Bývalý manžel neplatí výživné na deti. Čo mám robiť?

tereza36
11. nov 2010

Som rozvedena mam dve deti vo veku 5 a 3 roky so synom som na MD(na predlzenej zo zdrav.dôvodov)Za mesiac maj mi nedal plnu vysku vyzivneho,za jul mi nedal vôbec a teraz je novenber a tiez mi povedal ze KED BUDE MAT TAK MI DA!!V juli si poziadal o znizenie ale sud mu to zamietol.Podla zakona mi nesmie dat 3 mesiace po sebe aby som mohla s tým nieco robit.Ako ja ho teraz donutim aby mi doplatil aj to zameskane vyzivne.Nemam ani jeho terajsiu adresu ,lebo sa prestahoval k priatelke a adresu mi nechce dat.Môj prijem je len rodicovsky prispevok .Dakujem Eva

anjelicek26
11. nov 2010

Ja by som okamzite zasla za pravnikom, toto treba riesit... pokial viem, tak ti sud moze dat preddavok na vyzivne, aby si mala z coho zit. A on to potom musi splacat a vymahaju to od neho dost prisnym sposobom.

klincek
11. nov 2010

@tereza 36, nie je pravda, ze nemusi zaplatit tri mesiace po sebe,a by sa s tym dalo nieco robit. v trestnom zakone je, ze trestne stihatelny je ten, "kto najmenej tri mesiace v obdobi dvoch rokov neplni svoju zakonnu povinnost vyzivovat alebo zaopatrovat ineho," to znamena, ze nemusi ist o tri mesiace po sebe, ale o akekolvek tri mesiace v ramci dvoch rokov (a to aj z nedbanlivosti). takze podla toho, co si napisala, po nom uz mozes vystartovat 😉. trestne oznamenie by ho mohlo kvalitne vyplasit..policajtom treba pri trestnom oznameni uviest vsetko, co o nom vies (zamestnavatela, meno priatelky, adresy rodicov atd.), oni sa ho budu snazit najst.

anjelicek ti navrhuje, aby si podala navrh na predbezne opatrenie. to sa ale robi vtedy, ak by si este len mala v plane sudit sa o urcenie vyzivneho, a to uz v tvojom pripade nejde, lebo vyzivne mas urcene rozvodovym rozsudkom. co sa ale urcite da spravit, je podat navrh na zacatie exekucie. podrobnosti by si mala prebrat s niekym vo svojom okoli, kto ma pravne vzdelanie, napr. ako spisat navrh a tak..

drzim palce

andzi
11. nov 2010

teraza, návrh na vykonanie exekúcie ti za poplatok vypracuje aj exekútor, ktorého chceš požiadať vykonaním exekúcie. V prípade, že ti ho napíše advokát, advokátovi budeš musieť zaplatiť a táto čiastka, ktorú si uhradila exekútorovi sa bude tiež exekvovať, takže v konečnom dôsledku ťa to nebude stáť nič.

ingridka22
11. nov 2010

ahoj, ja skúsenosť s exekútorom mám, tiež mi bývalý manžel neplatil výživné - takmer rok a pol bol v omeškaní 😠 síce nevymohol dokopy nič, presnejšie len veľmi málo, lebo bývalý je živnostník. tak som podala aj trestné oznámenie... to zabralo, ale celá tá procedúra trvala asi dva-tri mesiace a nič... a až keď mu súd naparil podmienku, dlh rýchlo zaplatil, podal odvolanie a rozsudok bol zrušený... odvtedy platí síce nepravidelne, ale nedovolí si dlhovať mi 3 mesiace, lebo vie, že by som znova navštívila policajtov...
takže ak máš právoplatný rozsudok o výške výživného, vezmeš ho k exekútorovi. za návrh som u neho neplatila, povedal mi, že za vymáhanie výživného matka neplatí - asi si to vyúčtuje od povinného, neviem... exekútor bude zisťovať, či tvoj bývalý má účet v banke, či vlastní auto, byt, dom... avšak ani exekútor nemusí byť úspešný ☹ keďže poberáš len rodičovský príspevok, na tvojom mieste by som využila tzv.náhradné výživné. to platí štát, potrebuješ rozsudok, potvrdenie o tvojom príjme a doklad o tom, že prebieha exekučné konanie... na tvojom mieste by som najprv zašla na úrad pr., soc. vecí a rodiny a tam zistila, čo presne budú od teba potrebovať a potom si nájdi niekde v okolí exekútora a zájdi tam.. držím palce, prajem veľa trpezlivosti pri vybavovaní tejto záležitosti

riamim
11. nov 2010

Trestné oznámenie môžeš podať, ak ti za posledné dva roky tri mesiace nezaplatí. To je jedno, ktoré tri mesiace a je jedno, či to bolo úplne alebo čiastočne. Jediná možnosť potom pre neho bude zaplatiť - inak ho odsúdia.

Okrem toho ale môžeš vyhľadať ktoréhokoľvek exekútora, aj keď ti bude dlhovať čo i len časť jedného výživného - právoplatný rozsudok je exekučný titul.

Najprv by som ale skúsila pohroziť mu vyššie uvedeným - dať mu napr. týždeň na doplatenie, možno sa spamätá. Držím ti palce.

lara1705
12. nov 2010

treba zajsť na socialku za pracovničkou a ta ti presne povie čo maš robiť.

drobecek222
16. jan 2013

tereza36 neporiesis s tym nic ,mam ten isty problem a tiez som na MD a mam este aj 6 rocne dieta,pytala som sa vsade kde sa da,mozes ist na policiu a podat trestne stihanie /oni mu zadrzia vodicky preukaz /a ked ti vyplati co ma tak mu ho vratia,alebo ak ti nezaplati 3 mesiace po sebe dat to na socialnu poistovnu a oni ti to za neho vyplatia a oni zacnu riesit dalsie kroky...neviem ako budu postupovat....

lea641981
16. jan 2013

daj ho na exekuciu a udaj na policii

stanislavao
16. jan 2013

dajte ho na sud

victory1
17. jan 2013

Vyuzi vsetky svoje moznosti a naraz! Podaj aj trestne oznamenie, chod na socialku a vypis si ziadost o nahradne vyzivne. Aby si si ho mohla uplatnit, tak MUSI byt podany navrh na vykonanie exekucie. Ked ide o vyzivne, tak cely proces je oslobodeny od poplatkov. Exekutor ma moznost prostrednictvom PZ odobrat vodicsky preukaz, co je zvycajne najucinnejsi sposob pri vykonani exekucie. A hlavne sa vykasli na nejake upomienky..ma rozsudok o tom, ze ma platit vyzivne, tak nech plati, ved su to peniaze deti a nie tvoje...

katarinka_brnka
17. jan 2013

@tereza36 moja mamina mala s otcom ten isty problem ze na segru neplatil cele roky vyzivne.....poradila sa s pravnickov ta jej poradila udat ho na policii za neplnenie si vyzivovacej povinnosti policia ho nasla zatkla a mal na vyber bud zaplati alebo basa ( vzdy si vyberu platit ) a teraz musi pravidelne platit lebo ak segre nezaplati 3 mesiace ( nie po sebe ale hociako v priebehu 2rokov ) tak ho strcia do basy....takze podat tresne na policii

hrjanka
31. jan 2013

v takých prípadoch sa musí podať trestné oznámenie na polícii a ísť k exekútorovi - hocijakému a podať návrh na exekúciu. Ak ani počas exekúcie otec nezaplatí výživné tri mesiace po sebe (je jedno, či nezaplatí vôbec, alebo tie tri mesiace zaplatí len časť súdom určeného výživného), môže matka žiadať na Úrade práce, oddelení pomoci v hmotnej núdzi, o náhradné výživné. Nárok naň môže mať, len ak splní zákonom stanovené podmienky (právoplatný rozsudok o výživnom, podané trestné oznámenie, minimálne 3 mesiace trvajúca exekúcia, dieťa chodí do školy a príjem rodiny -t.j. matka so všetkými deťmi - je nižší ako 2,2násobok životného minima pre túto rodinu). Donedávna som pracovala na hmotnej núdzi, tak to ovládam

sabinati
31. jan 2013

Dobry den ja mam ten isty problem byvaly mi dlzi na zrocnom vyzivnom 920€ !!!! a minuly tyzden mi prisiel od exekutora prikaz na jeho odobratie vodicskeho opravnenia chela by som ediet do kedy mi musi dat peniaze aby mu ho vratili je tam neake ultimatum?

katkaa3012
9. mar 2013

dobry dan ja by som sa chcela spytat ci my neviete poradit akopostupovat ak otec dietata neuhradza plnu vysku vyživneho ako mu urcil sud ale plati o stvrtinu menej dakujem vam za radu

shakira1973
15. máj 2013

Tereza36:Ak ti behom dvoch rokov neda 3 mesiace mozes ho udat za neplatenie vyzivneho a nie ze 3 mesiace po sebe.

beatastrapakova
16. máj 2013

Ahojte kočky, čo sa v tom vyznáte...viete mi prosím aj presne povedať ktorý je to zákon? Všetky tie čísla a značky? :D Ďakujeeem 😉

miriamk2
24. jún 2013

Ahojte baby,
isto nie som sama a mozno mi niktora mamicka poradi lebo uz som fakt zufala ;O(( moj ex manzel mi neplati neustale meska 2-3 mesiace uplne kasle na malu najhorsie je na tom to, ze nema ziadny majetok a zije v Anglicku ;o( neviem jeho adresu ani adresu zamestnavatela iba banku. a aj tam nic nema;o(( kedze uz v UK ma inu alebo si odklada bokom prachy. exekucia ma akurat dlh co mu udelil sudca 150eur co uz ma omeskanie rok so splatenim a plus teraz to vyzivne ;o(( ja som na predlzenej rodicovskej zo zdravotneho stavu mojej dcerky. rodicia mi jeho nepomozu.ze aj im odvrava a zlozi telefon ked mu chcu prehovorit do duse. ;o( co robit ked je tak daleko??? ;o((( dakujem za info prosim piste mi na postu

lleeoonnaa
28. nov 2013

Ahojte...som sama s 1 dietatom (3roc.) a s partnerom nezijeme rok...zijem v anglicku..a chcem sa opytat, ci by som si mohla poziadat v anglicku o alimenty

careamell
28. nov 2013

Ak máš dané súdom, že ti má platiť určitú dávku, tak sa na súd môžeš obrátiť po troch nezaplatených mesiacoch. Trestné oznámenie podáš normálne na policatoch. Ak ti nezaplatil celú dávku, je to, akoby ti nezaplatil nič. Čiže si počkaj ešte na jeden mesiac a ak ti ho nezaplatí, môžeš ísť a chlapec ide 🙂

zana7
16. nov 2015

Ahojte. Viete nieco o zakone,ze ak otec nemoze vidat svoje dieta tak nemusi ani platit nan vyzivne? Dakujem

pepulienka90
16. mar 2018

Dobrí den.Ako je to ked neplatí chlap výživné 9 mesiacov je aj exekucia naňho podaná.Stretávanie má sudom určené každu nedelu a ani to neni schopný chodiť.Teraz napísal že príde.A preto chcem vedieť že ked neplatí či mu ju musím dať dakujem

maciatkolulu
16. mar 2018

@pepulienka90 platenie nema nic so stretavanim... on porusil rozhodnutie o plateni vyzivneho a ty by si porusila o stretavani. Preco si nedala trestne oznamenie?

aylin20042013
16. mar 2018

@pepulienka90 ak mu dieta nedas porusis rovnako zakon ressp sudne rozhodnutie ako on

pepulienka90
16. mar 2018

@maciatkolulu Aj to spravím.Viete mi povedať aký je tam postup?

maciatkolulu
16. mar 2018

@pepulienka90 rodny list dietata,rozsudok o vyzivnom, teda aj zverenie dietata do osobnejbstarostlivosti,pokial chodindo skoly,potvrdenie o navsteve skoly. To by malo byt vsetko.

maciatkolulu
16. mar 2018

@pepulienka90 ppdat v mieste trvaleho pobytu dietata na policii

pepulienka90
16. mar 2018

@maciatkolulu dakujem vam velmi pekne.

maciatkolulu
17. mar 2018

@pepulienka90 neni zac,pevne nervy....pokial len robi schvalnosti s ne0latenim,treetne ho zarucene postrasi. Ale pokial je to "chudak,neschopak"bez penazi,tak je to zbytocne v podstate,lebo dostane ppdmienku na nejake dva roky a ked nic tak basa a z toho mas ty a dieta v podstate nic,nejake minimalne vyzivne z basy. To uz ty musis vediet aky to jenchlap. Toho mojhonex to velminrychlo posunulo vyplatit vsetko.... ajnked sa kindonedavna rehotal,ze co podas trrestne behas ty akonbesna,on pride,slubinze zaplati,zaplati a je to.... co uz. Chvalabohu jento za nami. Drzim palce a nemaj ziadne vycitky ani nic.

pepulienka90
23. mar 2018

@maciatkolulu prosim ta a vypis z uctu netreba ze kedy mi posledny krat poslal peniaze.alebo staci od exekutora papier?ten moj ex to je neschopak a mamicka sa o neho stara jak o male babenko vsetko do papulky mu nosia co povie hned uveri..nerobi nikde naschval dal vypoved aby mu znizili vyzivne ale tak nepodarilo sa mu to 🙂 on ani za malou nechodi vyse pol roka za nou nebol.to je take decko on sam len kamarati herne senky a sem tam si da aj pervitin.. :( to si mala dobre ze sa spamatal a vyplatil ti to..

mandala77
23. mar 2018

@pepulienka90 choď na úrad práce - sociálnu kuratelu, podaj si žiadosť na náhradné výživné a na naho trestné oznámenie na polícii