Rodičovský príspevok v Rakúsku - Mutter Kind Pass

peta78
2. nov 2012

Ahojte, potrebujem poradiť. Doklady, ktoré treba doložiť k vybaveniu rodičovského príspevku v Rakúsku mám takmer skompletizované, ALE chýba mi jeden dosť dôležitý a to spomínaný Mutter Kind Pass. Má to byť nejaké potvrdenie od gynekológa a detského lekára. Poradíte mi prosím,či existuje nejaké tlačivo alebo ako takéto potvrdenie vybavím??? ĎAKUJEM

balkica
22. júl 2015

@avinika ja mam iba prechodny, ale ak to ziadaju, tak podla mna novy a nie ten co si minule posielala

avinika
22. júl 2015

@balkica poslem novy a este sa chcem opytat, kde ho dat potvrdit na SK, kedze tam nemam trvaly pobyt?

marcah
22. júl 2015

@avinika a mozem sa spytat kto ti tu E401 potvrdzuje? po mne tiez najprv chceli E401 a ked som sa ich spytala ze kde si to mam dat potvrdit ked zijem v rakusku tak vraveli ze staci dolozit anmeldebescheinigung, ze ta E401 je iba pre tych ktori ziju mimo AT.... co mi pride aj logicke ...

marcah
22. júl 2015

@avinika aha, a teraz som si vsimla ze si tu dala tu istu otazku 😀.... no podla mna ti to na Sk samozrejme nikto nepotvrdi a v AT tiez nie, posli im iba anmeldebescheinigung a uvidis..... v pripade prechodneho pobytu to je ine....

avinika
22. júl 2015

@marcah ano aj mne to pride logicke, vdaka, zavolam tam 🙂.

katarinka576
23. júl 2015

@luslus na slovensku o rodičovsky neprídeš, ak budeš pracovať v rakúsku. Rakúsko ma limit privyrobku 16200eur.

luslus
23. júl 2015

@katarinka576 hej,uz som zistila,ze v rakusku mi rodicak nedaju. Ale nevadi 🙂 prosim tq,mozem ti potom napisat IP ak teda mi budes vediet poradit ohladom toho co kde vybavit pred a po nastupe do prace? Dakujem

katarinka576
25. júl 2015

Mam toho dosť veľa, ale skus.

vivianamk
12. aug 2015

ahojte my uz poberáme rodičovský aj rodinne pridavky z rakuska. len teraz mi prišiel zas prípis z rakuska ze mam doložiť: Mutter Kind Pass" a to som im vtedy uz poslala fotokopiu tehotenskej knizky a kopiu zdravotnej karty dcerky o pravidelných prehliadkach. a teraz neviem či im znova to iste poslat, alebo napísať dake prehlásenie ze som absolvovala predpôrodné vyšetrenia- prehliadky a s dieťatom zas pravidelne prehliadky u pediatra a ze by som to dala opečiatkovať aj gynekologovi aj pediatrovi?

marcah
12. aug 2015

@vivianamk a kedy si im to posielala? kollko mala vtedy dcerka? Ich zaujimaju totiz vysetrenia v prvom roku dietata, takze mozno ked si im to posielala skor tak niektore vysetrenia od pediatra este chybali? skus len aktualizovat potvrdenie od pediatra ak ti v tom povodnom chyba este nejake aktualnejsie vysetrenie....

vivianamk
13. aug 2015

@marcah no môže byť. mozno aj , to mala dcerka vtedy 8 mesiacov a teraz ma uz 17 mesiacov. prefotim jej zdravotnu kartu a tam su datumy.dikes

katarinka576
14. aug 2015

@vivianamk potrebujú doložene prehliadky za 10 mesiacov, takže ak si zo posielala v 8 mesiacoch, tak to im nestačí.

tudlo
20. aug 2015

@vivianamk ahoj, ja som vcera dostala odpoved z Krankenkasse, ze M-K-Pass je treba predlozit az ked babo bude mat 9 mesiacov. A ze lekarske vysetrenia zo SR nemusia byť preložené - o com hovori aj EU legislatíva. Z toho M-T.Passu potrebuju len zadne 3 listy a tie musia byt original-ty si ponechavas kopiu.

tudlo
20. aug 2015

@avinika ako citam, tak obom nam dali vyplnit E 4O1. Som to lustila cely den, a vlastne to vyplnaju len tí, ktorí maju hauptwohnsitz mimo AT. Takze by mal stacit len Anmeldebescheinigung. Ja cakam na odpoved z krankenkasse este.

maci118
21. aug 2015

Ahojte,chcem sa spytat ci je potrebne na schvalenie pridavkov z Rakuska rovnaka adresa trvaleho bydliska. Ja mam s malu rovnaku adresu a priatel ma inu,ale byvame splolu.

kovanka
31. aug 2015

@maci118 aj my mame odlisnu ale obecny urad mi vydal potvrdenie ze zijeme v spolocnej domacnosti a podla toho sa vypisali aj papiere

xlolax80
12. sep 2015

Kocky, neviete ako to je, ked prechadzam plynule z rodicovskej na dalsiu matersku, ci treba nieco hlasit aj v socialnej poistovni v sr? Pred materskou som bola v karenz,,pracovny pomer mi stale trva v rakusku ale byvam v sr. Diky

sirinka
12. sep 2015

@xlolax80 ja som hlasila, normalne som si ziadala o matersku, tu mi oficialne zamietli a s tym papierom som potom ziadala v AT. v AT v krankenkasse musia mat doklad o tom, ze na sk mas alebo nemas narok na matersku, aby vedeli, ako ti vypocitat KBG. pokial nepreslo viac ako 22 alebo 24 mesiacov (uz presne nepamatam) od casu, kedy si bola poistena,to je teda tusim do zaciatku poberania prvej materskej z AT, tak by si mala mat este narok aj pri druhom dietati na matersku z AT. pokial presla dlhsia doba, tak uz nie.

mata.g
12. sep 2015

@sirinka ahoj prosim ta a ked si ziadala matersku na svk ktoru ti zamietli tak ti rakusky gynekolog potvrdil nase svk tlacivo alebo rakuske tlacivo a to prijali? Dik

sirinka
12. sep 2015

@mata.g nase svk, ale frflali okolo toho, no nakoniec prijali

mata.g
12. sep 2015

@sirinka ....lebo mne nedavno zo socialky odpisali na tuto otazku, ze by mi mali akceptovat v ramci eu nariadeni aj potvrdene rakuske tlacivo rakuskym gynekologom. Lebo ze aj tak to nase tlacivo mi vyda len svk gynekolog alebo socialka. Mozem to tak predlozit?

sirinka
12. sep 2015

@mata.g ja som chodila ku gynekologiovi aj som rodila na sk, to mi u nas bez problemov potvrdili a v at teda frflali, ale nakoniec mi vsetky papiere uznali

mata.g
12. sep 2015

@sirinka aha tak ja to mam uplne opacny pripad... tak nic ☺ ale dik

xlolax80
13. sep 2015

@sirinka aha, dik. Ja som ziadala matersku rovno z rskuska. Udajne mam narok na nu, ale mi to nsteraz zsmietli, lebo mi nemohli finalne vyuctovat kbg za tento rok, kedze mi finanzsmt zstial neposlal papier o poberani pridavkov a pridavky zs tento rok. Vrsj az po skonceni roku 2015.
Ale zaujimalo ma to kvoli dochodkovemu poisteniu. Neviem, ci pocas mutterschutzu za mna daco plati zamestnavatel v st alebo ako to je.

sirinka
13. sep 2015

@xlolax80 neprislo ti papier z poistovne? materska sa ti do dochodku rata, KBG nie.

sirinka
13. sep 2015

@xlolax80 aby som to upresnila, rataju ti aj roky na karenz, ale s prijmom 0, okrem roku, v ktorom si poberala matersku, ta sa zaratava do priemeru. takze bohuzial tie roky s nulou ti dost pokazia priemer.

hankaop
30. sep 2015

@vroni Prosim ta a kolko musim mat aktivnu zivnost, aby som mala narok na KBG? chcem si privyrobit, kym som na rodicovskej s dcerou, ale vo februari ocakavame dalsieho potomka, tak zistujem, ake su moje moznosti. Wochengeld uz teda na 90% nestiham, ale KBG...? Dakujem

katulka25
14. okt 2015

ahojte, rada by som sa spytala ci neviete cio existuje nejaka osoba, alebo agentura ktora by mi vedela vybavit rodicak v rakusku? manzel pracuje v rakuku, uz tam zaniesol aj nejake doklady, ale stale sa nic nedeje a on nema cas to riesit a ja sa tam nemam ako dostat a nevim ci by som sa vedela s nimi aj dohovorit. Dakujem velmi pekne za pomoc

marcah
14. okt 2015

@katulka25 no neviem ci take nieco existuje, ale aj ked, podla mna to je skoda penazi. Rakuskym uradom to casto trva trochu dlhsie, taze treba mat s nimi trpezlivost, sem tam sa im pripomenut. Ale nemyslim ze nejaka agentura to vie urychlit. Kedy ste tie papiere posielali a kam? Pridavky uz mate vybavene?
Pokial potrebujes pomoc s nemcinou, tak to sa najdu aj ochotne maminy, ktore ti urcite nejaky email daju dokopy, kludne sa ozvi ak nieco potrebujes.... a je to gratis 🙂

katulka25
14. okt 2015

@marcah dakujem za info. no ja myslim ze na finanz neviem ako dalej sa pise ten urad to mm vsetko zaniesol este v polovici decembra a stale nic. uz tam bol asi v juni ze co sa deje a oni ze to ma riesit nejaka pani, ktora ale sedi niekde inde ako bol on, v inej casti viedne, tak preto nevieme ze co dalej.