Správanie 14 ročného dievčaťa

maximouse
5. máj 2014

Mam 14 rocnu sestru, od 12 robi problemy. Vsetko to zacalo klamanim, aby dosiahla svoje. Nechala sa lutovat, ze ju v skole nikto nema rad, ze nema kamaratky, vysmievaju sa jej za starsi mobil. Ja som jej na to skocila a dala som jej moj dotykovy. V tom case sme zacali u rodicov byvat. Otvorili sa mi oci a zistola som, ze vsetko, co sestru "trapilo", bol len vymysel. Mala vela kamaratov - starsich. V skole bola oblubena, kolektiv, s ktorym sa stretavala, bol typicky klan pubertiakov. Prvykrat sa zalubila. Nik jej prvu lasku nebranil, no ked sme prisli na to, ze sa opici po ostatnych a kvoli "nestastnej" laske si reze ruku, rodicia jej znamost zakazali. Nasla si dalsiu, po dvoch mesiacoch dalsiu, potom zase dalsiu, az to doslo tak daleko, ze v priebehu roka vystriedala aj 10 frajerov. Nepomohlo dohovaranie, krik, zakazy. V 13 sa opila, vyspala so starsim chlapcom, klamala pravidelne, usla v noci za kamaratmi - o 10 rokov boli starsi, kde spolu popijali. Proste pruser za pruserom. Dnes ma 14, frajerov rovnako strieda. Horsie je to v tom, ze zacala vyuzivat svoj vzhlad (je vyvinuta, vyzera starsie) a kontaktuje sa zo starsimi chalanmi, ci dokonca chlapmi. Pozna ich par dni a uz konverzuju len o sexe, rozposiela svoje nahe fotky, dohaduje si stretnutie. Chystam sa to povedat rodicom, hoci viem, ze si sama narobim problemy - sestra je z nas totiz najmladsia, teda je to maznacik. Vsetko ma povolene, co si zaumieni, to ma, hoci doma neprelozi krizom slamy. Momentalne uz s nimi nebyvame. Aky mate na taketo spravanie pubertiakov nazor? Je lepsie "nabonzovat" ju, alebo sa do ich vychovy nemam starat? Rodicia o mnohych veciach nevedia, no bojim sa, ze sestra vyvedie este vacsiu hlupost a bude neskoro.

evita123
5. máj 2014

@maximouse Rodičia netušia čo majú doma za kvietok? Ak to s tvojou sestrou takto pôjde ďalej, neviem, kam až by to mohla "dotiahnuť". tvoje obavy sú na mieste.... Jediné ako jej môžeš pomôcť je povedať to, či sa jej to páči alebo nie.Držím palce

marcelka932
5. máj 2014

Moj predpoklad ... Urobi jej dieta nejaky debil ktoreho bude poznat 15 minut. A potom sa dievca zresetuje ...

sharmari
5. máj 2014

Je normálne, že dievčatá v puberte sa správajú tak, ako by nemali.... A robia prúsery... Ale myslím, že toto trebalo riešiť už trošku skôr, lebo rezať sa a striedať partnerov nie je normálne ( a to nehovorím o jej veku) To že sa chce stretávať so staršími a že využíva svoj vyspelý vzhľad, je tiež normálne, otázne je či si je vedomá toho, čo je správne a čo nie..,. čo môže robiť a neublíži jej to, a čo jej ublížiť môže a ako... toto by jej trebalo vysvetliť... a nemusíš to riešiť len cez rodičov, si predsa jej staršia sestra, tak sa s ňou skús porozprávať o tom, čo všetko sa môže stať, možno sa jej skús aj trošku viac venovať... zavolaj ju v piatok večer na návštvu, že si ako sestry pozriete spolu nejaký film, vezmi ju do obchodného centra na babskú jazdu a podobne...

akrim1311
5. máj 2014

ja by som jej najskôr dohovorila a potom,ak to nepomôže,povedala to rodičom.Predsa zodpovednosť za ňu majú stále.Oni nič nevedia,keď to trvá už toľko?Puberta je hrozná vec,vtedy je každý hrdina,halvne ak chce zapadnúť do kolektívu robí aj to čo by inak neurobil.Možno si len vynucuje pozornosť okolia ak si ju doma nevšímajú.

evita123
5. máj 2014

Ja si myslim, že dohovoriť jej už skúšala, ak je to také vážne, treba to povedať rodičom. Viem, že v tomto veku je ťažké nájsť spôsob na rozhovor, ale toto je fáza, o ktorej by rodičia mali vedieť

oktobermimi
5. máj 2014

mna sa pred 3rokma moja 13ročná sestra optala či nemám gumu a po tom čo som rekla že nie tak my povadala nevadí spravim mu fajku 🙄 má 16. stále je taká ako pred 3rokmy, kradne vystriedala hádam 50 frajerov a od tých 13viem že neni panna takže si myslím že sa spamatá ak ju niekto nabúcha.

marcelka932
5. máj 2014

@oktobermimi 🙂 boooze ja v 13 som si staviala bunkre a ani som len netusila naco to dole mam 🙂 nieto uvazovat nad fajkou 😀

oktobermimi
5. máj 2014

@marcelka932 😀 nápodobne a v parku sa hrala na indianov 😀 šák mne sánka padla dole 😅

arabela283
5. máj 2014

Tvoja sestra je dieta. a dieta skusa, kam az moze zajst, takze asi niekde nastala chyba v programe 😒 Mna by v takomto pripade sestra zmlatila ocelovym lanom a k diskusii by sme ani nedosli 😀 ja by som to riesila sokovou terapiou - ukazat jej nasledky jej spravania. nielen to, ze donesie babo, to by bol ten lepsi pripad, ale ukazat jej, co moze od tych jej frajerov nachytat, ako bude vyzerat o niekolko rokov a tak 🙂

marcelka932
5. máj 2014

@oktobermimi ja som max. Znechutena a pohorsena nad tym co sa dnes deje a hlavne nad dnesnymi pubertiakmy ale skor ma desia nazory ich rodicov neviem poki to takto pojde je to des ...a toto je este v pohode tema lebo ked som citala ine .. Ze pristihla syna ako si to rozdava z kamaratom a pohoda tu na mk sa pyta co ma robit tak konec ani som nekomentovala lebo by som asi vsetky pismenka minula... Deti su vizitkou rodicov

sisaha
5. máj 2014

@maximouse urcite informovat rodicov... Sestru informovat, ze jej dospelí kamaráti môžu mať opletačky so zákonom kvoli jej veku.. Osobne si myslím, že nejaká náprava už teraz nepríde. Môžu ju trochu stopnuť, ale toto malo prísť už v tých 12tich. Nahé fotky cez net? skonfiškovala by som jej pc, mobil, chodila ju čakať pred školu, odprevádzala do školy a poriadne vyfackala.

janinah
5. máj 2014

prepánakráľa,to kto tie deti vychovával? nevedieť kde čo a s kým robí moja 13r. dcéra? to čo za rodičia? a staršia sestra sa bude tu s cudzími ľuďmi radiť,či má rodičom povedať,aký kvietok majú? ..no.nekomentujem ani takú "rodinu!"

maximouse
autor
5. máj 2014

Rodicia o mnohych veciach vedia, no ona sa vzdy vedela vykecat. Alebo hodit vsetko na kamosku, ktora ju poctivo kryla a pritakavala, ze je vsetko pravda, co hovori. Nevedia o nahych fotkach a o tom, ze okrem jedneho priznaneho pohlavneho styku, riesi dalsie. To som odhalila len nedavno. Co sa tyka nejakej vychovy, ci dohovaraniu z mojej stany, je to tak, ze si s nou moc nerozumiem - mozno je to aj 10rocnym vekovym rozdielom. Snazime sa spolu komunikovat, ale mame rozdielne nazory, co je pri takom vekovom rozdiely pochopitelne. Ja uz mam vlastnu rodinu, takze riesim prevazne vlastne problemy a viem, ze odomna by si nenechala poradit. Radsej da na rady kamaratok. Dakujem za prispevky, som rada, ze zdielate so mnou podobny nazor. V dnesnej dobe je tazke odhadnut, co je este normalne a co uz prekracuje hranice. Podla mna rodicia vedia, ze urobili chybu vo vychove a ze jej spravanie nemozu objahovat slovami "ina doba". Len na nu uz skutocne nefunguje ani pekne vysvetlovanie, ani krik, ani zakaz veci, ktore su pre nu momentalne cenne.

maximouse
autor
5. máj 2014

@janinah neurazaj, citaj poriadne!!! A zametaj pred svojim prahom

marcelka932
5. máj 2014

@maximouse ano tu sa vzdy najdu vychytrale osoby ktore riesia to co netreba ..

maximouse
autor
5. máj 2014

@marcelka932 prave, precita par riadkov a mysli si, ze je v obraze 🙂

janinah
5. máj 2014

@maximouse prosím?urážam? zhrozená som 😒 je to chyba rodičov,že ju neustrážili....viac to neriešim a dievčaťa mi je ľúto 😒 kdekto sa s ňou zabaví a poriadny chlap o ňu nazakopne s takou povesťou 😒

simca06022011
5. máj 2014

povedz to rodicom a nechaj to na nich. Iba oni su kompetentni toto riesit, ked to nevyriesia budu mat o 5 rokov doma nie maznacika, ale iba plac... ja mam takuto sestru. Sice nemala takyto sexualny apetit ;) ale za to ine veci.. nepomohlo nic, ani psycholog, ani polepsovna v 17 tke. Jedine co podla mna mohlo pomoct je vsimavost a akcnost rodicov... a nie len ich "sponzorig"

kikina84
5. máj 2014

@maximouse no najprv som myslela ze píšeš o mne,ked som mala pubertu,,ale ja som robila aj horšie veci..chvalabohu ma to prešlo o niekoľko rokov,so mnou teda puberta plieskala uplne naplno..Rodicom by som to urcite povedala,ale otazny je aký postoj k tomu zaujmu oni..Bud ich dohováranie pomôže,alebo sa tvoja sestra este viac spustí.Budú si musieť dávať pozor,aby našli správnu taktiku,v tomto veku su decká moc precitlivelé a všetko riešia nepremyslene,viem to podla seba,mna nasi zamykali v izbe a dávali mi zámky aj na okná,no nebol to dobrý prístup,skôr sa všetko zhoršovalo..teraz s odstupom času to viem,každopádne to je už na inú tému..držím palce

sissy27
5. máj 2014

@maximouse nemáš možnosť si sestru vystriehnuť kedy a kde sa stretáva s nejakým tým svojím starším šamstrom a poslať tam hliadku? pokiaľ bude napr. pod vplyvom alkoholu alebo to bude po 22.00 večer, tak ju policajti odprevadia až domov, resp. si rodičia po ňu budú musieť prísť na stanicu... a potom už ani oni nebudú môcť privierať oči nad jej správaním (nechce sa mi veriť, že o ničom netušia), ani ona sa z toho nevykrúti a mladému pánovi tiež asi zájde chuť na 14ročné...
neviem, kadečo som povystrájala, aj som si dlho myslela, že som našich pekne potrápila, ale očividne som bola dobré dievčatko... úprimne, byť to moja dcéra, tak by dostala faciek ako v divadle potlesku...

marionmarion
5. máj 2014

Ziadne dieta sa takto bezdovodne nechova. Vasi rodicia nieco velmi skaredo vo vychove zanedbali, ked ich dcera musi takymto sposobom na seba upozornovat. Ide z nej zufalstvo...ja by som navrhovala psychologa. Pre nu a potom aj spolu s rodinou, aby sa vedelo co je pricinou takehoto spravania...

maximouse
autor
5. máj 2014

ja viem, ze je problem vo vychove... mna a sestru (dvojca) vychovavali tiez a vobec s nami taketo problemy nemali... v 14 som chodila s kamoskami maximalne na ihrisko hrat volejbal, prveho frajera som mala v 15, aj to mi mamka kontrolovala telefon... o sexe nemohla byt ani rec...boli sme vychovane k cestnosti a v zivote by som si nedovolila zaklamat im, ani keby islo o nevinnu loz... mamka, ked otehotnela so sestrou, bola sklamana z vlastnej matky, ktora na radostne oznamenie, ze bude dalsi prirastok, reagovala slovami "a naco vam to bude?"... mamka si to spatne vysvetlila a odvtedy zije s tym, ze sestra nebola chcena... ale s dvojcatom a ockom sme sa na babatko tesili... len mamka si to proste vsugerovala a preto si sestru tak ochranuje a pozera sa na nu cez ruzove okuliare... neviem, preco si mnohe myslite, ze rodicia o jej vylomeninach nevedia, ved som pisala, ze uz s nou prusery riesili a ze nevedia akurat len o poslednej jej hluposti... no nechapem, preco na nu nic nezabera... proste si z toho hlavu nerobi...aj keby ju zahlusili, ci nonstop dohovarali, pokracuje dalej, ba co je horsie, este to stupnuje...
@marionmarion nemyslim si, ze chce takymto spravanim na seba upozornit... od mala bola oblubena, je to taky mamkin maznacik... to skor ja by som mohla ziarlit, ze so mnou nemala mamka taky vztah, ako ma s mladsou sestrou... 🙂
no, koniec koncov ste ma utvrdili v nazore, ze nie ja som moc konzervativna a nerozumiem dnesnej dobe, ale ze u sestry nie su urcene hranice... nechcem sa im starat do vychovy (sama som matka, ani mne by sa to asi nepacilo), ale urcite sa o vsetkom dozvedia... a ako s tym nalozia, je uz ich vec... dakujem vam za riadky...

@admin diskusia sa moze uzamknut

marionmarion
5. máj 2014

@maximouse spokojne dieta sa takto nechova...moc sa v psychologii asi nevyznas, no ver mi ze sestra toto nerobi z rozmaru, ale preto ze jej nieco doma chyba...nikdy nemozes vidiet do duse ineho cloveka, preto ani nesud...

maximouse
autor
5. máj 2014

@marionmarion nesudim, povedala som svoj nazor, kedze som tiez zila v tej rodine... ale je mozne, ze je s niecim nespokojna... hoci svoju nespokojnost prejavuje hlavne nad tym, ze nema vsetko najznackovejsie... 🙂

marionmarion
5. máj 2014

@maximouse mna by zaujimalo ci sa s nou rodicia rozpravaju? ci s nou chodia na vylety? ci ju niekedy objimu, spytaju sa na jej nazor, maju na nu dost casu? Toto byvaju caste priciny preco sa decko sprava vystredne...lebo mu chyba pozornost, cas, laska, zaujem...alebo nieco ine...a ked je niekto v puberte tam je aj vnutorny konflikt, lebo sa za tieto svoje tuzby hanbi a nechce si ich priznat ani sam pred sebou, preto maskuje tym ze sa hra na najvacsieho frajera...v skutocnosti je to vsak iba male decko, co tuzi po laske...
toto byva vo vacsine pripadov...preto predpokladam ze to moze byt aj pripad tvojej sestry...

maximouse
autor
5. máj 2014

@marionmarion ja som si myslela, ze narazas na nedostatok pozornosti, no ako som uz pisala, s mamkou ma vynikajuci vztah, tulia sa k sebe, saskuju spolu ako dve deti... s ockom tiez vychadzaju, ten, ked je problem, snazi sa ho riesit s chladnou hlavou a vysvetlovat a vysvetlovat... preto si myslim, ze rodicovska laska jej chybat nemoze...
ja mam skor strach z toho, ci nahodou vdaka svojmu spravaniu uz nezazila nieco hrozne... a takto sa s tym chce nejak vyrovnat, ze bude ostatnym dokazovat, ze uz je "dospela" alebo teda, ze uz sa sprava ako dospela...

janulik2008
6. máj 2014

Ja som sa v trinastich hrala s babikami.

zuzkapredajkupa
6. máj 2014

Necitala som predosle komenty,ale kazdopadne moj nazor je nasledovny:
problem je jednoznacne VYCHOVA!!! ja som do 18tky nemohla chodit vobec von,doma som musela byt o 9vecer,aj to som musela hlasit kde som a preco... a za akykolvek preslap,co i len 5minutove meskanie alebo sklamanie dovery v akomkolvek smere som dostala zaracha na mesiac+vsemozne domace prace za trest... a ked som proti tomu bojovala,bolo len horsie... napr. - nechces umyt riad,co mas za trest? fajn,nebude obed... 🙂)) a teda netrufla som si neposluchnut,lebo by som kludne dostala na zadok :D vtedy som na to nadavala ako hrom,ale teraz som za to neskonale vdacna... vyrastol zomna inteligetny clovek,ktory az do skoncenia strednej sedel doma,suchal nohami a ucil sa na same 1tky... teraz studujem VS a vsetky diskoteky,chlapcov a kadeco ine som si dobehla v klude,ked somnou prestala trieskat puberta.
takze ked je mlada maznacik,vsetko sa jej dovoluje a doma neurobi ani prd,tak nemas co urobit,ze naboznujes nepomoze,lebo chyba je v rodicoch... nechcem ich urazit alebo tak,ale bohuzial je to svata pravda... a ked to chuda dievca nedostane pevnu ruku,smer,motivaciu a vzor,a kludne aj jednu cez hubu a mega trest za to co robi a nerobi,tak to s nou moze dopadnut velmi velmi zle,ked uz v 14tich je to s nou takto... :( skus s tymto nieco urobit,jedina sanca je prevychova,ci uz jej alebo samotnych rodicov,pretoze deti su len take,ako ich rodicia vychovaju a vedu... skusaju hranice... ked ziadne nema,nema dovod sa spravat slusne v tomto veku. Toto je moj nazor,dufam,ze sa nevezme v zlom... ale hovori zomna vlastna skusenost... 🙂))