Čo variť na dovolenke pri mori?

olinkabrs
11. aug 2013

Ahojte, chystáme sa na dovolenku-prvý raz aj s našimi babenkami a tak si kladiem otázku, čo budem tam pri mori variť. 😉 Niečo jednoduché, aby človek nestrávil dovolenku pri platničke, lenže napr. cestoviny sa u nás moc nenosia ☹ môj drahý má rád mäsko a musí toho byť vždy veľa, inak je hladný a vrčí na mňa 😉 a babenky sú tiež vyberavé, aspoňže syn zje všetko... Tak som si povedala, že viac hláv,viac rozumu a uvítam vaše osvedčené recepty na jedálny lístok na dovolenku pri mori. V Chorvátsku je dosť draho, takže ma zaujíma aj čo so sebou balíte, lebo aj keď auto máme veľké, neviem neviem, ako to aj so stravou zbalím😉

mima4
11. aug 2013

@olinkabrs nakupte si polotovary 🙂

a ked sa drahemu nepaci, nech vari on... 😉 alebo čuší alebo nech zaplati pekne krasne plnu penziu!

miggi83
11. aug 2013

my sme boli minuly rok v taliansku a varili sme si, doma som s muzom prebrala co varit, nastastie masovy on moc nie je, vela bab si brava polotovary, alebo uvarene hotove jedla a zamrazene, prevazaju to v prenosnych chladnickach a potom to len zohreju, a ver mi pri mori to maso nebude az tak chutit

masinka
11. aug 2013

@olinkabrs my tiez mame male deti, tak zatial varim na dovolenke ja 😀
ja si doma nakrajam masko na kocky, nech sa s tym potom nemusim babrat a zamrazim, na dovolenke varim take jednoduche jedla ako gulas, rizoto, dusene masko s hraskom, paprikas, perkelt - s haluskami alebo cestovinou (cast halusiek si dame s bryndzou), zemiakovy privarok s vajickom alebo parkami..... varim tak, aby toho bolo na 2 dni....

masinka
11. aug 2013

a chodime do Talianska, takze beriem so sebou hlavne to maso a nejake trvanlive sunky a syry, ostatne sa tam da v pohode kupit za ceny cca ako tu, ked sme boli v Chorvatksu, tam boli ceny potravit o dost vyssie

sorciera24
11. aug 2013

@olinkabrs ja k moru maso vzdy zavaram a tam ho pekne len zohrejem, dovarim ryzu anpr. a mame obed.....ale napr. ja zavarim doma aj akpustnicu a tiez je z toho fajn obed🙂 no a kalsika cestoviny a obcas aj tam ideme sa najest (chodime do talianska, tam je to lacne...)

janinah
11. aug 2013

sáčkove polievky/jesť ich týždeň v roku nás nezabilo/ zasterilizované mäso,prílohu dorobíš ta-,hranolky,ryžu v sáčkoch a polotovary ako palacinky v prášku a pod.,špagety,pudingy.. viac však dovolenkujeme v grecku,tam je to so stravou oveľa jednoduchšie

tisa82
11. aug 2013

@olinkabrs byť tebou by som sa veľmi netrápila, my sme nabrali špagety, zaváraniny, sáčkové polievky, suché keksíky, paštiky, nutelu, lekvár ... keď je chuť na mäso skoro na každom kroku je v chorvátsku Lidl a tie ceny nie sú až také vysoké. A okrem toho pri mori tak nechutí, takže štrvrtinu vecí donesieš naspäť domov (aspoň u nás to tak dopadlo). Dá sa ísť na pizzu, hranolky, ryby ... porcia tých malých sardiniek a k tomu hranolky s oblohou stáli cca 40 kuna čo je v prepočte tak 5,5 eur a môj muž to ani nevládal zjesť 🙂

mummy01
11. aug 2013

@olinkabrs nas dovolenkovy jedalnicek zhruba na 6 dni bol takyto- 1.zavarene maso na stave a ryza-to sme mali na 2 dni,2.spagety s hotovou omackou z konzervy,3.fazula v parad.omacke s parkom,4.omeleta so syrom a zeleninou a 1-2x ideme na pizzu alebo nieco do restiky...my niesme masovy vobec,skor vela zeleniny a ovocia zjeme na dovolenke,berieme sii ale chlieb aspon na zaciatok lebk ten nam chuti len ten nas.Pri mori sme ale este v tejto zostave neboli,takze by som teraz uz brala aj oblubene trvanlive jedlo pre deti-vyzivky,susienky a bravala som to co sa pomestilo do auta-trvanlive potraviny na varenie a do chorvatska sme aj balenu vodu na pitie bravali,bola tam dost draha.

alami
11. aug 2013

@olinkabrs Ja by som žiadne mäso nezavárala, nepríde mi to 😝 Ja varím ako bežne polievka - zeleninová, vajíčková, paradajková,hrášková ...Pečené kurča, soté, kuracie kúsky alebo bravčové podusené na paradajke, paprike.... granadír, omeleta so zeleninou a k tomu zemiaky, gnocchi hotové uvariť a posypať makom (kupujem mletý) a je to ako šulky s makom, mäso podusené na kečupe, ryby(tých tam sú plné obchody)... proste to, čo sa varí rýchlo. Ja vždy navarím ráno, kým deti a muž ešte spia a cez obed si to len zohrejeme. je to v pohode 🙂
Ak chceš viac mäsové, tak rob také nejaké minútky z mäsa, čo ja viem, rezne naklepať, potrieť horčicou, opiecť z dvoch strán, alebo naložiť na noc do pácu (vajce, olej, koreniny, horčica, kečup) potom už len opiecť, alebo kuracie prsia posoliť, posypať provensálskym korením, opiecť, na to ananás a plátok šunky - zapiecť. Bravčové na tenké kúsky, pásiky, opiecť na cibulke + červená paprika... Takéto niečo navaríš rýchlo a je to mäsové. 😉

alami
11. aug 2013

@olinkabrs k nákupom, mne sa nezdá byť v Chorvátsku draho, potraviny sú tam také, ako aj u nás, teda kupuješ to isté... ja nakupujem tam.

marylis
12. aug 2013

fuuha, varit na dovolenke??? to pocujem prvykrat 😕 Myslim, ze ked mama bola mala, tak babka varila na dovolenke, ale to bol socik...ved si bud dajte all inclusive alebo taverny, restiky to istia 😉 Popripade su tam obchody!! Miesta strava je najlepsia. Tahat slovenske polotovary na dovolenku...boze.

stanislavao
12. aug 2013

ja si neviem prestavit, ze by som tyzden jedla sackovu polievku a uz vobec moje deti. ved ked nemate stravu, urcite sa daju obedy zabezpecit niekde v restauracii. vsetky potraviny si kupite aj v zahranici a nemusite vlacit jedlo z domu.

kaja73
12. aug 2013

@olinkabrs my nosime 4 baliky kur prs -upecenych a zaliatych v masti-to sa nepokazi ani za 2 mesiace-je to chutne,rychlo doma spravne a tam len spravim ryzu,pecene zemiaky,pyre...,plus peciem ryby -tam nakupene,zeleninove polievky,ak budete mas aj ruru-tak sa daju robit -zapekane zemiaky,s vajickom,smotanou,parkami..,ja som robila aj domacu rychlu pizzu-cca 2 krat za pobyt-chodime na 15 dni k moru-aj to bolo rychlo a pecia sa to same,tiez si grilujeme-ja nikdy nestojim za sporakom viac ako 40 minut,riad umyje muz. 🙂 -takze uplne pohodicka.
Plus ideme za pobyt tak 4 -5 krat do restiky.
Takto sa stravujeme na dovolenke uz takmer 10 rokov,predtym sme chdili do hotelov aj so stravou...ale nepacilo sa nam .
Nikdy sme ziadny problem pri vlastnej strave nemali,z domu nosime minimum veci,kupujemem takmer vsetko tam-az na to pecene maso v masti a este par malickosti.

prasiatko30
12. aug 2013

salaty - na nejakom trhovisku tam urcite kupis nejaku dobru miestnu zeleninku, vela ovocia. obcas kupit ryby v miestnom obchodiku a pripravit len tak na troske oleja. zemiakovu omeletu, salaty bud s ryzou alebo so zemiakmi - to sa da pripravit aj den dopredu a potom na obed len vytiahnut. a teda co robievame velmi casto ze tie vecere su vacsinou len sandwich a pohar mlieka plus nejake ovocie a jogurt a kombinuje sa s vyjazdami po miestnych restauraciach - z domu by som nevlacila iba akurat tak na cestu a mozno na prvy den kym sa clovek porozhliadne

rora
12. aug 2013

@alami my sme sa pred vcerom vratili z chorvatska, konkretne z istrie (Pula) a tiez sme po minulorocnej dovolenke si povedali ze tento rok nebudeme varit, no mne to nedalo a zobrala som nejake jedlo tak na cca 3 dni (cestoviny,zemiaky atd) a dobre som spravila! neskutocne draho maju vsade a vsetko. neviem ako v inych castiach chorvatska no na Istrii ano.

ichbinich
12. aug 2013

Ja osobne si myslim, ze v horucom lete po prve nebudete taki hladni a po druhe nebudete hladni na take veci, ako doma 😉
Z domu by som nevlacila nic. My chodievame najcastejsie do Talianska, ale ani do Chorvatska sme nic nebrali. Beriem akurat nieco na cestu, resp. ak bolo nieco doma v chladnicke, zobrala som so sebou, aby to mna mna potom po dovolenke nevyskocilo 😉 😀
Ja varim vzdy nieco rychle. Na 99% ruru nebudes mat, tak neplanuj radsej nic zapekane. Rychle su jedla ako rizoto, zeleninove panvice, omelety, cestoviny (aj ked pises, ze dcerky moc nemusia).
V Taliansku som varila: rizoto, zeleninovu zmes na smotane, to ma rad syn. Potom gnocchi a rozne cestoviny, parky s pyre a hraskom. Inak casto jednoducho studena kuchyna: pecivo/chlieb plus obloha, podla chuti. Par krat sme sa boli najest.
Ked chce muz maso, chodte do restauracie, nech si da grilovany tanier. Tam mu nalozia cevabcici, pleskavicu, nejake spisy, ku tomu dzuvedz ryzu, ajvar a cibulu, a nedoje sa 😉 :-P (mnaam, na to si rada spominam)
Jasne, ze sa neda chodit do restauracii kazdy den. Ale da sa prezit aj bez vareneho jedla kazdy den 😉 Snazila som sa samozrejme stravu vyvazit, aby sme mali aj zeleninu, najma syn je priebecivy. Ale zase sme boli na dovolenke, tam platia trochu ine pravidla a nechcem sa tam stresovat.
Alebo na "obed" si dajte zmnrzlinovy pohar. Kalorii ma na cely den, osviezi, nemusis v najvacsom horku stat v kuchyni 😉 😀

winka99
12. aug 2013

my sme si v chorvatsku kupili mrazene cevabcici, stali okolo 1 eura, neviem uz kolko gramove bolo, ale najedli sme sa traja v pohode a zemiaky z domu donesene k tomu
kuracie maso sme tam tiez kupili a k tomu ryzu takisto z domu
spagety s morcadelou..to sme si vsetko doniesli
nemyslim, ze maju o vela vyssie ceny ako tu, len na niektore potraviny ak je clovek zvyknuty, tak je lepsie zobrat so sebou, lebo tam maju take ine trocha a mne napriklad nieje jedno aky syr si nastruham na spagety..nie vsetky mi chutia
pecivo maju ine nez my...rozky tam nekupis, chlieb maju nieco ako je u nas veka, len trocha vacsie a zemle, ale maso kupis aj kuracie, aj bravcove 🙂

alami
12. aug 2013

@marylis to si toho v živote asi veľa ešte nepočula, sú aj ľudia s dietami, čo sa nemôžu stravovať v reštike 😉 (alergie, reflux, celiakia....) a tiež nie každý má na all inclusive 😉

konopna2
16. máj 2014

Dobry den my tento rok letime do Grecka maly bude mat 22mesiacov a kazde rano pije plnotucne mlieko niekedy aj vecer...chcem sa opytat nosite si mlieko so Slovenska alebo kupite tam dakujem...

monacanka
16. máj 2014

moj bracho je profesionaly cyklista chodíme kazdy 2 mesiac na preteky po taliansku chorvatsku a j zvyknem varit u nas strasne idu cestoviny, omacky a podobne ale ako tu niektore pisu v chorvatsku kupis skoro to iste ako tu u nas takze v pohode nakupis aj tam netrepala by som vela veci tu z domu vela toho ani pri mori nepojete skor len take keksiky, cokolady, tycinky nieco si len ako tak zobnut velmi dobre sa da najest aj v restauracia rozne plody mora, ryby , hranolky a podla mna ovela lacnejsie ako tu na sk

prasiatko30
16. máj 2014

@konopna2 nie v grecku nevedia co je to mlieko ja by som si zobrala kravu a dojila ju pocas cesty 😅 😅 😅

1. - komu sa chce trepat 20l mlieka na dovolenku
2. - grecko je v eu a urcite aj v tych najmensich dedinkach budu mat nejaky miestny obchod kde budu predavat mlieko - trufam si povedat ze v turistickych destinaciach budu mat aj vacsie supermarkety a myslim si ze ak povies v obchode milk tak by ti mohli aj porozumiet.

zeny neblaznite nejdete predsa niekde do zapadnutej dediny v himalajach 😀

tenerifka
16. máj 2014

@prasiatko30 ja bezne citam, ako slovenske mamicky vozia na dovolenky plienky, dokonca aj balenu vodu, ved co ked nahodou v tom obrovskom turistickom centre nebudu mat 😎

silvinuska6
16. máj 2014

Ja nechápem načo idete na dovolenku keď si tam chcete variť 😀 to by som nikdy nespravila ako my s drahým vravíme na dovolenku si chodíme dovoľovať nie stáť za platničkou a upratovať po každom keď sa naje na dovolenke maju obskakovať teba

konopna2
16. máj 2014

Dakujem za skvelu odpoved zoberiem si dve kravy aspon sa nebudem nudit v lietadle a budem mat nadojene...ja viem ze tam dostanem kupit mlieko aj ze mlieko sa povie milk...napr. v anglicku sme malemu kupili 3 druhy a ani jedno nam nechcel...myslela som nejaku osobu ktora tam kupovala mlieko a podelila sa so skusenostami ci detom mliekom chutilo a podobne...

bialica
16. máj 2014

@olinkabrs čo tak pripraviť si do zaváraninových skiel a sterilizovať to, ja som to tak urobila, samozrejme nie celé týždenné menu... ale napr. robili sme si tam palacinky, polievky, hlavne zeleninové šaláty, rizoto, samé veci rýchle a ľahké (no až na tie palacinky) 😀

alenockap
16. máj 2014

mne príde kus divné,že každý slovák sa trepe do Chorvátska,ked Bulharsko je skoro rovnako ďaleko a laaaacno..

horana
16. máj 2014

Nuz podla mna na vareni si na dovolenke sa da pekne usetrit a to vratane tahania zavaraneho masa a spol do Chorv.. Pre niekoho je plus minus par stoviek (1,2) len tak nic, pre ineho to moze byt rozdiel ci na nu vobec pojde alebo nie. Cize povysene hovorit o vareni moze byt znacne netaktne 😠

Druhy dovod je ze nie kazdy ma naturu a chce byt sucastou zlatej klietky hotela a chodit na stravu v urcenych hodinach do zariadenia. Niekto si predsatvuje volnost inak a prihriatie dopredu pripravenych prinesenych veci alebo kupenie a urobenie rychlovky za par minut da istu davku slobody, ktoru v tej podobe ani all nedava. Kto uz zazil piknik na zastrecenej plazi dalej od civilizacie pri vychode ci zapade slnka, vie o com hovorim. Tito ludia to zas beru tak ze chodit jest na povel v predom urcenych hodinach a lenosit pri bazene mozu aj na SK, more je pre nich v niecom inom. Tahanim prinesenych veci, pripravou jedalnicka dopredu a pod. sa okrem ineho da totiz paradxone usetrit aj hodne casu, ktory mozme venovat prave tomu moru a objavovaniu krajiny.

vejvass
16. máj 2014

@konopna2 nasa skusenost s mliekom v *Chorvatsku chutovo ako nase,V Taliansku tiez v Grecku bolo trosku ine ale moze byt ze nebolo kravske skor by som povedala ze nam davali kozie ale ako sme si ho ochutili kakaom tak bolo dobre a tiez to iste v Turecku,Tunise ,Egypt tiez bolo ine ako nase kravske vravim mozno bolo kozie alebo tavie 😀 😀 😀 😀

No ale myslim si ze ak si kupite v supermarkete kravske tak by nemal byt problem 😉

221girl
16. máj 2014

a treba rátať s tým ,že mliečne výrobky sú v grécku sakra drahé :/ takže mi ich berieme z domu

vejvass
16. máj 2014

@horana suhlasim ja tiez nemozem nic zle povedat na varenie ked ideme len do Chorvatska nikdy si nevyberame hotel so stravou vzdy si varime ale samozrejme ked ideme uz dalej Grecko,Tunis,Turecko.... tak si davame all inclusiv.pravda je taka ze naozaj bez stravy v Chorvatsku ,Taliansku sa da dobre usetrit a vobec nieje pravda ze stravim pol dna pri dvojplatnicke da sa navarit aj 3 chody za 30 minut staci si pozriet program PAPRIKA 😀 😀 😀 Ja varim a peciem velmi rada a vobec nestravim pri sporaku pol dna 🙂

No a samozrejme ak mate napr.celiakiu tak je velmi tazko najst hotel kt.by vam vyhovel v stravovani aj ked vam povedia ze sa to bude dat mate v nich istotu?Takze ak niekto ide bez stravy ma nato asi dovod mozu to byt financie,alergie atd.........Netreba sudit vopred 🙂