Jedálniček pre 19 mesačné dieťa

margareta84
1. júl 2014

Ako každá mamička, aj ja chcem pre svoje dieťa len to najlepšie. A už my pomaly dochádzajú nápady. Poraďte mi váš jedálniček ( ak teda chcete ) 😀 . Budem rada za každý recept. A ešte by ma zaujímalo, ako by malo vyzerať každodenné menu. Myslím raňajky, olovrant, obed, večera. Ako ho dodržiavate a či vôbec 🙂 Dcéra nepije umelé mlieko. Odmieta ho od roka, kedy som ju prestala kojiť. Vopred krásne ďakujem.

margareta84
autor
1. júl 2014

A ešte chcem dodať, že dcéra zje všetko.....mäso, olivy, tofu, syry, jogurty, ryby, chlebík, ( tami živý, bánovecký čistý biely) alebo my napíšte aj nejaké iné čisté biele jogurty, ktoré sú vhodné, keďže nepije mlieko. Kaše som prestala skúšať, nakoľko my z poslednej od hami (skúšala som aj iné značky) vracia. To asi preto, že je tam pomiešané kojenecké mlieko. 🙄

gromkaver
1. júl 2014

@margareta84 tisko zavidim 🙂,. ja mam doma tie 19m synceka,. kt stale kojim, ale uz by som ho rada odstavila 🙂 a z jedenim je to u nas sranda. Oblubuje jogurty,. uz mu davam aj mnam duo pretoze mam doma este 4,5 r a maly chce zvycajne co ma statsi a biele banovecky, hollandia (tie su vyborne zo zivou kulturou),. activia...ranajky chlebik, maslo, syr, sunka (kupujem 90%), alebo jogurt, vianocka, ovocie,. dzemikovy roztek, desiata bud ovocie, vyziva alebo jogurt, obed u nas pozostava kazdy den z vyvaru alebo zeleninovej polievky do ktorej zakamuflujem trochu maska + slize/halusky, starsi uz v jeho veku davno papal polievku aj druhe! no ale maly jednoducho ine odmieta, olovrant byva bud jogurt/ovocie, vecera robim mu krupicovu kasu a nemusis ju sladit ak das do nej banan, domaci dzem so stipkou skorice a niekedy mu davam aj granko a to miluje. Ako som pisala, mozno ke to tym, ze je kojeny ale sladke veci nema problem spapat ako su slize s makom/tvarohom, ale maso? vobec ... starsi jedol uz v podstate s nami, menej som solila a vobec nekorenila, lebo mal/ma ekzemy. Velmi mal rad cestoviny s maskom/tuniakom, rybu na prirodno, zemiaky a ryzu ma akykolvek sposob, ci uvarene, pecene, ryzoto s maskom a zeleninou, cestoviny s vajickom (ked sa mi nechcelo varit), granatir, gulas, prekladane zemiaky, zapeceny karfiol/brokolicu, velmi lubil kralika, ale ze vazne, tarhonu, privarok so suseneho hrachu/sosovice s pomletym maskom... a naopak, nemal rad sladke jedla, az v. skolke sa ich uci jest. Takze dve deti a kazde ine 🙂, uvar podla tvojej chuti, ja najradsej varim na 2-3dni, detom zvycajne nevadi, ze maju to iste ... ja som tiez uz zufala, lebo manzem mi obeduje doma, takze sa nezastavim a hlavne stale rozmyslat ze co? no problem 🙂... dufam, ze som trochu pomohla.... PS- jednej mojej spoluziacky mala takto odmietala mlieko, tak jej davala 2-3x denne biely jogurt a dr. povedala, ze to staci. moja dr.tiez povie, ze dieta si vybetie, co chce papat...

margareta84
autor
1. júl 2014

@gromkaver aj mne hovorila dr. že stačia jogurty a mliečne výrobky, ale mne ide o to, že sa jej už tie jogurty prejedavaju....že už veľa krát nechce dopapať téglik, že na raňajky už vôbec nechce jogurt, tak musím obmieňať, kupovať iné chute, aby jedla stále......ale tie dnešné jogurty sú samé svinstvá a tých dobrých bez gúm, dochucovadiel, cukrov, želatín a modifikovaných škrobov je málo 😢

katusap
1. júl 2014

Mam doma tiez 19 mesacnu dcerku a uz neriesim extra jedalnicek pre nu. My sa stravujeme zdravo, ziadne vyprazane, udeniny a tak podobne, jeme vela zeleniny, ovocia, malo solim aj korenim, takze mala papa vsetko co aj my. A tiez nema problem so ziadnou potravinou. A nas jedalnicek vyzera asi tak, ze ked sa v noci zobudi a pyta mlieko, dam jej, rano ked sa zobudi, tak opat pije mlieko - to ma ako ranajky, na desiatu ma bud jogurt, alebo chlebik so zeleninou, pred tym ako ide spinkat na obed spapa polievku, ked vstane tak hlavne jedlo, na olovrant ma co si vypyta - vyzivu, kasu, chlebik, puding, pred spanim vypije opat mlieko. No a este okrem toho co som napisala papa vzdy, ked vidi niekoho ineho jest. Sladkosti jej nedavam, maximalne tak piskoty, pohankove chrumky, spaldove tycinky a take zdrave veci.

gromkaver
1. júl 2014

@margareta84 presne tak, aj moja tvrdi, ze vsetky co maju dlhu tvanlivost, ze to je vsetko "umele", este ma napadlo skusit ovcie jogurty - v predajniach "u stareho otca" by si ich nasla 🙂,. treba davat prip. tvrde syry. Starsi pije iba jogurtove napoje a nie vzdy a este acidko, tak skus aj to. inak najviac kalcia je v maku, potom v tvrdych syroch, mliecnych vyrobkoch... myslim, ze si vyberie co potrebuje ...

margareta84
autor
1. júl 2014

@gromkaver moja mak miluje....makovník každý týždeň máme v ponuke, a minimálne raz do týždňa halušky s makom....lenže mi jedna detská doktorka povedala že do dvoch rokov nesmie jesť dieťa mak, nakoľko spôsobuje žlčníkové záchvaty....ale keď ho tak miluje 😖

margareta84
autor
1. júl 2014

@katusap moja sa naučila jesť sladkosti popri sesternici a bratrancovi....svokra automaticky každý deň ponúkne niečo sladké ( a nie zdravé ) ostatným, tak aj ona musí, lebo ju roztrhne ako sa hnevá že oni majú a ona nie....tak mi riadne posr.. do jedálnička....sem tam som už mala stavy že nechcela papať normálne obed, lebo predtým zjedla keksík od babky 🙄

katusap
1. júl 2014

@margareta84 fuha, tak na toto som ja velmi alergicka, u nas uz vedia vsetci, ze jej nemaju sladkosti ponukat, ale najlepsie je, ze mojej to ani nechuti - v sobotu v obchode videla lizatko - nikdy to nepapala, tak sme jej kupili, 2x oblizala a nechcela ho

margareta84
autor
1. júl 2014

@katusap ja som si tiež myslela že jej to nebude chutiť, ale opak je pravdou. ona je hrozne veľká jedáčka a doslova a do písmena zje všetko (okrem mlieka). už som ju naučila, že sa ma aspoň opýta či jej môže dať niečo a keď poviem že nie tak si to riešim ja sama.....najprv ju naštartuje a potom si to mam poriešiť sama 🙄 keď je už riadne rozčúlená a zjape na celý dom....no nenaser sa...

katusap
1. júl 2014

@margareta84 to ja by som asi vrazdila ....tiez som sa stretavala s blbymi recami na zaciatku, ze co jej nedam, co ju trapim, co jej nedoprajem.....proste sprostosti, ako keby davanie sladkosti bolo nejake plus pre zdravie dietata

siska53
1. júl 2014

@margareta84 ja mam sice uz 2 a 4r. deti,ale v tom,veku a casto i teraz mali na olovrant acidko,cottage cheese ci mozzarelu.
na ranajky pijavali mliecko,dcerka doteraz a plus ak bola chut,zjedli chlebik ci,roztek s maslom ci syrom.
na obed sme davali rozne to asi poznas,no ako prilohu som,pouzivala a i pouzivam i pohanku,pseno,quinoy,amarant (z toho sa i kase daju robit napt.na vecer), jacmenne krupy,kukuricnu kasu. Obcas mali zemlovku ci ryzovy nakyp,daka ta rybicka,tiez tofu,strukoviny,napr. cervena sosovica,ale i normalna,fazulka a fazula,z toho bud mliecne polievky ci privarky,robila som aj jrokety ci placky,ale v trube,nie vyprazane na panvici.
mne na veceru jedli kase,takze to bolo vyriesene,ak nie,tak bud to,co bolo na obed,alebo suchu veceru,to v tom case len,obcas.
na ranajky moze robit aj ovsennu kasu co kasu z inychh vlociek- psenovych a pod.,prip. Tie kase i,na veceru dat,dat dam dake ovocinko a pod.
na ranajky,prip.veceru sa daju robit aj natierky,tie sice az tak casto nerobievam,lebo tie zas oni az tak,nechcu a ani muz nejak,ale su rozne,brokolicova,cviklova(uvarena cvikla,mrkva,zemiak,vajicko,trosku oleja,rasca,pre dospelych tam sla i zavarana uhorka,tu len,nedas), tvarohova s mrkvou.
na,nete som,nasla,i recept na psenove sulance,chcem,vyskusat.tusim na sikovnamama.sk,nie som,si ista.
obcas robime na veceru i krupicnu kasu,skusala som,i spaldovu, na obed ci veceru krupicny trhanec..
len,nedas cukor,alebo len malinko.

siska53
1. júl 2014

@margareta84 a este mi napadlo,vymiesat tvaroh s so smotanovym,jogurtom,prip.pridat banan ci jahody..

siska53
1. júl 2014

@margareta84 a neskusala si ovci jogurt? Ci ine mlieko? Kozie,ovcie..mozno by zachutilo..
a ja najnovsie kupujem aj,prepelicie vajicka,nasla som,si,pani,ktora sa,ozve,ked su..
co sa mlieka tyka,kamoskine deti po roku odmietli akekolvek mlieko a ine,mliecne,vyrobky,tak boli len na,pudingu (no ten zas ja nepovazujem za zdravy).

siska53
1. júl 2014

@margareta84 nam,chutia i tvarohove gulky,ci gule plnene napr..jahodami,marhulami,slivkami.
zemiaky uvarene v supke,osupane,posypane,tvarohom a poliate maslom. A robila som,to i detom po roku,cize ppkojne mozes dat i 19.m.

margareta84
autor
1. júl 2014

@siska53 chystám sa najbližšie v obchode na ovčí jogurt a acidko...to som ešte nedávala tak vyskúšam, uvidíme či bude chutiť a na prepeličie vajíčka nemam dosah....tvarohové gule spapá tiež, väčšinou kupujem, ale sem-tam keď mám náladu tak spravím vlastné.....

margareta84
autor
1. júl 2014

@siska53 banány dcéra neje, vracia od nich a jahody jej nedávam....vraj sú to alergény a raz keď som ju ešte kojila, tak som neodolala jahodám a potom bola na chrbte a na piške celá vyhádzaná....ale dá sa v pohode kombinovať iné ovocie.....teraz máme sezónu, tak papá všetko rovno z kríčkov 🙂

margareta84
autor
1. júl 2014

@katusap tak to ti závidím...ja keď som s dcérou v obchode tak len vykrikuje hami hami hami a všade ukazuje prstom....dám jej niečo a potom kričí aj toto aj toto aj toto :D mam s ňou riadny cirkus

margareta84
autor
1. júl 2014

@siska53 a čo sú quinoy a amarant????

sense
1. júl 2014

no moja ma sice len 15m. ale tiez je vsetko okrem bananov, lebo tiez z nich grcia....a najradsej ma uvarene cestoviny....jedalnicek rano chlieb, niekedy ani to nie, desiata ovocie al. jogurt, obed to co my, ked nestihne od unavy tak len mlieko , olovrant - hlavne jedlo teda ak nestihla na obed, ak hej tak ovocie alebo tvaroh, a vecera kedze kase uz nechce tak zeleninove huste polievky a pred spanim mlieko. a este ma mlieko okolo piatej rana....

sense
1. júl 2014

inak moja tiez vykrikuje v obchode ze mnam mnam, nastastie nie na sladkosti, ale na jablka a rajciny aj predavacky sa vzdy tomu smeju....inak sladke nedavam doma sa to snazime nedrzat, aj vdaka chlapovi kt. je potom ako kyselina a to ma diabetes....aj palacinku zjedla len preto ze videla chlapa ze sa nou tlaci.....

katusap
1. júl 2014

@margareta84 moja tiez vykrikuje v obchode mnam, ale len ked ideme okolo ovocia, zeleniny a jogurtov 🙂

siska53
1. júl 2014

@margareta84 tak teda ine ovocie,ked ma s tamtymi problem,to bol len ako priklad. 🙂
tie prepelicie,to je taka skupina na fcb,odtial mam kontakt na paniu.
a co sa tyka quinoy a amarant,to su take obilniny. Du fajn aj na slano ako priloha a i sladka kasa sa da z toho spravit. Su bohate na rozne vitaminy a mineraly,dostat ich v bioobchodoch. Nrviem,vsetko naspamat,staci vyguglit,co vsetko obsahuju.
inak som,akurat detom na,veceru spravila kukuricno-spaldovu kasu. 🙂

a su aj rozne muky,ktore sa daju pouzit na pecenie.

aha a zabudla som,aj avokado je velmi fajn a ak znasa,tak uz moze pomlete orechy. 🙂

gromkaver
1. júl 2014

@katusap
@margareta84 baby, moj starsi do dvoch rokov nechcel inu "sladkost" ako bebetky,. piskoty, jednoducho pekne sa najedol a co mu velmi chutilo su tie kukuricne chrumky, kinder cokoladku prvy krat zjedol ako 2,5r., a z vajicok vybral vzdy iba hracku, a potom ked isiel do skolky, tak stale distavali nieco sladke, raz mal narodky jeden, potom druhy, potom meniny a ja jed mal Artik narodky som detom kupila omalovanky a radsej upiekla domaci kolacik a zasa tento druhy by "hluposti" tlacil a uz to neriesim, ked mi zje ranajky, obed(hoci sa z obedom trapime), veceru, tak mu ten kolacik dovolim, preto aj viac peciem a viem co do toho dam 🙂 ...

siska53
3. júl 2014

@margareta84 kuk tu,zaujimave veci..na dnesny obed som robila psenove sulance.
http://www.sikovnamamina.sk/zdrave-recepty-pre-...

margareta84
autor
12. júl 2014

no pre dcéru niečo také ako pšeno tak jedine do polievky, alebo nikde zakamuflujem aby sa stratilo, nie z očí, ale z chute,.....pohánka neexist a špaldová kaša nou koment....ani neovonia ☹ špaldu dávam papať jedine ako chlebík z domácej pekárničke