Vianočné pečenie - podeľte sa o recepty

sisinka29
1. dec 2012

Už chystáte vianočné koláče, zákusky, dobroty? Podeľte sa o vaše naj recepty medovníkov a podobne. Na internete je veľa receptov, ale nie každý je dobrý.

domique
1. dec 2012

Ja by som poprosila naj naj naj jednoduchsi recept na medovniky aky existuje. Prosiiiim. Potrebujem fakt blbuvzorny recept lebo ja som take drevo na pecenie ze to snad nikde inde na svete nenajdete... 😀 😉 Viem upiect akurat tak bublaninu, kde vsetko meriam na salky a tot vsio.

dasiacik
1. dec 2012

@domique
No,podľa mňa je úplne najjednoduchší tento,a robím ho aj ja,pretože cesto vôbec nepraská a medovníčky naozaj super vyzerajú po upečení 🙂 A najlepšie je,že nemáš čo pokaziť 😀

140g práškového cukru
2 vajíčka
100g hery
2 lyžice rozpusteného medu
2 lyžičky perníkového korenia
1 lyžička jedlej sódy
400 g hladkej múky

Pečiem pri 180 stupňoch cca.10 min.Ja potieram rozšľahaným vajkom až po upečení,zdajú sa mi krajšie.Sú mäkkučké hneď po upečení a ešte aj dlho potom.

lucinka1104
1. dec 2012

@domique 35DKG HL. Múka, 20 dkg práš.cukor, 4dkg orechy, 0, 5 dkg soda bikarbóna, trošku mletej škorice, trošku klinčekov, citronová kôra, aníz, 2 vajíčka, 2 lyžice zohriateho medu , všetko spolu zmiešať, nechať 3 hod postáť a piecť, recept mojej svokry, nikde na nete som ho nenašla ale su výborné dnes som robila prvý krát v živote tiež som drevo a podarilo sa 😀

ivetka1981
1. dec 2012

@dasiacik skusim ich hned zajtra...dík moc..aj mne si pomohla...😉

dasiacik
1. dec 2012

@ivetka1981
Za máličko,snáď sa vydaria 😉 Drž sa receptu,ani medu určite nedávaj viacej,lebo budú tvrdé.A nepeč dlho,naozaj im moc netreba.Ja ich potieram razšľahaným vajkom hneď ako ich vytiahnem z trúby a sú peknučké.S cestom sa pekne pohraj 🙂

ivetka1981
1. dec 2012

@dasiacik mám len otázku..môžem použiť aj palmarín??

dasiacik
1. dec 2012

@ivetka1981
Pravdu povediac-to netuším 😅 Ja dávam len heru.Skús sa opýtať niekoho kto sa tomu rozumie 😉

traktor
1. dec 2012

@ivetka1981 môzes 😉

ivetka1981
1. dec 2012

@traktor dík moja..tak ich idem robiť ešte dnes...mám neskutočnú chuť piecť 😉

mecenga
1. dec 2012

skúsim aj ja uvidíme 🙂

domique
1. dec 2012

@dasiacik dakujem.

domique
1. dec 2012

@lucinka1104 A tuk tam nejde ziadny? Ziadna hera alebo cosi take?

stardust
1. dec 2012

ak ma niekto recept na klasicke orechove kosicky, sem s nim 😉

lucinka1104
1. dec 2012

@domique nie!!!

traktor
1. dec 2012

375 g polohruba muka, 250g smetol / palmarin, hera, lacny tuk lidl, tesco..../, 125 g praskovy cukor, 1 zltok, 1 vanilka..vymiesame cesto, ktore plnime do formiciek / kosickov/ a pecieme pri 180 stupnoch . upecene nechame chvilku postat a vyklopime, plnime rôzne..1 foto..pomlela som orechy, pridala praskovy cukor a doliala teple mliecko, vznikla hustejsia masa, naplnila som kosicky a poliala cokoladou a ozdobila....2 foto kosicky a plnka trosku jahodovy lekvar , na to vanilkovy puding a cerstve ovocie..ina moznost, cesto vyvalkat, vykrajovat rozny tvar a upiect, vychladene plnit lekvarom, plnkou, kremom....

sisinka29
autor
1. dec 2012

@dasiacik aj ja skúsim tvoj recept 🙂

dasiacik
1. dec 2012

@sisinka29
No,vyskúšaj,držím palćeky 😉

sisinka29
autor
1. dec 2012

@traktor tie druhe sú linecké? aký je recept?

sussie259
1. dec 2012

@dasiacik vyskusam aj ja;) bo ja mam vydy tvrde

traktor
1. dec 2012

@sisinka29 vsetko je rovnaky recept..robim tak aj kosicky aj linecke 😉

dasiacik
1. dec 2012

@sussie259
Vieš čo,aj ja som mávala kedysi tvrdé a tiež to bol tento recept.Tak som ho stále skúšala na všetky možné spôsoby,aby som zistila kde robím chybu.A u mňa bola nakoniec chyba v tom,že som za 1.dlho piekla,za 2.robila som ich úplne tenučké a za 3.vajíčkom som natierala pred pečením a vtedy zostávali také flakaté akési.Jedna cukrárka mi poradila,že najkrajšie sú keď sa potierajú vajkom hneď ako vytiahneš z trúby.A tento rok ich mám naozaj super! 😉

frlka
2. dec 2012

KARAMELOVY REZ - rychly a vyborny 🙂

6 lyzic poloh.muky
6 vajec
1 salka pras.cukru
1/2 dcl vody (aj menej)
1 prasok do peciva
15 dkg mletych orechov (moze byt aj viac)

1 Salko (uvarene = neotvorenu konzervu varime 2 hod. vo vode, dame vychladnut)
1 Hera (v recepte je 1 Hera + 125g masla, ale to je vela! Mozes dat len 1 Heru, bude menej kremu, ale nebude to take priecne maslove 🙂

lekvar (ribezlovy, ...)
tortove oplatky (ale nemusia byt, ja davam na plech len papier na pecenie)
*****************************
Postup:
Zltka vymiesame s cukrom do peny (ak je to velmi huste, pridame trochu teplej vody), potom muka, pras.do peciva, sneh z bielkov, mlete orechy, premiesat.
Na plech dame papier na pecenie, na to tortove oplatky (nemusis dat), vylejeme cesto, upecieme (elektricka rura cca. 200 C, 15-20 min. - pichnes sparatkom do cesta, ci sa nelepi).
Ked cesto trochu vychladne, odstanit papier na pecenie, ...potrieme lekvarom, na to plnku zo Salka (Salko + Hera = zmiesat).

Typ: Heru si vyberiem skor pred pecenim, nakrajam si ju na male kusky, nech je makka a potom sa lahko zmiesa so Salkom. Lebo, ked som ju miesala za studena so Salkom, vznikla mi taka hmota akoby zrazena!

Vrch zakusku ozdobime struhanou cokoladou, mletymi orechami, ... .

Dobru chut 🙂

frlka
2. dec 2012

Košíčky (vyborne!!!)
(davka na cca. 40 ks kosickov)

CESTO:
30 dkg hl. muky
24 dkg Hera
12 dkg prask.cukru
3 dkg mletych orechov (2 velke lyzice)
1 lyzica kakaa
Vymiesit a plnit kovove formicky kosicky. Hrubka cesta v kosicku cca. 2-3 mm, ...do jedneho kosicka cesto cca. 1 vacsia kavova lyzicka, natlacit az po okraj formicky.
Dat upiect v rure na plechu, rura na 200C, 15-20 min.
Po upeceni vyklopit kosicek = po cca. 4-5 minutach, ked vychladne.

KREM (slahany nad parou):
4 cele vajcia
25 dkg krystal.cukru
Miesat nad parou (hrniec s vodou, na to dat druhy hrniec, co sadne od okraja po okraj, miesat kludne mixom, az zacne krem "pisat").
Do vychladnuteho primiesame 250 g masla (Zlata Hana, Hera,...).

Plnit kosicky kremom, na vrch zaliat cokoladou (cokol.poleva) + posypat ozdobnymi farebnymi gulickami,...

Cokolad.poleva:
1 cokolada na varenie ORION (tato je super dobra!)
2 cm platok CERA (ztuzeny tuk na pecenie)
mozes dat aj trosku oleja
- rozpustit v salke vo vodnom kupeli.

frlka
2. dec 2012

dalsie KOŠÍČKY 🙂

POTREBNÉ PRÍSADY

25 dkg hladké mouky
8 dkg cukr moučka
15 dkg Hery
1 žloutek
kakao
--------------------------
Salko + 1 máslo

POSTUP PŘÍPRAVY

Těsto vtlačíme do formiček na košíčky a upečeme. Jdou krásně vyklopit. Krém jsem udělala letos karamelový ze Salka a másla. Můžeme plnit krémem podle chuti. Polejeme čokoládou a ozdobíme půlkou vlašského ořechu.

Z téhle dávky jich je 35 ks.

frlka
2. dec 2012

PUNCOVE GULE

POTREBNE PRISADY:
200 g piškotových drobků, 5 lžic rumu, 5 lžic malinové šťávy, sirup uvařený z 1 dl vody a 100 g cukru, 60 g másla, 30 g kakaa, 100 g mletých ořechů, čokoláda

POSTUP PRÍPRAVY
Piškotové drobky dáme do mísy, polejeme rumem, malinovou šťávou a vychladlým sirupem a chvíli necháme stát. Máslo s kakaem umícháme a společně s mletými ořechy přimícháme k piškotové směsi.
Z připravené hmoty uděláme koule, které obalíme ve strouhané čokoládě a uložíme do papírových košíčků.

frlka
2. dec 2012

Perníčky ihneď mäkučké ako obláčik.

TOTO je polovičná dávka : 52,5dkg hladká múka, 30dkg cukor múčka, 3vajcia, 3/4dkg sódy bicarbóny, 11/2 lyžičky mletej škorice, 3lyžice medu, 6dkg mletých vlašských orechov

POSTUP PRÍPRAVY
- preosiatu múku, cukor, sódu bicarbonu, škoricu, orechy - riadne premiešam
- pridám celé vajíčka, med (pozor med musí byť roztopený-žiaden hrudkový, a rovné 3lyžice ani o pol lyžice viacej !!!)
- poriadne rozmiešať -vymiešať, vyvaľkať, vykrajovať vami požadované tvary
- plech vystlať papierom, perníčky pomazať jemno rozhabarkovaným vajíčkom, položíť oriešok
- pečieme vo vopred riadne predhriatej rúre na 180°C - POZOR !! nepečú sa dlho !!! a nesmiu byť hnedé - len taký nádych do zlatova

frlka
2. dec 2012

Kokosové rezy

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

CESTO: 50 dkg hladkej múky, 20 dkg margarínu, 6 dkg práškového cukru, 4 žĺtka, 1 vanilkový cukor, 1 kávová lyžička sódabikarbóny, 3 lyžice kakaa, 0,5 dcl oleja, 1 dcl slad.smotany. PLNKA: 12 dkg masla, 20 dkg práškového cukru, 1 dcl rumu, 20 dkg kokosu, 6 bielkov. POLEVA: 15 dkg horkej čokolády, 3 lyžice oleja.

POSTUP PŘÍPRAVY

CESTO: Všetky prísady zmiešame, vypracujeme cesto, ktoré rozdelíme na dva bochníky. Jeden vygúlame a valčekom ho prenesieme na plech, a POTRIEME LEKVÁROM ja som dala slivkový.

PLNKA: Vymiešame maslo s cukrom do peny, pridáme rum, kokos, a sneh z bielkov, ktorý ale pridávame postupne po tretinách a zakaždým dobre premiešame. Plnku dáme na polekvárované cesto, a prikryjeme druhým vyvalkaným plátom cesta a dáme do trúby. Pečieme 20 minút na 200°C.

POLEVA: Čokoládu rozpustíme v mikrovlnke, primiešame 3 lyžice oleja /nie olivového/, chvílu čokoládu necháme chladnúť, a potom ňou potrieme už upečený a vychladnutý zákusok.

frlka
2. dec 2012

JEMNEJSIE NEZ LINECKE

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

20dkg solamylu* 1 vanilkovy pudingovy prasok* 20dkg hl.muky* 20dkg tuku (HERA)* 15dkg praskoveho cukru* 1/2 balicku PDP* 1 zltok* 3PL kyslej smotany*, citronova kora postruhana* marmelada na zlepovanie

POSTUP PŘÍPRAVY

Premiesame sypke suroviny,pridame maslo,zltok a smotanu.vypracujeme cesto zabalime do folie a nechame 24h v chladnicke odpocivat.
Potom vyvalkame cesto na posypanom plechu a vykrajujeme lubovolne tvary.
Pecieme pri 180 st.Cas pecenie podla rury,ja som sledovala lebo som chcela mat svetlunké

cawes
3. dec 2012

@traktor dobry den chcela by som sa spytat na tie kosiky, ze nemam inu formu ako len na mufiny, mozem to dat aj do toho? a este jedna otazka a to ked ich upeciem mozem ich uskladnit az do vianoc???

frlka
3. dec 2012

ak ma niekto super recept na SLANE pecivo strojove, ..sem s nim 🙂 🙂