Som tehotná a nezamestnaná. Mám nárok na príspevky?

alenana
17. nov 2012

Dokončila som SŠ a od októbra 2011 som si našla prácu, výpoveď som dostala júla 2012. Teraz som na ÚPSVaR, nezamestnaná som od augusta 2012. Som tehotná. Čítala som tu všelijaké diskusie o tom, že ak si nezamestnaná, nemáš nárok na žiadne príspevky, ani počas ani po tehotenstve. Teraz ako to vlastne je? Sú tu ešte aj také mladé maminky, ktoré s touto hrôzou majú skúsenosti?

xlucia
17. nov 2012

@alenana musis upresnit situaciu. byvas s rodicmi? si vydata? kolko mas rokov?

biancal
17. nov 2012

@alenana ja som po skončení SŠ pracovala iba na dohody, potom som otehotnela...z upsvar som nedostavala ziadnu podporu, ziadny prispevok...po narodeni maleho pojdem na rodicovsku dovolenku, ziadny specialny prispevok nedostanem 😠

alenana
autor
17. nov 2012

Ano, byvam este s rodicmi, ale s priatelom sa budeme brat. O dva mesiace. Asi budeme byvat u svokrovcov, alebo v podnajme, vlastny byt si zatial nemozme dovolit. Mam 22. Mam 278 odpr. hodin, ale z toho som bola na PN 95 dni.

xlucia
17. nov 2012

@alenana do 25 rokov maju vyzivovaciu povinnost rodicia a kedze u nich byvas nemas narok ani na prispevok na byvanie.
pocas tehu nemas narok na nic, nie si v hmotnej nudzi. neviem ale ci mas narok na matersku. to ti poradi @gapa

alenana
autor
17. nov 2012

Ale tak o dva mesiace nebudem doma byvat, budem vydata. Tento stat ma uz naozaj s*re... s prepacenim..

slaviq81
17. nov 2012

@alenana a buduci manzel nema pracu? Ak mas narok na matersku, tak na nu nastupis 6 tyzdnov pred TP a budes nieco dostavat, ak nemas narok, tak az po narodeni dietatka ti bude vyplacany rodicovsky prispevok a pridavok na dieta

alenana
autor
17. nov 2012

buduci manzel ma pracu. a ten rodicovsky prispevok je kolko?

aduskatt
17. nov 2012

@alenana odvadzala si do socialnej poistovne, odkedy si skoncila skolu, nejake poistne?

slaviq81
17. nov 2012

@alenana cca 195 eur, pridavok cca 23

alenana
autor
17. nov 2012

nie. na úp mi nic take nepovedali, ze mam ist do pistovne. akurat teraz v stredu sa mam ist hlasit.

aduskatt
17. nov 2012

@alenana ja som sa pytala kvoli tvojej otazke na nejake prispevky.kedze si ziadne poistne neplatila, mas narok na 194,70 EUR a rodinne pridavky

alenana
autor
17. nov 2012

to ma fakt tesi :(

maznacik007
17. nov 2012

@alenana narok na RP a pridavky na dieta ti vznikne az po narodeni dietata... sumy ti uz kocky pisali... dovtedy nemas narok na ziadne davky ...

alenana
autor
17. nov 2012

a dovtedy budem na úp a budem sa musiet hlasit tak isto kazdy mesiac? a nosit papiere, ze si hladam pracu? alebo ako to je? :/

maznacik007
17. nov 2012

@alenana ano do nastupu na matersku budes na UP, potom nastupis na matersku ale peniaze dostanes az po narodeni dietata.

slaviq81
17. nov 2012

@alenana presne tak a dnom narodenia dietata ta vyradia z evidencie.

alenana
autor
17. nov 2012

super, uz sa vopred tesim.. dakujem kocky, za odpovede 🙂

euka210
17. nov 2012

este po narodeni baba mas narok ako kazka na priplatok a prispevok k narodeniu....jednio je 150e a druhe okolo 700e...ale treba papiere z UPSVAR...to su jednorazove platby.

reni1512
17. nov 2012

dievcata a ak sme obaja bez prace? ukoncili sme v lete vysku a ja som (dufam) tehu... vtedy je to ako??? nie sme manzelia (zatial)

xlucia
17. nov 2012

@reni1512 rovnako. do 25 rokov nemas na nic narok, az narodenim dietata na rodicak

denda83
17. nov 2012

@alenana Ahoj...ja som bola teiz nezamestnana ked som otehotnela, a na UP som sa hlasila uz ako tehotna, vtedy som mala narok na davku v nezamestnanosti na 6 mesiacov, co bolo super.....no potom uz len ten rodicovsky prispevok...spolu cca 217 eur co dostavam doteraz....a teda klasika kto zamestna tehotnu???? asi nikto vsak???? 😀 to som sa pytala aj tejj pani na UP.....a teda s peciatkou som tam bola len raz a potom uz nie, az ked som nastupovala na matersku tak odniest papiere...

liz_lemon
17. nov 2012

@reni1512 rodicia su povinni vas zivit, ak si tehotna, tak po porode budes dostavat rodicovsky prispevok (199,60), rodinne pridavky (23,10) a dostanes prispevok pri narodeni dietata a priplatok k tomuto prispevku (spolu cca 830)
a to je tak vsetko, tvoj partner nech sa co najrychlejsie zamestna, inak budete musiet vyjst z tych cca 223 E mesacne

monyccka
17. nov 2012

@reni1512 ak si doteraz zamestnana nebola, nemas narok na ziadnu podporu ani na matersku, pretoze si nic neodvadzala do socialnej poistovne. Rovnako ako zakladatelke temy ti vznikne narok na rodicovsky prispevok dnom narodenia dietata.

aduskatt
17. nov 2012

@denda83 lenze na davku v nezamestnanosti mas narok, ak si si odvadzala poistne do socky, co autorka nesplna

reni1512
17. nov 2012

@denda83 s tymi UP je to na HLAVU... jooj
@liz_lemon dakujeeeem 🙂 toto som chcela pocut 🙂 ... ja viem, no ma prilezitostne, ale stalu pracu nevieme najst, teda ja ju hladat nebudem uz urcite, pravdep. rizikove a drahy sa snazi chudak, ale ma taky odbor co funguje skvele v zahranici a tu niiic...byvame s nasimi, tak dufam ze sa nezblaznim casom :( uz sa zacinam obavat o financie,no u nas bolo to babatko prednejsie (zdravie)

denda83
17. nov 2012

@aduskatt vlastne ano ano......ja som toto splnala.....

denda83
17. nov 2012

@reni1512 veru!!!!!

reni1512
17. nov 2012

@monyccka nemam narok ani na matersku?

maznacik007
17. nov 2012

@reni1512 nemas lebo si nepracovala materske nedostanes...

monyccka
17. nov 2012

@reni1512 nemaju ti ju z coho vypocitat. Materska sa pocita z vymeriavacieho zakladu, co je hruba mzda, z ktorej zamestnavatel odvadza poistne do socialnej postovne. Ak si si to neplatila sama dobrovolne, tak na matersku ti narok nevznika. Teda sice na nu nastupis a na urad sa uz nebudes musiet hlasit 6 tyzdnov pred porodom ale peniazky dostanes az po porode - rodicovsky prispevok.