Ako je to s poberaním podpory po skončení rodičovskej?

sofik
4. dec 2009

V novinách som sa dozvedela o tejto možnosti - mohli by aspon takto pomoct mamičkám ktoré si hladajú prácu alebo nemožu si žiadnu nájst koli detom 😉

gapa
4. dec 2009

áno, je to schválené. Ak trval prac.pomer počas čerpania RD, tak aj dni prerušeniea poistnia v soc.poisťovni sa rátajú ako dni poistenia v nezamestnanosti, takže aj tieto mamičky splnia podmienku na priznanie podpory v nezamestnanosti.

Ak však firma zanikla napr. počas poberania materského alebo sú mamičky od začiatku nezamestnané, tak tých sa toto netýka.

misuliqq
4. dec 2009

Gapa 🙂 súhlasím

sofik
autor
4. dec 2009

a ako to je ked som pred rodičovskou dovolenkou bola zamestaná v čechách? 😕 Bude to platit aj pre mna? Momentálne žijeme tu lebo sme sa tu vrátili.

gapa
4. dec 2009

sofik,
ak netrvá PP, tak sa ta novela netýka, nie si počas poberania RP považovaná za poistnú v nezamestnanosti.

janka76
4. dec 2009

ja som zachytila, ze podpora sa nebude vypocitavat podla predchadzajuceho zarobku, ale bude to fixna ciastka polovica minimalnej mzdy 😖

gapa
4. dec 2009

ak nemáš v rozhodujúcom období vymer.základ. Ak ale máš a stačí ak je to len pár dní, tak to z min.mzdy nebude 😉

janka76
4. dec 2009

len co sa bude pokladat za rozhodujuce obdobie?, lebo ja som naposledy pracovala v roku 2007 a odvtedy som na md 😒

gapa
4. dec 2009

ak si mala v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním na UP prac.pomer na dobu neurčitú, tak sa sleduje obdobie 4-och rokov, či máš v tomto období aspon 3roky t.j. 3x365dní poistenia v nezam. No a rozhodujúce obdobie je v tomto prípade tri roky predchádzajúce dnu zaregistrovania na UP. SAmozrejme, toto platí teraz.

sofik
autor
5. dec 2009

gapa moj pracovný pomer tvá ešte, až do 3 rokov dietata a potom chcem dat výpoved lebo do čiech je to pre mna už nevyhovujúce 😉

janka76
5. dec 2009

gapa, ja som pracovala nonstop 12rokov a mam stale prac.pomer na dobu neurcitu, od 05/2007 som na md, prac.pomer sa mi ukonci pri dovrseni 3rokoch veku dietata t.j. 07/2010, co bude podla teba moje rozhodne obdobie?

lubica69
5. dec 2009

Janka myslím,že ty budeš mať národ na podporu 😉
A ke´d som pred materskou a RD robila len 10 mesiacov???Ale môj PP stále trvá budem mať nárok???

janka76
5. dec 2009

lubica otazka je, ze na aku vysku podpory budem mat narok, lebo ak na polovicu minimalnej mzdy, tak to dakujem pekne 😖

lubica69
5. dec 2009

No myslím,že na tú Ak je to uzákonené tak Je to okolo 140 eur,nie?Myslím,že ale len na pol roka No ale vždy lepšie ako nič 😀 Veď RD teraz je s prídavkami 185

jozefmihal
5. dec 2009

Existuje trik, ako na podpore získať nie 154 eur (polovicu minimálnej mzdy) ale 1100 eur.

lubica69
5. dec 2009

áno???Sem s tým 😀 😀 😀

jozefmihal
5. dec 2009

chvíľu Vás podržím v napätí.

...alebo napätie - nenapätie, trik tu možno zverejní gapa.

lubica69
5. dec 2009

gapa šup šup... 😀 😀 😀

celestina
5. dec 2009

Treba sa prihlásiť na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti. Je to niečo ako dobrovoľné nemocenské poistenie len to má trošku iné pravidlá. Ak schvália zákon, tak bude treba byť poistený 2 roky a platiť si to dobrovoľne.

lubica69
5. dec 2009

fu dva roky To je dosť 😖

lubica69
5. dec 2009

celestinka ďakujem 😀

celestina
5. dec 2009

No dosť ako dosť. Tam sa platí 2% z vymeriavacieho základu čo podľa mňa nieje veľa. 😉

celestina
5. dec 2009

Ak si zoberieme, že sa niekto prihlási z VZ 1500 EU. Mesačne zaplatí odvod 30 EU. Za 2 roky to je 720 EU. Po rodičovskej však pol roka môže dostávať dávky v nezamestnanosti cca 830 EU mesačne /dokopy za 1/2 roka cca 4980/ 🙂 . Tak čo je to veľa?

maznacik007
5. dec 2009

celestina a bude sa mi VZ scitovat teda myslim ak budem pocas RD stale zamestnana / bude pokracovat moj PP/ a zaroven si budem platit aj dobrovolne poistenie v nezamestnanost

gapa
5. dec 2009

lubica,
ak si zamestnaná, tak máš podmienku splnenú zo zamestnania, aj ked z neho nebudeš mať vymeriavací základ, ak si napr. medzi MD a RD nečerpala riadnu dovolenku. Alebo po ukončení RD si dovolenku nevyčerpeš (t.j. je rozdiel vyčerpať a nechať preplatiť posledným dnom RD). Ale ak sa prihlásiš aspon na pár dní na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, tak sa ti bude dávka rátať z toho VZ, z ktorého si budeš DPvN platiť (ak nemáš VZ aj v zamestnaní)!!!!!
maxim. VZ je t.č. 2892,12eur ale dávka sa ráta maximálne z VZ 2169,10eur a je 50% (aj ked to nie je presný výpočet, len zhruba)

Ale ak som dobre pozerala, ešte je v pralamente jeden návrh zákona o sociálnom poistení, aj ked sa tuším týka dôchodkového poist. Tak snád niečo ešte nezmenia.??

No a čo urobím ja so sebou veru neviem! čo bude o dva roky ťažko predpokadať!!! Teraz som začala platiť dobrovolne z VZ 800eur, ukončila som PP, lebo počas RD aj tak pre mna doteraz nemal význam a boli tam aj iné súvislosti. Tak teraz ... veštice raďte!!!!! (to je asi na iných stránkach) Snád by bolo dobré najsť si zamestnávatela! ... ?! a zrušiť DPvN ??? Ale čo asi vymyslia s tým DPvN o pár rokov...

maznacik007
5. dec 2009

no ved hej.. gapa co radis... od januara nastupujem na RD pracovny pomer stale bude trvat z coho sa mi bude ratat potom podpora po skonceni materskej.. bude to mozne poberat aj v pripade ze ukoncim PP z mojej strany na dohodu

sofik
autor
6. dec 2009

baby ale tam to bolo už aj paušálne schválené - 146 eur mesačne - nič viac ani menej, tak neviem 😕 pre všetky mamičky po RD rovnako 🙂

lubica69
6. dec 2009

Ahojte
Aha
Ja som myslela,že veľa až dva roky Nie čiastka Veď keď si platím DNP 47 tak...
Ale aj tak tomu stále nejak nerozumiem Som teraz na RD V januári mi končí Rozmýšlala som nad predĺžením RD lebo chceme druhé bábo Takže sa mám radšej nahlásiť na Úrad práce?Môj PP stále trvá aj keď môj bývalý zamestnávateľ je tiež na RD Tak neviem Či ísť rýchlo na socíalku a platiť si to poistenie v nezamestnanosti Bude to stačiť???
ďakujem

lubica69
6. dec 2009

A zabudla som pred MD a RD som mala odrobené len 10 mesiacov Tak tá podpora sa ma asi netýka,že? 😢

jozefmihal
6. dec 2009

sofik, suma 154 e sa týka žien, ktoré stratia prácu a v rozhodujúcom období pre výpočet dávky (tri roky dozadu, po novom to budú dva roky dozadu) nemali žiaden príjem, z ktorého by platili poistenie v nezamestnanosti.

Z tejto vety pozorný čitateľ odvodí postup, ako získať temer 1100 e na mesiac v podobe dávky.

janka76
6. dec 2009

mna na tomto celom systeme stve to, ze ja som 12rokov nepretrzite pracovala a vzdy som platila odvody z maxima a teraz, ked mi o chvilu skonci rd, mozno starim pracu a nemam sancu si uz v rozhodnom obdobi platit poistenie v nezamestanosti, tak sa bude tento stat tvarit, ze ved super dame ti 146eur 😠 ☹