Môže byť dieťa celý deň v škôlke, ak je matka na rodičovskej?

salome123
1. mar 2015

moze zena, ktora je na RD (jej zamestnanecky pomer trva) dat 2,5r dieta na cely den do skolky, ale do prace nenastupi? inak povedane, moze byt teda zena este pol roka doma na RD s tym, ze jej dieta je na cely den v skolke?
je to teoreticka otazka, tak prosim ziadne moralizovanie 😉

evita68
1. mar 2015

@salome123 môže

luliu
1. mar 2015

@salome123 ano moze a do 3 rokov budes normalne dostavat RP

zabina27
1. mar 2015

Cize ozaj by to konecne bola "dovolenka"? 😀

zmrzlinkams
1. mar 2015

môže chodiť do škôlky a ty si stále na RP a poberáš do posledného dňa peniaze ale či to bude konečne riadna dovolenka neviem ja som zistila že ako mala nastúpila do škôlky tak som toho menej stíhala ako keď som ju mala doma 😀

tajka1986
1. mar 2015

Moze ak jej ho do tej skolky vezmu. U nas plati ze ho nevezmu ak nepracujes.

tova
2. mar 2015

nechapem preco by zena uprednostnila aby take male dieta sedelo v skolke medzi cudzimi cely den kym mama doma si lakuje nechty a sedi na fb. Moralizovanie potrebujes v mene dietata.

sahraa79
2. mar 2015

@tova ???

dai
2. mar 2015

@salome123 jasne ze mozes... a tova si nevsimaj 🙂 je vela deti ktore v tomto veku yz potrebuju kolektiv a je im v skolke lepsie ako doma - podla mna je pre pracujucu matku toto najlepsi postup ak je ich dieta spolocenske - vdaka tomu si obaja krasne zvyknete na skolku, ty si v obdobi kedy je dieta aj tak kazdy druhy tyzden chore este doma a mas cas na vsetky adaptacne programy, skolkarske eventy a podobne... toto samozrejme zeny ktore sa aj tak do prace nechystaju neriesia😉

hanka_april
2. mar 2015

@salome123 ak sa pytas na pravnu stranku veci,tak ano.ZP nehovori nic o skolke a pod.ale len o veku dietata...moja svagrina tak tiez bola...a zase ako to niektoŕre hore nespravne spojili,budes dostavat aj RP ale ten ma s RD velmi malo spolocne....lebo ten dostavas aj ked napriklad chodis do prace 😏

bajana
2. mar 2015

@tova pretože pupočná šnúra sa strihá pri pôrode 😉 ... a kolektív seberovných je pre normálne dieťa prínosom, nie trestom

sahraa79
2. mar 2015

@tova moj syncek ma 15 mesiacov..od 1 roka chodi do jasli,velmi sa mu tam paci a vzdy sa rano tesi...od kedy tam chodi neskutocne sa rozhovoril a som rada ze je v kolektive inych deti,pretoze dovtedy s detmi nebol.....ja nepracujem,som v statnicovom rocniku na vs a cakame druhe...a skutocne si cele dni nelakujem nechty ani nepresedim den za socialnymi sietami ;))

salome123
autor
2. mar 2015

@hanka_april
@zmrzlinkams
@evita68
@luliu ako je to so zdravotnymi odvodmi, bude ich nadalej platit stat do 3r dietata?

rokkisu
2. mar 2015

moze

rokkisu
2. mar 2015

@salome123 do 3 rokoch plati stat aj socialku aj zdravotku. Po 3 rokoch dietata mozes poziadat o platenu resp. neplatenu rodicovsku dovolenku (ak je dieta zdrave...neplatena) a stat za teba bude platit zdravotku do 6 rokoch veku dietata, pokym sa az nezamestnas. Neviem, ci sa v tom obdobi daco odvadza i do socialnej poistovne. Vyuzivaju to mamicky, ked su po materskej nezamestnane, ostavaju doma, alebo maju casto chore dieta/ deti v skolke.

liz_lemon
2. mar 2015

@rokkisu stat plati len dochodkove, nie cele socialne poistenie

zmrzlinkams
2. mar 2015

@salome123 áno bude do 6 rokov veku dieťatka pokiaľ sama neodhlásiť že nastupuješ do práce vtedy sa musíš odhlásiť lebo tieto veci za teba bude platiť zamestnávateľ a nemôžeš to mať 2x tak nahlásiť na socialke od kedy nastupuješ a ak by ti nevyšla robota tak sa nahlásiť nazad na socialku do 6r dieťatka môžeš a vtedy zase preberá toto platenie za teba socialka.
platené Rodičovské máš len do 3 rokov dieťatka ak nepôjdeš na predĺženú platenú dovolenku vtedy ti platia ďalej pokiaľ máš schválené aj v tomto prípade žena môže chodiť do práce, poberá rodičovský a dieťatko môže ísť na celý deň do škôlky ak by si pokračovala na neplatenom rodičovskom tak vtedy dieťa môže chodiť do škôlky len na 4h.
ja som tak mala malá mala 3 roky koncom septembra a nastúpila začiatkom septembra do škôlky v lete som mala robotu ale po lete ma nepotrebovali tak ma v skúšobnej prepustili som si povedala že ok čo mám robiť a aspoň som mala čas na malú v tom že keď nastúpila do škôlky tak sme si pekne obe zvykli a ja som bola dostupná keby niečo, ale našťastie malá od prvého dňa škôlku miluje a rada do nej chodí jej škôlka robí radosť a veľa sa tam naučila tá by chodila aj víkendy a sviatky a keď sme choré tak je to utrpenie lebo sa pýta kedy pôjde do škôlky ale kedže sa vieme spolu zabaviť tak nie je pre ňu problém ostať doma ale ťahá ju to do škôlky... 🙂 čo som rada 🙂 ak je dieťatko pripravené že by mohlo ísť do škôlky a ty tu možnosť máš že ti zoberú tak neváhaj vyskúšaj.
my sme teraz často choré takže zase to nebude že tam bude nonstop ten prvý rok je trošku v tomto ťažší ako pre rodičov tak aj pre dieťatko..

@tova vôbec nechápem tvoju reakciu a ani to nebola odpoveď na to čo sa tu dala ale tak každého vec ako sa k tomu postaví a neviem prečo by dieťatko malo sedieť medzi cudzími spraví si predsa z nich kamarátov a prospeje mu to naša má rada keď cvičia spolu, spievajú, tancujú, vystúpenie vianočné si vychutnávala a to doslovne neviem prečo by to malo byť zlé pre dieťatko ak sa nebude páčiť má možnosť že odloží škôlku ale je veľa deti takých čo by do škôlky chodili stále.... a za ďalšie neviem prečo by si mala matka doma lakovať nechty a sedieť za pc to píšeš z vlastnej skúsenosti alebo ako, ja si myslím že je dosť čo doma robiť keď je dieťa v škôlke alebo žena ide niekde na brigádu a pod. ja som si nechty napr. nelakovala ani nepamätám 😀 dokonca mám pocit že keď malá chodí do škôlky mám menej času, než doma navarím a upracem tak už bežím pre malú tak ten čas letí a nieto si doma lakovať nechty ale zase nájdu sa možno aj také ale všetko záleží do toho ako sa k tomu dosť postaví ale taká žena nemôže čakať že jej bude doma fungovať domácnosť keď si na to čas nenájde že ... 🙂

sasena033
2. mar 2015

@salome123 ahoj moja mala nastupila no skolky normalne na cely den v septembri ako 2,5 rocna a ja som bola doma a normalne poberala RP, takze aj ja som pol roka "dovolenkovala" 😀 ked mala 3r som vypisiala ohlasovaciu povinnost kde sa nachadza a bola hlasit na UPSVR kedze pre MD mi skoncil prac pomer, po 3r pokial nema zdravotne problemy bud pojde so prace ale na urad alebo ostanes na neplatenej RD len dieta moze chodit do skolky max na 4h denne

a neprajne reci neries 😀 ja som po 6 r s detmi prijala ked mi ju vzali a mali volne miesto oddychla som si ako oddychla tiez su stale chori ale prijala som trosku volna 🙂 mala sa neskutocne zmenila v skolke samostatna vela veci sa nauci keby ju nevzali isla by ako 3,5 a cize pol roka by som bola doma s nou na neplatenej za mna ano a to ze sedim na FB a lakujem nechty ano lakujem a mam zato aj zaplatene a co ked idem do vyvrtky z takych reci vrrrrrrrrrrrrrr

moni244
2. mar 2015

@tova a aspon si dieta zvykne a mama nemusi stresovat, ako stihat skolku, pracu, chore dieta, takto sa aklimatizuje dieta, mama je v klude, keby nahodou dieta ochorelo,moze si za toho pol roka najst pracu, ak ju nema a pod. ale to ludia ako ty, nepochopia. Ty by si asi drzala dieta doma az do prveho rocnika nie?

sasena033
2. mar 2015

a napriklad mne sa nepaci ked si maminka necha dieta do 5r doma ano je to kazdeho vec a ktora si to moze dovolit a ostat doma , ale nikdy nebude mat tolko aktivit kazdy den iny, pestry v skolke podla mna je to sebecke dat dieta v predskolskom veku do skolky alebo poznam aj take co daju rovno do skoly aby nenosili choroby a blaablaaa , to dieta je uplne ine co vyrasta medzi dospelymi a chodi do skolky moj nazor 😵

livia341
2. mar 2015

Poradte mi, ked dieťa navstevuje skolku a ja este poberam RD ci sa dieta ma hlasit na urad? Ak ano a kvoli comu? Ďakujem.

sasena033
2. mar 2015

@livia341 dieta musis ohlasit ked dovrsi 3r ak nema a chodi do skolky nic sa nedeje

bielavila
2. mar 2015

@tova napriklad preto, lebo je normalne, ze sa deti socializuju a postupne zaraduju do koletivu ty mudra, zrejme vies o com hovoris, asi aj ty dost casu sedis za PC a drbes do ludi a davas im rady ktore si nepytaju....a k teme ano samozrejme mozes, ale je otazne ci ti dietatko do skolky vezmu 🙂

zmrzlinkams
2. mar 2015

@livia341 keď dovŕši 3roky vypisuje tlačivo A tam keďže chodí do škôlky napíšeš škôlku to je vlastne tlačivo kde sa dieťa bude nachádzať po 3roky, musíš ho odovzdať na UP do 8 dní od dovŕšenia 3rokov. Každú zmenu musíš nahlásiť.

zmrzlinkams
2. mar 2015

Píšem rýchlo Z mob tak to aj vyzerá 😲

livia341
2. mar 2015

@sasena033 ďakujem, lebo som sa docitala ze som uz mala nahlásiť,tak som sa zlakla.tak dobre ze nemusim tak mam ist na urad ked dovrsi 3 roky a co k tomu potrebujem ake papiere?

livia341
2. mar 2015

@zmrzlinkams ďakujem za info,a to tlacivo si mam od škôlky vypýtať ci daju na urade prace a stym dat potvrdit do škôlky?

brady1
2. mar 2015

@salome123 Ja som na RD, robim a dostavam matersku, mala nastupila v septembri ked mala 2r 4mes. .

livia341
2. mar 2015

@zmrzlinkams praveze z mobilu napisane som nenasla chybu vo vetach žiadnu.

brady1
2. mar 2015

@tova a osobne si myslim že mojmu školka velmi prospela miluje školku a teši sa do nej každe rano.

sasena033
2. mar 2015

@livia341 tlacivo ti daju na urade prace tam kde poberas rp do 7 dni ked dovrsi 3 r