Mám dovoliť 13 ročnej dcére oholiť sa?

zuzi02
1. nov 2014

Dnes sa ma to opýtala a neviem ako odpovedať. Máme spolu pekný vzťah ako matka s dcérkou 🙂 Prosím poraďte mi. Vopred Vám ďakujem

maria1989
1. nov 2014

neviem... len mne vadilo, že mi mama zakazovala sa holiť až do 18 rokov...

katarinamarkova
1. nov 2014

a preco by si to dovolit nemala?

libka1
1. nov 2014

dovolila by som jej to, ale spytala by som sa jej na dovod, preco to chce, este bude mat toho cely zivot dost, tak nech si uziva kym nemusi 😀

tanickaskorokubikova
1. nov 2014

Podľa môjho názoru určite áno. Nevidím dôvod prečo nie, ja osobne som sa ani mami na to nepýtala a neviem si predstaviť že by som sa na telesnej prezliekala a nebola by som oholená 😕 pre mňa to bola samoztejmá vec od začiatku. A naozaj musíte mať skvelý vzťah ak sa ťa na niečo také pýta 😉

luckadominika
1. nov 2014

Prečo zakázať, keď chce....môžeš byť rada že máte taký skvelý vzťah, kiež by som aj ja taký mala......

marcelatje
1. nov 2014

Určite dovoliť, nechceš aby sa jej v škole smiali že je chlpatá, nie? (aj keď to možno ani tak nie je) Dodnes si pamätám tú scénu čo spravila moja mama keď zistila že som si oholila podpazušie 🙄

nini1010
1. nov 2014

Takto,urcite ano,urobi to s tvojim dovolenim aj bez neho.ale nechcem byt impertinentna co si chce vlastne holit?ak podpazusie tak to je ok ale ak aj nieco ine tak to uz je ina vec.za tym mozu byt veci ktore zase az tak ok v jej veku nie su...

riki1
1. nov 2014

Moja sa holí všade od 12-tich , odkedy dostala prvý raz ms, cítila sa tak čistejšie, tak ale ona je posadnutá vlastnou hygienou už od škôlky 🙂

maartinkaa
1. nov 2014

podla toho co? ked nohy, tak je to predsa samozrejma vec,,,,,a susku si uz tiez asi holi kazda pubertacka, dokonca aj moj strnastrocny syn si holi bimba 😀 je sportovec a v sprchach chcu vyzerat rovnako 😀

janinah
1. nov 2014

neide o dovolenie,aj tak si urobí po svojom...ide o vysvetlenie prečo áno či prečo nie...nohy a podpazušie áno kvôli hygiene a lepšiemu pocitu,intímnu oblasť by som nedoporučovala holiť celkom,len upraviť,chlpky tam majú svoj význam..podebatujte o tom..

whiterosses
1. nov 2014

ked chce nech sa oholí inak sa jej budú spolužiačky smiať ...

nice202
1. nov 2014

jasne! Ja som sa v trinastich holila a vacsina dievcat tiez...Dost sa smiali z dievcat, ktore boli zarastene...Puberta.

cica869
1. nov 2014

nohy a podpazuchou nech si oholi a pipinu si casom aj tak sama oholi je to normalne aj my sme sa holili uz na zakladke a nikoho som sa nepytala....aj svagrina dovolila dcere 12rocnej oholit sa pod pazuchou a nohy

cerez
1. nov 2014

Odpoviem ti z vlastnej skúsenosti. Ja som sa chcela v tom veku oholiť a mama mi to nedovolila. Tak som sa oholila bez jej dovolenia klasickou žiletkou. Dnes som sama mamou a keď bude chcieť dcéra, určite jej dovolím. A určite nájdeme kopec riešení ako len žiletku. Dnes je iná doba a nie všetko prirodzené je naozaj krásne. 🙂

mawka
1. nov 2014

mne pride srandovne, ze najprv chcu byt decka dospele a cakaju na prve chlpy a ked ich maju, tak ich idu holit 🙂 ja som si najprv holila nohy a pazuchy cca od 14 r. - nebola som nejak silno ochlpena a paradoxne mam svetlejsie chlpy a susku som si tusim prvy krat v 15 oholila. ale napriklad na malej uz vidim, ze asi bude viacej chlpata, takze ak bude chciet, tak ok. uz teraz ma na nohach chlpky, tak predpokladam, ze ich bude mat pozehnane. kamaratka ma 10 r. dceru, uz ma menzes a decka sa jej v skole smiali, ze ma chlpate nohy, tak si zacala holit. z tohoto pohladu hej.. preco nie. decka vedia byt krute. a dnesne 13 rocne su ako my 16 rocne, dost vyspele, skor dospievaju.

bayuska
1. nov 2014

Ja som sa tiez prvykrat v 12 kvoli svadbe... mama chcela len podpazusie, ale ja som si dala "dole" aj nohy. A to posledne si ani nespominam, ze kedy... ale urcite nie od zaciatku. Ak ma dcera svetle chlpky, tak by som jej povedala, ze sa este naholi za cely zivot dost, ze na jej mieste by som si nohy este nechala, nakolko to nie je az tak vidiet a vpodstate ma na to "pravo" ich tam este mat v takom veku, ale ze ak chce, tak kludne. Len viem, ze ja som to lutovala, lebo mne sa to vrcholne nechcelo uz potom :D Ja som tiez mala spoluziacky, ktore si nohy oholili az v 9. rocniku, dovtedy mali tak svetle chlpky, ze to ani nebolo vidiet a nikto sa im nesmial. Skor sa smialy tym, ktore sa raz oholili a raz nie... alebo ktore mali velmi tmave chlpky, ze to bolo vidiet.

liv1
1. nov 2014

Rozhodne ano 🙂

mamulka211
1. nov 2014

Moja dcera ma 11 a tiez si holi pod rukami, sama zacala, ani sa ma nepytala, vidi, ze ja si holim, tak aj ona, nemozem jej predsa zakazat nieco, co sama robim, nohy by som jej nedovolila holit, ale skor depilovat strojcekom, lebo potom tie chlpy rychlo rastu a su tvrde.Tiez nie nad hornou perou, to by dopadla, hned nato treba upozornit.

poly2406
1. nov 2014

Určite áno! Moja sa holí od 12tich - nohy nie, tam má svetlé chĺpky. Pipinu som jej prvý krát oholila ja, keď ma o to požiadala pred dovolenkou...poučila som ju ako sa má holiť, aby sa neporezala a už to zmáka sama. Mladšia má 11,5 r. a ona ma k tomu nepotrebovala. Len si vypýtala kúpiť vlastný strojček. 🙂

lulu2014
1. nov 2014

Dcéra sa ani neopýtala až ja som si všimla že má oholené podpazušie a mala 11,5 roka. Nohy som jej vysvetlila že zatiaľ nemusí má svetlé chĺpky.... tak to "rešpektuje"

pribinak
1. nov 2014

Ved využi, ze máte dobrý vzťah, kúpte spolu ziletku ci strojček a potrebnú kozmetiku, môžeš jej poradiť ako to urobiť, aby sa neporezala
Môžete pokecat aj o iných intímnych veciach, je to podla mna dobrá príležitosť

Ja by som to dovolila, aby sa necítila ako orangutan, aj z hygienickeho hľadiska je lepšie byt oholena

slivka3
1. nov 2014

Aj moja sa od 11 holi pod pazuchou,sama som jej to navrhla,dovtedy sme to len strihali,ale potom uz chlpov bolo vela,tak som jej kazala az si oholi,nohy zatial nie,este ma svetle chlpky,este netreba a ani susuli,tam to este nevidno mimo plaviek,ale ak bude treba,tak sa urcite zacne holit.Ja na tom nevidim nic zle,dnesne deti dospievaju skor ako mi.

proudmary
1. nov 2014

To ste nepoculi, ze teraz je "in" bobor? 😀 Zartujem, je to kazdeho osobna vec...

katussska24
1. nov 2014

Jasne, ze ano 😀 😀 😀 Chvilu som premyslala ci ide o klasicke partie alebo oholit si hlavu 😀 😝 ale je pravda, ze 13rocnu dceru nemam este a momentalne este stale viac chapem tych 13rocnych ako maminy 13rocnych deti - i ked nie som uz najmladsia 😀 😀 😀

quinten
5. nov 2014

Ano, dnes je to samozrejmostou. Dcera si holi nohy a podpazusie od 12. Ukazala som jej, ako to ma spravne robit, kupila a OZNACILA 😀 vlastnu ziletku a teraz sa holi ani neviem kedy. V lete poriesime aj "bikinovy strih", nakolko toto leto som videla, ze v jednych plavkach sa neciti velmi komfortne.
Dcera je uplne v soku, ked pozerame starsie filmy a tam behaju mlade baby s bobrikom pod pazuchou. Hovori tomu : " NECHUTNEEEE !!"

demeterka
5. nov 2014

Ja si pamatam môjho brata ked mal ledva 5 rokov, sedel v nákupnom kosiku a daco brblal a zrazu pred nami stala jedna pani v sukni a v silonkách pod ktorými mala domotane dlhe cierne chlpy, a moj mily maly brasko, zreval na cele tesco, ze fuuuuj aka je ta teta chlpataaaa 🙂. TAkze ked to vnima uz aj take male 5 rocne chlapcisko, tak neni o čom, ženy by sa mali o seba starat v každom veku pokial je to treba :D

guinevre
5. nov 2014

??? Jasne, ze ano. Moja neter ma 14 a uz sa sama depiluje, minule ked som bola doma, tak si normalne z mojej detskej izby spravila salon, cela vybava na delipaciu je tam :D Trenuje volejbal, no jasne, ze by sa hanbila pred dievacatami keby sa takto o seba nestarala. To nie je ziadna hanba, dnes je to uplne bezna vec.

dugyna
5. nov 2014

jasne ze hej pod pazusim som sa osobne asi v takom veku zacala holit, nohy neskor. je to normalne.

januus
14. dec 2014

@zuzi02 určite jej to dovoľte, ved preco nie?! mne s tymi vecami mama vobec nepomahala, tak som sama kupila ziletky a vsetko, ale trvalo mi to a "dlho" som hcodila s chlpkami a bolo mi to neprijemne, mame som sa nevedela zdoverit..hrôza..a povedzte si sama, v com bude rozdiel o 2 roky? preco teraz nie a neskor ano? ja odpoved nevidim ziadnu 🙂 bavte sa s nou o tom normalne, ako o beznych veciach, ako ked "co si das na ranajky?" tak rovnako prirodzene aj toto 😉

jana_eyre
14. dec 2014

pamatam si na byvale spoluziacky na zakladnej, co mali mamy, ktore im zakazovali holit sa.. prislo mi to zvlastne - kvoli comu to treba zakazovat? kvoli udrzaniu detstva?

ja som sa mamy ani nepytala, jednoducho som sa jej pochvalila, ze som sa oholila.. radsej som sa ale opytat mala, lebo som sa oholila nasucho a potom som mala cervene nohy ako rak 😀 mama mi poradila ako to robit spravne a nemali sme ziaden problem.. nepytala som sa jej vlastne ani na vytrhanie obocia - chvilu som potom mala sice centimetrove obocie, ale mala som pocit, ze mam najchapavejsiu mamu na svete :D