Aké sú výhody zosobášenia, ak plánujeme dieťa?

lutziy
19. dec 2012

Ahojte mamicky... Chcem sa opytat na vas nazor. Ak niekto planuje dietatko, ake su podla vas vyhody ak su zosobaseny oproti tomu ak nie...alebo ak nie su manzelia ci vznikaju nejake problemy prave preto... napriklad v zahranici alebo na letisku maju mamicky problem ak cestuju s dietatom same a dieta ma priezvisko otcove..aspon tak som pocula... 😲

liz_lemon
19. dec 2012

my sme par, ktory je nezosobaseny, pred porodom sme museli ist na matriku, urobit vyhlasenie o otcovstve, a to sa potom odovzdava v porodnici, aby otec dietata mohol ist vybavit rodny list
mna kazdy vola priezviskom dietata, vsetci sa tvaria, ako keby som bola hadam jedina na svete, co sa vola inak ako dieta
takze vyhody ziadne, nevyhody tiez vyslovene nie, akurat je s tym trochu chaos

raszuz
19. dec 2012

asi tak ako liz_lemon 🙂 ... a tiež niekedy po mne kukajú jak puci, keď sa predstavím svojim priezviskom a malý je sa volá inak ...

drobcek26l
19. dec 2012

Výhody a nevýhody asi žiadne, je to každého osobná vec. Ale ja by som sa zosobášila už len kôli tomu drobčekovi, nech má rodičov s rovnakým priezviskom. Lebo zažila som taký prípad, kde sa chlapcovi deti posmievali že je adoptovaný lebo jeho mama sa volá inak ako on. Bolo mi ho veľmi ľúto

mia551
19. dec 2012

vyhody nezosobasenia: ako "slobodna matka" (teda nevydata) mas narok na dlhsiu matersku a napr. u nas v skolke beru prednostne deti slobodnych (teda rozumej nevydatych) mamiciek...
vyhody zosobasenia: rovnake priezvisko (ale no neviem, poznam uz aj take, co si po sobasi aj tak nechali svoje priezvisko)

1234lubka
19. dec 2012

asi ziadne..mozno menej papierovaciek....inak velke NIC....ale preco sa nevziat? preco nespecatit vstah?

wewe22
19. dec 2012

u dietatat vlastne ziadne len nemusis mat suhlas otca o zapise do rodneho listu vyhody sus skor partnerske ako manzelka mozes viac veci vybavit a mozno to znie zistne ale bezpodielove spoluvlastnictvo je najvacsia vyhoda manzelstva vela pribehov poznam aj som pocula kedy muz platil byt a nakonec s neho vyhodil aj zenu aj decka a pritom zili spolu X rokov

usiko
19. dec 2012

my nie sme manzelia, cakame druhe dieta a ziadne vyhody v tom zosobaseni nevidim..akurat pred porodom treba ist na matriku a urcit otcovstvo, inak nic.....volam sa inak ako dcera a aj ked ma oslovuju jej priezviskom, mne je tojedno, ja ich neopravujem, mam na haku.....mne to nevadi......a ak si vychovas sebaiste dieta, bude mat v pazi aj ono🙂

hradnapani
19. dec 2012

ja som vydata, ale meno som si nechala svoje 🙂 Pre mna je vsak hlavnou "vyhodou", ak to mam tak nazvat, to, ze mam pocit, ze je to tak viac fer voci tomu dietatu. Ze sme to mysleli vazne, ze sa narodilo ako "manzelske". Ale to je len moj subjektivny. vnutorny pocit a vobec nemam ziadne negativne postoje voci ludom, ktori sa nezobrali z akehokolvek dovodu a maju dieta. Pre mna je sobas dolezity aj z dovodu roznych majetkovopravnych dovodov atd... takze nielen kvoli dietatu....

rebeka25
19. dec 2012

myslim ze tam mas ako slabodna matka troska viacej vyhod. Ale ten pocit ze ste rodina by som za to nevymenila. A hovorte si ze to ste aj bez papiera.....je to ine....

majka99999
19. dec 2012

suhlasim s @hradnapani prakticky vo vsetkom. ja som chcela dieta az po sobasi, vsak hadam nejakemu chlapovi stojim za to, aby si ma vzal, aj ked "nemusi", nie? 😀 nakoniec som zistila, ze som tehotna, 3 tyzdne pred svatbou. tiez si nemyslim, ze ludia by sa mali brat len preto, ze maju/budu mat dieta. ale ja sa citim lepsie, ze sme rodina aj pred zakonom takpovediac.

perletka
20. dec 2012

ahoj, ja som toto riešila začiatkom roka. výhody slobodných mamičiek sú asi také, že ti sociálka na viac vecí prispeje (mám zážitok, že prišla pani pýtať peniaze na koberec do detskej izby a pani jej povedala, že samozrejme, ste slobodná matka, máte na to nárok), čiže tu máš výhody ale!!! ja som napr. bola študentka a povedali mi, že keďže som nikdy nepracovala na nič takéto mať nárok nebudem.... a výhody zosobášenia sa? predpokladám, že tvoj manžel pracuje, tak si na teba môže uplatniť odpočítateľnú položku pri daňovom priznaní a platiť menšiu (resp. žiadnu, ak mu to tak vyjde) daň. ale najväčšia výhoda zosobášenia sa - je pocit rodiny a hlavne pre to dieťatko... aby sa ma raz neopýtalo - mamka ty prečo sa voláš inak? 🙂 ale samozrejme to je môj pohľad na vec, poznám kopu báb, ktoré majú bábo a nie sú vydaté a sú aj tak spokojné... ale ten pocit rodiny je pre mňa osobne najdôležitejší... ak sa chceš niečo opýtať k tým daniam napíš mi IP, lebo iba raz sa tu dá odpovedať 😉

hadassah
20. dec 2012

Výhoda NEVYDATEJ matky: dlhšia materská, ale !!! len v prípade, že žije (aspoň oficiálne) ako osamelá matka, tzn. partner nemôže mať rovnaké trvalé bydlisko. Iné výhody nie sú.

Výhoda VYDATEJ matky:
manžel si môže uplatňovať daňový bonus na deti
manžel si uplatní nezdaniteľnú časť základu dane na manželku počas materskej a rodičovskej dovolenky
manžel je zákonný zástupca dieťaťa (v prípade nevydatej je zákonným zástupcom dieťaťa len matka) tu partner napr. nemôže dať spraviť dieťaťu pas, v škôlke alebo škole občas potrebujú nejaké súhlasy zákonného zástupcu, tiež môže podpisovať len matka
nie je administratívny problém s priezviskami
toto je už extrém, ale treba vedieť, aký je zákon: v prípade smrti otca má manželka nárok na vdovský dôchodok, dedenie po manželovi, tak isto nárok na (toto sa nevydatej partnerky netýka) a na nebožtíka a rozhodovanie o tom ako a kde bude pochovaný má nárok v prvom rade manželka, ak manželka nie je, tak príbuzní - teda rodičia zosnulého, alebo súrodenci. Niekde robia obštrukcie aj v nemocnici, kedy by partnerku mohli odmietnuť informovať o stave pacienta, pretože nie je manželka...

Slovenský zákon o rodine je postavený na manželstve dvoch ľudí. Preto sa aj homosexuálni partneri domáhajú svojich práv, pretože vyššie uvedené je pre nich to isté, ako aj pre nezosobášených heterosexuálnych partnerov.

amouramour
20. dec 2012

ja som tiez mala nazor, ze je to len papier🙂ale ten pocit, ze dieta sa vola inak ako ty, no co ja viem...teraz mame uz vsetci rovnake meno a je to take ine, lepsie🙂

baklik
20. dec 2012

danovy bonus na dieta si moze uplatnovat otec dietata aj pokial nie su zosobaseni s partnerkou. nam stacilo pre mzdarku potvrdenie, ze mame trvaly alebo aspon prechodny pobyt na tej istej adrese.
ako nevydata matka mas narok na predlzenu MD o 3 tyzdne, avsak nesmiete mat rovnaky trvaly pobyt
ked ste zobrati, tak si manzel moze uplatnovat nezdanitelnu cast na manzelku, pokial nepracuje, do 3 rokov veku dietata. tusim to financne vyjde lepsie, ked ste zobrati, skrz tu nezdanitelnu polozku, tam sa da rocne usetrit aj 700 eur.

stanislavao
20. dec 2012

hovori sa, ze je to len papier, ale neni to pravda. ten pocit istoty, co dava manzelstvo - to bez toho papiera nikdy nebudete mat. strasne vela deticiek v skolke i skole sa vola inak, ako ich vlastna mama, co je podla mna velmi zle a traumatizujuce pre tie deti. ked dvaja planuju dieta, je to vazne rozhodnutie a malo by mu predchadzat manzelstvo, aby bola rodina kompletna. manzelstvo je oddanost, vernost, dovera, porozumenie, pochopenie, tolerancia, pokoj na dusi a istota. to pochopite, az ked v manzelstve budete. ale pokial sa mate brat len preto, aby ste mali vyhody od statu financne, tak to nema vyznam a ani mat dieta. citit pocit kompletnej rodiny - to je dolezite.

eeffka
20. dec 2012

Ak by to bolo len o papieri nedozadovali by sa homo-pary tejto bezvyznamnej institucie.

vyhoda pre mna:
stojim tomu chlapovi za to aby sa verejne vyjadril
osobne si myslim, ze nie je nic trapnejsie ako vyjadrovat sa o zene ako o partnerke/frajerke/matke mojich deti/druzke najma ak ma clovek 35+
deti nie su "pankharti"
vdovske 😀

titkovamiriam
20. dec 2012

ja som manželstvo zažila 🙂 ako dakujem pekne pocit istoty sa veľmi rychle rozplynul....už druhý raz nemusím... 😉 tak si zijem na divoko Marek ma otcovo priezvisko a chape že ja mam ine aj jeho starši bratia-v skolke je tak minimalne tretina triedy....
danovy bonus jasneže otec dostane..
vyhody - nevyhody neriešim proste žijeme ,vychovavame ,milujeme sa....

rebeka7501
20. dec 2012

Podľa môjho názoru, je to na dohode oboch partnerov. Papier (sobášny list) nevyrieši za vás krízu, problémy a pod. veci. Ako som sa tu dočítala : priezvisko u každého iné. A ? Koľko žien si necháva i po sobáši svoje dievčenské. Ak sa to dieťaťu rozumne vysvetlí, nevidím v tom problém. A čo u takých mamičiek, ktoré "zbierajú" priezviská svojich manželov a každé dieťa má priezvisko po bývalom manželovi ? To tu už neriešite ? Ak je vzťah pevný a založený na dôvere, tolerancii a láske k tomu určite papier nebudete potrebovať. Načo sa bude vydatá mamička oháňať sobášnym listom a búchať do pŕs, že je vydatá a pri tom ju manžel podvádza, nepomáha s výchovou, s domácnosťou ? Čo sa týka cestovania, každý musí mať svoj cestovný doklad (i dieťa od 1. dňa života).
A čo si budú myslieť ostatní ? To nech nikoho netrápi, a nech sa v prvom rade pozrie na seba ako žije a ako sa správa k ostatným.

lujza123
20. dec 2012

ja som to povazovala vzdy za nepotrebny papier. Ze je ten papier viac nez potrebny pri dlhodobom vztahu a detoch som zistila az po rozchode.....neostalo mi vobec ale ze vobec nic..auto bolo napisane na neho, ostal mu pocitac a vsetka elektronika, nabytok, uplne vsetko..lebo v ramci nasej spolocnej domacnosti ja som platila stravu a on kupoval veci...vtedy to bolo spolocne..vtedy pri rozchode to bolo JAA SOM TO KUPIL JE TO MOJE...
Este davno davno ked som bola tehotna mi mama hovorila ze by sme sa mali vziat, ze manzelstvo nieje len o slube z lasky ale aj pravna ochrana...delenie majetku, dedenie, vdovske, vyzivne na ex manzela, manzelku, opatrovanie clena rodiny a ine.....ze som ju blba neposluchla, nemusela som sa potom pretlkat s holou ritou a dietatkom na krku
nehovoriac o urcitom spolocenskom statuse ktory manzel, manzelka ma...beru vas potom vsetci inak...rodina, znami, v praci...pokial mas frajera s ktorym si 20 rokov a mas 3 deti stale to bude pre vela ludi len frajer, len niekto docasny

danusskaaa
20. dec 2012

aj napriek tomu, ze nie som vydata urcite sa do buducnosti vydat chcem, lebo pre mna "ten papier" znamena moc!!! zatial som vsak nepocitila ziadne nevyhody ani extra vyhody. je pravda, ze musis na matriku udat ocovstvo pred porodom, ak chces dat babatku otcovo meno, ale to nie nie je. inak vsade to beru vpohode, nie je to ako za komunistov, ze ste boli na okraji spolocnosti. vyhodu vidim v tom, ze clovek ma pravo na dlhsiu matersku ak mu je schvalena, mna sa to netykalo kedze som na rodicaku. inak vsade ked pridem ma aj tak nazvu priezviskom po malej, uz to ani neopravujem... je to vlastne jedno. do zahranicia nie je problem, lebo malinka ma svoj vlastny pas-nik neriesi mena... vyhoda manzelstva su majetky, peniaze a take veci co sa riesia po neuspesnom vztahu! dufam, ze tam nedojdeme... ale stat sa moze vsetko a treba na to mysliet....

jabadaba
20. dec 2012

Zopar krat tu ako vyhoda slobodnej matky odznelo, ze ma narok na dlhsiu matersku ci jej prednostne beru dieta do MS. Tak damy, ak to mam zhodnotit tak tvrdim, ze je to riadne svinstvo, vychcanost a vyuzivanie toho co ma pravom patrit vyhradne matke OSAMELEJ! Ten vyraz slobodna totiz riadne zavadza! Slobodna v 98% neznamena opustena a osamela, ale len zijuca v jednej domacnosti so svojim druhom, len bez pravnej upravy vztahu. A toto je rovnako sproste ako boli Mihalove napady ako prestat poistovne. Sorry.

Mozno by stalo za to dat podnet, aby sa do buducna presetroval skutocny stav buducej matky. Lebo pokial je stav slobodny len niekoho dobrovolnym rozhodnutim, tak z toho nema mat narok na ziadne ulavy a vyhody! A to ako k tomu pridu ostane zeny? Ako pridu k tomu, ze maju kratsiu matersku len preto, ze si nasli chlapa, ktoremu stoja za to, aby sa aj verejne vyjadril a nenechava si zadne vrata?

O pravnych vyhodach manzelstva je napisane dost v prvom prispevku. Nech si kazda preberie co chce, ale pokial sa dobrovolne rozhodne zostat slobodna nech neocakava za to nic navyse. Kazdy ako chce a musi za svoje rozhodnutia niest aj nasledky v roznych podobach.

P.S. a musim plne suhlasit s Effkou, ze oznacenie druh druzka znie priserne. Doslova asocialne. Totiz, zasadne v ich suvislosti sa tieto pojmy sklonuju. Fakt "lichotive"....

mima4
20. dec 2012

Ja vyhodu ako vydatej zeny vnimam predovsetkym v tom, ze mam muza a nie frajera/priatela. Proste pre mna je to diametralny rozdiel. Priatel je vzdy niekto, s kym sa poznavam a rozhodujem sa, ci ano do zivota, ci nie. Manzel je uz niekto pre koho som sa DEFINITIVNE rozhodla. Pre mna su to uplne ine levely vztahov. Do "chodenia" s niekym by som sa nikdy naplno nevkladala, aby pre pripach rozchodu z jeho ci mojej strany som nemusela zazivat zranenia, a mohla sa lepsie zotavit z nestastnej lasky 😀 ale manzelstvo je zavazok, rozhodnutie niekoho milovat, kde uz ja ako zena uplne inak uvazujem, ako kym sme spolu "iba chodili". A okrem toho, pre mna oslovenia Partner/partnerka su velmi chladne a neosobne a hovoria o tom, ze nie su to manzelia, ale iba priatelia... A ja nechcem priatela, ale muza, a nie iba "ze si to v postielke povieme" ale legalneho muza 😀 pred vsetkymi.

A okrem toho som nazoru, ze pokial ludia nie su manzelmi, maju pravo zmenit partnera, pokial zistia ze si vzajomne nevyhovuju, pretoze si ani nic oficialne neslubili.

danka79
20. dec 2012

@lutziy vsetko tu uz bolo povedane,vyhody aj nevyhody. Podla pasu mas 20r. takze je to skor otazka,ci ste s priatelom zreli na manzelstvo alebo vobec na vychovu dietata. Ak na obidve otazky odpovies ano,tak do toho. Teda klobuk dole,pretoze ja som bola ako 20r.uplne mimo,nedokazala by som vychovavat dieta,necitila som sa na to. Drzim palce nech sa dobre rozhodnes.

2baska24
20. dec 2012

No nám sa podarilo o mesiac po svadbe bábo 😉

1katkas
3. jan 2013

vyhoda zosobasenia: vase dieta nebude nemanzelske ...a materialne hodnoty nie su dolezite... vsimla som si, ze mas 20 ja som sa ako 20rocna vydavala 🙂

jankazm1
11. feb 2013

ahojte.prosím poradte mi na čo všetko mam narok ak som slobodná-osamelá matka???momentalne som na materskej a dostavam aj pridavok na dieta.čo ešte môžem žiadať?? alebo až keď budem na rodičovskej??

janinah
11. feb 2013

ja neviem,ja som sa sobášila z lásky a nie kvôli výhodám 😉

juliakocka
11. apr 2013

manzelstvo nie je papier,je požehnané zhora Bohom, a to je vážna vec..... zitie bez manzelskeho zvazku je cudzoložstvo, neodporúčam

vroni
11. apr 2013

Vyhody zosobasenia? Take neexistuje. Manzelstvo je zmluva, papier, ak to niekomu viac vyhovuje. Niektore veci zjednodusi, ine skomplikuje. Aky vztah budu mat dvaja ludia - ci sa budu respektovat, podporovat, mat spolocne ciele atd - to skutocne nezavisi od existencie ci absencie pravnej upravy ich vztahu a zial ani od verejnej deklaracie tuzby stravit spolu zvysok zivota. Manzelstvo ma vyznam spolocensky, moralny ci nabozensky, ale na nijaky zvlastny piedestal by som ho nestavala. A rozhodne by som si niekoho nebrala len pre to, ze to ma "vyhody". Na Slovensku je to este trochu inak, ale tu su manzelia s rovnakym priezviskom vacsia exotika ako rodicia spoluzijucu bez sobasa. A to sa miestni biju do hrude, aka su oni katolicka krajina 😀

moniciak
11. apr 2013

Najmprv si ty predstav, že by si bola nemanželská... Nepríde mi to ako príjemná vec pre to dieťa, ktoré za to nemôže, dnes už mnoho ľudí žije tak ako chce akoby tie deti ani nemali, veď tie sa prispôsobia... Hoci som mala dcérku v sedemnástich ale to že sa vezmeme bolo automatické ani sme nad tým nerozmýšľali že nie...A je to oveľa lepšie mať MANŽELA 😀