14 ročná neter nechce rozprávať

selixa
23. jún 2013

Ahojte, mám jeden veľký problém s mojou neterkou, pretože ona nechce rozprávať. Ona má v triede a možno cca8 kamarátov s ktorými bez problémov komunikuje ale s ostatnými ľudmi vôbec. Bola som s ňou u psychologičky a ona povedala, že s ňou normálne komunikovala a nič nezistila. Podľa vás čo mám robiť aby začala komunikovať? Skúšala som s ňou aj rozprávať nech mi povie čo ju trápy a pod... Ale, ked som jej skúšala dávať otázky ona sa iba rozplakala... Naozaj ja neviem čo mám robiť.... ☹ Za každú radu veľmi pekne dakujem....

amelie123
23. jún 2013

@selixa ja radím skúsiť inú psychologičku. určite sú na koniku baby z tvojho mesta a možno niektorá pozná nejakú dobrú psychologičku. Možno má strach z cudzích ľudí, možno má problém nadväzovať nové vzťahy... ťažko povedať.

dena1973
23. jún 2013

Ja by som povedala, že je potrebné navštíviť inú psychologičku alebo psychiatričku. Je nutné, aby na ňu mala dostatok času a bola natoľko "dobrá", aby to zistila. Nie je to normálne, že nechce komunikovať, preto je nutné to rýchlo riešiť, aby nebolo neskoro. Ak bude potrebné psychiater môže predpísať aj nejaké lieky v prípade, že to uzná za vhodné.

ematko29
23. jún 2013

@selixa Ak si jej dávala otázky aona nechcela odpovedať anásledne sa rozplakala,tak to mi príde akoby tou mlčanlivostou chcela volať o pomoca nevie ako má povedať čo ju trápi. :(Určite snou chod ku psychiatričke podla mna

talula
23. jún 2013

@selixa a neprezila nejau traumu, alebo neprechadza stresovym obdobim? mozno problemy v skole... moze to byt cokolvek, hlavne musis byt trpezliva a netlacit na nu, prejavovat lasku a doveru + skusit inu psychologičku. Kazdopadne to nieje dobre a treba s tym nieco robit, mozno by trosku pomohola dovolenka, na ktoru sa bude tesit a kde sa odreaguje.

01fialka01
23. jún 2013

Spominas len seba a nerer...kde ma rodicov? Tebe ju zverili? Preco si s nou bola u psychologicky ty?

selixa
autor
24. jún 2013

@01fialka01 Mne ju zverili... 🙂

daturka1
24. jún 2013

@selixa psychiater lieci liekmi a mne to pripada,ze tvoja neter nepotrebuje lieky ale z niecoho sa vyrozpravat.Mozno ju nieco trapi,alebo zazila nieco co ju po psychickej stranke zmenilo.Mozno som ovplivnena tymi negativnymi clankami v tlaci,ale nie je sex.zneuzivana?nevydiera ju niekto?alebo je to stav ktory trva odjakziva?tak potom je to len v povahe.....alebo nou lomcuje puberta a pre nu si len trapna dospelacka....

matozazzo
24. jún 2013

Kedze nezije s rodicmi ale s tebou, uz tu je nieco, co ju trapi, tazko znasa... Ak sa budes pytat, je jasne, ze sa uzavrie a nebude s tebou rozpravat.. Nespominas, kolki ste doma, ci mas rodinu, priatela, manzela, deti... To vsetko ma vplyv. Netlac na nu. Skor si k nej len sadni, pritul si ju k sebe.. Je to na dlhsie, chcelo by to poznat celu rodinnu situaciu. Niekedy pomoze, ked zacnes rozpravat ty o tom, co vies, ze ju trapi. Napr. tema rodicia... poplaces si a mozno sa prida. Tlakom nic nedocielis 😒 Alebo dennik, aby si pisala, pripadne - len strielam, kedze neviem rodinne pozadie - nech napise list - konkretne niekomu. Mozno je zalubena 🙂 Dcery maju problem zverovat sa rodicom, nie to este rodine... Pripadne porozpravat sa s jej kamaratkou, nenapadne... ked pride k vam, ale nie pred neterou, len tak sa opytat, ci nevie, preco je neter taka smutna, ze sa ti zda, ze je nejaka smutna, ci nie je zalubena alebo ci nema problemy v skole.. Mozno ti niec naznaci.

01fialka01
24. jún 2013

Tomu teraz nechapem. Pises v inych prispevkoch, ze mas dceru v jej veku. To ani oni dve sa nerozpravaju... ?

petula8
24. jún 2013

Nemala s niekým nejaký konflikt ,ktorý by ti spomenula či už doma, s kamarátkou, spolužiačkou, alebo je len zaľúbená a dotyčný ju možno odmietol a nevie ako ďalej. Rozprávaj sa s ňou, ale tak aby vás nik nevyrušoval, povedz jej, že ti na nej záleží a že ak sa trápi ona tak aj ty. Že jej chceš pomôcť, nech ti len niečo naznačí a ty jej povieš ako by si to ty riešila samozrejme , ak bude chcieť. Ak sa o tom nebude chcieť rozprávať, tak jej povedz, že stojíš pri nej, že sa môže na teba spoľahnúť a možno potrebuje viac času , aby sa odhodlala prísť za tebou a povedať ti čo ju vlastne trápi. Môže to byť aj pubertou, hormónmi. Daj jej čas

sonickaka
26. jún 2013

@selixa Napísala si príliš málo na to, aby sa dalo od niečoho odpichnúť. Má 14 rokov, je ti zverená, ty máš zrejme 22 rokov, máš dieťa. A??

01fialka01
26. jún 2013

@sonickaka ... Nemoze mat 22 rokov, ked ma 14 rocnu dceru... 14 rocna neter, 14 rocna dcera, mas toho vela...

sonickaka
26. jún 2013

@01fialka01 v profile má selixa 22r. a neviem odkiaľ mám vedieť koľko má dcéra.

01fialka01
26. jún 2013

Ked si otvoris jej profil, tak tam pise o dcere.... No neviem....

01fialka01
26. jún 2013

@sonickaka v "kratkych spravach"

selixa
autor
26. jún 2013

@01fialka01 ja mám iba 14ročnú neter o ktorú sa starám.... Svoje deti zatiaľ nemám...

01fialka01
26. jún 2013

@selixa ved ja sa nehadam...len mi to bolo cudne, kedze v "kratkych spravach" pises len o dcerke...

01fialka01
26. jún 2013

@selixa V kazdom pripade verim, ze sa da tvoja neterka doporiadku a zacne komunikovat 🙂

selixa
autor
26. jún 2013

@01fialka01 Ďakujem... Zajtra idem s ňou ku druhej psychologičke tak dúfam, že to lepšie dopadne...

barcelona94901
26. jún 2013

@selixa už len to,že žije bez rodičov je veľký zásah do života a s tým suvisi veľa vecí,navyše ide do puberty ,tu psychologičku vyskušaj ,mohla by jej pomocť ,to že nerozpráva ,či plače može byť len omrvinkou,kvapkou v mori ,netlač na nu a možno aj cez tie koníky sa uvoľní ,spravte si pekné prázdniny ,no tu psychologičku novu nevynechaj 😉

kveta
26. jún 2013

@selixa A neter je u Teba dobrovolne? Ze s takou radostou pises, ze Ti ju zverili a pritom dievca komunikuje s kazdym, len s Tebou nie. Je to zjavne z jej strany osobne..

01fialka01
26. jún 2013

@selixa to je super 🙂 drzim palce, nech sa vyriesi jej problem... Potom daj vediet, ci si natrafila na dobru psychologicku. Aj ked ti asi na prvom sedeni asi vela nepovie. Bude to asi dlhhodobejsi proces. A mozem vediet, preco ti ju zverili? Si mladucka a ona pubertacka...no...nezavidim ti. V kazdom pripade drzim palce 🙂

selixa
autor
27. jún 2013

@kveta Ona nekomunikuje z každým iba má vybratých asi 8 kamarátov s ktorými komunikuje.... V škole s učiteľmi tiž nekomunikuje...

01fialka01
28. jún 2013

@selixa Tak ako dopadla mala u novej psychologicky?

selixa
autor
28. jún 2013

@01fialka01 No, psychologička povedala, že nech ju hlavne nenútim rozprávať a ked niečo povie tak nech to beriem ako "samozrejmosť"(t.j. že nech nehíkam že: "Super! atd.."). A hlavne nech s ňou komunikujem o hocičom...Potom, ked som jej povedala, že chodí jazdiť tak odporúčila nech tam pri koňoch je zväčša sama a je veľká pravdepodomnosť, že najprv nadviaže kontakt s koňom a potom postupne aj s okolím... A o 2týždne máme ísť na stretnutie(pokiať sa to nezlepší)...

01fialka01
28. jún 2013

Tak to je super, tesim sa 🙂 citam, ze jazdi, kam chodi jazdit? To je super. A kebyze mate psa, tak este lepsie 🙂 Pocuj. Si mladucka...ty nemas nejakeho partnera, co by ti pomohol?

bibistec
28. jún 2013

a nie je to selektivny mutizmus? urcite potrebuje odbornu pomoc same sa to neupravi

selixa
autor
28. jún 2013

@01fialka01 Do Kráťoviec... Mám partnera a aj on sa pokúšal pomôcť a aj pomáha mi @bibistec Neviem, psychologička povedala iba toľko, že ked bude chcieť rozprávať tak začne sama, ale ked do 2tyzdnov sa to nezlepší mám ísť za ňou a inak to bude riešiť..

barcelona94901
28. jún 2013

@selixa ja myslím,že reč je len také znamenie ,že pomoc potrebuje ,predsa len ,nemá to jednoduché a v jej veku