal, okúpala som ho, napapkal sa a teraz spinká. bol trošku plačlivý, ale myslím, že sa veľmi zľakol a zostala mu aj malá modrinka nad obočím. Máte už s týmto skúsenosti. Treba ísť k lekárovi, aby ho skontroloval??? Alebo ho treba len sledovať... Moooc sa bojím.... Vraj sa môže spôsobiť krvácanie... ale čelíčko už je dosť tvrdé u bábätiek, ale aj tak ... ☹

Moc ďakujem za podobné skúsenosti...

mousunek
30. máj 2009

otazkou je cim jsi ho prastila?

tinka1001
autor
30. máj 2009

buchla som ho rukou.... boooooooooooooože dúfam, že si nebudete myslieť, že som ho bila 😔 .... môjho chrústika malého

diddi
30. máj 2009

len ho sleduj...ci nevracia...nema rozsirene zrenicky....ci je neobvykle spavy....

mousunek
30. máj 2009

jejda asi jsem otezku napsala spatne co, nezlob se, pokud neblinka nebo neni divny tak bud v klidu, pockej az zacne lezt a chodit to bude jeste bouchancu 😉 muj malej leze a kdyz se ucil ze ctyrech posadit tak se kolikrat hlavickou prastil v zapalu boje o zem, o skrin a jine, kdyz si toho nevsimnu ani nezabreci a kdyz ano je to rev

scharfinka
30. máj 2009

Tinka, buď klidná, kamarád pracuje na rentgenu a při jedné příležitosti jsem se ptala jak je to s úrazy hlavičky, tak říkal, že pokud dítě po uderení hlavičky není malátné, spavé, nezvrací a zorničky má obě stejné, tak je to v poho.....předpokládám, že rukou si ho nemohla tak silně praštit, že by mu něco bylo.....

tinka1001
autor
30. máj 2009

... čo sa týka úrazov, jooooj tých som už zažila až moc... ten môj 5-ročný expert mi dal zabrať 😀
Ale teraz som sa veľmi zľakla, Lukáško je ešte maličký,má mäkučkú hlavičku.... no uvidíme

... ale ďakujem.... možno sa trošku ukľudním 🙂

mousunek
30. máj 2009

tinka1001 - kdyz by se neco delo urcite bys to poznala, byl z toho spis v soku... Malej spadl z 85cm a prastil se do hlavicky a je v poradku dnes si na to ani nevzpomene a spokojene si leze

lenka_da
30. máj 2009

tinka, klud, mne sa to tiez stalo, volala som lekarke a ta mi kazala sledovat presne, ako ti pisala diddy
tiez som sa strasne bala, drzim palce

lekvy
18. júl 2012

ahoj,mam otazku... mame 2 mesacnu dcerku a vzdy pred kupanim s nou cvicime (vacsinou ja) ... dal som ju na brusko a isiel som si vziat olejcek a ona sa zvalila nabok a udrela sa (nie silno) hlavickou o hranu postielky (nie priamo o hranu, nastastie to stlmila poduska, na ktorej cvici) ale bol to taku tupy buch. Mala ani nemnaukla, ale sa mi zda, ze tam ma malu hrcu.
Moc by ma to mrzelo, keby sa jej nieco stalo... mate nejaku radu, co teraz

anjelicek26
18. júl 2012

@lekvy - pri udere do hlavicky u malych deti je vzdy idealne ist na pohotovost, ono je ta hlavicka velmi mäkka, radsej raz zbytocne... aj ked teda podla toho, co popisujes, sa nic stat nemohlo, nebol to pad, ale vlastnou silou sa stocila proti predmetu.

lekvy
18. júl 2012

@anjelicek26
ano, ona bola podopreta ruckami a zrazu sa prevratila nabok, len co som sa natiahol po olejcek

lekvy
18. júl 2012

@anjelicek26
Kazdopadne dakujem velmi za radu

anjelicek26
18. júl 2012

@lekvy - z mojej skusenosti dieta zvladne kazdy pad, ktory si sposobilo samo- teda do vysky vlastnej malej osobky 🙂 Teda ako malinke z pasenia konikov, ci prevalenia na bok, ked bude starsie zo sedu, ci zo stoja... Urcite ju sleduj, zrenicky, malatnost, zvracanie, ale podla mna to bude ok 🙂

mates22
18. júl 2012

@lekvy takto se dítě obouchá v postýlce samo mnohokrát, ani o tom rodiče neví. Děti vydrží hodně, ale samozřejmě je na místě sledovat zvracení, změny nálady, neutišitelný pláš, zorničky (zejména jsou-li obě stejné), pocení, bledost........................... ale to by se musela praštit opravdu moc a jestli tam ještě byla poduška.......... Pediatrička v nemocnici mi tuhle říkala, že 90% komplikací při úderu do hlavičky jsou týrané děti...a to se týkalo i pádu z výšky apod. Já malého nešikovně uhodila do hlavičky ve dvou měsících o roh stolu, když jsem ho zvedala z lehátka a přestál to bez úhony. A boulí na čele ještě bude 😉.
No tak pokud se opravdu bojíš, zkus zavolat na pohotovost, popiš jim situaci a oni tě určitě uklidní.

akdar1
18. júl 2012

Dr.mi říkala: Pokud dítě začne po pádu plakat a po chvíli se uklidní, je to dobré znamení a pokud je boule tvrdá, mělo by být také vše O.K.!?!

katchi
18. júl 2012

@anjelicek26 nezlob se, ze reaguji, ale kdybych mela jet na pohotovost pokazde, kdyz se prcek prasti do hlavy, byla bych tam dost casto. Myslim, ze je potreba zhodnotit silu uderu, misto pripadne rany, celkovy stav ditete a podle toho jednat. Prcek uz mel kolikrat takovou bouli, ze vypadal jak rohatej a nikam jsme nejeli, nebylo treba.

lekvy
18. júl 2012

@mates22
keď ona ani nepipla ked sa buchla. No nic budeme ju sledovat, lebo chvilu potom sa napapala a teraz spinka 🙂
Každopádne, ďakujem za radu 🙂

lekvy
18. júl 2012

@akdar1
keď ona ani nepipla ked sa buchla. Kazdopadne ju budeme urcite sledovat, lebo chvilu potom sa napapala a teraz spinka 🙂
Každopádne aj tebe ďakujem za radu 🙂

anjelicek26
18. júl 2012

@katchi - urcite to kazdy musi zvazit sam, ale je rozdiel, ked sa udrie 2 mesacne babatko s plnne otvorenou fontanelou a bocnymi lebecnymi svami a pol rocne-rocne dieta, co ma fontanelu takmer uzavretu a lebecne svy uz ani nenajdes pomaly... vsetko umerne veku ;)

lekvy
18. júl 2012

@anjelicek26
Keď ona ani nepipla ked sa buchla. Alebudeme ju sledovat, teraz spinka 🙂
Každopádne, ďakujem za radu 🙂 uz som kludny

Zaroven dakujem este raz vsetkym za rady a pomoc 🙂

lekvy
18. júl 2012

@anjelicek26
ona sa buchla z praveho boku ako keby nad uchom.. ak ma chapete

dzeina45
23. jún 2016

Zdravím chcela by som sa spýtať dnes som nechtiac 7 týždňového syna udrela do hlavičky ako som ho dala nad seba bachla som ho o drevenú lištu u kamaratky v altánku kde je znížený strop bolo to nechtiac a nevšímla som si že je to tam až tak moc nízke malý mi dosť plakal ale potom sa upokojil a usmieval sa žiadne vážne zmeny som si naňom nevšímla mne sa zdá že tam má modrinku ale nik mu na hlavičke nič nevidí a to je to že neviem kde presne som ho udrela len sa bojím či som mu neublížila čo by mohlo nejako ovplyvniť jeho zdravie alebo tak