Som smutná a začínam byť zúfalá zo správania môjho syna

katuska599
11. dec 2014

Ahojte mamicky, oteckovia. Prosim skuste mi poeafit co s mojim 10rocnym synom. Tieto jeho stavy ktore vam pokusim sa priblizit pretrvavaju pomerne dlho ale teraz to zachadza da sa povedat do extremou ☹
Syn zacal mat problemi so spravanim...je odmerany, agresivny, ustavicne len krici...par krat ublizil aj mladsej dcere (capol jej po ruke...po riti, szopol, ze spadla) , na mna nema pekne slovo posledne mi splacho do tvare "sak ty si aj tak len sluzka"... neviem ho prinutit mi s cimkolvek pomoct...vzdy od nas nieco ocakava ale aby nieco preto spravil nehrozy... ak mu cokolvek zakazeme alebo nakricime ked spravy nieco zle (napr nemal problem si na skolskom dvore zapalit cigaretu). Snazime sa mu dohovarat no uz fakt neviem ako dalej...vzdy sme mi ty najhorsi. Zacal sa vyhrazat ze odide z domu a ze uz sa nikdy nevrati... skzste mi prosim poradit neake vase skusenosti...akakolvek rada pomoze. Deti som nikdy nebila, ale obcas mam pocic, te by mu neaka vychovna na zadok nezaskodila. Ma len 10 a chcem mu ukazat spravny smer ale uz fakt nevladzem .. neviem ako nanho... :'(

ivivaiveta
11. dec 2014

@katuska599 Ahoj, ja som sa tiez nikdy nechcela uchylovat k preplesku...ale ked uz bolo toho moc, schytal zopar a veru fungovalo...a ries to, cim skor, na to, ze ma 10, mi to pride skoro, taketo spravanie..to este ani v puberte nie je, co budes robit, ked bude mat 14...nevidi autoritu ani v otcovi?

hradnapani
11. dec 2014

@katuska599 to s tou sluzkou ma nabada k otazke, ze ako fungujes s manzelom/ synovym otcom? ako s a k tebe sprava on? nekopiruje jeho spravanie syn? desatrocny chlapec nezacne taketo veci vykrikovat len tak z nicoho nic... Ci nebude problem niekde inde a synove spravanie je len dosledkom.

katuska599
autor
11. dec 2014

Tohoto sa bojim najviac... a otec... no zial nie, ak mu poviem aby zakrocil...poprpade nieco povedal tak najnovsia jeho odpoved je "ja mu nic nepoviem lebo potom som ja ten zly"...

katuska599
autor
11. dec 2014

hradnapani ... manzel zije roky vo svojom svete pc a k synovi nemal neaky emocny vztah asi nikdy... co sa tyka domacnosti obcas pozameta, umyje zem alebo riad...to je asi tak vsetko... ja som sa aj z muzom o tomto bavila ale ked on chudacik pride unaveny z prace a potrebuje si oddychnut...

le4
11. dec 2014

Musis byt prisna teraz, najvyssi cas, potom uz neprevychovas. Budes ta zla (docasne), ale mozno Ti to syna uchrani od roznych zlych veci a toto treba mat na pamati, ked Ti syn bude hovorit skarede veci... :(

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katuska599
autor
11. dec 2014

@fidka79 presne to som mu pri poslednom vystupe povedala... na druhy den bol ako med... no to mu trvalo ani nie jediny den

hradnapani
11. dec 2014

@katuska599 hm, takze celu domacnost/ rodinu tahas najma ty a v istom zmysle si "sluzkou"? Ono bude dost tazke zmenit syna, ked to mate takto nastavene a otec ma takyto postoj. Mozes vsak zmenit seba, nerobit im servis a podobne.
a teraz ma tu asi niektore ukamenuju, ale ja si myslim, ze jedna "vzduchom chladena" na prebratie (vykonana v spravny moment, t.j. v zapati po vypusteni nemiestnych slov; jedenkrat fakt staci, ziadne mlatenie ako zito) ma svoj zmysel a ucinok. Ale z dlhodobeho hladiska to nevyriesi vela, pokial to budete mat doma takto.

dagmaraspi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katuska599
autor
11. dec 2014

@dagmaraspi dakujem ... :'(

ivivaiveta
11. dec 2014

@hradnapani suhlas...ako som pisala, u nas to funguje..a co viem, vsade to funguje...jedna vychovna este nikoho nezabila...a mozno sa aj zamysli, ze "fiha", nieco sa deje...

tajka1986
11. dec 2014

@ckatuska599 asi mu to treba opakovat castejsie a prestat "sluzit". Ked nieco chce,nech makne🙂

sissy27
11. dec 2014

@katuska599 prosím ťa, buď napíš, že "10r" je preklep, alebo že to je celé vymyslené alebo čo... mám doma 11ročnú, mám kamošky s deťmi (či už s dcérami alebo synmi) v podobnom veku, ale cigaretu si nezapáli ani jedno a keď aj sú doma niektoré na môj vkus oprsklejšie, tak rozhodne si toto nedovolí ani jedno... a ty napíšeš, že to trvá dlhšie?? halooooo, doteraz si čo robila? klaňala sa mladému pánovi až po zem a vysávala červený koberec aby mal kade prikráčať zo školy s cigeretkou v papuľke? dcéra má v triede pár výkvetov, ale ako vidím, tak sú to zlaté deti...
za seba ti poviem - prvý, druhý a možno aj tretí krát by som sa snažila reagovať prísne, ale pokojne... ale až by mi 10ročný fracek povedal, že som len slúžka, tak by schytal jednu dobre mierenú tak, žeby sa vrátil s topánkami od snehu a s banánom v ruke... manžela už asi neprerobíš, ale ak sa odmieta podieľať na výchove detí, tak ja sa odmietam podieľať na iných veciach, lebo ten čas radšej investujem do detí...
no a s mladým rozhodne smer psychológ, so sebou tiež - nech ti poradia, ako na deti, a mladého by som asi zobrala na "deň otvorených dverí" do reedukačného domova a prípadne aj do väznice, nech vie, kam smeruje...

katuska599
autor
11. dec 2014

@hradnapani takto ma to nenapadlo... ale pyta si to zmenu ako chciel stipku soli... musim skusat...byt tvrda a nepovolit

dagmaraspi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tenerifka
11. dec 2014

@katuska599 Situaciu by som brala vazne, lebo ked si toto dovoli 10 rocne dieta, nechcime si ani predstavit co bude v 15-ich...
Ja navrhujem najprv rozhovor osamote s manzelom. Postoj "nepoviem mu nic lebo zasa budem zly" je strkanie hlavy do piesku, ale problemy sa budu kopit. Dohodnut sa sami dvaja na pravidlach a aj ich dodrzovat, synovi treba urcit povinnosti (okrem pripravy do skoly), pomoc v domacnosti a pod., ale takisto travit spolu cas ako rodina-vsetci spolu, PC a TV nechat na cas, ked uz deti spia, ved den je dlhy a cas sa vzdy najde.....

katuska599
autor
11. dec 2014

@sissy27 to s tou cigaretou sa stalo prvykrat... spravanie sa vyrazne zhirsilo teraz cca 3-4mesiace... doteraz mal fanty... vykrical sa...vyplakal ... ospravedlil sa a isli sme dalwj... no teraz je to
@sissy27 pre mna steasne bolestive.. jje cast podrazdeny... n

siska53
11. dec 2014

@katuska599 dobre ti radia,ja som myslela,ze pises o dakom 15-16r.chalanovi..
Bud sa porad s psychologickou,co na neho este,prip.skus knihy 5dni ktore zmenia vase dieta a Dieta ako vyzva. Tam sa mi zdaju take dost vhodne navody na spravanie sa aj k vacsim detom.
Lebo toto mi nepride normalne..cim skor tym lepsie.
A toho tvojho chlapa,juj ako moze byt taky lahostajny??? Musis im prestat robit fullservis. Staraj sa len o seba a dcerku (neviem,kolko ma ona,ale aj tu trochu zapajaj primerane veku) a aj ostatne povinnosti treba rozdelit medzi vsetkych..ty nie si unavena z prace?
Drzim paste a vela sil.

danka79
11. dec 2014

toto nemoze byt predsa problem vzniknuty zo dna na den. Ako bol zapajany do domacich prac doteraz? Asi velmi slabo ak vobec. Myslim,ze odtial prameni to pomenovanie "sluzka". Je to smutne taketo pribehy citat.

V mojom okoli su deti v tomto veku a veru sa mi osvedcilo,ze prave ti slusne vychovani su ti,co mali celu dobu od utleho detstva nad sebou prisnu ruku. Ano,aj po riti dostali. (budem sa s kazdym hadat, ale obcas si deti tu vychovnu pytaju) Jednoducho boli drzani na kratko. Naopak,ten co nema absolutne ziadne povinnosti, travi cele dni len pri PC, ma obrovske naroky na vsetko, neuci sa dobre a pomaly nedokaze normalne komunikovat.
Zial nepoznam jedine dieta,ktore by bolo slusne, "normalne" pomocou liberalnej teraz tak modernej vychovy. Vsetko su to drzi frkani. Najviac sa pohybujem medzi skolkarmi a uz tam vidno, kto je ako vedeny. riesit do u 10r.mi pripada uz ako dosledok niecoho zanedbaneho. (tym nemyslim,ze zanedbavas syna! ale mozno si prilis benevolentna)

Chce odist z domu-nech sa paci. pomoz mu zabalit kufor. Alebo najlepsie -odchod bez nicoho. Vsak este nezarobil ani cent, nic mu vlastne nepatri. S holym zadkom by siel.Chalan by hned za dverami pochopil,ze prepiskol. Niektore deti to musia zazit, len reci nepomozu (svojho syna som ako 3r.zaviedla na ulici k mestskym policajtom porozpravat sa,ci by ho teda vzali do polepsovne, dohovarali mu nech nie je "mrchavy" 😀 pomohlo to,pamata si to doteraz, maval hrozne zachvaty revu) Zufale situacie si vyzaduju zufale riesenia.

Ohybaj ma mamko,kym som maly Janko! Dat prisne pravidla, a vela vela povinnosti, ani nedude mat cas na kraviny.Nech zakusi co je to zivot. Puberta vas este len caka, to uz co bude robit? V skole ma dobre vysledky?
Skoda,ze muz ta nepodrzi. Ale to je tak vacsinou ze matka je ta prisna, travi s detmi viac casu. Ja som doma tiez ten "zly policajt " 🙂

siska53
11. dec 2014

@katuska599 pomylila som sa. Nemala som teraz na mysli dieta ako vyzva,ale Ako hovorit,aby nas pocuvali.a

katuska599
autor
11. dec 2014

@siska53 mala ma 4 a je uzasna pravi opak svojho brata... vzdy chce so vsetkym pomahat... sama pride maminka mozem ti pomahat... aj sama sa pusti...hracky uprace...riad mi pomaha odkladat... aj synovy som vravvela nwch si berie priklad... ze sa moze miestami hanbyt ze mladsia sestra ktorej by mal byt on ponocnikom tak je to prave naopak...dakujem krasne...viem ze to bude tazky boj a dlhy ale musim to zvladnut...ja nechcem nat zo syna vyvrhela... dakujem za tip k tym kniham urcite si ich prelustujem...

danka79
11. dec 2014

este mi napada,preco take velke zmeny posledne mesiace? rozpravate sa spolu dost? Nema nejakeho noveho kamosa,spoluziaka? Mozno ho niekto ovplyvnuje, mozno ma problemy v triede..preto som sa pytala aj na skolu.
naozaj najvyssi cas to riesit,ked mate doma male dievcatko. Nie je dobre, ze vidi taketo vystupy svojho brata.

lauricka
11. dec 2014

a boli ste u psychologa? Asi to by malo byt narade teraz, nie? Niekde bude chyba, asi aj zo strany rodicov, aj syna. Na to bude najlepsi odbornik.

katuska599
autor
11. dec 2014

@danka79 v skole ma syn uzasne vysledka...prakticky same jednotky z casu na cas dvojka aj to povecsine preto ze je lenivi...dnes sme malu robicko, ucitelkaho chvalila...ale upozornila ma na jedneho noveho spoluziaka a ked rak nad tym teraz rozmyslam da sa povedat, ze sa to jeho spravanie zhorsilo ked sa s tym chlapcom zacal kamaratit. Je pravdo ze ja som ten tahun v rodine... vsetok ca venujem detom... ucim sa, varim.. vymyslam programi...vylety... ale obcas je aj na mna toho vsetkeho vela....

katuska599
autor
11. dec 2014

@lauricka tiez som uz aj nad tymto rozmyslala... pomerne casto.. budem musiet niekde na nete pohladat...alebo deckej doktorke zavolat a poprosit o radu ☹

lauricka
11. dec 2014

urcite mate nablizku detskeho psychologa
@katuska599

danka79
11. dec 2014

@katuska599 no nech sa paci.Tam bude pes zakopany. zisti si viac info o spoluziakovi. Deti su velmi ovplyvnitelne, a aj dobra vychova moze stroskotat ked pride ina silna osobnost.
Super ze sa syn dobre uci. To je vyborny znak,ze zaklad ma v poriadku. Pozor na to,aby ho ten chalan nestiahol, staci ze sa zacne zaoberat inymi vecami a skola pojde bokom.
Mimochodom zistovala si odkial mal cigaretu? Prajem vela sil a trpezlivosti

katuska599
autor
11. dec 2014

@danka79 ja viem a snazim sa ju v takych jeho vylevoch ju izolovat...zabavit...no z casu na cas nastane situacia ked muzovy prasnu nervy...nakricina syna a v tedy pkace mala...syn.. a posledne uz aj ja...

svetluska82
11. dec 2014

@katuska599 ahoj. Skus ho informovat o diagnostickom centre ak sa nepolepsi. Tam su deti umirstnene na tri mesiace na prevychovu a chodia tam aj do skoly.

0silvia0
11. dec 2014

@katuska599 v tomto veku chlapci na seba radi pútajú pozornosť a radi sa pridajú ku "skúsenému", najlepšie arogantnému grázlikovi, ktorému sa chcú v správaní rovnať. Fascinuje ich inakosť a chcú byť takí istí ako on. Slušní chlapci ich nelákajú, ale taký grázlik v triede je hotová pohroma.
To, čo si k tebe dovolil tvoj syn prekročilo hranice. Tú hranicu si nemala dovoliť prekročiť, toto nemal z úst vypustiť. Treba nastoliť doma prísne pravidlá a skús u ďalších spolužiakov vyzistiť, čo je to zač ten nový spolužiak.