Dcéra nepozná biologického otca

gladiola25
11. jan 2015

Dcéra je v 7. triede ZŠ a blíži sa čas, keď dostane občiansky. Asi v 15 rokoch, však? Už sa ani nepamätám, ako to bolo, kedysi a teraz je to možno ešte inak. Zrejme tam bude musieť uviesť meno biologického otca,ktorého nepozná. Rozišli sme sa, keˇbola maličká, s ex sme si povahou nesadli, no ja som si našla iného a potom som nechcela, aby so poznala, aj keď on chcel. Chcela som, aby si zvykla na nového otca. Aj priezvisko má také ako my a naše deti. Vzťah s otčimom nemá ktovie aký, a to ani nevie, že je otčim.
Ale nie je io nič hrozné. Ako však bude reagovať,keď sa dozvie pravdu? Musí tam napísať meno biologického?

moni244
11. jan 2015

@gladiola25 nemusí, predkladá sa rodný list, ak je tam zapísaný, tak jedine tak môže o ňom vedieť

sue
11. jan 2015

@gladiola25 ak je zapísaný v rodnom liste, tak by som čo najskôr vyklopila dcére pravdu, myslím, že už aj tak bude nahnevaná, že o tom nevedela a myslím si, že oprávnene 😔 takéto veci by sa nemali tajiť a radšej ich hovoriť malému dieťaťu od malinka ako ho potom postaviť pred hotovú vec v dospelosti alebo na prahu puberty, keď všetko nesie ťažšie 😔

Ak v rodnom liste má uvedené meno tvojho súčasného partnera, tak sa o biologickom otcovi nijak nemusí dozvedieť, ale na tvojom mieste by som jej aj tak povedala pravdu - najmä kvôli budúcnosti 😔

Držím palec...

bellamafia
11. jan 2015

Potrebujes jej rodny list a tvoj OP a kolky nic viac a ako pise moni pokial je na rodnom liste pisany otec dietata tvoj ex tak budete mat co riesit..drzim palce nech vam to dobre dopadne a hlavne klud a pravdu dcera je uz dost velka aby to pochopila mam dceru v tvojom veku viem o com hovorim drz sa 😉

velkacica
11. jan 2015

Pri žiadosti o vydanie PRVÉHO občianskeho preukazu je občan alebo zákonný zástupca maloletého povinný predložiť
- rodný list; ak nie je na rodnom liste uvedené rodné číslo, aj doklad o rodnom čísle (napr. cestovný doklad),
- potvrdenie o hlásení trvalého pobytu vydané príslušným orgánom (ohlasovňou obecného alebo mestského úradu); potvrdenie sa nevyžaduje, ak tento príslušný orgán zaznamenal priamym vstupom do registra obyvateľov Slovenskej republiky údaje o aktuálnom trvalom pobyte občana,
- ďalšie doklady osvedčujúce skutočnosti, ktoré sa uvádzajú v občianskom preukaze (napr. potvrdenie od lekára pri zápise krvnej skupiny).
http://www.minv.sk/?doklady-potrebne-pri-prijat...

Rieš to tak, že žiadosť podáš okresnému riaditeľstvu PZ SR ako zákonný zástupca maloletého, a vyhneš sa tebou formulovaného problému 😀

miadi
11. jan 2015

mala som spoluziacku co jej do 14 ani nebolo cudne ze ma ine priezvysko ako mama otec brat...az potom jej povedali cely pribeh lebo jej bio otec dostal nahle zaujem a chces ju spoznat 🙂
bol to pre nu sok spracovat. Vztah s otcimom mala dobry.No neskor ten zacal mat frajerky a jej mama zacala pit tak potom uz celkove vztahy neboli dobre.
Nehnevala sa na mamu ze jej toto tajila ale mala toho dost na spracovanie. S bio otcom tie vztahy boli vlazne ale snazil sa vselijak jej pomoct aj vselico pre nu urobil.
Takze asi treba vystihnut ten spravny cas kedy jej to normalne vysvetlit tiez si myslim ako povedala sue ze lahsie sa to vysvetli dietatu ako pubertacke 🙂

pribinak
11. jan 2015

Ja by som takúto vec pred dcérou asi netajila, dozvie sa to od niekoho iného a pri nejakej nevhodnej príležitosti a bude pruser
Šla by som možno na poradu k psychológovi a tam riešila ako jej to povedat, alebo by som si tu založila diskusiu, ze ak mali Maminy takéto záležitosti v rodine ako to potom povedali svojim deťom

Možno po roku stratí občiansky, ani nebudeš vedieť, pôjde si ho vybavovať sama a prekvapenie......

zabudnuta
11. jan 2015

@gladiola25 ahoj viem presne ako sa citis . ja som sa s otcom mojej dcery rozisla ked mala dva mesiace s tym nastastie ze sa o nu nezaujimal takze som toto nemusela riesit ale,,,,vzdy som sa bala momentu , ze kedy je spravna chvila jej to povedat a co sa stane ked jej to poviem atd,,, mam uz aj manzela ktory si ju osvojil a tiez sme to riesili,,,dcera ma teraz 6 rokov,,,a strasne sme sa bali vsetci ako na to zareaguje , este s jej povahou ,,papula,, a nikdy nevieme co od nej cakat, ,,, dalsia vec bala som sa toho aj kvoli tomu , ze v mojej mladosti kamarat zistil nahodou od susedov, ze je adoptovany a ,,rodicia,, mu to nepovedali a odvtedy zacal drogovat a pit a teraz je z neho basista,,,ale k veci. povedali sme jej to a na nase prekvapenie to vzala dobre!!!! 🙂 a desila som sa toho od jej narodenia 🙂 urcite by som jej to na tvojom mieste povedala pretoze nikdy nevies ci si ju napr. bio otec nevyhlada a to uz potom nikdy nemusis ziskat jej doveru,,,a cim skor kedze je uz taka velka,,, drzim vsetky prsty ,, ak chces napis

bonaqa2013
11. jan 2015

Moj syn mal minulý týždeň 20 rokov občiansky som bola s ním vybaviť keď mal 15. Otca tam od nás nikto nechcel. moj syn otca nepoznal asi 17 rokov. Boli sme aj manželia, ale tiež sa mi nepáčilo - taký sposocb života, povaha.... Tak som od neho odišla, keď syn nemal ešte ani 1 rok. Vzťah medzi otcom a synom sa vobec nevytvoril. Ani si nevolajú, nestretávajú sa, nič. Otec nevyužíval návštevné hodiny, nechodil za synom, len poslal výživné. žiadne darčeky na narod. Vianoce.... Syn sa dokonca teraz s otcom musel súdiť ohľadom výživného. Otec má už druhé manž a ďalšie deti. ja tiež. A názor syna na otca? No nič lichotivé to nie je.

gladiola25
autor
12. jan 2015

@zabudnuta Rozhodla som sa dcére povedať pravdu, veď aj tak sa jej raz rodný list dostane do rúk, ale neurobím to naraz, ale postupne, najprv sa poradím s psychologom. Ale myslím, že bude lepšie, keď bude vedieť pravdu, veď všeličo sa môže stať. Ďakujem za všetky rady.

janickacrazy
12. jan 2015

@gladiola25 Ja som bola nedávno so synom vybavovat občiansky a musíš tam uviest aj otca, ak je ovšem uvedený v RL. Ak tam nie je uvedený, tak nemusíš. Moj prvý syn má tiež iného otca ako druhý syn a tá úradníčka sa ma na to vyslovene pýtala, lebo sme synovi menili priezvisko po mojom manželovi. Syn stál pri mne, takže všetko počul, samozrejme o tom vedel. Takže určite jej to povedz.

zabudnuta
12. jan 2015

@gladiola25 drzim prsty aby to zvladla co najlepsie 🙂 ak budete taka dobra dajte vediet ako to dopadlo. a za toho psychologa chvalim velmi dobra volba 🙂

gladiola25
autor
15. jan 2015

@zabudnuta K psychologovi sme nestihli ísť, len sme to postupne naznačovali - teda pokúšali sme sa jej to naznačiť, čakali sme reakciu a - priznala, že to vedela, deti od susedov jej čosi povedali a vraj raz objavila aj rodný list a neodvážila sa pýtať. j Tak ju normálne aj ľutujem, ako jej asi bolo. Ak by ste niečo chceli, môžete aj do IP napísať.

viliama
16. jan 2015

Manžel od mala vie, že je adoptovaný, biologických nikdy nehľadal a s adoptívnymi rodičmi doteraz vychodí dobre.

luciafackova
16. jan 2015

@gladiola25 ahoj moja dcera tiez nepozna svojho otca ale vie ze jej otec je niekto iny ako moj partner ale ona nema zaujem spoznat svojho otca a on tiez nechodi a dieta si zasluzi vediet pravdu...

janickacrazy
16. jan 2015

@gladiola25 Super, že ste nabrali odvahu jej to povedat, aj ked už o tom vedela, trochu prekvapenie pre vás, ale určite je lepšie, ked sa to dozvedela aj od vás, aspon sa nemusí bát niečo opýtat. No čo už, susedia sa nezaprú. Niekedy sa človek dozvie aj to, čo sa vobec nestalo.