Prokrastinácia pubertálneho dieťaťa

dazdovka
21. máj 2013

Ahojte, strasne ma trapi, aj rozculuje, ako moja 13-rocna cely den prokrastinuje, stale ju vyhanam sa ucit, odpratat, postrazit, povie idem idem, zdvihne sa a o minutu sa zas zvali na postel, smartphone do ruky a gambuje na nete... Prosby nepomahaju, 3x ju poprosim, 4.x zvysujem hlas, 5.x bliakam a ona zakazdym totalne pokojne ano ano uz idem. A znova, zdvihne sa, zvali sa a dovi, dopi. Ked uz pridem na x-ty krat s nervami v koncoch, vyberam jej baterku z telefona, lebo ak ma mieni ignorovat, nebudem jej predsa poskytovat pripojenie na net, to cim si vyplna cas cely den co pride zo skoly... To ju uz vytoci tak, ze hadze retardovane ksichty, bliaka aj ona a nadava mi. Nadavat si nenecham, cize jej akcia nadavky, moja reakcia - facky. A takto je to skoro kazdy den, az na to ze obcas nenadava.
Strasne ma ta jej prokrastinacia dostava do zufalstva, zdvihne sa vecer o pol jedenastej, ze musi este cvicit, lebo je tucna (nieje, ale raz jej nejaka super kamoska povedala, ze je tucna, tak ma potrebu cvicit, co ak si to vsetci hovoria za jej chrbtom). Za pat minut sa akoze nauci do skoly a ide vyflusnuta zas do postele.
Zaujmy - cumi do zrkadla a na videa na youtube, kde robia baby recenzie na kozmetiku, alebo robia si upravu vlasov a podobne veci... Kam to dotiahne taktouto lenivostou (psychickou), ona si uz tak pokazila kvoli tomu znamky, ze sa ani na dobru skolu nedostane a to mi je luto, lebo sprosta nie je, len mame spolu konflikty kvoli jej prokrastinacii dokolecka dokola uz cca 3 roky. Ma este niekto takyto problem? Co s tym?

xlucia
21. máj 2013

@dazdovka taku velku uz nemas co prosit aby si plnila povinnosti, ani na nu kricat a uz vobec nie fackovat. ty ako rodic mas urcit pravidla, pri ich urcovani ma ona participovat, ak prejavi zaujem
napisat povinnosti a ku kazdej co sa stane ak to nesplni a trvat na svojom, striktne, aby si mlada uvedomila kam moze zajst.
porad sa aj so psychologom a jednoznacne rychlo konaj, lebo tymto tempom ta o dva roky vyhodi z vlastneho bytu

grettka
21. máj 2013

klasicka pubina je to, nestresuj
hlavne nekric, skus vystihnut cas, ked bude pristupna a pekne sa porozpravajte ako matka s dcerou
vies, pokial si ona sama neuvedomi, ze skola nie je pre srandu, ale pre nu do zivota, tak s nou nepohnes

okrem ineho, vidim, ze mas este jedno male dieta, predpokladam, ze vacsinu casu venujes mladsej, moze teda u starsej ist o urcitu formu surodeneckej ziarlivosti, je vo velmi zranitelnom veku
a radsej ju nefackuj.... to ponizuje vas obe ☹ tu to chce zachovat chladnu chlavu a nenechat sa vytocit, pripadne si pozri nejake internetove psych. poradne, ze ako na pubisku

PS: ja prokrastinujem stale.. 😀 ale vzdy zvitazi pocit zodpovednosti, a tiez to prislo az vekom

dazdovka
autor
21. máj 2013

@xlucia chodim s nou za psychologom aj psychiatrom, odporucaju mi zapisat ju na kruzky (ktore dieta bude chodit na kruzky, co ho maminka iniciativne prihlasi), na ziadny nema zaujem a psychiater iba dava "lieciky" - su v nasom okrese iba dve detske psychiatricky a tie maju aj 50 pacientov za den, takze nam sa venuje max 10 minut, to len sa spyta ako znasa lieciky a potom dovi...
Psychologicka vidi, ze je draha riadna pretvarka, ale stale radi ze pozitivne motivovat a prinajhorsom ju postrasit, ze pojde lezat do cvokarne... Z domu ma nevyhodi, to sa nebojim, prinajhorsom predame byt, zmenime adresu a prerusime kontakty 😝 surovo povedane, ale prezila som si uz vsetky mozne scenare, som pripravena na vsetko.

ivanula
21. máj 2013

Ahoj, poslem ti na ip knihu, je to fantasticka kniha presne na taketo problemy, ja som ju zhltla za par hodin, musel si ju precitat aj manzel, aby sme mali rovnaky postoj, je oblubena aj u mojich priatelov. Je to od americkeho rodinneho psychologa Lemana. vola sa 5 dni, ktore zmenia vase dieta. Ja mam male deti, na ne je to este skoro ale aj tak z toho dost cerpam. Tazke je to opisovat, napr. radi, vzdy povedat dietatu len raz a ocakavat, ze to splnia. Ak nie, dat trest v tom zmysle, ze napr. vodim diet niekam autom, tak to proste neurobim, alebo je v niecom od teba zavisla, tak proste ignorovat (samozrejme podla zvazenia). Je tam toho dost, nieje to hruba kniha, ja sa ju chystam precitat este raz, ten cas si najdem. By som povedala, ze je pisana presne na take problemy ako ty pises,. Drzim palce a fakt odporucam.

k_a_j_k_a
21. máj 2013

@dazdovka ahoj, ja mam sice male deti este, ale v rodine mame nieco podobne - islo o to, ze dievca bolo stale na nete. Tym padom si zhorsila znamky a po vysvedceni jej zatrhli net. Proste ho maju doma blokovany, cize ani na telefone sa nan nepripoji. Ked potrebuje cosi do skoly, tak pod dozorom. Ja som bola najskor v tom, ze jej to zakazu na max. mesiac, kym zacne nosit normalne znamky, ale nie - ma to stopnute az do dalsieho vysvedcenia. A ak sa jej nezlepsi priemer, tak su schopni pokracovat dalsi polrok. Ma aj nejake vynimky- ked je chora alebo su prazdniny.
Cize, ja by som jej vzala telefon, ale teda blokla net. Zaviedla by som jej zoznam povinnosti (na nete som minule videla magnetky s popisom/obrazkom a umiestnovali sa do tabulky podla toho, ci je to hotove alebo nie. A pre kazde dieta bola jedna tabulka. Vyzeralo to super) a ak si ich nebude plnit, tak si nepln povinnosti voci nej ani Ty 😀 Inak, toto som spravila aj mojim parkrat, ked ma uz dozrali a u nas to zatial funguje 🙂

dazdovka
autor
21. máj 2013

@grettka ano je ziarliva, ale citi sa na koni, ma pocit, ze ma navrch, vydobyjala si pozornost uplne hrozne, ked sa babo narodilo, trvalo to tak asi mesiac, teraz je to uz o dost lepsie...
To mi je hrozne luto, ze neviem ako ju donutit k normalnemu dennemu rezimu, kedy spravi dolezite a potom moze vegetit, ja tu len chodim ako opicka na gumicke a ona len jazyk v ustach prevaluje, reci ma tolko okolo vsetkeho a skutek ziaden, alebo ked, tak za pol minuty totalne odflaknuty...
Co sa tyka tych faciek, psychologicka, aj psychiatricka mi to ticho toleruju (nezlahcujem, je to tak).

cerez
21. máj 2013

@ivanula Môžem ťa požiadať tiež o názov tej knižky. Zaujalo ma to.

kattrin5
21. máj 2013

@dazdovka prepac ale vacsinou chovanje dietata je chyba rodica, chyba vo vychove...a uplne zboznujem takych co nevedia byt svojim detom oporou a este ich vyhodia z domu...to nieje u mna rodic a nezasluzi si tak byt nazyvany...facky a bitky tiez nic nevyriesia..skusala si sa trebara ucit a nou? Venovat jej cas? Proste si kazdy den a apod spolu sa ideme ucit...je dievca a to ze ju bavi kozmetika a videa o nej je uplne normalne.. mozno je chyba v tebe a nje v dcerke...vacsinou to tak byva.. zly pristup rodicia

k_a_j_k_a
21. máj 2013

@ivanula mozes tu knizku, prosim, poslat aj mne? Dakujem 🙂

ask
21. máj 2013

@ivanula Mozem si aj ja poprosit? ...teda ak sa s nou da "uclovecit" 15r pubertak😅

wena
21. máj 2013

V prvom rade na ňu nekrič, nefackaj ju a nenadávaj, to je úplne mimo a vidíš sama, že to nepomáha.
Fackami si nezískaš rešpekt ani úctu, ani dôveru.

To, že sa jej nechce do domácich prác je úplne normálne v jej veku (v zmysle bežné), rovnako aj trávenie času na nete a pred zrkadlom. Drvivá väčšina ľudí v jej veku sa tak správa, ale to prejde. Bez emócii jej urči jej pravidlá, aspoň nejaké minimálne štandardy, ktoré od nej vyžaduješ (umyť za sebou riad, vyžehliť si oblečenie...záleží to na tebe, najlepšie by bolo keby sa vám na nich podarilo dohodnúť) a dôsledne trvaj na ich splnení - princíp odmeny a trestu, ak to nesplní, vypni jej net, ak splní pochváľ ju (resp. iná odmena). Keď budú pravidlá určené, tak sa nehádaj sa, nediskutuj o tom, nevyjednávaj, len trvaj na ich splnení. A hlavne, nedávaj najavo, že ťa vytočila, pretože presne o to jej zrejme ide.

Porozmýšľaj, či by si v nej nemohla vzbudiť záujem o nejakú činnosť. Keď si myslí, že je tučná a cvičí, nebavilo by ju napr. chodiť na nejaký šport alebo tanec? Keď ju baví kozmetika, nechcela by chodiť na nejaký kurz?

Čo sa týka známok, žiadne nútenie do učenia podľa mňa nepomôže pokiaľ ju nebude baviť samotné učenie a predmety. Nie je aspoň jeden predmet, ktorý ma naozaj rada? Je nejaká oblasť, ktorej by sa chcela venovať? Nechce v budúcnosti cestovať a vedieť jazyky?
Podľa mňa je strašne dôležité často sa rozprávať o tom ako si predstavuje život, čo by chcela robiť, čo ju teší a od toho sa odraziť a ponúknuť jej možnosti.

Bolo by to aj nadlhšie, napadá ma veľa ďalších otázok, ale zatiaľ len toľko.

dazdovka
autor
21. máj 2013

@kattrin5 viem ze som niekde urobila chybu, ja ju nechapem od isteho casu, ona je extrovert, ja introvert, mam problem zit s takymi ludmi (moj ex, dcerin otec bol taka ista povaha, nezniesla som jeho sposoby vyjadrovania pocitov atd), teraz ma ta povaha dobehla, riesim to s psychologom od jej deviatich rokov. Snazim sa postupovat podla ich instrukcii, stale sa nejako potacam pred sekirujucou extrovertkou a nikdy nie je dost, co dokazem urobit. Ja nechapem takych ludi, bojim sa ich vlastne.
A tie jej myslienkove pochody, to mi je uplne cudzie, ja sa non-stop len cudujem co jej beha hlavou, dobre si pamatam co som prezivala v jej veku, jej myslenie mi je strasne vzdialene, podla mna riesi uplne povrchne veci, robi sceny kvoli banalitam, s ktorymi nic nemoze spravit a pod...

kattrin5
21. máj 2013

@dazdovka tak dcera tu povahu zdedila..pozri ja som s mojou mamou mala veeeelmi zly vztah, bola som bita..v 19 som saracej pratala z domu..cchcela som s nasimi uplne prerusit kontakt..nespravila som to..vztahy sa ako tak upravili ale ostalo to vo mne..a koho to bola chyba?? Moja?? Nie...zla vychova, za vsetko vyhrasky a bitky, moji rodicia si mysleli ze si ziskaju respekt ale ziskali akurat tak moj nezaujem o nich..je rozdiel je ked ta dieta respektuje a ked sa ta boji...chod na dcerku s laskou, pomahaj jej, bud jej priatelkou, chap ju..a nie fackaj za vychovu ktora je vlastne tvojou chybou..lebo spravit si z decka fackovacieho panaka dokaze kazdy..len aby si potom neplaka ako moja mama ze o nu nemam zaujem...

maznacik007
21. máj 2013

@ivanula aj ja si prosim tu knihu dakujem ...

dazdovka
autor
21. máj 2013

@wena dakujem za nazor, budem hladat kurz cudzieho jazyka a doucko z matiky cez prazdniny, aby nabehla uz od septembra do aktivit, co jej pomozu do skoly... Dik 🙂
Co sa tyka tych FACIEK, ja to robim tak nerada, mne po kazdej normalne zostane na ruke modrina, ale moj nazor je, ze ked jej raz zacnem tolerovat nadavky, stane sa to beznou sucastou jej komunikacie. Moja mama by to netolerovala a som rada, ze ma tak vychovala ako ma vychovala, aj ked som si od nej zazila zopar krivd, takze nadavat si nenecham.

dazdovka
autor
21. máj 2013

@kattrin5 ja si z nej nerobim fackovacieho panaka, mna to boli viac ako ju, ale ked nepochopi ze po jej akcii nastane reakcia, nic ju nezastavi, ona je schopna do mna hucat a nadavat mi domrtva.
Sama dcera mi hovori vsetko, zdoveruje sa mi s hocicim, sama mi hovori, ze som jej najlepsia priatelka, radi sa so mnou. Ale rovnako ako ku najlepsej kamaratke aj povie veci, ktore by si nikto k mame nemal dovolit a je nie ze tvrda, ona je doslova hulvatska. A to ani ja ani moj manzel, ani nikto z nasej rodiny nepouziva vulgarizmy, vyjadrujeme sa kultivovane a nekritizujeme niekoho len z dlhej chvile. Ak, tak poukazujeme na "zle" vlastnosti, ale cloveka ako takeho pred nou nikdy vo svojich vyjadreniach nezhadzujeme.

dazdovka
autor
21. máj 2013

Dik vsetkym za nazory a podnety, idem uspat drobca, bo mi tu zmuri a nevie zaspat 🙂 precitam si zajtra, dik este raz devy.

wena
21. máj 2013

@dazdovka Ja ti rozumiem, ale lepšie ako facka by bolo, ak by sa ti podarilo včas predísť takým vyhroteným situáciám, v ktorých dcéra používa nadávky. Určite už poznáš signály kedy sa schyľuje k ostrej hádke.
Facka ju podľa mňa ešte viac rozzúri a čím viac budeš facku používať, tým viac si na nich zvykne a bude voči nim "odolnejšia" a prestanú mať taký účinok aký očakávaš. Jedného dňa sa môže stať, že ti tú facku vráti a potom budeš musieť opäť hľadať "silnejšie" riešenie.

Ak by si o tom chcela pokecať viac, môžeš mi napísať ip.

simca06022011
21. máj 2013

@dazdovka suhlasim s katrin

A mala by si si najst na nu viac casu, bavia ju ucesy, kozmetika? Chodte spolu sami niekde na flakacky, porozpravajte sa, ako ta to mrzi ze si nerozumiete atd, ze potrebujes aby ti trochu pomohla a za odmenu mozete semtam niekam vypadnut, ze ju lubis a chces jej dobre do zivota, preto by sa mala zlepsit, ak nieco nevie a potrebuje nech sa obrati na teba..... pri zurivostnych hadkach tie vreskoty aj tak deti nevnimaju riadne... a mimochodom podla mna pchat pubertakov tblektami je riadna blbost, vsetci by sme nakoniec boli na liekoch.... Fackovanie nepomoze a myslim ze u vas problem nie je pre psychiatra, proste tvoja dcera nema voci tebe ziadny respekt, uctu... A bolo by treba prist na to preco.

Este ma napadlo ako sa k tomu stavia otec? Ja keby som mame jedine krive slovo povedla tak by ma riadne dal do laty :p

dazdovka
autor
21. máj 2013

@simca06022011 otec dcery s nami nezije, zaujem o nu nejavi, ale ked som z nej zufala, kontaktujem ho. Takmer vzdy len sipi kritiku na mna, ja dceru provokujem, ja jej hovorim co nemam hovorit, ja mam povahu s ktorou by nik normalny nevydrzal... Moj manzel, ktory sa sprava k dcere ako naozajstny otec, ma brani, ked uz ona na6zaj nema v tej zlobe konca, ale najradsej som, ked iba veyme babo od zurivej pubertacky prec, nech si to ja s nou sama doriesim? Lebo aj sa za nu pred nim hanbim, ona sa fakt niekedy vyjadruje ako spodina a argumentuje, fabuluje a prekruca povedane tak, aby nas yranila a pourazala

dazdovka
autor
21. máj 2013

@ivanula no neda mi to spat, idem si ju stiahnut a precitat hned 🙂 dakujem.

dazdovka
autor
21. máj 2013

@ivanula citam a uz uvod u nas triafa do cierneho!!!!!

ingmiriama
21. máj 2013

@ivanula môžem poprosiť aj ja tú knihu ? nie pre mňa ale pre moju neter je v takej podobnej situácií aj moja sestra tak by som jej chcela pomôcť

ivanula
21. máj 2013

@dazdovka jej tak to som velmi rada, budem drzat palce, aby si mala silu a trpezlivost, ak sa odhodlas nieco z toho podniknut 🙂.

macamac
21. máj 2013

http://www.homeworking.sk/2011/07/prokrastinaci...

pozri tuto
hľadala si niečo aj na nete?

bo mne sa zdá,že tam občas patrím aj ja 😀 😀 😀
a vlastne-občas asi všetci 😀 😉
@dazdovka

dazdovka
autor
21. máj 2013

"Deti su odbornikmi na manipulaciu, mozete si byt isti, ze manipuluju aj vas." Toto som si uvedomila prednedavnom, vypada to ako nas klucovy problem a musim sa tomu naucit celit, super kniha 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kattrin5
21. máj 2013

@fidka79 radim objektivbe kedze aj ja som bola pubertiak🙂 a nesuhlasim deitatu mas byt v prvom rade kamarat...dieta sa nema bat rodicia. . Toto ma ucila svokra vzdy bola svojim detom v prvom rade kamaratka a ma uzasnych synov ktory jej vzdy mozu povedat cokolvek..kazdy mame svoje vyhovne metody..

kattrin5
21. máj 2013

@fidka79 mne moja mama kamaratka nikdy nebola a chybalo mi to..zavidela som kamoskam co mali kamaracky vztah s mamami

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz