Platenie odvodov počas rodičovskej dovolenky od 1.1.2013

adka12
27. dec 2012

Baby toto platí len pre pracujúcich alebo pre všetkých? Nejak som to nepochopila. A neviem teda, či je to uzákonené alebo ešte nie...
http://spravy.pravda.sk/stat-setri-200-tisic-lu...
Ďakujem

elienka
27. dec 2012

To je pre tých ktorý presiahnu cca 2900 eur ročný príjem, ktorý by bol vymeriavacím základom pre zdravotné poistenie

zuzana909
28. dec 2012

je to článok ešte z novembra, pre upresnenie mamička, ktorá pracuje na dohodu musí od 1.1.2013 platiť odvody aj do sociálnej aj do zdravotnej poisťovne.
záleží aj od toho či má pravidelný alebo nepravidelný príjem, podľa toho sa určuje výška odvodov. ak ide o pravidelný príjem teda dostávaš odmenu každý mesiac tak sa zamestnancovi stŕhajú odvody vo výške 13,4 % a zamestnávateľ za teba platí odvody 35,2 % pričom sú to celkové odvody do sociálnej aj zdravotnej poisťovne.
podľa pokynov, je potrebné do zdravotnej poisťovne prihlásiť dohodára novým kódom 2D a to len na dni počas, ktorých skutočne prácu vykonával.
teda ak v práci, kde máš dohodu pracuješ napr. 3 dni v týždni tak ťa zamestnávateľ na tieto 3 dni v týždni prihlási a 2 dni v týždni nie si prihlásená a podľa zákona sa máš na tieto 2 dni prihlásiť sama ako samoplatiteľ a zaplatiť si zdravotné poistenie. je to dosť komplikovaný a náročný systém na evidenciu a neustále odhlasovanie a prihlasovanie, ale zatiaľ je to tak možno to zmenia.
z tohto titulu za teba štát nebude platiť zdravotné poistenie, bude sa platiť zo mzdy za dni keď pracuješ a za tie dni keď si doma ho budeš platiť sama za seba ako dobrovoľne nezamestnaná osoba.

pokiaľ si len na rodičovskej dovolenke a nepracuješ na dohodu, tak sa pre teba nič nemení a zdravotné poistenie platí štát

evita68
28. dec 2012

@zuzana909 Za dni, kedy nebude na dohodu pracovať jej pri ročnom zúčtovaní vyjde nedoplatok len v tom prípade, ak úhrn jej príjmov za rok 2013 bude viac, ako 2 918,70 eur.. ak bude príjem nižší, naďalej pratiteľom odvodov ZP zostáva aj štát.
Ak bude príjem vyšší ako 2918,70 nedoplatok bude aj za soboty a nedele.

dd2112
28. dec 2012

Ahojte maminy tu sa píše len o práci na dohodu,len neviem ako to bude ked ja idem od 1.1.2013 do práce na 0,6 úväzok a som stále na rodičáku.Čiže do práce budem chodit 3x do týždna ,musím sa odhlásit zo soc.poistovne a platit to bude zamestnavatel a čo tie 2 dni čo budem doma musím si to doplatit?

vadelka
28. dec 2012

Ahojte aj ja by som sa rada opýtala ako to vlastne bude,lebo 2.1.2013 začnem pracovať na dohodu ale iba do 15.1.2013.
Koľko vlastne za mňa bude musieť odviesť zamestnávateľ?Musím si niečo zaplatiť aj ja?Vraveli mi iba,že musím najneskôr 2.1. vypísať na sociálke nejaké formuláre ( odhlásenie a znova prihlásenie ) Ďakujem

adka12
autor
28. dec 2012

@evita68 ja som PN a od 26.2. idem na MD, potom od 22.10. na RD. nebudem pracovať ale príjem bude vyšší ako tých 2900€, lebo som si platila DNP z maxima. Budem musieť niečo platiť?

evita68
29. dec 2012

@dd2112 nie, tie odhlasovačky platia iba pri dohodách, ak máš skrátený prac. pomer, tam je to po starom

evita68
29. dec 2012

@vadelka tu pôjde o nepravidelný príjem, takže tebe bude stiahnuté z odmeny 11 % a zamestnávateľ za teba odvedie dalších 32,8 %. Áno, musíš sa v SP odhlásiť a po skončení dohody zase prihlásiť.

evita68
29. dec 2012

@adka12 A ten príjem 2900 je z čoho? keď nepracuješ.. z nemocenského? ak áno, tak to do žiadneho vymeriavacieho základu nevstupuje..

adka12
autor
29. dec 2012

@evita68 materská v roku 2013 a rodičovský

evita68
29. dec 2012

@adka12 nikde nič nebudeš platiť

dd2112
29. dec 2012

@evita68 Dakujem za odpoved takže ja sa odhlásim len zo soc.poistovne a ostatné urobí zamestnavatel aj odvody bude platit on.Mne ale asi rodičák ostáva do 3 rokov malej.

evita68
29. dec 2012

@dd2112 áno

nicolas261
29. dec 2012

Ahojte chcem sa spytat ja som na rodicovskej ale vratila som sa na trvalo do prece, vlastne poberam plny plat kde platim aj odvody a vsetko jak vsetci a zaroven beriem aj rodicovsky, pre mna sa nieco meni? Dakujem 🙂

dd2112
29. dec 2012

@evita68 DAKUJEM

evita68
29. dec 2012

@nicolas261 nie, nemení 🙂

keziah
8. jan 2013

@evita68 @zuzana909
dievcata nerozumiem asi celkom, poradte mi. mam dohodu na 10 hodin do tyzdna (kazdy pracovny den). za rok urcite presiahnem tych cca 2900 eur. to si fakt budem musiet doplacat zdravotne za vikendy? ved ani normalni zamestnanci to nerobia. musim tvrdit, ze pracujem 7 dni v tyzdni, aby som nemusela z vlastneho vrecka doplacat zdravot. poistenie?

zuzana909
8. jan 2013

@keziah tu sú zatiaľ nejednotný, záleží od toho, v ktorej zdravotnej poisťovni si. ak máš VŠZP tak pokiaľ pracuješ každý pracovný deň 2 hodiny, tak zamestnávateľ ťa na sobotu a nedeľu neodhlasuje.
pokiaľ máš Dôveru, tak dnes tam bola zatiaľ povinnosť odhlasovať na sobotu a nedeľu. Ono sa to vykryštalizuje a ujednotia sa. ako je to v unione, neviem tam som nevolala.
zatiaľ počkaj do konca mesiaca, to sa vykryštalizuje. nemôžeš tvrdiť, že pracuješ 7 dní v týždni.
pokiaľ máš iného platiteľa poistného napr. štát tak sa nemusíš prihlásiť, si na rodičovskej alebo evidovaná na úrade?

keziah
8. jan 2013

@zuzana909 dakujem. som na RD a vo vseob. zdrav. poistovni. dohodu mam na 10 hodin tyzdenne bez urcenia konkret. dni, pracujem ako sa mi hodi.

zuzana909
8. jan 2013

@keziah v tom prípade je to pre teba jedno, lebo ak ťa nebude evidovať zamestnávateľ ako pracujúcu na dohodu, za ten čas bude platiteľom poistného štát a ty si nemusíš dávať žiadne prihlášky a odhlášky.
skôr si myslím, že zamestnávateľ sa s tebou dohodne, že papierovo pracuješ každý pracovný deň 2 hodiny aby on nemusel robiť odhlášky a prihlášky, podľa toho kedy pracuješ, uvidíš čo ti povie.

evita68
8. jan 2013

@zuzana909 Zuzi, nemáš pravdu s tými víkendami.. pre každú poisťovňu platí rovnaký zákon, t.z., že ak dohodár nebude pracovať cez víkend, tak ho firma musí odhlásiť.. a pri ročnom zúčtovaní pri príjme nad 2918 eur si budú musieť tieto dni, kedy budú odhlásení, doplatiť.. teraz platí tento postup, len dúfajme, že to čoskoro znovelizujú..
to, že nejaká pani v poisťovni tvrdí niečo iné, je to len jej nevedomosť..

s ostatným s tebou súhlasím..

zuzana909
8. jan 2013

@evita68 tak o tých víkendoch to povedali dve rôzne pani vo VŠZP, lebo aj mamina sa pýtala.
počítam, že sa dohodnú na jednom postupe a bude zo strany štátu vydané usmernenie. vo VŠZP argumentujú tým, že je potrebné aby dohodár mal tiež nepretržitý odpočinok a tak ako sa neodhlasuje zamestnanec na nepretržitý odpočinok tak sa nemusí odhlasovať ani dohodár.
je o tom strašne veľa diskusií a dokonca aj Mihál tvrdí, že takéhoto dohodára netreba na sobotu, nedeľu odhlasovať, keďže zákon je nadriadený usmernenie.
v usmernení je napísané prihlásiť kódom 2D na tie dni, ktoré reálne opracuje (poberá príjem) 😉
ja som našej dohodárke dala pracovnú zmluvu na 1/2 úväzok aby som mala svätý pokoj 😉

evita68
8. jan 2013

@zuzana909 tak s tým polovičným uväzkom, to si dobre spravila, načo si robiť starosti..

na stránke vžsp tuto: http://vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/no...
je uvedené toto: Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má príjem). V dni, kedy poistenec nepracuje na dohodu (nemá príjem) a nemá iného platiteľa poistného, je povinný sa nahlásiť ako samoplatiteľ.

tak neviem, prečo vo všžp tvrdia niečo iné..

ale fakt treba počkať, ono sa to musí zmeniť, takto to nepôjde, lebo ani účtovníčky ani baby v zdravotkách toto reálne nemôžu stíhať

zuzana909
8. jan 2013

@evita68 súhlasím to je na nervy v pondelok prihlásiť a v piatok odhlásiť a na ďalší týždeň znovu.
ja som to tiež čítala a tak som si to radšej zisťovala, ja telefonicky a mamina v druhom meste osobne a povedali, že na sobotu a nedeľu netreba odhlasovať. počítam, že za chvíľku bude na to nejaké usmernenie, lebo za mesiac v tom bude totál chaos 😉

zuzana909
9. jan 2013

tak už aj Dôvera sa ujednotila, dneska mi poslali takéto vyjadrenie a to som tam písala asi 2 týždne do zadu:
Dobrý deň.
Pokiaľ pracuje celý týždeň okrem víkendu počas celého mesiaca, nie je potrebné poistenca odhlasovať.

S pozdravom

Čalkovská Martina
Referent predpisu poistného

chorale1
9. jan 2013

dievčatá, prosím Vás ja som na RD a 2x na 5hod do týždna chodím na brigádu. bola som sa odhlásiť v sociálnej poisťovni z dôchodkového poistenia ale chcem vás poprosiť ako si vypočítam výplatu. dakujem veľmi pekne

evita68
9. jan 2013

@chorale1 z dohody sa ti budú zrážať odvody 13,4 %.. a podpíš tam vyhlásenie k nezdanitelnej časti, aby ti nestrhali dan

chorale1
9. jan 2013

@evita68 dakujem veľmi pekne

gabina84
10. jan 2013

ahojte, prosim vas tiez o radu. Som na RD a chodila som obcas na brigady na 10hod tyzdenne. Ak tomu dobre rozumiem musim sa ist odhlasit do socialnej z dochodkoveho poistenia? to ten 2.pilier? ak by som chcela pokracovat v brigadach tak sa mi bude zo zarobku sotrhavat tych 13,4 percent? Inak rodicak mi ostava?Dakujem za rady