Priateľ pracuje v Rakúsku a ja nemám nárok na rodičovský

something
4. feb 2013

Mate niekto skusenost s tym, ze Vam nebudu vyplacat ani jedno ani druhe? A to na zaklade toho, ze priatel pracuje v zahranici, ze si to mam vybavit tam.Skoncila mi 3.2. materska a to som sa dozvedela dnes na UPSVaR. Ja som tej pani vravela, ze ja vobec nemusim byt v kontakte s ocom dietata,ze co potom. A ona stale trvala len na svojom, ze oni maju databazu a vedeli by kde robi a ze na zaklade toho by vedeli ci mi budu vyplacat alebo nie. Ako dlho trva vybavenie tychto veci v rakusku? kolko je to peniaze. Ja proste tento mesiac nedostanem nic ☹ 😠

dadushe
4. feb 2013

Ano, já s tím mám zkušenost. Je to debilní byrokracie EU. Jde o to, že ty musíš dokázat, kde FAKTICKY bydlíš, protože úřad předpokládá, že rodina žije spolu, tak potom pokud manžel pracuje v zahraničí, předpokládá se, že tam žiješ s dítětem s ním. Vymyslela to tupá hlava, protože samozřejmě můžeš být s přítelem rozhádaná, před rozvodem nebo bydlet v pohraničí a potom klidně může dojíždět nebo jezdit na víkendy domů a přes týden spát tam...bohužel to nikdo neřeší a stát se snaží přehodit sociální dávky"na druhý stát. Máš de facto pouze jednu možnost, pokud bydlíš na SK bez přítele. Vyplnit dotazník o faktickém pobytu a doložit tento pobyt pomocí nájemní (vlastnické) smlouvy, dokumentem od pediatra, že absolvuješ s dítětem pravidelná vyšetření na SK, pokud chodíš na kroužky (plavání, masáž miminek, cvičení s miminky...., jóga, fitness..) tak dones na úřad i doklady od toho, prostě ty musíš prokázat, že na SK opravdu žiješ. Kamarádka takhle musela střádat dokonce i účtenky z DM drogerie, aby úřednická bába pochopila. Bohužel je to o lidech, takže pokud narazíš na extra dementní úřednici, bude tě prudit a klidně si tě bude zvát co druhý měsíc. Pokud bydlíš s přítelem v Rakousku, tak si skoč na tamější úřad sociálních dávek, s tím, že sice máš trvalé na SK, ale žiješ tam a že ti mají začít vyplácet dávky (budeš tedy prokazovat zase faktické bydliště rakouské úřednici) Vyplníš pár formulářů a oni si to pak slovenský a rakouský úřad mezi sebou vyřídí. Dostaneš to samé co na SK akorát z rakouského účtu. Bohužel to může trvat i pár měsíců, ale doplatí ti to o peníze nepřijdeš (i když se v mezičase můžeš jít pást 😠 😠 😠 😠 😠 ) Kdyby přítel pracoval mimo EU, tak by po tobě nikdo nic nechtěl...je to prostě buzerace z důvodu, že se to šmelilo a některé ženy žádaly o dávky ve dvou státech...Tak pevné nervy...
@something

something
autor
4. feb 2013

@dadushe Ach no tak to ti dakujem pekne za radu a zacinam odkladat listky z DM 🙂 🙂 Som zvedava ako rychle sa to vybavi a ako dlho budem bez penazi. To je nieco fakt uzasne. Slak ma trafi... 😒 Alebo este aj horsie.... 😒 😒

janelinka
4. feb 2013

moj manžel pracuje v rakúsku a ja som tiež žiadala po materskej o rodičovský príspevok z rakúska-je to nenormálne vela papierovačiek,stále niečo chceli,musela som poslať dokonca aj tehu knižku,že som nezanedbávala kontr.a aj malej pref.zdrav.dokumentáciu,že chodí pravidelne do poradne-trvalo to 6 mesiacov! dovtedy sme boli iba na manž.príjme ☹ už som mala nervy,ale vybavili sme a peniažky poslali potom už rýchlo-poslali naraz za celý rok,nechodí to mesačne

dadushe
4. feb 2013

@something Mě to štve jenom si na to vzpomenu 😠 😀 Mám manžela Slováka a tímhle si procházím už druhým rokem. Teď v březnu mám další "dokazovací" kolečko a dávky mi 100% seberou, protože manžel skončil s prací v ČR a začal pracovat na SK...vzhledem k tomu, že ještě nejsme odstěhovaní, úplně vidím, jak mi ČR úřednice řekne - smůla a SK úřednice taky, protože aktuálně fakt pendlujeme co 14 dní tam a zpátky....A to ještě bába netuší, že si budu tu mateřskou o rok prodlužovat, tak se mnou asi vyrazí dveře 😎 Je to pakárna, pokud si s tou ženskou nesedneš, vyžádej si jinou, která bude rozumnější🙂

something
autor
4. feb 2013

@dadushe No mne dnes pani tvrdila s kamennou tvarou, ze tu nemam narok, ze v krajine kde pracuje priatel (to nie sme ani manzelia) tak jej to tam mozem povedat, ze ked sa toho maju oni vzdat a ma to vyplacat iny stat tak to ide raz dva ale ked to maju oni vyplacat namiesto ineho statu tak ich ide porazit..uz teraz mam nerv 😠

dadushe
4. feb 2013

@something Wuá to se mi zase otevírá kudla v kapse.. 😠 Té paní řekni, že na dávky máš nárok ve státu, kde fakticky bydlíš, ve kterém se obvykle zdržuješ na základě nájemní smlouvy/smlouvy o podnájmu, vlastnictví nemovitosti apod. a na základě péče o člena rodiny. v tvém případě SK. Tvé dítě zde má pediatra, ty praktického lékaře...prostě ať ti dá vyplnit dotazník, nechá tě předložit skutečnosti, ověří si to. Přítele do toho radši netahej (já mám manžela, takže já bohužel musím) S přítelem nejste sezdaní, ty se s ním nestýkáš a netušíš kde se právě nachází, natož kde pracuje, proto tohle doložit nemůžeš a hotovo. Do bytu vám nikdo nepoleze aby zjišťoval....

bonaqua111
4. feb 2013

ta pani uradnicka ma pravdu, ona si tie zakony nevymysla sama. Je to otec dietata. To je uplne jedno, ci su alebo nie su manzelia. A je to tak vela penazi, tie socialne davky v Rakusku,nechapem. Tu dostanes 200 eru necelych a tam cca 1000 na mesiac.

Nechces to???? Ak vezmes tych 200 v SR, tak Rakuska strana Ti musi vyplatit rozdielmedzi tym, co mas tu a co by si dostala tam.

@dadushe nedostane to co v SR!!!!! My mame rodicak z rakuska, aj pridavky na dieta. Rodicak je cez 700 a pridavky 150.
To si kde vzala, ze dostanes to iste??? Prosim ta nerad, ak sa v tom nevyznas.

something
autor
5. feb 2013

@bonaqua111 Ano chcem to, ale nemozem si dovolit ostat polroka bez eura kym sa to vybavi. Ja viem,ze oni to potom vyplatia spatne, lenze ja seky a hypoteku platim kazdy mesiac a nie raz za polroka. A na druhej strane, ked sme tam boli vybavovat tie prispevky pri narodenia a pridavky, preco to nepovedala uz vtedy? Priatel bol presne u tej iste zeny, dokonca jej daval jeho pracovnu zmluvu, rakusku a ona mu dala tlacivo ktore mam vyplnit ked pridem vybavovat rodicak. Tak nie je na hlavu? Uz sme to mohli vybavovat tam. A nie ona to povie teraz 😠

dadushe
5. feb 2013

Tak jsem si zavolala kamarádce, co se v tom aktuálně taky šťourá. 😀 To s tím faktickým pobytem se dělalo dřív, když byl ještě nejasný výklad, kolikrát si tím i lidi usnadňovali život, teď už to tak řeší pouze v případě, že otec není uvedený v rodném listu. Pokud máš v SK bydliště spolu s prckem a jeho otec (uvedený v rodném listu prcka) je pracující v Rakousku (protože v tomto případě je ze zákona dítě závislé na otci) bude primárně vyplácet rodičovský přídavek Rakousko a Slovensko bude sekundárně, což znamená, že bude vyplácet případný doplatek dávky, pokud dávka z Rakouska bude nižší než dávka z SK. (v tomhle má bonaqua pravdu, že v Rakousku je dávka vyšší, vycházela jsem ze situace ČR/SK, takže je to výhodnější a pokud si to tam vyřídíš, finančně si polepšíte) Ale není pravda, že nezáleží jestli jste manželé, protože pak je tam určitá klička - situace by se totiž změnila, pokud bys začala žít s novým partnerem. Potom by už dítě nebylo považováno za závislé na otci a pokud by nový partner žil a pracoval v SK vyplácela by SK přídavek na dítě jako primárně kompetentní země, tzn. v plné výši a Rakousko by do toho vůbec nevstupovalo.
Pokud bys začala pak na SK pracovat, tak i přesto, že otec bude výdělečně činný v Rakousku, primárně kompetentní k výplatě přídavku na dítě je SK a Rakousko bude doplácet rozdíl. Opět v případě, že by sis našla nového chlapa, opět Rakousku povinnost padá. V případě, pokud by tvůj přítel v Rakousku dostal výpověď, primárně kompetentním se stává Slovensko a Rakousko nic doplácet nebude. Takže cokoli se u vás změní, budete běhat po úřadech 😝 A bohužel někdy právě ty paní na úřadech samy naprosto netuší, jak si s výkladem poradit, takže tolik k tomu. Doufám, že narazíš na vstřícné lidi, co si tě nebudou posílat mezi sebou🙂 Tak držím palce🙂

something
autor
5. feb 2013

@dadushe Joj dakujem velmi pekne, uz to zacneme vybavovat, dufam, ze to nebude trvat prilis dlho. Este tento mesiac dostanem matersku a potom uvidime. Dakujem za ochotu

bonaqua111
5. feb 2013

@something no lebo matersku dostavas zo socialnej poistovne a rodicovsky prispevok od Uradu prace.
Preto Ti to nepovedali.
Ja viem, ze je to na figu, ze to nedaju hned, ale tam je kazdy kraj iny mrav. My sme to vybavovali v Lubecku a tam to trvalo dlho. Teraz priatel pracuje vo Viedni a tam su rychlejsi a ochotneji k cudzincom. Treba to zacat vybavovat. Par formularov vyplnite par potvrdeni a mate peniaze.

miriam05
11. dec 2014

ahojte, chcela by som Vás poprosiť o info, manžel pracuje na TPP v AT, očakávame potomka, chcela by som sa spýtať, ak mám ja nárok na materskú na SR, budem poberať matersku 6 mesiacov tu...môže si aj za tých 6 mesiacov požiadať o Kinderbetreungsgeld? alebo máme nárok až po 6 mesiacoch nárok na doplatok rozdielu medzi rodičovským príspevkom tu a tam? a musí mať manžel v AT trvalý pobyt? my máme totižto obidvaja trvalý pobyt na SVK...
Ďakujem za odpoveď.

r1000
17. dec 2014

@bonaqua111
dobry den potrebujem poradit pre kamaratku, konci je na slovensku materska, a ma prejst na rodicak. jej manzel pracuje v rakusku na rakusku zmluvu ale nema tam trvaly len prechodny pobyt. ma pravo ziadat o doplatenie rozdielu rodicaku. a kolko to je prosim?viete nam v tomto poradit. musi mat manzel tam trva bydlisko alebo nie. a pridavky na dieta moze kedy ziadat ten rozdiel doplatit,lebo pobera tu na slovensku a tam chce poziadat o vyplatenie rozdielu. dakujem za radu.

vroni
17. dec 2014

@r1000, ma narok. Ziadne trvale bydlisko v At nepotrebuje ona ani manzel. A never dristom o tisiceurovom rodicaku. Rodicak cini 14,53 € na den (co je cca 440 € mesacne) a aj to po dobu maximalne 30!!! mesiacov (cize nie do troch rokov), rodinne pridavky doplacaju tiez, okolo 130 € mesacne (doplatok)

r1000
18. dec 2014

@vroni dakujem za odpoved, a citali sme ze jeho plat nesmie presahovat tych 16200e. takze by jej doplacali tych 220e ked na slovensku dostala by 200e.dakujem krasne pekny den prajem
a prosim vas ako to je s pridavkami na dieta?tam sa to urcuje podla veku dietata, a este bonus + je tam nejaky surodenecky priplatok a tiez aj na postihnute dieta.dakujeme este raz vazime si to pekny den

lubimesastale100
18. dec 2014

my to teraz akurat vsetko vybavujeme . obaja mame trvaly pobyt v ba , priatel pracuje v at a ja som pred tehotenstvom nepracovala rok takze som mala mat narok iba na rodicovsky..ale kedze priatel pracuje v rakusku tak nemam narok z sk na nic....a z rakuska nam pojdu peniaze : ako otec bude dostavat priatel rodicovsky prispevok ktory si mozes rozratat ako to chces dostavat ..ci 3 roky mesacne alebo rok a pol mesacne alebo za rok ..my sme si vybrali poslednu alternativu a bude nam chodit 1000 euro mesacne plus pridavky cca 160 mesacne a plus ak mate rovnaky trvaly pobyt s muzom aj dietatom tak sa dostava este nejaky prispevok ktory cini 18O euro cca ale to iba rok dostavas a plat muza nesmie presiahnut nejaku sumu nepamatam si aku..takze celkom pekne peniaze sa daju odtial dostavat...papiere nam robi pani ktora nam iba posle tlaciva , my vyplnime a ona to vsetko zariaduje ... ked porovnam tie almuzny zo slovenska tak sa to neda vobec porovnat!!!

vroni
18. dec 2014

@r1000, 16000 € nesmie presiahnut jeho plat len v pripade, ze o rodicovsky ziada on. Inak je to fuk, kolko zaraba. Pridavky idu podla veku, surodenecky priplatok podla poctu deti, ale ako je to s postihnutymi detmi, to veru neviem, takze neporadim...

r1000
19. dec 2014

@vroni a nevies mi povedat ako to beru v rakusku , ze mame v pestunstve dieta , a ked chcem surodenecky ci ho beru ako nase vlastne. lebo je ako nase starame sa on, len nieje biologicke . neviem kde si to mam zistit. dakujem ti krasne a je tam aj priplatok v septembri ked deti chodia do skoly, a este aj danovy bonus,plus priplatok po 20e na 3,4,5 dieta. toto som si pozrela na nete. ale radcej mam ked ma niekto v tom skusenost. je to lepsie a istejsie . preto fakt dakujem za odpis a prajem ti krasne sviatky a hlavne pozehnane a bohateho jeziska

katjaslniecko
22. dec 2014

Ahoj,prosim Vas poradite mi ohladom Kbg v Rakusku?
Rozvadzame sa s manzelom, ja s dcerkou byvame na sr,poberam FB z Rakuska,ale Kbg zatial nemam,lebo rakusania nechcu uznat e411 zo slovenska.zaroven to vsak nechcu ani odmietnut. Poistene sme obe na Slovensku. Dakujem

105510
19. jan 2015

Prosím vás o radu.Ako je to so zdravotným poistením na Slovensku,pokiaľ poberáme rodinné prídavky a rodičovský príspevok z Rakúska.Máme to v štádiu vybavovania.Priateľ tam pracuje,ja a dieťa máme trvalí pobyt na Slovensku.Tu navštevujeme lekára a natrvalo žijeme tu.Predtým som bola evidovaná na UP,nemala som nárok na materskú.Počula som ,že nárok na ošetrenie my zanikne,pokiaľ budem poberať rodinné a rodičovský z Rakúska.Pokiaľ by mi rodičovský vyplatili v priebehu roka a potom by už priateľovi vyplácali rodinné prídavky aj v tedy nemáme nárok na ošetrenie na Slovensku? Pani na poisťovni mi povedala,že v Rakúsku nám vydajú E cart,ale že nám oni nedajú európske preukazy,lebo mi nie sme zamestnanci v Rakúsku.Ale ,že sa máme spýtať na úradoch v rakúsku.ja po nemecky neviem a priateľ málo.Robí od rána do večera,tak aj keby,nestihne žiadny úrad otvorený. Už tomu obsolutne nerozumiem.Čo robiť,aby sme boli zdravotne poistení ja a dieťa tu.Sme Slováci a to máme jazdiť za doktorom do Rakúska,len preto,lebo budeme poberať rodinné z rakúska? Nechápem,lebo každý mi povie inak. Pokiaľ niekto vie,prosím o radu. Ďakujem

lucinka82
2. feb 2015

My sme ten isty pripad. MM robi v Rakusku a my s deckami sme na Slovensku. Nemala som narok na matersku. A stopli mi aj rodinne pridavky lebo muz robi v zahranici a mam si to uplatnit tam. Akoze nech sa na mna nikto nehneva, malinka ma 20 mesiacov a oni to este stale v Rakusku riesia a nedostala som na nu este nic. Viem ze peniaze dostanem spatne, aj na maleho, ale strasne dlho to trva. Tak cakame a muz chodi kazdy mesiac na urady ze co s tym je. No povedali ze mame cakat. Co sa tyka osetrovania, mm chodi k doktorovi v Rakusku, a nam s detmi dali Europsky preukaz poistenca v poistovni a mame doktora tu na Slovensku. Az by si mala dalsie otazky, kludne cez IP
@105510

ellis21
12. mar 2015

@lucinka82 no ako ,uz vam nieco pruslI? Ja som na tom rOvnakio. Ked som z materskej presla na ridicak tak dva mesiace v pohohode chodil zo slovenska, potom sa zobudili a prisiel mi papier, ze nemam narok zo slovenska a ze som sa obohatila na ukor statu. Hahaha, tak mi to stopli a uz pol rika cakam na oeniaze z at. No zatial nic. A ked som bola vybavovat rodicak po materskej, aj mm zmluvu som davala, ze robi v rakusku a v tedy mi nevedeli povedat ze nemam narok. Uzasne ako to u nas funguje. Stopli mi aj ridicak aj rodinne pridavky. zijeme len z jedneho platu, takze sme sa dostali pri troch detoch do riadnych dlhoV. No to nezaujima nikoho. Je mi z tohto statu na vracanie.

lucinka82
12. mar 2015

@ellis21 ahoj, akurat mi mm volal pred 2 dnami ze mu dosiel papier, ze nam uznavaju vsetky pridavky do konca roka, a aj rodicovsky na malu aze behom niekolkych dni nam peniaze nabehnu na ucet. My sme na to cakali vyse roka, a poviem ti, uz som mala doho dost. Teraz nam vyplatia vsetko za minuly rok a od januara do marca a potom by mali chodit peniaze mesacne.

kilian
12. mar 2015

@bonaqua111 1000€ ??? Ze o tom neviem a mam pät deti rakuskeho obcianstva.

ellis21
13. mar 2015

@lucinka82 no pekne. Aspoň, že sa vám to pohlo. Mm tam tiež dnes volal A že máme všetko V poriadk že čakajú na nejaké vyjadrenie zo Slovenských úradov. Mne to tiež ide riadne na nervy. Vibec ich nesere, že ni všetko zastavili, ešte to aj zrrzuju.

lucinka82
13. mar 2015

@ellis21 ja som musela dokladovat na slovenskych uradoch, kolko a kedy som naposledy dostala z rakuska, oni sa s nimi spojili, toto bolo behom mesiaca. Oni komunikuju medzi sebou ale fakt je ze to dlho trva. Neboj sa, vsetko vratia aj vam. Kedy si si podavala ziadosti na peniaze?

ellis21
14. mar 2015

@lucinka82 na rodičovský V decembri

lucinka82
14. mar 2015

@ellis21 ale na pridavky, rodicovsky ti daju az potom, ked ti dojde papier z Finanzamt ze ti uznali pridavky. A potom s tym papierom pojdes na zdravotnu a daju ti rodicak, ktory ti vyplatia pol roka dozadu odkedy si dala ziadost.

ellis21
15. mar 2015

@lucinka82 prídavky sú V pohode, tie sme dostali už dvakrát
Už len ten rodicak. Majú všetky papiere od decembra. Zevraj to zdržujú na Sk. A keď som. Volala na Sk, tak mi povedali že oni S tým nič nemajú, že máme to urgovat V AT.

adka2607
16. mar 2015

Prosím vas viete mi poradiť priateľ pracuje v AT a ma tam aj trvalý pobyt a ja som s dcérou na Sk na finanzamt ideme požiadať o rodinne pridavky dorovnanie a potom ak to schvália tak s exmanžel SVA žiadať o rodicovsky ??? A nevadí ze ja mám trvale na Sk a on ma trvale v AT. Dakujem pekne