Prechod z materskej na rodičovskú dovolenku

katyax
26. mar 2014

Baby, viete mi poradiť? V piatok 28.3. mi končí MD, pokračujem v rodičovskej. Do koľkých dní od ukončenia materskej musím zaniesť na UPSVR žiadosť o rodičovskú? Niekde na nete som čítala, že treba ísť aj na zdravotnú. Mám tam ísť osobne či za mňa papierovačky vybaví zamestnávateľ? Ďakujem pekne za odpovede 🙂

majusqa77
26. mar 2014

na zdravotku neviem, ale treba ist na socialku - prihlasit sa na dochodkove poistenie

ivetlo
26. mar 2014

Treba ísť k zamestnavatelovi zaniesť papier že nenastupujes do práce a ostavas doma na rodičovskom prispevku. Potom na sociálku, tam ti daju aj papier ktory budeš potrebovať na vybavenie rodič prisp. Potom na UPSVR. Tam môžeš ísť aj skôr. Aj tak ti to skôr nevyplatia ale neviem o tom že by tam mali termín dokedy sa máš prihlásiť.

janatoma
26. mar 2014

ahoj, zo zákona si povinná mesiac vopred oznámiť zamestnávateľovi, či ideš späť do práce alebo zostávaš doma na rodičovskej, takisto je tu možnosť vyčerpať si všetku dovolenku, ktorú u zamestnávateľa máš /materská sa ráta ako odpracovaná doba/. potvrdenie od zamestnávateľa by si už potrebovať nemala, nakoľko je jedno, či pracuješ alebo si doma, rodičovská ti bude tak či tak vyplatená. zamestnávateľ ťa na zdravotku nahlási, že prechádzaš na rodičovskú, ale nič sa nestane, ak tam zájdeš aj sama, aspoň budeš mať istotu. na sociálku musíš ísť tak či tak, povedia ti čo všetko treba. no a UPSVaR má termíny tak, že nárokovať rodičovský si môžeš najviac 6 mesiacov spätne. kľudne si to over na ich stránke upsvar.sk

gapa
26. mar 2014

@katyax tú zdravotnú nemá povinnost zamestnávatel nahlasovať, no niektoré mzdárky to zo zotrvačnosti robia, tj. ozaj si to over na zdr.poistovni. Na soc.poistovnu s kopiou RL dieťaťa zajdi najneskôr den po ukončení md!! tj. ak ti končí v piatok, tak najneskôr v piatok, ak nechceš mať ani 2dni medzeru v dôch.poistení. Urob si kopiu prihlášky pre seba a daj opečiatkovať socpoistsovnou, založ k zápočtovým listom do dôchodku (treba myslieť aj na odhlášku po nástupe do práce...)

5peta1
23. jan 2015

Síce k téme časovo dosť neskoro, ale pre prípad, že by mal niekto podobný problém, tak ako ja. Správne to má byť tak, že
A) sociálna poisťovňa - treba si tam zavolať alebo osobne skočiť, aby Vám dali potvrdenie o ukončení materskej. Do 6.mesiacov ste povinný zahlásiť sa s týmto potvrdením na pracáku. Najlepšie je ale čím skôr, pretože potom musíte utekať znovu na sociálku, aby ste sa prihlásili na dôchodkové poistenie, ktoré za Vás platí štát. Nie je tu limit, ale dôchodkovo poistená ste od momentu kedy sa zahlásite, nie od momentu prechodu z materskej na rodičovskú, resp. zahlásenia na rodičovskú /platí iba pre zamestnancov/. Čiže ak Vám materská končí 5.5 a vy sa zahlásite na dôchodkové 10.5., dôchodkovo poistená ste od 10.5
B) zamestnávateľ - ste povinná /najlepšie písomne/ nahlásiť, že prechádzate z materskej na rodičovskú, aby on mohol toto zahlásiť na zdravotnej poisťovni. Vy nemáte voči zdravotnej poisťovni žiadne ohlasovacie povinnosti. Za toto je zodpovedný zamestnávateľ /platí pre zamestnancov/
C) ak by ste sa rozhodli pracovať popri poberaní rodičovského príspevku, čo i len na 2hod. mesačne a budete mať stálu pracovnú zmluvu, ste povinná poslať alebo osobne priniesť na pracák pracovnú zmluvu a ste povinná ísť do sociálnej poisťovne, kde sa odhlásite z dôchodkového poistenia, ktoré za Vás bude platiť zamestnávateľ z Vášho príjmu ☹ ... Čiže, ak zarobíte za mesiac 6eur do dôchodku sa Vám počíta tých 6eur aj keď ste na rodičovskej. Trošku nespravodlivé, ale budiš. Iné to je, ak máte krátkodobé brigády, jednorázovky. Ak, napríklad idete pracovať na 1deň v mesiaci /kosenie trávy pre obec/, na ten jeden deň sa musíte odhlásiť z dôchodkového, odpracujete 1deň,dostanete zaplatené a na ten ďalší deň sa môžete nazad prihlásiť na dôchodkové poistenie .... strašná byrokracia

evinka400
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilly30
1. feb 2015

Chcela som sa spytat ako to je ked mne teraz 10.2.konci MD a musim cerpat dovolenku mam 18,5 dna a potom pokracujem v RD.kedy mam ist na upsvar ohladom rodicovakeho?

mizu89
15. apr 2015

Ahojte chcela som sa spytat ako zistim ze kedy mi konci materska???

5peta1
19. apr 2015

Zavolaj si na socialku v meste,pod ktore spada tvoj zamestnavatel.Pre zistenie casu konca rodicovskej volaj na pracak