Je láska rozhodnutie alebo cit?

lienka737
2. mar 2015

Stretla som úžasného muža, ale necítim k nemu takú vášeň ako k predchádzajúcemu partnerovi.
Všetko mi na ňom vyhovuje, je to zodpovedný, inteligentný, rodinne založený, vášnivý chlap, ale vnútri ma zožiera pocit, prečo ma nepriťahuje tak moc, ako ten predtým.......

Je možné rozhodnúť sa milovať? Príde to časom? Čo mám robiť???
Ďakujem za všetky Vaše rady a skúsenosti 😉

mariannan
2. mar 2015

Ak ta chlap nepritahuje,do sexu sa budes nutit a casom ta omrzi...vztah bez sexu omrzi jeho...ale ak momentalne nemas nic lepsie...kazdy vztah ti nieco da 🙂

ada12345
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katarinamarkova
2. mar 2015

@lienka737 laska je cit. rozhodnutia su o citoch - co velmi dobre poznaju nasi marketingovi tvorcovia. ti velmi dobre vedia, ze kazde jedno nase konanie, aj to zdanlivo uplne najlogickejsie je cisto o citoch, pocitoch 🙂
takze ak si sama sebe chces nahovorit, ze sa ho naucis lubit, asi vies podvedome vies preco.......preto,ze ho mozno nemilujes sialene pubertacko zaslepenou laskou ale laskou trosku inou......
ps: osobne si myslim ze poblaznena zamilovanost je kratkodoba........mat niekoho rad a vazit si ho ako osobu, osobnost, cloveka, doverovat, mat pocit istoty.....to je to prave co robi vztah pevnym a dlhodobo uspesnym.

veronikam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sardinka333
2. mar 2015

@lienka737 podla mna je možné ,,rozhodnúť sa to skusiť,, pretože v dnešnej dobe sa dáva velký doraz na to ,,ako to cítim,, teda na emocie, city, pocity, chtíče, vášne - apriori to nepovažujem za zlé. Ale ak ma tieto pocity príliš ovládaju a určuju moje smerovanie tak to tiež nie je dobré. Nehovorím, že to je tvoj prípad. Stretla si úžasného muža, predpokladám, že je to čerstvé, všetko ti na nom vyhovuje - teda dosť podstatné veci pre život ako je rodina, zodpovednosť. A načo ho porovnávaš s bývalým? Daj tomu šancu a sama uvidíš ako sa to vyvinie. Podla mna nemáš čo stratiť. Láska je svojim spôsobom vždy aj rozhodnutie, pretože po rokoch manželstva, vzťahu prichádzaju aj nejake tie problemy a sex ich rozhodne nevyrieši. Preto by nemal byť hlavným spojivom medzi partnermi, i ked je samozrejme doležitý.

lienka737
autor
2. mar 2015

@ada12345
@sardinka333
@katarinamarkova
@veronikam

Toho predtým som šialene milovala, aj keď mi strašne ublížil. Svojím spôsobom ho milujem stále, ale viem, že NIKDY s ním byť nechcem, lebo by som sa pri ňom zbláznila alebo rovno zabila (myslím to vážne).
A asi nejak čakám, že aj tohto budem milovať tak úplne bláznivo a ked to neprišlo, som zmätená.

xevulax
2. mar 2015

Ak skutocne nemilujes casom ta to omrzi, ba mozno sa ti aj sprotivi. Je sice pekne te je "dokonal chlap" ale to niekedy nestaci na to, ab si ho milovala. To je to ked tizim milovat chce ale srdce nie. Podl mna laska nie je rozhodnutie (ano mozes sa tozhodnut ze tomu sancu das, ale to neznamena ze milujes), ak milujes tak to j citis🙂 Este k tomu, ze t neprithuje tak ako ten pred tym, nuz tu by som radila neporovnavat 🙂 ono prithivatbta mize niekto aj bez toho aby si ho milovala (naopak to asi neplati)

xevulax
2. mar 2015

@lienka737 to je asi tvoj priblem, ze prechovava city k ex, preto nemozes akuzocne prezivat novy vztah. Mozno to chce len cas

michaela62
2. mar 2015

Tak ja som zazila nieco podobne a toho muza,ku ktoremu som nezahorela az tolkou laskou ako k tomu predtym,som si zobrala za manzela a mame spolu krasnu dcerku.tiez som uvazovala podobne ako ty a rozhodla som sa spravne,mozno aj rozumom ale ten je urcite rovnako dolezity ako srdce,nechcem radit kazdy sa musi rozhodnut sam opisujem len moju skusenost...

mima4
2. mar 2015

@lienka737

Laska je ROZHODNUTIE

ale nie rozhodnutie v style, ze aha to je Palko, nic k nemu necitim ale ked sa dame dokopy, ja sa rozhodnem a zacnem ho lubit 😀 Takto to nefunguje...
Laske musi predchadzat zamilovanost, pritazlivost, nielen ta fyzicka, ale aj dusevna... tvoj pripadny manzel ta musi pritahovat ako muz, nie ako brat, a tieto veci sa nedaju nanutit uz vo vztahu..lebo ked to tam nie je, tak nie je...
Laska je rozhodnutie v tom zmysle, ze ked niekoho lubis a rozhodnes sa pre zivot s nim, a teda si ho vezmes za muza, ... tak kazdy jeden den sa rozhodujes ho lubit, aj ked nemas svoje dobre obdobie, aj ked ta nastval, aj ked sa ti nepaci urcita jeho vlastnost, zvyky.... a najradsej by si mu schuti nieco povedala ostre...tak prijmes rozhodnutie...ze z lasky k nemu pomlcis..predychas... a snazis sa s nim komuniovat slusne, s citom..lebo ho lubis... toto su vsetko take male rozhodnutia lasky....
Laska je rozhodnutie aj v tom smere... ze ked sa uz vydas..aj keby prisiel po teba na audine antonio banderas (pravdaze mladsi), s ruzov v ruke, spievajuc ti serenady..a este by mal lepsie vlastnosti ako manzel... tak sa mu podakujes, a vies, kde je tvoje miesto - ano, pri tom manzelickovi...co s pivom v ruke kuka fudbal 😀

Takze laska je rozhodnutie, ale musi na niecom stavat... a obycajne stavia na zamilovanosti, prvotnej laske... kedy vsetko je romanticke a prirodzene... ale to rozhodnutie sa prejavuje prave v krizovych situacich.

V ziadnom pripade by som nesla do vztahu s niekym, ku komu nic necitim.

sardinka333
2. mar 2015

Samozrejme, žiadny vzťah sa nedá mať na silu a bez nejakého citu. Očakávať ale ,,bláznivé zamilovanie,, a byť sklamaná ked neprišlo mi príde prepáč také detinské, bez urážky. Proste toto je iný chlap a tak mi príde logické, že aj tie pocity čuduj sa svete možu byť iné. Vlastne som chcela povedať len tolko, že to, že ho momentálne šialene a vášnivo nemiluješ nutne neznamená a nepredpokladá, že by to nemuselo, nemohlo výjsť. Ja som s mojim mužom chodiť vobec nechcela, až kamošky ma nahovorili nech to skusim, že sa mu páčim, záujem bol skor na jeho strane a tak reku nedbám. Dnes sme skoro 10 rokov svoji,čakáme tretie dieťa a ,,šialene,, ho milujem 🙂 lebo je to skvelý manžel aj otec. Takže aj takéto ,,scénáre,, život prináša.

mima4
2. mar 2015

@sardinka333 ale ked si si ho brala, tak si ho lubila ako muza, nie? (nemyslim tym tu sialenu vasen z debilnych telenoviel a filmov)

mamulka211
2. mar 2015

Laska nie je rozhodnutie, laska je pocit. Nemozes sa rozhodnut byt stastna, byt smutna, byt spokojna. Rovnako sa nemozes rozhodnut lubit niekoho. To, ze je niekto inteligentny, dobry, rodinne zalozeny a spolahlivy, stale nie je dost nato, aby si k nemu citila lasku. Mozes si ho vazit, mozes ho obdivovat, ale toto staci tvojmu rozumu, nie srdcu. skor , ci neskor, ti ten pocit vasne, tuzby a chvenia bude chybat a pobezis za niekym, kto ho v tebe vzbudi. Inac, vsetky osudove lasky bolia, ucia, vychovavaju, posuvaju nas duchovny svet vyssie. Preto sa im neda vyhnut, oni nas same vcucnu. Ja by som na tvojom mieste pockala zas na niekoho pri kom sa mi kolena podlomia, mozno bude aj inteligentny a vsetko to, co ocenujes u svojho partnera.

lienka737
autor
2. mar 2015

@sardinka333 No presne toto som myslela 🙂
že to príde neskor. Ja ho mám rada, ale nie tak bláznivo, ale ak stabilne, rozumne 🙂 🙂

sardinka333
2. mar 2015

@mima4 ved ale ona sa nejde ešte vydávať, je na začiatku možného vzťahu. Zase tiež nečakajme sulad za 5 minut v každej sfere. Ten sa prácne buduje - v dnešnej instantnej dobe velmi ťažko, lebo mnohí chcu všetko rýchlo, bez námahy a ,,ešte dnes,,. Na začiatku bola ochota, sympatie a vo svadobný den aj ta laska...ta bola samozrejme aj pred svadbou. Ale vztah sme nestavali na ,,šialenej laske,, a vášňach, išlo to akosi postupne... 🙂

margarita
2. mar 2015

@lienka737

najlepsie co som kedy k tejto teme citala, je toto

http://archiv.station.zoznam.sk/station/clanok....

sardinka333
2. mar 2015

Dievčence, priznám si to hned na začiatku, že som stredoveká, nepokroková, spiatočnícka osoba vo sfére vztahov, ale ak má muž kvality ako zodpovednosť, zmysel pre rodinu, je aj vášnivý a inteligentný tak nechápem prečo by to nemala ani skusiť lebo sa jej podla niektorých z vás ,,nepodlamuju kolena,, v jeho pritomnosti. Tieto kvality má žial z roka na rok čoraz menej volných, slobodných mužov a treba ich pomaly hladať lupou. Potom tu mnohé nariekaju ako je chlap sebecký, nezodpovedný, kašle na rodinu, chodí po dovolenkách, neprispieva na domacnosť, a žena narieka tu na modrom koni čo má robiť! Nestavajte svoje vzťahy len na vášňach, sexe a zamilovanosti,ktorá jednoducho vyprchá....príde stereotyp a potom z čoho budete ťažiť? Z tých super orgazmov? Alebo z toho, že sa máte radi, že vás chlap podrží, pomože, neutečie pri prvom probléme, že v nom máte oporu? Netvrdím, že sa máte vydávať bez lásky ked je ten chlap proti srsti, ale treba uvažovať aj racionálne a nie len s hlavou v oblakoch o tom ako budeme zamilovaní ako z románu od Pilcherovej.

mima4
2. mar 2015

@mamulka211
mne sa naposledy podlamovali kolena ked som mala cca 15-16 rokov 😀

@sardinka333 uplny suhlas!! inak vsetky tie dzady ako pilcherova, steelova...turecke telenovely su taka kravina...

laluska11
2. mar 2015

@lienka737 ja ti napišem asi toľko: aj ja sm mala podobne pocity, stretla som skutočne dokonaleho človeka, s tymi čo boli pred nim sa to nedalo ani porovnať, hoci do jedneho z nch som bola tak zamilvana že som myslela že už nkdy nikoho nebdem tak milovať... a pritom to bol človek ktory mi strašne ubližval... toho dokonaleho som až tak nemilovala na ačatku bolo mi s nim fajn, bola to laska, ale nebrala som to až tak važne ako on🙂 postupne som sa do neho tak slaoene zamilovala že som si nevedela už život bez neho predstaviť🙂 dala som tomu šancu, prechodili sme celu vyšku, boli spolu v zahranči na brigade, a hoci sme sa veľa hadali a možno nam nik nedaval šancu, naša laska preknala všetko, po6 rokoch sme sa vzali a dnes sme už takmer 6 rokov manželia a mame takmer 2 ročnu dcerku. ja Ti radim daj tomu šancu a uvidiš, niekedy to na zaciatku vyzera ulne inak ako to skonci, držim palce🙂

niveagirl
2. mar 2015

@katarinamarkova presne si to vystihla. Krajsie by som to ani nevedela napisat 🙂

nannyforu
3. mar 2015

bud to pride aleb nie....ale ako citam,ma velmi vela kladov ktorre stoja za to....

sue
3. mar 2015

Láska, mať rád a milovať sú tri rôzne pocity ...rozhodnutie je s niekým žiť 🙂

...myslím, že na úvod nás niekto priťahuje (prebehne, alebo mala by prebehnúť) iskra - taká tá telesná príťažlivosť (nemusíte hneď vhupnúť do postele 😅 ) len tam proste "niečo" funguje, čo vás k tomu človeku ťahá...zamilujete sa...a začnete spolu chodiť, potom žiť...zamilovanie postupne prechádza a ostáva láska - ak sa o ňu staráme obaja, tak aj navždy...ak nie, ostaneme kamarátmi, ktorí sa majú radi...

Teda...nepovažovala by som za problém, ak by som sa do partnera bezhlavo nezamilovala...ale príťažlivosť by tam byť musela. Neviem, či mi rozumieš ako to myslím. S manželom som asi nikdy nemala také tie pubertálne motýle v bruchu, podlamovanie kolien a trasenie hlasu, ale takmer od začiatku fungovala veľká náklonnosť, fyzická príťažlivosť (aj keď sme spolu nič nemali ešte ďalšieho polroka) a pocit "súzvuku" - také to avatarovské "zřím tě" 🙂 teraz po rokoch je to o vzájomnej úcte, dôvere, obdive, pocite, že sa vieme o seba oprieť, ale nikdy nezachýbala ani príťažlivosť...bez toho by to nefungovalo 🙂 ale samozrejme stále (a čoraz viac) platí, že to, prečo sme spolu je naše vzájomné rozhodnutie, že je naším cieľom byť spolu a vytvoriť pre naše deti spokojný domov - to je našou prioritou...a preto sme stále spolu 🙂