Rodičovský príspevok v Rakúsku - Mutter Kind Pass

peta78
2. nov 2012

Ahojte, potrebujem poradiť. Doklady, ktoré treba doložiť k vybaveniu rodičovského príspevku v Rakúsku mám takmer skompletizované, ALE chýba mi jeden dosť dôležitý a to spomínaný Mutter Kind Pass. Má to byť nejaké potvrdenie od gynekológa a detského lekára. Poradíte mi prosím,či existuje nejaké tlačivo alebo ako takéto potvrdenie vybavím??? ĎAKUJEM

noemka2006
18. feb 2013

@kalinka25..no ty by si s malym mala byt poistena automaticky v at..kdze sme v EU...nam to prislo odtial...a ano..ak ti honneschvalia dostanes ho u nas..ale my sme ako rodina boli vsetcia prihlaseny na sk..na trvaly pobyt...a v at mal prechodny...

duska88
18. feb 2013

@kalinka25 u nás je to tak isto, ja s malým máme trvalý na sk, a priateľ v Rakúsku keďže je rakúšan.. A ty teraz poberáš dávky na sk či? Odkedy manžel pracuje v Rakúsku?

kalinka25
18. feb 2013

ahaaa mas pravdu,co uz blondina som. 😀 baby drzte palce, ak mi to uznaju tak vas pozyvam na kafco na zamrznutu Oravu 😎

kalinka25
18. feb 2013

@duska88 manzel pracuje v rakusku od augusta 2011.podla uradu na sk nemam narok na nic,vsetko musim ziadat z rakuska.zatial mi teda uznali pridavky. ani neviem ako to posielaju,ci kazdy mesiac ci ako? 😅

duska88
18. feb 2013

aha, mne sa malý narodil 10/2011 a požiadala som o dávky na sk, lebo otec nebol zapísaný v rodnom liste (nebolo kedy kvôli práci) a keď sme ho konečne zapísali tak sme žiadali o differenz, a teraz od 2013 nám už mesačne vyplácajú rakúšania.. prídavky sa posielajú každý druhý mesiac, a rodičák potom mesačne.. tak žiadosť si teda zmákla 😉 , prajem veľa trpezlivosti, dúfam, že čoskoro dostanete odpoveď

ritter
18. feb 2013

Dobrý deň,potrebovala by som poradiť. Vybavujem si v Rakusku rodičovsky príspevok,a prišlo mi že potrebujú odo mňa originálne stránky z Mutter kind pass. N a internete som našla,že podľa nariadenia E parlamentu príslušná zdrav .poistovna musí akceptovať prehliadky aj zahraničným lekárom teda u mna na SK.Teraz neviem čo im tam mám zaslať,lebo tú ich knižku na SK nemáme a skopírovanú moju teh.knižku nechcú ani skopírovanú dcéry zdrav.kartu od narodenia. Môžte mi poradiť čo ste im tam posielali.Vdaka.

ritter
18. feb 2013

Duska88 ja mám dcéru narodenú taktiež 10/2011 a doteraz este nepoberám rod.prispevok .manžel pracuje od 9/2011 v rrakusku,prídavky poberáme každé dva mesiace ako vy,s tým problemy vôbec neboli,ale s rod.príspevkom čo robia,tonie je už normálne.Stále niečo chcú. Teraz neviem čos tým mutter kind pass

duska88
18. feb 2013

@ritter ahoj, ako to, že nechcú okopírovanú tehu knižku?? veď originál im nemôžeš dať aj keby si chcela, veď ten zostáva po pôrode v nemocnici 😕 .. my sme práveže neposielali nič od nás zatiaľ nič také nechceli, ja som poberala od narodenia až do decembra 2012 rodičovský zo sk, ale teraz rakúšania poslali rozhodnutie, že oni sú primárnym štátom na vyplácanie dávok už od januára 2012, takže teraz musia slovensku vrátiť celú časť čo mi vyplatili za ten rok 2012 a potom nám vyplatiť ako keby differenz a od 01/2013 mám pozastavené dávky zo sk, a dostávame ich z rakúska.. a antrag na rodičák ste podávali hneď po narodení resp. ihneď ako vám schválili prídavky? to je fakt dlhá doba, stále od vás žiadajú nejaké papiere? ja by som im na vašom mieste poslala normálne prefotenú tehu knižku aj s tou zdravotnou kartou a hotovo.. nevidím dôvod prečo by to nemali akceptovať, veď aj tu baby písali, že tak posielali a nemali s tým žiaden problém.. a posielate do Viedne? asi by bolo najlepšie aby tam manžel zašiel osobne sa porozprávať a trochu ich "postrčiť", môj priateľ tiež tak bol, že či nám chcú poslať peniaze až keď bude mať drobec 18 😅 ,. niekedy si fakt treba otvoriť ústa, lebo oni si dávajú na čas.. 😠 😒

ritter
18. feb 2013

V januari sme boli na Andreasgassevo Viedni s manželom že kde je problém,však malá budem mať už pomaly polroka a nič. Najprv nás poslali na Finanzamt pre nejake papiere čouž aj tak mali,potom zasa nechápali prečo ja od 3.5.2012 mám na SK 0eur rodičák,tak som povedala že som bola nezamestnaná.Ja som dávala žiadosť na rodičák V rAKUSKU nejako v marci 2012 povedali že jeto OK.Od narodenia som poberala zo sociálky na SK materskú do toho 3.5.2012 a keď som išla na UPSVR na SK pre rodič.príspevok povedali že celýmusím brať z Rakuska lebo tu sombola nezamestnaná.Už by som to možno mala všetko vybavené a teraz odomňa pýtajú orIginal seiten aus dem Muter kind paSS. Že vraj potom krátia rodičák na polovicu od 25. mesiava dieťata ak to matka nedoloží.Variantu mám tú prvú,a ako častotovyplácajú? mesačne?

duska88
18. feb 2013

normálne im pošli kópie toho čo od teba žiadajú, to im musí stačiť.. ano čítala som to, že ak nedoložíš mutter kind pass do 18 mesiaca veku dietaťa tak krátia na polovicu od 25 mesiaca.. zaujímavé, že odomňa to doteraz nechceli, ale ja im to tiež radšej pošlem.. aj my sme si dali prvú variantu, vypláca sa mesačne.. @ritter

kalinka25
18. feb 2013

@duska88 uz nech sa to veru vybavi. tak to fajne takze pridavky su uz zrejme na ucte 😎 este som pocula ze ziadat o pridavky a prispevok treba kazdy rok nanovo.Je to pravda?? 🙄 este raz to vsetko absolvovat.......robia rakuske urady nejake problemy? ja ti uz ani neviem comu verit.tolko blud po kope ako na nete som uz davno nevidela 😖

kalinka25
18. feb 2013

@duska88 paradaaa ja mam tiez len prefotenu tehotensku knizku,asi pojdem v noci vylupit archiv Trstenskej porodnice 😀

kalinka25
18. feb 2013

@duska88 dohovorim sa po anglicky v tom WGKK?? 😅

duska88
18. feb 2013

@kalinka25 haha neblázni ešte Ťa zavrú 😀 😀 😀 😀 😀 , sa smejem jak hovädo.. 😀 😀 ,.ano treba posielať žiadosť každý rok, neviem z akého dôvodu, ale proste to tak funguje 😒 😒 , ja mám tehu knižku tiež doma prefotenú, ešte dám prefotiť malého knižku a dám priateľovi cez víkend keď príde nech im to tam odnesie.. aj keď nepýtali.. pre istotu 😉

duska88
18. feb 2013

@kalinka25 fuu neviem ako vzdelaní sú tam úradníci.. tu tá "milá" pani na sociálke, keď je prišiel papier z WGKK, tak mi volala, že dostala nejaký papier, že ona ničomu nerozmie, že jej to mám prísť preložiť.. celá bola z toho hotová 😀 😀 , len potom neviem načo tam sedí

kalinka25
18. feb 2013

@duska88 ale len ziadost dufam,ci??ci vsetko prikladat k tomu co doteraz?? kokos vsak A4 preklad stoji 25 eur. ty si aka dobra dusa ze ma takto podporujes🙂

kalinka25
18. feb 2013

@duska88 tak to tu na orave na socialke ani nevedeli o aky prispevok ide 😀

ritter
18. feb 2013

My doViedne sme davali žiadosť na tom ich antrag a všetko ostatné čopotrebovali sme mali v slovenčine,nič sme neprekladali,oni musia akceptovať aj v slovenčine,ja som nič nikdy nedávala prekladať ani na prídavky ani na rodičovský.

kalinka25
18. feb 2013

@ritter no ja som prelozila vsetko 😒 toto som vobec netusila.ale kurnik sopa ked tam nabehnem 😀

duska88
18. feb 2013

@kalinka25 len žiadosť našťastie, hej u nás stojí preklad 20 eur A4.. a už si odoslala tú žiadosť a všetko k tomu potrebné ?

duska88
18. feb 2013

@ritter
@kalinka25 my sme tiež všetko prekladali, chceli to mať jednoduche úradne preložené.. si normálne rodné listy posielala v slovenčine? a to akceptovali?

janinkad
18. feb 2013

Baby je tu na MK stranka že...Pobera niekto materskú z Rakuska a byva na SK...píše sa tam už dlho na tuto temu a hodne..Dozviete sa viac.

kalinka25
18. feb 2013

no na prispevok este nie.musim vyhladat nejaku nemcinarku co mi kukne tu ziadost.ci som tam nevypisala bludy 😖

kalinka25
18. feb 2013

@duska88 aj ja sa cudujem tym neprelozenym dokladom 😨

duska88
18. feb 2013

@kalinka25 aha, tak daj skontrolovať a čím skôr pošli 😉 😉 lebo ani sa nenazdáš a budeš vyplňovať ďaľší antrag 😀 😀

kalinka25
18. feb 2013

@duska88 sa mi zda ze to tak bude,zachvilku je rok 😒

ritter
18. feb 2013

Rodne listy, sobašny list,trvalýmpobyt,všetky papiere zosociálky a UVSVR na Sk všetkobolo v slovenčine a v poho , akurat ma štvu s tou muter kind pass.A ten antrag na rodičak kedy davať vždy na žačiatku roka?

kalinka25
18. feb 2013

@ritter tak to zaujima aj mna.kedy znovu ziadat.. 🙄

duska88
18. feb 2013

@ritter a od nás chceli úradne preložené, no to starému ani nepoviem, lebo ho porazí... 😠 😠 😠 😠 .. ja im normálne pošlem prefotené a neriešim.. antrag sa posiela koncom roka, na rok 2014 môžeš poslať už v decembri 2013 @kalinka25

denianjelik
18. feb 2013

Každý rok Vám poslu z finanzamtu papier taký istý čo ste prvýkrát vyplnali,len teraz už bude vyplneny a vy len skontrolujte či všetko sedí a pošlete alebo odovzdate naspäť, potom poslu vyjadrenie tak ako prvýkrát a styk papierom zase na poisťovňu,dokola to iste každý rok @ritter @kalinka25