Manželova premena ma ubíja

goldengate
23. feb 2013

Caute mamky,
s manzelom sme spolu uz mnoho rokov (aj ked sme este mladi), nedavno sme sa vzali a narodil sa nam syncek. Nemame na krku hypoteky aj ked byvame sami a aj ked nam pred bytovkou nestoji Mercedes, sme na tom ovela lepsie ako mnohe ine mlade rodiny. Clovek by si povedal, ze hotova idylka .... a vsak nie je to tak. Pisem pod novym nickom, aby som ostala v anonymite pred znamymi (ktorych mam medzi priatelmi na povodnom ucte) a ktorí nechcem, aby rozsirovali nase problemy dalej - moji rodicia by ma nepodporili a manzelovi si nezasluzia trapit sa nad nami - takze nechcem, aby sa to dostalo dalej.

MM sa zacal menit par mesiacov po tom ako sme spolu zacali zit. Nepripisovala som tomu vyznam, kedze nezhody sa stavaju. Mali sme sa brat, ale manzel to nejak natahoval a mne to sice nebolo jedno, ale ani mi to zily netrhalo. Po jednom zure sme pocali nasho pokladika - po prvotnom soku (kedze sa nam to podarilo takmer na prvy sup) sme sa obaja zacali tesit a uz vtedy naplanovanu svadbu sme museli posunut o pat mesiacov skor 🙂 po svadbe som mala trochu tazkosti a lekarka mi odporucila ist na rizikove teh. a nakazala odpocinok na lozku. Polovicu tehotenstva som tak prelezala, nejak ma to netrapilo, ved naordinovane lenosenie mi za to rozhodne stalo. Manzel mi slubil, ze mi bude oporou, avsak dlho netrvalo a zacal ma ignorovat - takze cele dni som sama doma lezala a ked prisiel prehodil len par viet a kaslal na mna. Bolo mi dost smutno. A k porodu tiez nechcel ist, nebola som tam sama, ale bolo to narocne, nastali mensie komplikacie a on pri mne nebol, len preto "ze by sa tam necitil prijemne". Asi to bol okamih kedy ma to zlomilo. Po navrate z nemocnice si za kratku chvilu vybudoval nadherny vztah s nasim pokladikom. Je mu naozaj suprovym ockom. Avsak ku mne ma nadalej akysi odpor - psychicky aj fyzicky. Ano priznavam, ze prve mesiace boli s drobcekom narocne a mnohokrat som na manzela nakricala aj ked som nemala. Ale uz mame z drobcom aky taky rezim a uzivame si toto vsetko 🙂 Manzela tiez rozhodne neodstavujem na druhu kolaj, teda by som nechcela, ale strani sa rozhovorom, strani sa fyzickemu kontaktu ... a ked mi to pride luto a si kvoli tomu poplacem, tak sa pride so mnou porozpravat. Ja mu poviem, ze ma ponizuje, ked ma uplne ignoruje a on si potom vymysli bizarne dovody, ze preco je to tak (suchtas po nociach v slapkach a mna to budi, nemam chut vidiet tvoje brucho, nikdy mi nic poriadne nenavaris, vkuse sa len stazujes a posledne - vobec sa neusmievas). Boli ma to a rada by som aspon docasne odisla, ale nemam kam ... Som od neho zavisla emocionalne (kto by nebol za tie roky) a od kedy mam uz len rodicak, tak aj financne. O problemoch sa snazime bavit spolu, ale ked z toho vzniknu opat urazky, tak uz sa ani velmi bavit nechcem. Nechodim po dome ani ako fuchtla a po porode som takmer uplne na svojej povodnej vahe. Uz som raz brala lieky, lekarka povedala, ze som sa liecila z diagnozy "moja mama", obavam sa, ze ked to takto pojde dalej, budem zas na liekoch s dg. "moj manzel". Ano som citlivka, otvorila som sa, dala som vsetko a teraz kazdy uder boli dvojnasobne. Co teraz dalej? Ako sa od neho odputat, neriesit jeho nezaujem? Ja uz neviem ...

goldengate
autor
23. feb 2013

no asi som tu v nevhodnej chvili ☹

eeffka
23. feb 2013

@goldengate nejak mi uniklo,ze co vlastne od neho chces? Mam pocit ze vsetko privelmi prezivas... ho zapriahni do roboty,starostlivosti... A sebe najdi hobby.Neviem ale niektore zeny cakaju romantiku a la Onur... a zivot je o niecom inom

biancarv
23. feb 2013

@goldengate to je riadne deprimujúci a pesimistický príspevok. Život je taký aký si ho sami urobíme. Zato ako sa k tebe správa manžel si môžeš podľa mňa sama. Trošku optimizmu do života. Usmej sa. Nesťažuj sa. Atď.... Veľa šťastia 😉

mima4
23. feb 2013

@goldengate
ahoj, v prvom rade, chapem, ze tuzis po jeho blizkosti ale mrzi ma ze on sa uchyluje k urazkam. Neviem aky vztah ste mali predtym, ci bol tiez taky, nemal problem nieco zadret, ale urcite s nim o tom komunikuj a povedz mu vzdy, ze ta to zranuje. Pises ze si citovo zavisla, snaz sa ho brat ako svojho partnera - manzela, snaz sa mat okrem neho a malickeho aj ine vlastne aktivity. Najhorsie je, ze my zeny sme neraz upate, vzdavame sa naseho zivota, lebo si myslime, ze s manzelstvom a prichodom dietatka nas svet ma byt iba rodina. Muzi toto nerobia a su radi, aspon podla mna, ked maju pri sebe zenu, ktora ide aj na zumbu, aj na kafe s kamoskou, tesi sa zo zivota..usmieva... Moj nazor je taky, ze narodenie dietatka bol pre tvojho manzela taky emocionalny sok, a potrebuje cas aby sa z toho dockal... Dovtedy mal len teba, bola si cela jeho, zrazu prlisiel do jeho zivota iny cloviecik, a mozno nanho ziarli, mozno mu chyba to co bolo predtym...
Skus mu davat najavo, ze ho lubis, nie nasilne, ale trpezlivo a nezne.... skus sem tam vypadnut niekam vonka, maleho nechaj jeho a chod na tri hodky von s kamoskou do kina.. maj aj vlastne aktivity... tes sa z malickosti a netlac na manzela, daj mu cas.

mirkakab
23. feb 2013

@goldengate Myslím si že je dôležité podeliť si starostlivosť o dieťa. človek ked je unavený, tak si potom všíma aj take detaily, čo by inak neriešil. Chlapi si často myslia, že ked je žena tolko doma, tak by mala všetko stíhať, no žial niekedy to tak nieje a už je problem na svete. Ked sa mu nepáči čo navaríš, nech navarí on, aby si mala predstavu ako má "dobré" jedlo vyzerať.

amstelko
23. feb 2013

Nemyslím si,že život je taký,aký si ho urobíme.Ale to je na dlhú debatu,nemyslím si,že by niekto túžil po prekážkach,aby si dokazoval,koľko vydrží.Práve ľudia,čo si to nezaslúžia musia zvládať oveľa viac ako unesú.Život je boj.

haslerka27
23. feb 2013

podla mna len reaguje na to aka si ty.pises,ze si mnohokrat na neho bezdovodne nakricala.chapem,tiez som zvykla z unavy byt aj podrazdena a precitlivena.takze teraz ked mate system skus zmenit taktiku,chmury vystriedaj za usmev,vycitky za mile slovo...a uvidis,ak nedojde k zmene z jeho strany zrejme bude problem inde.

anjelicek26
23. feb 2013

@goldengate - suhlasim, prestan sa stazovat a neprezivatj to tak a zacni ZIT aj ako zena a nie len ako mamina. Ja viem, ze to nie je lahke, ale sklbit sport, vychadzky a kavicky s kamoskami niekde pri detskom ihrisku kym deti chrnia sa da celkom slusne. Nebudes mat taku ponorku ako mas teraz.. Ako pises, mate sa lepsie ako mnohe ine rodiny. Tak si dovol kadernicku, dovol fitko,, dovol raz-dva krat do mesiaca opatrovatelku a chod sa nadychat vzduchu mimo domov. Ak budes spokojna ty, bude to s teba vyzarovat, taka primarna atraktivita zeny, co sa tak aj citi je pre muza neodolatelna.

michellinkalove
23. feb 2013

Moja najlepsia priatelka bola v podobnej situacii,skoro rovnakej...po narodeni dietata boom...a tiez urazky presne take iste zo strany manzela,ze nevari,neupratuje,vsetko mu na nej vadilo,a co cert nechcel,on mal milenku...nasiel si ju pocas toho ako bola na rizikovom,a tahaju to spolu dodnes...ked ich dcera mala 3 mesiace vyhodil ich z domu a nastahoval si tam milenku...teraz su v rozvodovom, konani...takze skus porozmyslat aj nad touto variantou...chlapi niekedy nezvladnu narodenie dietata,a zvlast zmenu zeny,jej spravanie,zrazu niesu stredobodom pozornosti oni...drzim palce...

goldengate
autor
23. feb 2013

@mima4 @mirkakab no praveze ja mu davam na javo, ze ho mam stale rada, ze ked maly spinka alebo sa hra sam, tak ja som opat zenou, nie len matkou - ale on akoby o to nestal. a aj sa stara o maleho aj si ho pyta a potom mi po case spocitava, ze ako sa on postaral .... a aj ho pochvalim aky je skvely ... je ozaj divny. a to ze si ma na daco zvyknut - viem odbornici to radia, ale nech idu do riti - ja som si musela velmi rychlo na kadeco zvyknut a nelutovala som sa. uz bolo dost casu. ano nevravim, doma je vzdy cisto a pekne ale varenie nie je mojou zalubou, ale hladny neostane. len to mi pride, ze ked uz aj navarene ma, aj upravena som, ani ho nebudim v noci a aj ked sa usmievat budem, pride s dalsim novym narokom ... sak ja nie som superman ... a ked sa snazim vsetko aj kolo maleho aj kolo bytu, tak ked vecer pride domov, tak som rada, ze mozem byt chvilu nehybne a uz aj pisat si s kamaratkami nevladzem, nie to sa ohaknut a ist von - a teraz uz vobec, kedze po roku cucania doma je imunita v prdeli a vsade sama chripka ☹

goldengate
autor
23. feb 2013

@haslerka27 vyskusala, nepomohlo :-/

gerdusha
23. feb 2013

@michellinkalove

No neviem,ci jej bolo treba davat do hlavy takehoto chrobaka...babula pisala,ze mala 'dg mama', tzn.iste psychicke problemy,jednoducho kazda vieme problemy zvladat inak...a dat jej este takehoto chrobaka ...no neviem...neviem...

goldengate
autor
23. feb 2013

@anjelicek26 no toto pomaly rozbieham - aspon co sa konickov tyka - ale pre seba ... uz ani nie kvoli tomu aby som zatraktivnela pre neho ... po tolkych narazkach uz nestojim o to

sharmana
23. feb 2013

"suchtas po nociach v slapkach a mna to budi, nemam chut vidiet tvoje brucho, nikdy mi nic poriadne nenavaris, vkuse sa len stazujes a posledne - vobec sa neusmievas)"
@goldengate to sú dôvody jak hovado na to, aby ta muž neobjal.... by ma naserkal riadne s tým bruchom... by som mu asi hodila hrniec s obedom do hlavy, že "dobrú chuť"... to brucho som si sama natiahla, to som tam nemala "tvoje dieťa" 😝
chodí neskôr z práce ako zvykol? lúbil ta predtým? nemal nejaké pletky už pred svadbou respektíve neriešili ste nejaké ženské predtým?
mne to príde akoby ta nemal rád a zároven hladal dôvody na hádku, respektíve rozchod, na ktorý však nemá "gule"..

goldengate
autor
23. feb 2013

@michellinkalove ... ano aj to ma napadlo, vsetko by tomu nasvedcovalo ... cakam kym segra pride z dovolenky a rozhodim siete aj do jeho roboty - lebo inde nema kde prist k babe ... a jeho sefka bola kedysi muzom podvadzana, takze urcite mi da vediet ... bude to sice sok, ale aspon budem vediet pravdu ...

goldengate
autor
23. feb 2013

@sharmana bol zlaty a ano je zbabely ... a jak ☹ sa nestacim cudovat .... a mnohokrat mam neopisatelnu zlost a chut mu rozkopat gule, ktore sme mu este nedavno zachranovali ...

hyta
23. feb 2013

To, že si citlivka je zrejme tvoja povahová črta, no ešte horšie je keď sú ľudi bez emócií a bez citu.Neviem ako je starý tvoj maličký, z toho čo píšeš predpokladám, že je ešte maličký. Čiastočne teda môžu na teba pôsobiť i hormóny.Čo sa týka manžela, urobila by som dobrú večeru pri sviečkach a snažila sa s ním o otvorený rozhovor, zistiť čo mu prekáža vo vašom vzťahu, prečo tá zmena v jeho správaní. Píšeš, že má k tebe akýsi odpor, neni v tom dáka nová múza?

alice107
23. feb 2013

@goldengate ako som si precitala tvoj opis vasho vztahu tak je to jasne.nechcel ta ako ste zacali spolu zit. akeho dovodu vie len on sam a mala by si to vediet aj ty. pretoze ´´chodenie´´ nie je spoluzitie a spoluzitie je ine ako manzelstvo.jeho nezaujem nebolo mozne nevidiet hned na zaciatku vasho vztahu ked si to tu popisala aj sama.nechcel sa s tebou ozenit a po vasom nezodpovednm splodenie dietata ako si to nazvala po jednej party/nehral tam ulohu aj alkohol?/ ste z nutnosti uzatvorili manzelstvo. ty chces a chela si jeho viac ako on teba.
tak comu sa teraz cudujes? ty ako si opisala sama si psychicky malo odolna.potrebovala si v minulosti odbornu pomoc a preto ju vyhladaj aj teraz.pretoze mate dieta a teda aj zodpovednost .a to je ten bod od ktoreho sa musis odrazit.a potom ked budes realne pozerat na vas vztah a terajsiu zivtonu situaciu pochopis,ze jeho nezaujem riesit ty nemozes.ked ta nechce.,tak sa to nezmeni a pravdepodobne ani v buducnosti a ziaden tvoj cin tiez na tom nic nezmeni.ale pravdepodobne neodmieta zodpovednost za dieta. pre dieta je zle,ak vidi vas vzajomny nesulad a chovanie sa.preto treba riesit situaciu spolocne ako dvaja dospeli zodpovedni ludiia. a to spolocnou komunikaciou.manzela nemozes donutit nicim k tomu aby ta miloval .ale musis trvat na tom aby sa choval k tebe slusne a korektne . zotrvavat v takomto vztahu nie je dobre ani pre vas ani pre dieta.tvoj muz si tiez musi uvedomit,ze manzelstvo nie je dobre uzatvarat z nutnosti kvoli prichodu dietata. ato si musis uvedomit aj ty. takze teraz musite obaja znasat nasledky svojho cinu.ale nie na ukor dietata.nikto za vas nevyriesi vas problem len vy sami.zavislost nech je akakolvek na druhom partnerovi je zla.preto vyriesenie tohoto problemu by malo byt pre teba prvorade.

irriss
23. feb 2013

@goldengate
Ahoj!
(necetla jsem jeste odpovedi)
Podle toho, co jsem si vycetla ze Tveho pribehu , Vas casovy spolecny zivotni sled..mi prijde, ze problem je nekde jeste PRED pocetim maleho..
prijde mi, ze maly byl duvodem, pro ktery setrval..pro ktery se rozhodl se ozenit a pro ktery ve spolecne domacnosti setrvava.. ☹
Obavam se, ze kdyby nebyl maly, uz byste spolu davno nebyli a mozna, ze by z vas zustali dva velmi dobri kamaradi..kteri spolu sice byli radi, ale spolecnou cestou jit nechteli....a ted "musi"... ☹

zemruska
23. feb 2013

niekto tu pise ze chod von vyvetraj sa nemaj ponorku, ja som na priatela naviazana tiez emocionalne a posledny rok sedim fakt viacmenej doma, ked ideme niekam len spolu. stratila som vsetky kamaratky a nemam nikoho dnes mam chut ist von lebo som sama doma no nemam s kym ...aj takyto je zivot a ze nemaj ponorku

zemruska
23. feb 2013

irriss ty si nejaka vestica alebo jasnovidka alebo sa mi to len zda

maminuska
23. feb 2013

@irriss
@zemruska no tak ja som tiež asi vešteica ale ja si to myslím tiež , že dieťa na ceste bolo tým čo mu sa vraví " nutná povinnosť " a teraz manžel by možno chcel z toho von a takto si svoj život nepredstavoval a nevie ako .

maminuska
23. feb 2013

@zemruska a prečo si sa na priatela tak citovo naviazala a vždy von len s ním ?

irriss
23. feb 2013

@maminuska
Je to smutne...podle meho si ublizuji navzajem..aniz by chteli.. ☹

Nemyslilm si, ze je to nedostatkem konicku...a uz vubec nezastavam slova typu:
"Prestan sa stazovat .neprozivaj to..".apod... ☹
vzdyt harmonicky vztah neni vymena hmotnych statku za lidske plody..a "naturalie"

renata5
23. feb 2013

ahoj chcem ti len napisat ze ta velmi dobre chapem,ja som tiez citliva a vedia ma urcite veci zranit...podla mna vobec si za to nemozes sama predsa tvojmu manzelovi si dala dietatko a mal by si ta vazit o to viac to ze ta ignoruje uraza mne by sa tiez nechcelo okolo neho chodit s usmevom ved zena na materskej su teda riadne stresy nielen okolo baba ale aj domacnost a aby manzel mal vsetko....takze nezasluzis si to...pisala si ze je super ocino tak to je super neviem ci sa s nim da porozpravat tak od srdca ked ano porozpravajte sa myslim ze si to vysvetlite povedz mu ze to ked ta bude urazat tadial cesta nevedia nech ti povie na rovinu co mu je co ho trapi ked ma inu nech povie rozidete sa alebo sa uvedomi ved je dospely a je otec 🙂 a netrap sa ani jedna zena si nezasluzi ponizovanie a urazky vies srdce zeny chlap nikdy nepochopi

kika050
23. feb 2013

@zemeruska tak to sme podobne na tom. Totálne som skončila doma v domácnosti ešte ako mladá. Manžel je na kamione a ja sa starám o dve kočky nevravím,že som v depresiach mam koničky. O práci môžem,len snívať taká,že na 8hod. denne a víkend volný tu neexistuje!! Občas si tak fajn vyrazit z niekym no nedá sa lebo nemám s kým ☹

janinah
23. feb 2013

len som si prečítala úvodný príspevok a napadlo mi to,čo už niekomu predo mnou - iná žena 😒 to,že sa bráni fyzickému kontaktu znamená,že nemáte sex? ak áno,tak to je zlé....poraď sa s odborníkom v manž.poradni,čím dlhšie toto zlé obdobie trvá,tým horšie pre manželstvo

adkasmolka
23. feb 2013

Ako sa hovori-dieta problemy nevyriesi,len ich na niaky cas oddiali.Vychadzam z tvojho prispevku a podla vsetkeho ste uz mali trouble uz pred tehu.Pri pocati dietata,musia byt vzdy dvaja,tak ci bol zur-nebol zur vedeli ste obaja co robite. Z celeho txtu mi vychadza,ze je tam 3 osoba al.manzel nevie,ako ma dat najavo pripadny rozchod. A mne by len raz povedal:nNechcem vidiet tvoje brucho.Taku show by susedia este nezazili!

mamavera
23. feb 2013

@irriss
@maminuska obidve ste myslím trafili kliniec po hlavičke.
@goldengate chápem tvoje rozhorčenie, ale neviem, či by som dokázala vysloviť alebo napísať o partnerovi, od ktorého očakávam, že si ma bude vážiť a bude ma zbožňovať, že mám chuť mu rozkopať....Buď sama sebou, nikoho nemôžeš donútiť, aby ťa miloval a bol z teba paf, ale mužom sa páčia ženy, ktoré sú spokojné samé so sebou a so svojím životom. Ty si nešťastná z toho, ako sa k tebe správa, že ťa uráža, že v noci šuchceš papučami a že mu poriadne nenavaríš - navrhni mu s úsmevom, že môže v noci vstávať k malému on a navariť si vo vašej kuchyni môže, čo mu len hrdlo ráči. S kľudom, na čo kričať. Začni žiť svoj život, napriek tomu, že by si chcela, aby ho žil s tebou. Niekedy čím viac muža uháňaš, tým horšie, tým viac uniká a naopak.

goldengate
autor
23. feb 2013

@hyta toto sme absolvovali, sklzlo to do vycitiek a opat bol len ohen na streche ...