Práca popri rodičovskej dovolenke

elija
4. jan 2012

Ahojte,viete mi niekto poradit ako to dnes je s pracou popri rodicovskej dovolenke?alebo skor s brigadou?dostavala by som stale 190 EUR?a musela by som to hlasit ne urade alebo v poistovni?Dakujem za pomoc 😉

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mkopcekova
11. jan 2012

ahoj, ja mam podobnu otazku, ale ja chcem nastupit normalne do prace, kde som zamestnana, ale na 1/2 uvazok, mam aj vtedy narok na rodicovsku? nevies pripadne, kde by som nasla ten zakon? dakujem pekne

karinkaeich
20. jan 2012

@dominika1988 ahoj. a ako to je s odplacanim dane? stahuju ti ju z vyplaty? ja som tiez na rd a zacinam brigadovat. nevies nahodou?

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
karinkaeich
20. jan 2012

@dominika1988 ahoj. dakujem, ze si odpisala. a musim im nejako potvrdit, ze som na rd s malym?

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nicky655
21. jan 2012

prosim vas,a ako je to s platenim poistky zdravotnej?lebo viem,ze tusim ked pracujete normalne na plny uvazok,tak si ju platite samy. a ked zarobim presne 300-ani vtedy nemusim platit dan?dakujem

evka68
3. mar 2012

Nicky, pracovať na plný úväzok - tým asi myslíš byť zamestnaná na pracovnú zmluvu. Vtedy za teba odvádza zdravotné poistenie zamestnávateľ aj z tvojho platu, nemusíš sa o to starať, ale ani sa tomu nevyhneš. Ak pracuješ len na dohodu, zdravotné poistenie neplatíš.

Nezdaniteľné mininum na rok 2012 je 3644,74 eur, mesačne teda 303,73 eur. Ak teda za mesiac zarobíš 300 eur, neplatíš daň, ak zarobíš 500, platíš daň len z 200 (300 sa ti odpočíta). Všetko sa to ešte prepočíta v daňovom priznaní za celý rok, ak napr. pracuješ len dva mesiac v roku a spolu máš príjem 2 x 500 = 1000 eur, je to stále menej ako ročné nezdaniteľné mininum 3644,74 eur a tak ti vrátia dane, ktoré si za tie dva mesiace zaplatila.

Viac o práci na materskej a rodičovskej dovolenke ako aj o platení odvodov pracujúcich mamičiek si môžeš pozrieť na https://sites.google.com/site/pracanamaterskej.

janulienka1
16. apr 2012

@evka68 Ja som nastupila 1.3 .Chcem sa opytať či mi mali odviesť všetky odvody vratane zdravotnej.Pracujem normalne na zmuvu.Hruby plat mám 370 eur.

denne73
13. júl 2012

Ahojte pracujem ako učiteľka v Mš. Od 1.3. 2012 som riadne nastupila do zamestnania. Popri zamestani poberam aj RP na dcerku. Moja otázka. Možno niesom v celkom vhodnej téme ale už neviem kam pisať. Šefka mi povedala že mi zostala 8 dni starej dovolenky a nabehla mi vraj nová 45. Potrebovala som sa učiť na štatnice tak som si 11dni vybrala v domneni že mám habadej dovolenky . NO omyl. To že kolko mám dovolenky mi povedala až po tom ako som ju vyčerpala čiže zostalo mi 37dni. Vraj jej došiel pripis že ked pracujem a poberam RP mám menej dovolenky :( neviete niečo o tom?? A čo dovolenka za rok čo som bola na MD ???? ta mi nepatri??? Neviem preto sa pytam.

1lussy1
26. sep 2012

ahojte chcem sa opytat som na rodičovskej dovolenke dcerka ma rok a som normalne zamestnana na pracovnu zmluvu ale momentalne som na rodičovskej a chcela by som robit na dohodu ale niekde inde nie u zamestnavatela od ktoreho som išla na matersku.Možem ist niekam robit na dohodu?Budem dostavat tých 190 eur?Budem musiet to niekde nahlasit a niečo platit nejake odvody alebo niečo ?Prosím poradte mi neviem ako to je

xelibri
24. nov 2012

@elija
@mkopcekova
@karinkaeich
Ja si popri materskej privyrabam vyplnanim dotaznikov za odmenu.
Je to jednoduche, casovo nenarocne a nieje potrebna ziadna dohoda ani ine "papierovacky".
Navyse prijem do 500€ rocne z takehoto typu prace je oslobodeny od dane.
Staci sa zaregistrovat a potom uz len sledovat mail 😉
http://www.onlinepanel.sk/default/index/index/r...
http://www.marketagent.com/f.asp?RefUID=513380
http://www.vyskumy.sk/registracia.html?invi=49577

meca
24. nov 2012

xelibri takze dakujem registrovala som sa a teraz len sledovat mail, alebo ako?

xelibri
25. nov 2012

@meca ano...este mozes vypisat taky uvodny dotaznik o tebe /profil/, pretoze cim viac info uvedies, tym je vacsia sanca, ze budes oslovena do nejakeho prieskumu nakolko su z roznych oblasti...

meca
25. nov 2012

Vyplnila som dotazniky a uz len cakam co nove pride mailom 🙂

gapa
6. dec 2012

tu je taká novota pre dohodárky (pre tie, čo pracovali na prac.pomer, to platilo aj predtým), mamičky, čo boli doteraz dôchodkovo poistené štátom ako osoby riadne sa starajúce o dieťa do 6rokov (ak si dali same prihlášku na soc.poistovni)
http://www.porada.sk/t205401-dochodkove-poisten...

gabikakac
7. dec 2012

v súčasnej dobe je to tak, že popri RD môžeš pracovať. je jedno či na dohodu alebo TPP. ale POZOR!!! baby ktoré tak robíte zájdite na UPSVaR na oddelenie Štátne sociálne dávky sa informovať čo a ako, bo po novom sa chystajú zmeny.

istvanka
12. dec 2012

Ahojte newie tu niekto ako to bude od noweho roku s pracou na dohodu popri rodicaku?

testin
15. dec 2012

ahojte, ja som z toho jelen
ak mam rodicovsky a aj vyzivne a bola by aj brigada, tak vyzivne a brigada sa pocitaju spolu ako prijem, ci prijem je len brigada

zaujima ma , ak som na rodicovskej, tak mozem pracovat, dostavat aj rodicovsky a mam aj vyzivne, co z toho mam zdanovat a do akej vysky nemusim riesit dane? a rata sa do dani aj rodicovska, vyzivne a brigada?
ako topresne prosim Vas je a viete ako sa toplanuje aj na buduci rok 2013?

velmi pekne vopred dakujem za vysvetlenie

rough
22. dec 2012

@gabikakac zhodou okolnosti som vcera hovorla s upsvar ohladne davok popri zamestnani a teta sa netvarila, ze by malo byt nieco inak. Mozem poberat bud rodicovsky prispevok alebo prispevok na starostlivost. Aj podmienky su rovnake. Ja idem robit na tpp u druheho zamestnavatela pricom u prveho si cerpam rd.

luuca1
27. dec 2012

Ahojte viete mi povedat baby ze ked podpisem vyhlasenie o nezdanitelnom minime a na vyplatnej paske budem mat napr: 340 eur brutto tak kolko mi vratia na preddavku na dani ( ak to chcem dostavat mesacne a.nie az na konci roka? )

kattie1982
28. dec 2012

@elija Ahoj, normálne budeš mať nárok aj na RD, je to už jedno, či pracuješ na dohodu alebo na pracovnú zmluvu a takisto bez ohľadu na to, či je dieťatko doma alebo chodí do škôlky. Takže do 3 rokov dieťatka máš nárok aj na rodičovský príspevok 🙂

gapa
29. dec 2012

http://www.porada.sk/t204951-dohody-mimo-pracov...

a tu je aj o zdravotnom niečo písané

erika160669822
2. jan 2013

@gapa So na predlzenek rodicovske platenej zo zleho zdravotneho stavu dietata a brigadujem cez pracovnu agenturu,Dnes som sa bola odhlasit na dochodkovom a bola som sa pytat aj v zdravotnej poistovni vseobecnej a tam mi povedala ze si musim odhlasit rodicovsku ak chcem pracovat na brigadu lebo nemoze zamna odvadzat zdravotnu stat a zaroven aj agentura.V agenture mi zas povedala ze mi v zdravotnej podala zle info ze bude za mna odvadzat aj stat aj agentura zdravotne.Tak ako to teda je?Dakujem za odpoved.

simca06022011
2. jan 2013

Ja som riadne v praci na plny pracovny uvazok a rodicovsky dostavam stale...
Popri poberaní rodičovského príspevku môžete pracovať neobmedzene a rôznou formou (na tPP, na dohodu, skrátený alebo plný úväzok, podnikať.....) a RP vám nebude odobratý.
Ak budete pracovať, môžete zvážiť namiesto RP poberať Príspevok na starostlivosť o dieťa (max. 230 eur), ktorým sa preplácajú skutočné náklady na starostlivosť o dieťa, ak by ste ho dali do škôlky alebo jasličiek, či Fo alebo PO, ktorá má na túto činnosť živnosť.
Čiže nikde sa nič nenahlasuje, socialku/zdravotku si vybavi zamestnavatel (teda ak je u neho zamestnankyna vedena aj pred tym, odhlasi ju z rodicovskeho). Ak je to novy pracovny pomer, tak sa odhlasite v socialke z rodicovskej dovolenky,ale na poberani RP to nic nemeni, tento prispevok nevyplaca "socialka" (aj ked ide cez socialku) ale urad prace.

@erika160669822 v zdravotnej poistovni povedali spravne, odhlasuje sa tam z rodicovskej dovolenky a zamestavatel si ta prihlasi ako zamestnanca a teda bude platit odvody.

3zuzka
2. jan 2013

@gapa ako presne na toto som sa dnes bola pytat v SP a bolo mi povedane že sa vôbec nemusim odhlasovat z dochodkoveho aj ked pracujem na dohodu .Vraj sa mi to bude počitat dvojmo tak teraz som na pochybach čo robit 😒 😒

evita68
2. jan 2013

@simca06022011 zlé info dávaš.. ak žena, poberajúca RP, bude pracovať na dohodu, do 8 dní treba v soc. poistovni zrušiť dôchodkové platené štátom.. na zdravotke neodhlasovať, bude platiť síce odvody aj z dohody, ale zároveň bude poistencom štátu.. ním prestáva byť až vtedy, ak príjem z dohody bude viac, ako 2918 eur za rok .. potom si bude musieť sama doplatiť zdravotné za dni, kedy prácu na dohodu nevykonávala

simca06022011
3. jan 2013

@evita68 ano so Zp mas pravdu, ospravedlnujem sa.

@erika160669822 teda v zp sa pri dohode neodhlasujes vobec, ak budes mat vyssi prijem zdravotka si dopocita poistne v rzzp a poistne si doplatis sama.
http://www.porada.sk/t205415-rodicovsky-prispev...