Výroba domáceho syru

korinka27
22. feb 2012

Ahojte v jednej relacii som zacula ze najlepsi domaci syr je vyrobeny z mleka-to je jasne ale miesto syridla sa da jablcny ocot a je to lepsie,yr ma uzasnu vonu a chut a nie od syridla.Ak mate skusenosti prosim poradte!!!!!DAKUJEM!!!

jazminn
25. feb 2012

@korinka27 ja robim zo síridlom, a vôbec tam necítim vôňu síridla, veď do troch litrov dám kávovú lyžičku, ale privítala by som nápad aj z jablčným octom, lebo to síridlo je aj drahé a treba ho objednávať, lebo v mojom okolí ho neviem kúpiť...

korinka27
autor
26. feb 2012

ahoj, u mas to maju aj v lekarni.ja viem ze aj ten syr je ok, ale ked niekto robi syr aj tym sposobom -ma to zaujima.

orimelka
7. mar 2012

ahoj baby, syridlo sa da kupit za jedno euro v mliekomate - v tom pojazdnom a daju vam aj návod.

zuzancik
18. mar 2012

Aj ja mám veľký záujem o ten recept s jablčným octom. Hľadám ho všade, ale zatiaľ bezúspešne ☹ .

briketa
18. mar 2012

@korinka27 @zuzancik Na 1 galon mlieka ide 60ml jabl. Octu. Mlieko ohriat na 180 Celsia a pomaly za miesania pridavat po lyziciach ocot.hrudky sa tvoria okamzite. Stale premiesavat. Odstavit. Zavesit do platna nad vanu. Syr je hotovy ked prestane odkvapkavat
@jazminn

korinka27
autor
19. mar 2012

@briketa DAKUJEM..no este jeden alon to je jeden liter?

briketa
19. mar 2012

@korinka27 1 galon = 3.785 litra

korinka27
autor
19. mar 2012

@briketa Ďakujem,

elise
24. mar 2012

@briketa a robievaš ho často? soľ tam netreba dať?

pia22
24. mar 2012

@briketa a po pridaní octu do mlieka ho treba variť alebo iba hriať? Veeeľmi zaujimavý recept, už sa naň chystám 🙂

mimi21mimi
26. mar 2012

@briketa Nedáva sa do toho receptu aj soľ, prosím ťa?
Inak veľmi zaujímavé, vyskúšam 🙂

mimi21mimi
26. mar 2012

A ten syr vkladáte do čoho odkvapkať? Je na to nejaké špeciálne to plátno?

briketa
26. mar 2012

@mimi21mimi ak chces sol tak si das, ak nie, tak nie. Ja robim Chesa fresca, mexicky syr co je podobny nasej ricotte , tam sol nejde.
Syr sa dava odkvapkat do tenkeho platna alebo sryovej gazy. Uviazes to o dlhu drevenu rucku a tak zavesi odkvapkavat.

@pia22 mlieko udrzujes na 180 Celsia.

jachin
26. mar 2012

Ako udržím mlieko na 180 stupnov...ved zovrie, vrie pri 100 stup. 😨

calendulca
27. mar 2012

Na nete som našla takýto postup: do hrnca nalejeme 2 litre mlieka a privedieme k teplote 80stup. Celsia. Potom vmiešame 30 ml jablčného octu a za nesutáleho miešania sledujeme, ako sa tvoria chuchvalčeky. Tie scedíme cez gázu a vyformujeme bochník, ktorý necháme niekoľko hodín odstáť v chlade. Myslím, že v priebehu zohrievania je možné pridať do mlieka korenie alebo bylinky pre ozvláštnenie chuti... ja osobne som ešte tento recept neskúšala, ale v blízkej dobe sa na neho chystám 🙂

calendulca
29. mar 2012

Tak dnes som skúšala tento recept ... použila som 1,5 l surového mlieka, 2 čajové lyžičky soli a asi 50ml jablčného octu. Najprv sa mi zdalo, že to asi nikdy nezhrudkuje, ale po čase (10 - 15 minút) sa začalo mlieko zrážať, tak som to nechala asi 5 minút ešte variť bez miešania, potom som zmes odstavila z plameňa a asi 10 minút nechala vyzrážať. Nakoniec som zmes zliala cez gázu, vytlačila zvyšnú tekutinu a vyformovala hrudku syra ... pri 1,5 l mlieka bola veľkosti tenisovej loptičky. Hrudku som odložila na 2 hodiny do chladničky a potom sme chutnali 🙂 syr chutí vynikajúco ... len si neviem predstaviť, ako by chutil bez soli, tie 2 lyžičky soli sú tak akurát, aby to chutilo jemne slano, nie príliš. Myslím, že vo fáze zlievania zmesi do gázy je možné pridať rôzne ingrediencie, ktoré syr ozvláštnia.

jachin
29. mar 2012

A mlieko pasterizované či nepasterizované?

korinka27
autor
29. mar 2012

@jachin no najlepšie je nepasterelizovane..napríklad u nas na družstve v derine predávajú pre ľudí dvakrát do týždňa mlieko a to je super.

mimi21mimi
29. mar 2012

Ja som tiež skúšala syr. Asi 50 ml jablčného octu na 2 litre mlieka, mala som pasterizované, ale chcem zajtra vyskúšať z nepasterizovaného. Od oka soli som dala a vyšlo mi okolo 330 gramov syra. Nejakých 10-15 minút som to nechala stiecť a dala do chladničky.
Tento syr dostala mamina k meninám a veľmi ho pochvaľovala.

briketa
30. mar 2012

@jachin @zuzancik @pia22 @elisa

Dievcata, strasne sa ospravedlnujem, tie stupne su Fahrenheit cize Celsia to bude cca 80!
Som v Statoch a automaticky som to nechala v imperialnom systeme, prepacte!

miruskaciesarova
2. apr 2012

ahojte,chcem sa opýtať, musí sa použiť len jablčný ocot? na nete som našla recept ale tam sa písalo len o octe,tak neviem či musí byť jablčný alebo ten klasický 8 %. vďaka

jumange
7. aug 2013

Ahojte skusal som dnes pouzit vinny ocot na vyrobu syru a robi sa to rovnako ako s jablcnym octom pride mi ze je jemnejsi. A ak niekto vie ako sa robia bylinkove syry viete mi poradit??? Dakujem

cora30
8. aug 2013

@jumange ja tiež používam len kalsický 8 % ocot. Bylinky môžem aké len chceš. Ja som zatiaľ skúšala iba pažítku, rascu, kombináciu cesnaku a červ. papriky. Hneď ako som masu preliala do sitka s ,, text. plienkou ,, so primiešala uvedené prísady , zaviazala a nechala odkvapkať.

chuan1
24. mar 2014

Ahoj ja robyevam syr a pouzivam obycajny ocot a je to lepsie ako syridlo.. 🙂

mena24
3. máj 2014

@chuan1 ...a kolko octu a kolko mlieka???..dik za info..

kattulienka
6. júl 2014

@cora30 prosim ta a kolko klasickeho octu davas na liter mlieka? Chceme vyskusat spravit syr.diky moc

cora30
7. júl 2014

@kattulienka zvyčajne si vystačím s 1 polievkovou lyžicou ale už nejaký čas robievam takto:v 0,5 dl teplej vody rozpustím 1 lyžičku kyseliny citrónovej , zamiešam. Ked sa rozpustí prilejem do horúceho mlieka. Už nevarím len premiešam a nechám odstáť cca 15 min. potom precedím.

kattulienka
7. júl 2014

@cora30 ok tak vyskusam.a to do kolko litrov mlieka? Diky

cora30
7. júl 2014

@kattulienka do 1 l mlieka je už spomínaný návod s kys. citrónovou.

kattulienka
7. júl 2014

@cora30 dakujem pekne.