Máte osvedčený vláčny korpus a dobrú plnku na tortu?

alex1271
21. jún 2014

Ahojte mile maminky aj nemaminky mozem vas poprosit o radu ma niektora z chcela by som upiect klasicku tortu ,ale nie moc narocnu ale chutovo dobru a tiez neviem ci je dobre upiect dva alebo staci len jeden korpus?? k tomu by som poukladala ovocie a ozdobila jednoducho Dakujem vam krasne

mirka_st
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alex1271
autor
21. jún 2014

@mirka_st Ahoj dakujem pekne za typ aka si sikovna 🙂 a to si na vrch robila marcipan aj tu postavicku?

mirka_st
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
h2
21. jún 2014

@alex1271 Ahoj, ja dosť pečiem, rada by som Ti poradila, ale nepíšeš nič konkrétne, čo by si si predstavovala, len to, že na vrchu ovocie. Skús napísať niečo viac, čo by si chcela, prípadne aké ovocie by si chcela dať, či chceš klasický krém, alebo niečo ľahšie, letné, prípadne na akú príležitosť by torta mala byť...
Odporúčam Ti aj diskusiu "Marcipánové torty..." tu na Modrom Koníku, ja tam chodím slintať pravidelne. 🙂

alex1271
autor
22. jún 2014

upiekla som takuto

alex1271
autor
22. jún 2014
alex1271
autor
22. jún 2014

@h2 Ahoj dakujem pekne tak myslela som nieco jednoduchsie s tym ze by som ovocie plnila pridala k plnke do torty ale cim som plnila nakoniec tak jednu plnku som robila nad parou kakaovu a duhu pudingovu svetlu plnila som to mandarinkamy a bananom korpus pokvapkany rumom a potrety tiez dzemom 🙂 korpus som urobila mramorovy tak nevem este sme sa do torty nepustily uvydim co s toho je 😀 ale ak mas nieake dobre receptky co casto robis napriklad dobru pudingovu plnku nieaku lahku plnku alebo dobry korpus take co dost casto pecies budem rada prisevkom Dakujem krasne 🙂

alex1271
autor
22. jún 2014

@mirka_st dakujem no urcite vyskusam 🙂

henikav
22. jún 2014

@alex1271 ten recept na korpus od @mirka_st je naozaj fantasticky, ja ho stale pouzivam, ci uz na torty, alebo muffiny. Jednoduchy krem je vyslahat slahacku a ked je vyslahana, primiesam do nej pudingovy prasok bez varenia Dr Oetker, je to mnam, ak chces pevnejsi krem, este primiesam zmaknute maslo, ale s maslom je trosku tazsi. Potiahnut tortu z hotovej hmoty by si tiez urcite vedela, rozvalkas a polozis na tortu, pekne utapkas 😉 , alebo si na mastny papier na pecenie rozpustenou cokoladou mozes pokreslit nejake obdlznicky ci stvorceky a po stuhnuti ich maslovym kremom polepit okolo na boky torty, aby vznikol akoby kosicek, ktory naplnis ovocim. Ovocie tiez mozes ciastocne ponamacat v bielej ci tmavej cokolade, posypat kadejakymi cukrovymi posypkami.... podla fantazie

alesta
22. jún 2014

korpus od mirky pouzivam tiez, je to stary dobry recept prastarej matere a ten pomer je presne na 1 babovku - originalny recept 🙂 mozes ho poobmienat pridanim bud skorice, kokosu, kakaa, na plech ako kolac pouzivam 2-itu davku, manzel zboznuje skoricovy s ribezlami a pridam aj polamanu cokoladu. rychla vynikajuca torta je s tymto korpusom tzv. trasena torta, mame ju radi mandarinkovu 😉

alex1271
autor
22. jún 2014

@henikav dakujem super si mi pomohla a este k tej cokolade ako si to urobyt podla coho potom aby stuhla cokolada a pouzila som to na zdobeie?

henikav
22. jún 2014

@alex1271 ja zvyknem len rozpustit cokoladu, pokreslit vzory na papier na pecenie a necham vychladnut v chladnicke

alex1271
autor
22. jún 2014

@henikav a este k tomi korpusu od mirka_st ano je to klasicka piskota len som si tak myslela ci do torty ide nieco na troch iny sposob ale asi takto vlastne ak som robila aj ja korpus mramorovy len co sa tyka cukru som davala praskovy a horucu vodu a ozaj este dost podstatna otazka ten korpus s tym podielom je vhodny na priemer okruhlej torty 24 cm s prerezanim korpusu na raz alebo moze sa aj 2x?

henikav
22. jún 2014

@alex1271 je to skor na mensi korpus a tiez ho obmienam, ten isty recept, len pridam kakao ci rozpustenu cokoladu, orechy, .....
Na tortu robim dvojitu davku, vtedy prerezavam 2x

h2
23. jún 2014

@alex1271 Fíííha, tak Ty si myslela jednoduchšie a potom urobíš dve plnky, dva druhy ovocia, mramorový korpus... nóóó klobúk dole! Určite bude výborná. Pošlem Ti nejaké moje receptíky, aj fotky pridám, len teraz sa ospravedlňujem, letím do práce, tak hádam si nájdem čas inokedy. Ale podľa mňa, Ty ani radiť nepotrebuješ, šikuľka si. 🙂

h2
24. jún 2014

@alex1271 Ahoj, tak aká bola torta? 🙂 Píšem Ti, ako som sľúbila, aj keď teda podarilo sa mi nájsť len zopár použiteľných fotiek. K receptom: Ja pečiem korpus podľa veľmi jednoduchého "receptu", tie úvodzovky sú tam preto, lebo ja vlastne podľa receptu nepečiem nikdy, nemám ani kuchynskú váhu. 🙂 Takže: 3 základné ingrediencie: vajcia, kryšt. cukor, polohr. múka. K tomu štipka soli a prášok do pečiva. Množstvá závisia od počtu vajec: koľko je vajec, toľko kopcovitých polievkových lyžíc cukru a múky. Je to strašne jednoduché, nič viac si netreba pamätať, žiadna voda, olej... nič. Ja si vždy nachystám 3 misky, do jednej dám žĺtky, do druhej bielky, do tretej preosejem múku. K žĺtkom dám cukor, k bielkom soľ a k múke prášok do pečiva. Vyšľahám žĺtky, bielky, potom do žĺtkov normálne šľahačom zašľahám asi štvrtinu snehu z bielkov, tým sa odľahčia a zvyšné bielky a múku už potom len zľahka vmiešam. Vylejem do maslom vymastenej a múkou vysypanej formy, predhrejem rúru na 200 stupňov, keď tam vložím cesto, stiahnem to na 180. Čas Ti písať nebudem, závisí to od množstva, treba vyskúšať špajdľou. Ja už v poslednej dobe pečiem každú vrstvu torty zvlášť, čiže 3x po 3 vajcia... (Formu mám 32 cm, ak máš 24 cm, daj len 2 ). Toto je základný recept na svetlý korpus, dá sa podľa potreby obmieňať pridaním kakaa, mletých orechov, mandlí, postrúhaného gaštanového pyré... fantázii sa medze nekladú, len nezabudni, že ak niečo pridáš, treba ubrať múku, hlavne sa to týka kakaa, to vie cesto strašne zahustiť. Pri krémovej plnke sa tiež držím základného princípu: uvariť hustý puding (s 3 dl mlieka namiesto 5 dl), vyšľahať maslo s práš. cukrom, do toho zašľahať vychladnutý puding. Do ľahkých ovocných tort som už vyskúšala množstvo plniek, ale najviac sa mi osvedčila obyčajná kyslá smotana s vanilkovým cukrom a želatínou, aby to pekne stuhlo (používam práškovú, číru, bez príchute Dr. Oetker, podľa návodu na obale, nikdy nebol problém). Do toho môžeš dať ovocie, aké len chceš, najlepšie sú jahody, broskyne, mandarínky, maliny, černice.
A ešte malá rada na záver, ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása, takže radšej príliš nekombinuj, ušetríš si kopu roboty a výsledok bude lepší. Držím palce a ešte pošlem pár fotiek:

h2
24. jún 2014

Svetlý korpus, smotana, jahody, mäta:

h2
24. jún 2014

Čokoládový korpus, tvarohový krém s jahodami, na vrchu šľahačka, jahody, čučoriedky, mäta:

h2
24. jún 2014
h2
24. jún 2014

Svetlý korpus, smotana, mandarínky, šľahačka, mandľové lupienky, marcipán (tie guľôčky na vrchu):

h2
24. jún 2014

Ďalšia smotanová 🙂 , tentoraz s broskyňami a kivi, navrchu želatína rozpustená v pomarančovom sirupe.

h2
24. jún 2014

Jahodovo-vanilková, ružová a cukríková pre neterku k 5-tym narodeninám.

h2
24. jún 2014

Z ovocných som už nenašla žiadne použiteľné fotky, tak z tých "ťažších" aspoň jedna na ukážku: Čokoládový korpus poliaty smotanovým likérom, čokoládový krém s nutelou, mandľový krém, šľahačka, čokoládové hobliny, mandľové lupienky... takúto pečiem najradšej 🙂

h2
24. jún 2014

A ešte najnovšia, z tejto nedele, pre otca na narodeniny, klasická punčová:

katkatt
24. jún 2014

ahoj, necitala som predchadzajuce prispevky, ja som cez vikend robila 1.x tento korpus http://www.varecha.pravda.sk/recepty/kakaovy-ol... a teda budem robit uz iba taky a plnku som dala z tohto receptu http://varecha.pravda.sk/recepty/najlepsia-coko... , ale bez cokolady, lebo som chcela farebny kontrast, dovnutra kyslasty lekvar a ovocie. Bola vyborna stavnata, letna, lahky korpus, nic tazke margarinove na leto.

alex1271
autor
24. jún 2014

@h2 Ahoj tak torta vsetkym velmi chutila ale najviac ma prekvapil oco telefonoval mi poslala som nasim tortu a on vyskusal neskor a vravel mi ze vraj lepsiu nejedol tak nevim ci to bol len taky kompliment alebo?? ale velmi ma to potesilo lebo ani manzel ma tak nepochvalil 🙂) dakujem za rady od teba je to velmi zaujimave myslim postp piskoty a plniek a vsetko a tvoje torticky su velmi pekne a urcite aj chutovo vyborne si sikulka 🙂 dala si mi vela insipracie tak len vela chuti do prace a budem skusat a este sa spytam na tu puncovu cim si ju plnila a piskotu si zrejme robila ako si napisala? chutila nieco take ako puncovy zakusok?

alex1271
autor
24. jún 2014

@h2 a teiz sa mozem sytat aj na tuto ake poradie si robila?

lencika
26. jún 2014

ja sa chystam zajtra piect svoju prvu tortu, chcela by som nejaku kokosovu so snehovymi pusinkami, taku si zela kamoska, tak som zvedava ako sa mi podari, nemate nejaky typ ak ste niektora robila takuto kombinaciu

h2
27. jún 2014

@alex1271 Ahoj, som presvedčená, že otec tú pochvalu myslel úplne vážne, vôbec nepochybujem, že torta bola výborná, pretože si si na nej dala tak veľmi záležať, robila si ju s radosťou a láskou. Navyše, domáce torty sú vždy (česť výnimkám) lepšie, lebo ak to niekto pečie pre seba a pre svojich blízkych, tak do toho dá všetko, na ničom nešetrí, použije tie najlepšie suroviny, robí všetko dôkladne a na 100% ...
K tej punčovej, tú som robila len druhý raz v živote, len kvôli otcovi, ktorý ju má najradšej, lebo ináč mne táto torta až tak nechutí (a to je ešte veľmi diplomaticky napísané 🙂 ). Áno, piškótu som robila ako som písala, hornú a spodnú z 3 vajec, strednú z 5-tich, aby bola vyššia. Spodný diel som natrela ríbezľovým džemom rozmixovaným s trochou rumu, stredný diel som nechala poriadne nasiaknuť "punčom" (ríbezľový sirup + rum + punčová aróma, ale sirup môže byť aj iný červený), spodný diel som vložila naspäť do tortovej formy, na to stredný diel a na to vrchný, tiež natretý džemom, natretou stranou dolu. Potom to treba poriadne zaťažiť a nechať v chlade, ináč sa to bude pri krájaní rozpadávať. Na vrch som použila polevu, taktiež z ríbezľového sirupu, punčovej arómy a práškového cukru. Pôvodne som boky plánovala potrieť lekvárom a na to dať kokos, ale polevy sa mi "pošťastilo" urobiť tóóóľko, že vyšlo aj na boky (aj keď to z nich dosť stekalo, takže neodporúčam), aj na tú nevydarenú krivú mriežku na vrchu. Po obvode je šľahačka a ríbezle. Otec sa oblizoval až za ušami, vraj chutila, ako punčový zákusok, ale to ja posúdiť neviem, punčák som nejedla možno aj 15 rokov... 🙂
A takto vyzerala rozkrojená:

alex1271
autor
27. jún 2014

@h2 no tak ty si ale sikovna dakuejm krasne ze si sa unuvala mi to tu tak pekne rozpisat velmi si mi poradila urcite raz vyskusam neveris mi ale uz teraz by som sa pustila do pecenia 🙂 ale raz vyskusam a teda robila si 2 korpusy ? svetly ktory si prekrojila teda na spodny a vrchny a jeden hrubsi stredny ako puncovy ak som dobre pochopila ?, a tu mriezku si robila asi tak ze prv si poliala nahladko polevu na vrch torty a nasledne po stuhnuti tie mriezky?