Chodili by ste s niekym, kto sa liečil na psychiatrii?

preambula
25. mar 2014

ahojte baby, mam na vas otazku. chodili by ste s clovekom o ktorom by ste vedeli ze sa liecil na psychatrii a ma diagnozu ako schyzofrenik. no to je stara zalezitosst uz 18rokov co bol naposledy hospitalizovany. nemava depresie tabletky nepotrebuje ziadne uzivat. ako by ste sa zachovali v takom vztahu zotrvali by ste v nom keby sa to dozviete ? dakujem za normalne odpovede

habibi78
25. mar 2014

nie

katren
25. mar 2014

@preambula nie, moj krstny je schizofrenik a obdivujem krstnu za vsetko co pre neho robi.....

kveta
25. mar 2014

@preambula Nie.

susanne6
25. mar 2014

poraď sa radšej s odborníkom...

preambula
autor
25. mar 2014

ma aj nejake zle obdobia ?

lyzzy
25. mar 2014

@preambula ....keby mi to povedal hned na zaciatku ako by sme sa spoznali tak by som rozmyslala nad tym.
Keby mi to povedal po istom case co by sme boli spolu tak by som ten vztah hned ukoncila.

sharlotta
25. mar 2014

nie, bala by som sa

sisaha
25. mar 2014

@preambula urcite nie..mozno teraz problemy nema, neskôr môže hocijaký spúšťač spustit lavinu katastrof v tvojom zivote.

gabrielakin
25. mar 2014

@preambula Urcite nie,nikdy nevies kedy sa to prejavi znova a co od neho mozes cakat,potom uz bude neskoro.Mimochodom ak by bol uprimny,uz davno by ti o tom povedal,ale nepises po akom case si sa o tom dozvedela a od koho.Mam osobne skusenosti,tak ak ti moja rada pomoze,ja by som to ukoncila.Hlavne si skus o tom nieco precitat a sama posud ci by si to potom zvladla ak by sa to vratilo.

azbestica
25. mar 2014

@preambula preco sa to pytas cudzich zien??? ty musis vediet co si ochotna do vztahu dat. nastuduj si nieco o tejto chorobe co vsetko to obnasa a rozhodni sa na zaklade toho ci ti to stoji za to, ci si ochotna to vsetko podstupit a tolerovat, ako velmi ti na nom zalezi. su zeny, ktore natolko lubia svojich partnerov ze to zvladnu znasat.

preambula
autor
25. mar 2014

povedal mi to sam, asi po pol roku nasho chodenia a sme spolu 3roky

zita19
25. mar 2014

Chodit mozno, ale viac nie. Rodina asi tazko...

miselkawm
25. mar 2014

Urcite nie. Inak tieto diagnozy su aj dedicne. Moja kamaratka ma mamu s touto chorobou a trpne ci sa to u nej tiez neprejavi alebo na jej detoch.
Drzim palce

dadka28
25. mar 2014

ahoj,zaujimalo by ma preco sa pytas teraz,ak to vies uz 2,5roka...spustac moze byt hocico...neviem posudit situaciu,ak sme to nezazili,ale nie je to sranda co citam o tom...

oktobermimi
25. mar 2014

švagrova maminka je schizorfrenička a je to smutné, obdivujem ujka ako to zvládaju už je to 17rokou čo sa stala tragédia kvoli ktorej skončila takto je stále pod liekamy, každú chvýlu na psychiatrii ☹ a ak ju chitne záchvat tak aj ujko má strach ale zvládne ju...ale vztah by som taký nemohla mať... uff

mirka135
25. mar 2014

Velmi tazka otazka ... Skus sa pozriet dopredu....co vsetko sa moze stat.. Laska je jedna vec ,ale realita a zivot druha

mamavera
26. mar 2014

@preambula nie, za žiadnych okolností

actimela
26. mar 2014

@preambula JEDNOZNACNE NIE!!!viem o com hovorim,ak si nechces znicit zivot,ktory mas len jeden...Moj otec ma tuto hnusnu chorobu a mama cely zivot trpi-obdivujem ju,ze je s nim

staronova
26. mar 2014

Ak máš ešte na výber a nie si už "do neho" 😎 tak za mna NIE.....

brady1
26. mar 2014

Ak toho niekoho maš rada,tak mi som tomu dala šancu 🙂 kolki to prave preto zataja.

maribell
26. mar 2014

@preambula tak ja neviem ale zober si to zase z druhej strany .. zato ze on mal problemy pred 18timi rokmi ma kvoli tomu zostat do konca zivota sam? ... ved si len zober kolko je vyliecenych alkoholikov, gamblerov alebo narkomanov a vedu normalny zivot..tiez bol zivot s nimi utrpenim a tiez moze byt spustac colkolvek ..ale tak .. on za to asi tazko moze.. teraz ti nedavam ziadny suhlas a neberem zodpovednost za tvoj zivot ..ja len uvazujem aj inak ako baby predomnou ...skus sa poradit s jeho lekarom ..

dazdovka
26. mar 2014

@preambula daj si pozor, aby si sa nezavazovala viac, ako len to chodenie, vztah ano, ale majte kazdy svoje sukromie, zazemie, nebud na nom hlavne nicim zavisla, bohuzial nikdy si nemozes byt ista, ze je uplne za vodou 😔

alexiska77
26. mar 2014

preambula Je smutné ako Ti to väčšeina ľudi radí, že v žiadnom prípade NIE, ale treba si uvedomiť, že aj to je choroba ako každá iná, je liečiteľná, teda liečiteľná v tom zmysle ,že človek s najväčšou pravdepodobnosťou bude v remisii len ak bude užívať lieky,ale treba si uvedomiť, že aj to sú ľudia, nemôžu, že túto poruchu (tak sa má tomu má hovoriť správne) dostali a najpodstatnejšie pre nich je, že rodina pri nich stojí. Tým mám na mysli tých ľudí o ktorých písala oktobermimi a actimela. Vidno,že svojich príbuzných milujú a neopustli ich ani v najťažších chvíľach a tak to má byť, i keď viem, že to musí byť isťo náročné. Každopádne je ten život s nimi ťažký, ale záleží od toho akú formu schizofrénie má ten človek, aké časté má recidívy, aký má náhľad na svoje ochorenie. Tvoj priateľ je asi jeden z mála, ktorý má to šťastie, že mal asi len jeden atak ochorenia a je bez liekov, ešte ma napadá jedna otázka? je isto schizofrenik,? lebo z jedného ataku ochorenia a jednej hospitalizácie to isto ako schizofréniu uzavrieť nemohli. Držím palce v rozhodovaní.

sue
26. mar 2014

@preambula a ostatné kočky... to keď vy ochoriete, tak očakávate, že vaši partneri alebo manželia sa na Vás vykašlú? Že sa rozvedú kvôli rakovine, hysterektómii, depresii alebo akémukoľvek ťažkému ochoreniu?
Nik nehovorí, že život so schizofrenikom by bol ľahký, ale nikto nevieme, či nás zajtra nezrazí auto a neamputuje nám obe nohy ☹ potom čo? Opustí ma manžel a nechá ma napospas osudu? ☹
Rozprávala by som sa o tom s ním, zisťovala by som ako má nastavenú liečbu, čo všetko by som ako partnerka mala vedieť (komu zavolať, kam ho odviezť, aké lieky podať)...a žila by som ďalej...

stefka33
26. mar 2014

Zlatinko utekaj kade ľahšie. Je to dedičné. Z manželovej strany máme v rodine 2 prípady. Svokor + švagor. Doslova trpnem, či sa to neprejaví na manželovi. Behám okolo neho, snažím sa aby nemal stres.

aksuram
26. mar 2014

@preambula urcite to nieje jednoduche, aale ja si velmi vazim ludi, ktory svoje poruchy riesia seriozne s odbornikom a netaja to pred najblizsimi( ale neviem si predstavit ako tu niektore baby pisali, ze to mal povedat hned- akoze sa predstavi som Janko Hrasko a som schyzofrenik?!?! ... myslim, ze ten pol rok po zacati chodenia je velmi rozumna doba, ved ten clovek je strasne zranitelny a urcite taku zavaznu a citlivu vec nevesia na hlavu kazdemu) Najdolezitejsia je asi dovera medzi partnermi, a urcite sa porozpravaj s jeho lekarom ... najtazsia vec vsak asi by bola ta moznost dedicnosti .... nezavidim Ti situaciu, ale rozhodne to nevidim tak cierne ako vacsina bab ktore reagovali 😉
A na odlahcenie- aka je istota ze chalan ktoreho stretavas bezne na ulici a ktory sa tvari a deklaruje ze je OK, nema tiez neaku poruchu- len o nej mozno este ani sam nevie, lebo sa este v plnej miere neprejavila ;) ... kazdeho z nas sa to moze dotknut- pride situacia, kedy to jednoducho nezvladneme a cosi sa v nas zlomi/prejavi ... a neviem ako by sme zvladli keby sa nam vtedy "cely" svet otocil chrbtom 😝

petulos
26. mar 2014

18 rokov? to je možno už za vodou. netreba ho hádzať zo starého železa, pretože mal v minulosti problémy. verím výroku, že neexistuje diagnóza, len stav a ten sa dá kedykoľvek zmeniť. ak by mal znova problémy, pomohol by homeopat, kineziológ, metóda ruš, jóga, ... treb hľadať. nič nie je neliečiteľné. kto sa chce vyliečiť, nájde spôsob.

klincek
26. mar 2014

@preambula v tvojej situacii by som bola velmi opatrna, ale samo o sebe to podla mna nie je dovod ukoncit vztah. treba sa najprv o tej chorobe dozvediet viac, hovorit s lekarmi, citat, informovat sa.. je asi jasne, ze tou silnou vo vztahu budes musiet byt do buducna ty-ked sa bude cokolvek diat, zrejme ho budes musiet chranit pred rizikami, ktore by mohli vyvolat "aktivnu fazu choroby" (ci ako sa to spravne vola-ale vies, co myslim). poloz si otazku-zvladnes to? lebo uspech vztahu zavisi vzdy od dvoch ludi..ak sa na to necitis, nema zmysel sa do toho nutit. ale su ludia, ktori zvladnu aj horsie veci...ako dobre poznas sama seba? 😉
bude to iste tazke rozhodovanie, ale snad sa rozhodnes spravne.

nikolam
26. mar 2014

@preambula pripadá mi kruté opustiť niekoho po takom čase, kvôli tomu, že sa v minulosti liečil na psychiatrii... môže sa to stať každému, nevieme, aké situácie život prinesie 😖 navyše keď sa niekto riadne lieči, berie lieky a vie o tom rozprávať ... koľko prípadov je takých, keď sa to zatají, alebo vôbec ani nelieči, a nemusíme o tom ani vedieť ... veď ty ho poznáš, si s ním už pomerne dlhší čas, aj o tom vieš už dostatočne dlhý čas - podľa mňa - tak prečo riešiš teraz to, či byť s ním, a nie to, ako to urobiť čo najlepšie? teda, ak ho lubiš ... môj názor, ak niekoho miluješ, tak si s ním aj v tom zlom, nie len v dobrom - ak je to samozrejme únosné pre teba a ak ti neubližuje ... ale len kvôli faktu, že sa liečil, tak to nie ...