Jedálniček 8 mesačného dieťaťa

ala76
9. apr 2013

ahojte mamicky.co papa vase 8m.ratolest?napiste mi denne menu,davate uz aj pribinacik,jogurt?......mojho ynceka uz prestava bavit papat vyziva,ovocie,varene,kasa dookola.akurat co mu este dam je roztek s maslom.

xlucia
9. apr 2013

@ala76 jogurt ano, pribinak nie. nechutilo im to ani jednemu, a tvaroh je az od roka

aliza
9. apr 2013

@ala76 a ako ti dava najavo, ze ho to prestava bavit? este je dost maly na to, aby ho prestalo bavit jedlo. To, co papa, je v poriadku a nevidim dovod to menit. Moje deti jedli uplne jednoduche jedla, v podstate stale to iste a nikdy sme nemali problem. Tvoj syn je velmi maly na experimenty. Este stale su to len prikrmy a nie plnohodnotne jedla, na to netreba zabudat. A povedzme si uprimne, jedlo je stale dookola to iste aj u nas dospelych 😎 .....nemas nahodou ty skor problem, ze stale to iste, ako tvoj syn? neviem si totiz predstavit, ako ti maly naznacuje, ze uz ma vareneho jedla plne zuby 😀. ved to varene bude jest cely zivot, aj ovocie.... my sme kase napriklad nejedli vobec, ani pribinaky, jogurty sme v tom 8.m. len zacinali, ale iba smotanovy neochuteny, to mu uz mozes zacat davat, ale pribinaky urcite nie.

ala76
autor
9. apr 2013

v podstate ano aj my jeme to iste dookola.zle som sa vyjadrila 😉 ,ja nemam fantaziu na jedla,a aj ked mam dcerku starsiu vobec si nepamätam co som jej davala.maly mi zacal menej jest a aj to doneho dostanem tak trosku na silu.striehnem kedy otvori usta viacej aby som do neho nieco ine okrem mlieka dostala.predtym mal problem pit mlieko a teraz sa to otocilo.viac chce mlieko ako tuhu stravu.preto sa aj pytam lebo kupene vyzivy su druhy ze broskynova s tvarohom alebo aj s jogurtom tiez.na pribinacika si netrufam ani ja.ale dostali sme taky termix BIO prichut banan s tvarohom a jogurtom-vsetko spolu. 🙂.proste dake info by to chcelo. 😝

ala76
autor
9. apr 2013

@xlucia ved to ze tvaroch od roka ale vyzivy robia s tvarohom uz od 4mes.co je cudne.tak preto ta diskusia. 😉

xlucia
9. apr 2013

@ala76 a co ked robia. su aj vyzivy s jahodami, ktore podla vyrobcu mozu 4 mesacne deti... normalna mama to dietatu v 4 mesiacoch neda. nie?

aliza
9. apr 2013

@ala76 za seba, ja som nikdy nic kupovane detom nedavala, jedli len doma varene a ovocie len cerstve, ziadne umele, sladke vyzivky. Podla mna tieto vyzivy su totalnym zabijakom zdraveho stravovania. . Ak raz dieta papa, co nema, je to zaciatok zacarovaneho kruhu plneho problemov. V jednoduchosti je dokonalost 😉. Na jedlo pre tak male dieta nepotrebujes fantaziu, tu plati, ze menej je viac 😉. takze ja osobne by som nad kupovanymi vyzivami vobec nerozmyslala, je to totalny sajrajt, plny cukru a umelin a narobi to vela skody v stravovani. Ten neochuteny smotanovy jogurt mozte, ak si uz maly nezvykol na sladku chut, neviem, ci si mu uz nejake vyzivy davala alebo nie. A cerstve ovocie? ani to ti nepapa?

ala76
autor
12. apr 2013

@aliza papa aj cerstve vlastne zje vsetko len ma obdobie ze menej ze viac chce mlieko.a kazdopdne mu varim vaene a vyzivu mi dam ked mam natrieskany den ze nestiham.

maajkaf
13. apr 2013

ahoj, ja osobne by som svojmu synovi kupované výživy tiež nedala!!! a vonkoncom nie pribináčiky a jogurty... máme 7,5mesiaca - a náš jedálniček je takýto: ráno kojenie a ked sme velmi skoro ráno hore tak ráno aj ovocie - banán, na obed zelenina, trošku neskor, pred večerom tiež zeleninka s ovocím. a medzitým je kojenie. Zeleninu mu dávam všetku možnú. Robievam kombinácie: maslová tekvica s jablkom (to je naj), zemiak s brokolicou, mrkva + karfiol + zemiak, mrkva + sladký zemiak, mrkva + jablko, zemiak + kaleráb.... každý den varím čerstvé jedlo.

flower24
17. apr 2013

@maajkaf Ahoj, prosim ta, davas synovi aj nejake kase? Tiez mam 7,5mesacnu dceru, vzdy varim cerstve jedlo a tak ako ty zeleninku, ovocie, prip. kombinacie. Skusili sme aj ryzovu kasu, taku tu nutrilon s mliekom, lebo sa mi uz neda kojit a klasicku detsku ryzu som este nenasla. Len mam pocit, ze by sme mohli este nieco nove pridat a neviem co, kedze takmer vsetko obsahuje lepok, ktory este nechceme davat.

mirushka1983
17. jún 2014

Trosku stara diskusia, len ma zaujal ten odpor ku kupovanym vyzivkam...mam jednu dilemu. Kupovane nie, ok. Tiez viac sympatizujem s tymto nazorom, ale zijem v meste, aj obe nase babky, nemame domacu zeleninu, takze sice cerstvu ale supermarketovu. Snazim sa kupovat sezonnu a slovensku, ak je dostat. Ale problem je, ze nie je nijak kontrolovana. Vyzivky musia splnat, kedze je to detska strava, urcite normy a standardy a daju sa vybrat naozaj bez zbytocnych pridavnych latok a zahustovadiel ci cukru. Kupena zelenina obsahuje dusicnany a hnojena kadecim. Minule som kupila zemiaky (pre nas normalne k obedu) a boli horke, nemali normalnu chut...no uvar to potom 8 mesacnemu dietatu...takze ako?

maickamf
27. jún 2014

ani tak ani tak, je to začarovaný kruh, ja sa snažím malej čerstvo a zdravo variť a je to dosť ťažké niekedy, má 8,5mesiaca, ale našťastie jej všetko chutí 😉

katrinka8
22. aug 2014

@mirushka1983 - uplne suhlasim! Navyse - v nasom meste sa neda ani normalne ovocie zohnat. Jedine jablka a banany, ostatne je bud nehorazne tvrde a bez chuti alebo pohnite 😠 To mam tomu 9-mesacnemu dietatu davat len jablka a banany? A to je leto a som sa tesila, kolko ovocia v lete bude... Nakoniec som donutena vacsinou pouzivat "flasticky" - daju sa najst aj take, ktore su bez pridavku cukru a inych umelin... Bohuzial, naozaj len obcas natrafim na ovocie, ktore je mozne dat 9-mesacnemu dietatu, a to obieham cele mesto kvoli ovociu pre celu rodinu.

vejkaajasminka
17. sep 2014

Ahoj... Moja malicka ma 8mesiacov a nas jedalnicek vyzera takto... Nebudem ti triedit kedy co papa ale LEN CO papa ..... Takze ja jej robim...
Mäsko na zelenine s ryzou (kuracie mesko udusim aby pustilo stavu, ked uz pusti stavu tak tam pridam mrazenu zeleninku trošku zalejem vodou a varim az do meka.a potom k tomu urobim ryzu......
Sosovickovu polievku s cerstvou mrkvou,petrzlenon,kalerabom atd....
Rajcinkovu polievku (2lyzice olivoveho oleja do toho pridam lyzicu muky,trošku ju osmazim a staleho miesania pridam vodu,ked mi to prevrie tak tam dam jeden maly rajcinovy pretlak a 2lyzice pismenok (bezvajecne)...
Krupicovu kasu, domacu detsku vyzivu,roztek, masloveho brumika jej davam...
Hrachovu kasu ...
Morcacie mesko so zltkom (zltko musi byt uvarene na tvrdo) ...
Zeleninove kase
Casto papa zemiakovu kasu
Len tak samotnu varenu mrkvicku
A samozrejme mliecko
Hadam som ti pomohla.... A upozornujem mamicky ktorym sa nezda moj jedalnicek pre dieta nech mi to ani nekomentuju...

kkl82
17. sep 2014

@mirushka1983
@katrinka8 sice odpisujem s dost velkym casovym odstupom, ale aspon cosi 😉. skuste sa popozerat po ponuke "bednickarov", napr. http://www.svetbedniciek.sk/kedy_a_kam_vozime_b..., vacsinou ide o ponuku domacich plodin, resp. od overenych zdrojov. urcite vam dorucia krasne a zdrave kusky, nemusite sa hrabat v supermarketoch v tych plesnivych bednickach.
ale k vasej otazke ohladom kupovanych vyziviek - osobne nemam nic proti, sami sme kupovali, ked nam dosli tie domace. treba si vsak davat pozor na zlozenie, napr. aby neobsahovali pridany cukor ci nebodaj farbiva a konzervanty (ine ako kys. askorbova). osobne odporucam zn. babylove z dm, su v biokvalite a za rozumnu cenu.

katrinka8
18. sep 2014

@kkl82 - ďakujem za radu, kuknem si 😉 Malinkému zatiaľ obvykle kupujem hippky BIO, bez pridaného cukru, našla som okrem Babylove aj Hami bez pridaného cukru a konzervantov 😉, dokonca Hami som objavila aj BIO, ale len asi 2 druhy a tie veľké, toľko síce zatiaľ naraz malinký nezje, ale tak doje na ďalší deň zbytok Veľmi som sa tešila, že pri malinkom budeme s príkrmami začínať v lete, že bude ovocie... a takto sa to vyvrbilo ☹ Pri dcérke sme pred 3 rokmi začínali v zime, pol roka mala v decembri. A to som si ozaj myslela, že horšie to byť nemôže, čo sa ovocia týka. No, vidím, že môže.... Tak sa snažím striedať, ak natrafím na normálne ovocie. Ale ešte dávam šancu jeseni, rodičia majú v záhrade jablká a hrušky, tak aspoň niečo snáď bude....

mirushka1983
18. sep 2014

@kkl82 ano, debnickarov poznam, to je dobre riesenie, aj ked nemusi to kazdemu vyhovovat cenou. Jasne, to potom riesime, ze ci je dolezitejsia cena alebo kvalita a ze za kvalitu sa oplati priplatit si...takze to je problem z ineho sudka 🙂 pointa mojho prispevku bola, ze niektore maminy fakt nemaju inu moznost, tak sa na ne netreba pozerat cez prsty, ze co su to za krkavcie matky, ked nemaju "domaci" poharik ale kupovanu vyzivku 🙂 lebo aj take fanaticky su 🙂)))) ja kupujem tiez z DM-ky a som spokojna a ked sa da, tak vyuzivam zdroje ako babky, dedkov a znamych co nam co-to prinesu. Podla mna v ramci osvedceneho hesla vsetko s mierou nic nepokazime. Sem tam nieco z obchodu, sem tam domace. Hlavne, nech je to pestre a nech deti spoznavaju aj prirodzenu chut ovocia a zeleniny...to ale neznamena, ze im obcas nestrcim do pusy aj keksik alebo neosladim caj 🙂

momimi
7. apr 2015

@vejkaajasminka pestrá strava,aj my podobne papáme...
🙂

lucinka277
15. jún 2016

Podla mna na vyzive nie je nic zle sem tam ked je clovek niekde vonku aj my sme vyrastali na nich a nic nam nie je.ano su trocha osladene ako pribinacik ale podla mna nic sa nestane dietatu ked mu to aj chuti

nadika1808
6. sep 2016

@katrinka8 tak kupuj presnidavky ked moznost nemas

katrinka8
6. sep 2016

@nadika1808 - 😀 Príspevok bol z roku 2014