Ako spraviť opekané zemiaky, také ako v reštaurácii?

annie13
6. júl 2011

neviete mi poradit ako sa to robi uvarit a piect
supku dat dole???

ikke
6. júl 2011

neviem, ake robia v restauracii kam chodis, ale tie, co som ja jedla v slovenskych restikach, boli vzdy fritovane ako hranolky, akurat teda boli vo forme mesiacikov. 😝 ak boli z novych zemiakov, boli aj so supkou.

doma robim opekane normalne z uvarenych zemiakov, prudko opiect na panvici so zmesou oleja a masla (bez masla to nie je podla mna ono...)

ak chces pecene, nakrajaj surove zemiaky (osupane alebo nove neosupane) do velkej misy, osol, pripadne pridaj korenie podla chuti, trochu polej olejom, rukami premiesaj, vysyp na plech a pec na 220st. asi 30 min.

bets
6. júl 2011

ja sa opekanym zemiakom, hranolkam, chipsom (aj prazenym musli) snazim vyhybat... dovodom je, ze tepelnym spracovanim skrobu (pri vysokej teplote) sa vytvara latka akrylamid, co je nebezpecna rakovinotvorna latka. najviac skrobu obsahuju zemiaky, ale aj ostatne plodiny napr. psenica, kukurica a pod.
cize zemiaky sa neodporuca dlho piect pri vysokej teplote. preto ked obcas (raz za pol roka) pripravujem pecene zemiaky, tak ich najprv uvarim aj so supkou v mierne osolenej vode, po uvareni ich nakrajam na stvrtky (aj so supkami) a dam ich kratko piect do rury. tym, ze zemiaky su uz uvarene a nie su dlho vystavene vysokej teplote znizujem riziko vzniku akrylamidu. nie su to klasicke opekane zemiaky, ako to pozname z restauracie, ale pre mna je podstatne zdravotne hladisko mojej rodiny, hlavne deti.
o akrylamide sa pise napr. aj tu:
http://www.tillmann.cz/potraviny/110-co-se-deje...

titkovamiriam
6. júl 2011

Ja robím tiež z uvarených zemiakov,najlepšie tak par hodín vychladnute aby sa nerozpadli.Ošupem ich,nakrajam a hodim do horuceho oleja.vyberiem na odkvapkavač a podavam-solím až nakoniec.

marika80
6. júl 2011

Myslis take co sa pecu v trube? Ak ano, tak stvrtky zemiakov das do vriacej, osolenej vody, tak na 10 minut. Ked ich scedis tak ich dobre otrep, aby sa trocha pomackali. Do predhriatej rury na horuci plech, daj trocha oleja a vysyp zemiaky. Ked zhnednu tak ich otoc. To obuchane na tych hranach bude potom chrumkave.

aduskatt
6. júl 2011

ja robim tak, ze do vody pridam par kvapiek octu a pridam trosku soli , povarim zemiaky cca 3-4 minuty. zemiaky odstavim, vodu zlejem....
horuce zemiaky prehodim na plech, posypem rascou, korenim na americke zemiaky( to ale nemusi byt), poukladam na zemiaky kusky obycajneho masla a sup do rury na pol hodky na 180 stupnikov.........je to celkom fajn.............pre maskrtnikov mozno aj na kocky nakrajanu anglicku slaninku a cibulu pridat a tak piect........bozskeeeeeeeee🙂

zuzikkaa
6. júl 2011

opekane znamena ze sa opekaju na panvici,,lebo vo vacsine priemernych restik to bachnu do fritezy a zevraj opekane... 😒 😒 😒 a zaplatis za ne euro aj viac... 😠
ja ich doma robim tak ze uvarim v supke,,podla velkosti nakrajam bud na polky alebo 1/4ky ,osolim,okorenim,cervena paprika-sladka a opeciem na panvici...su perfektne a jedavame ich aj samotne iba s jogurtom ci kyslou smotanou 😅 😅 😅
myslim,ze sa take uvarene daju opiect aj v rure,,ked potrebujes vela porcii a na panvicu sa vela nezmesti 😉

sasiki
6. júl 2011

Zemiaky okrájané na mesiačiky uvaríš v osolenej vode - nie úplne do mäkka a následne osmažíš na panvici - z každej dostupnej strany. 🙂

kralicica
7. júl 2011

také ako v reštaurácii neurobíš, keďže opekané / aj americké zemiaky v reštike sú z polotovaru (veľké vrecia, predsmažená ako hranolky, len majú iný tvar, tzv. wedges - teda mesiačiky, ktoré hodia do hlbokej fritézy a smažia ich. takže v skutočnosti nie sú vôbec opekané, ale vyprážané. rovnako zdravé ako hranolky :D keďže som robila v X reštikách, viem to s istotou. asi je len málo reštík, kde pečú zemiaky v rúre, resp. konvektore (lebo rúry nemajú v reštikách)...

exupery
7. júl 2011

Uvarit vo vode do polomakka a potom hodit do rozohrietej truby s nejakymi koreninkami,ja robim tak a su mnam

p69majka
13. aug 2011

ja robím tak, že predvarím na kocky nakrájané a osmažím vo fritéze alebo zdravšia forma na pečiacom papieri tiež predvarené upečiem a po vytiahnutí osolím morskou soľou. 🙂

bafalcina
26. apr 2015

Ošupané zemiaky pokrájam na mesiačiky dám ich do nádoby kde ich okorením trochou soli ,čier.korenia,pridám bobkový lístok cca 2-3ks ,cele stručiky cesnaku asi 10ks ,a na arómu curry korenie. Pridám troška oleja ,poriadne premiešam a šup na plech. Pečiem pri teplote 160 stupňov po dobu cca 1hod. Efekt je super a hlavne to nebíčko v papuľke🙂))

ukulela
26. apr 2015

figel je hlavne v tom, ze v restikach robia opekane zemiaky vo fritezach - nie na panvici, ani na plechu.

bruklinka99
3. jan 2016

ked uz pisete hlavne o zdravotnom dopade pri konzumacii pecenych potravin, neda mi nezareagovat....moja mama sa v zdravi doziva 88 rokov, otec zomrel nedavno a tiez sa dozil pozehnaneho veku....mavali sme minimalne 3x do tyzdna pecene zemiaky v rure pecene na "nezdravej" bravcovej masti, k tomu priloha maslo. Obcas padlo na veceru 10 vajec, plnych cholesterolu, uvarenych na tvrdo a poliatych vyskvarenymi oskvarkami....a mohla by som pokracovat. Ked mojmu otcovi vo veku 83 rokov zistili zvyseny cholesterol a zakazali mu jest jeho oblubenu slaninu a udene masko a vsetko co mal tak rad, tak sme sa tomu iba zasmiali. Moj manzel sa stravuje taktiez "nezdravo" - na rozdiel odo mna nema rad ani ovocie, ani zeleninu a v tomto veku som uz aj ja vzdala ho preonacit. Nakolko ma vsetky krvne vysledky v norme, tak sa uz o to ani nesnazim.
Nechcem nikoho presviedcat o svojej pravde, ale sama som presvedcena, ze zaklad vsetkych chorob je v dusevnej nerovnovahe, strese a jedom, ktore sa nam dostavaju do tela zo vsetkych kupovanych surovin...bez rozdielu! Ovocie i zelenina su plne pesticidov, maso plne hormonov na vsetko mozne....Rozdiel je vsak k tom, ze kym my sme dostali do vienka od rodicov dobru genetiku, terajsi mladi ludia uz maju tela nadopovane od narodenia...preto maju problem potom cokolvek zjest...

liavan
8. nov 2016

@bruklinka99 AMEN! ❤️

lucijja
8. nov 2016

@bruklinka99 a preto ja jem už len vajcia, maso najlepšie z domáceho chovu (vrátane slaninky, oškvarkov, aj doma údeného) a zeleninu a syry z miestnej farmy - áno aj tie tučné. A po 15tich rokoch nadváhy (so "zdravou" fitness" stravou) mi váha konečne pomaličky klesá. A ja som spokojná. (idem si okrojiť z domácej tlačenky) 😉

hyta
9. nov 2016

@bruklinka99 Súhlasím s tebou, do nedávna nám vraveli, že len olej treba používať pri varení. Dnes počúvame že je zdravšia masť a maslo. Moji starí rodičia tiež nediétovali a deduško sa dožil 54 rokov a babička 95. 🙂