Môj manžel je držgroš

yogina987
13. júl 2015

Som na materskej. Z prídavkov na 2 deti a rodičáku platím mesačne 190 eur. Zvyšok mi ostáva. Z neho kúpim to, čo uznám sama za vhodné, nemusím nikomu predkladať účty. Väčšinou pre malú, oblečenie, hračky... z bazárika, niečo pre staršiu dcérku... Manžel platí hypotéku, čo je samozrejme riadna položka, občas nakúpi, niekedy spolu. Keď sme na nákupe spolu, zabíja ma pohľadom, keď si niečo obzerám. Naproti tomu, on len tak vybehne a kúpi nejakú vec (často niečo, čo sme mali, ale stratil to, zničil, nevie nájsť...) aj za 50 eur. Neustále mi vyhadzuje na oči, že veľa míňame, že si nič nevážim... Ja som zo skromných pomerov. Nepotrebujem značkové oblečenie. Často nakupujem v sekáči pre seba, aj deti. Predávam veci na bazárikoch, snažím sa dopestovať niečo v záhrade, ale keď si idem niečim "urobiť radosť", pozerá na mňa ako na najhoršiu zlatokopku, ktorá ho len využíva. Keď chcem staršej niečo dokúpiť, nasleduje obhajoba, prečo dieťa, ktoré rastie, potrebuje ZASE tričko za 5 eur. Všetko musím obhajovať, ospravedlňovať...
Celý čas, čo sme spolu, som ho nasledovala, prispôsobovala sa mu, kým pracoval na svojej kariére, starala sa o deti. Popri tom som vždy pracovala. Čo bolo ťažké, keďže sme sa sťahovali za JEHO prácou. Ja som sa vždy prispôsobila, našla si prácu, dcérke vybavovala školu krúžky... A teraz, keď niekedy stojíme pred kasou s nákupom, stojí a čaká, že kto zaplatí. Je mi vtedy do plaču. Skončila som ako chudera. Keď konečne vytiahnem kartu, lebo mi je trápne, ako na nás predavačka pozerá, tak muž rýchlo vyskočí, akože Jáj, počkaj ja to zaplatím... Jeho príjem, bol vždy nepomerne vyšší, niekedy aj 4 násobne, na účte má niekoľko desiatok tisíc (ak nie viac) Vidím, že tak, ako pri prvej materskej, aj teraz sa snaží zneužiť svoju situáciu. Nechcem sa nechať vydržiavať. Len som si v kľude chcela užiť svoju zaslúženú materskú. Postieľku, kočík... všetko mám z druhej ruky (aj keď som si to predstavovala pri druhej dcérke inak), stále dojčím, používam látkové plienky... Riešenie hypermoderných kočíkov za 1000 eur, či výbavičky na mieru a iných hlúpostí u mňa z princípu nehrozí. Aj tak ale musím zvažovať, čo kúpim. Nechcem odísť od bábätka. Takže len odrátavam mesiace, keď dorastie a pôjdem do práce.

sonetta
13. júl 2015

nastastie, v zivote som nezazila takuto situaciu. nech sa na mna nikto nehneva, ale rozum sa mi pozastavuje nad tym, ze manzelia maju kazdy svoj ucet. my mame spolocny ucet. muz mi nikdy nevycital, ze som nieco kupila. v zivote mi nevydeloval peniaze. a je na hlavu postavene, aby matka na MD musela od chlapa doslova zobrat peniaze. niektori muzi asi maju potrebu hrat sa na mačov a dolezitych.

@yogina987 nech ti to vobec nie je trapne. to tvoj muz by sa mal citit trapne.

raffaella
13. júl 2015

@yogina987 no uprimne - ja ta v obdivujem. Ale nie v tom dobrom slova zmysle, ale skor v tom, ze s takym chlapom by som nikdy nevydrzala. Neviem ci ti hovori nieco pojem "ekonomicke tyranie", ale v tomto pripade myslim ze ide o exemplarny pripad. Ruky prec od takeho chlapa a utekat co najdalej. Zivot mame len jeden, radsej byt s detmi sama a vklude a skromnosti, ako zazivat toto. Neviem co ine ti poradit, zial.

maminuska
13. júl 2015

@yogina987 ženy ja neviem čo vy si to beriete za mužov, 😒 , ako je možné že ste toto mohli vôbec dopustiť ? Veď vidíte predsa pred manželstvom ako sa správal vo vzťahu k financiám ?

natalym
13. júl 2015

@yogina987 Aj môj je lakomý. Lieči sa. 😀
Môj tiež stál pred kasou ale peňaženku nevybral. Tiež som sa cítila ako idiot. Teraz mu predtým poviem, či má prachy, alebo nech si zoberie peňaženku, že bude platiť. Alebo som robila tak, že keď doma niečo pýtal, tak som mu povedal, nekúpili sme, nemáme. Jój všelijako bolo.

maminuska
13. júl 2015

@yogina987 poviem ti pravdu nikdy som takúto situáciu nezažila a to ani s prvým manželom ani teraz s druhým . Nikdy sme nestáli trapne pred pokladňou že kto to zaplatí, ja som sa nikdy nepýtala či si to môžem kúpiť, mám v sebe vlastnú brzdu a viem čo si môžem dovoliť a čo nie , napriek tomu že pracujem a zarobím slušné peniaze , tak mi manžel každý mesiac ešte posiela na účet preto lebo mu to jednoducho robí radosť.

Muži majú všeobecne veľmi blízko k finančnému zneužívaniu žien počas materskej , ukazujú kto je v tej dobe pánom , určite nie všetci a určite nie viac ako polovica ale aj tak ich je dosť. Pre mňa osobne sú to obyčajní zakomplexovaní trpáci .

natalym
13. júl 2015

@yogina987 Obhajovať som musela aj ja, dokonca aj prečo som kúpila 5 rožkov a nie 4. Dotiaľ som sa cítila ako idiot, dokiaľ som sa chcela cítiť ako idiot. Už sa nechcem tak sa necítim. Teraz si jeho sprosté reči buď nevšímam, alebo poviem, lebo potrebujeme 5 rožkov a keď ma naserie tak mu dám párky bez rožka a poviem, že nie je.

maminuska
13. júl 2015

@natalym vidím že si nasadila dobrú liečbu 😀 . Gratulujem k pokroku .

janickacrazy
13. júl 2015

@yogina987 Aj počas mnaželstva si možeš požiadať o výživné na seba a na deti, vieš o tom? Máte nárok s deťmi na rovnakú úroven života ako tvoj manžel, ked ti nechce dávať peniaze, tak si požiadaj na súde, uvidíš ako rýchlo skrotne. Držím palce.

natalym
13. júl 2015

@maminuska Ale vieš čo ma to stálo. Len sa nesmiem dať a poddať sa tomu. Vieš aký je smutný, keď niečo hľadá v kuchyni a potom sa opýta, že či nemáme a ja mu poviem, nemáme, nekupujem, šetríme, nemáme. 😀 😀 😀

luciavivienkina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaju_ska
13. júl 2015

Ajajaaaj tazko je radit aby si odisla od neho. Viem ze je tazka doba a sama s dvomi detmi by bol ten rozpocet este nizsi a aj ked ano z pravneho hladiska mas narok na vyzivne aj na seba aj na deti vieme ze realita byva casto ina a sudy sa vlacia a zalezi aj kto si akeho advokata moze dovolit a kto mu co vysudi. Takze ja by som to najskor riesila akor ako pacifista a aj ked je to hakliva tema skusila nejak do nej zabrdnut doma a povedat mu to. Urcite netreba mlcat a "trpiet" dalej. Ale tiez radikalne riesenia v podobe odchodu (ak po inych strankach je to ok) nie je na mieste. Drzim palce

zexi
13. júl 2015

@yogina987 budeš ho musieť zmeniť a odnaučiť lakomosti. žiadaj od neho čoraz viac. bude sa búriť, budú hádky, ale nepovoľ. si na materskej - realne nemáš šancu na príjem + ste manželia a on má zákonnú povinnosť živiť teba aj deti. prestaň byť prehnane skromná, a ako je možné, že on ma desaťtisíce na účte a pri pokladni čaká, že zaplatí jeho žena, ktorou jediný príjem je materská 😕 hanbiť by sa mal on, ja by som ho ešte pred predavačkou zahanbila a povedala, že manžel to hneď zaplatí, ked prežije počiatočný šok z vyťahovania peňaženky 😀 myslím, že nabudúce by už na mňa nečakal 😀 a vôbec, ty nakladaj tovar, nech pri konečnej sume sa pri pokladníčke ani nenachádzaš.. trošku si presaď svoje, lebo to bude takto ešte dlho trvať.... a kúp si niečo na seba! kupuj si na seba viac, táto tvoja skromnosť tomu nepomáha

vroni
13. júl 2015

@yogina987, toto mi urobit manzel, tak ho vykrstim tak, ze do toho obchodu viac nevkroci (a asi ani ja). Ale byt tebou, davno mu vyratam, kolko mi bude kazdy mesiac posielat na ucet, inak boh bud milostivy k jeho usiam. Peniaze zaraba aj vdaka tomu, ze ma partnerku, ktora sa postara o deti, domacnost a vlastnu (moznu) karieru obetuje na oltar tej jeho. Su veci, ktore treba chlapom povedat na plnu hubu, kym fyzicky nepocuju, ze je zene jasne, ze sa realizuju na jej ukor, su hlboko presvedceni, ze ona to nevidi/jej to tak vyhovuje. A kazdych minutych 5 euro na jeho potreby by som mu tak dlho otrieskavala o hlavu, kym by nedospel (zaujimave, ze lakomci setria vzdy len na tych druhych, nikdy nie na sebe)

yogina987
autor
13. júl 2015

@zexi neraz mu hovorim, ze by som mu aj priala taku riadnu k...u, ktora mu ukaze, ako sa rozhadzuju peniaze
🙂 ...uz viem, ze som to vzala za zly koniec 😖

0silvia0
13. júl 2015

@yogina987 tiež som takéto niečo nezažila, ale teoreticky sa vžívam do situácie a asi by som to riešila takto:
- nechodila by som s takýmto chlapom na nákupy, napísala by som mu zoznam a nech donesie. Samozrejme by som mu tam napísala aj dve tričká pre dcéru - napísala by som veľkosť a preferovanú farbu. Pri otázke prečo by som odpovedala, preto, že rastie... Ak by ma chlap volal na nákup, odmietla by som s tým, že nie som ochotná hrať divadielko pri pokladni s platobnými kartami a robí mi to psychickú nepohodu
- rodičovský príspevok je len príspevok štátu na starostlivosť o dieťa, ostatné má zabezpečiť počas materskej dovolenky ženy ten, ktorý zarába, čiže muž
- nenechala by som zo seba robiť utláčanú chuderku, ako píše natalym, na netaktné správanie odpovedaj tiež hrubšími reakciami, žiadne útlocitné prejavy hanby, nehanbi sa, on je ten, ktorý by sa mal hanbiť. Pri trápnom tichu pred pokladníčkou (ak predsa sa s ním odhodláš ísť do obchodu) sa tvojho drahého opýtaj: nemôžeš nájsť kartu? Nemáš ju založenú tam a tam? A tú svoju nechaj kľudne doma, nech sa trápne cíti on...

natalym
13. júl 2015

@yogina987 Lenže Tvoj má aspoň prachy, ale môj ani bohvieako nezarábal a ešte tvrdil, že on zarába dosť len my veľa minieme. Vyčíslila náklady, zobrala kalkukačku a toľko s tou kalkulačkou som mu mávala pred očami, až mu to doplo. Našla som si dve brigády, povedala som musím, nemáme. Vynadal mi, že kedy to chcem robiť a ja na neho a čo mám teda robiť??? No hádky každý deň, ale dokiaľ som len zipala bez argumentov nechápal, tá kalkulačka pomohla, založila som si účet, na ktorý mi chodia peniaze a jemu chodia smsky a má prístup na IB, akože kontroluje. Nepindá, sem tam, ale ja musím rozmýšľať kde dám.

sasa1983
13. júl 2015

Ahoj, ja by som len chcela (zaujimalo by ma), ze ci si o tejto jeho uchylke vedela pred manzelstvom, alebo taky nebol, len sa mu to vyvinulo nasledne. Ak bol taky aj predtym, hm..., ak az teraz bude to vekom horsie a vydrzat bude obdivuhodne. Ja by som ho asi konfrontovala a ak by to neslo,tak jednoducho dalej s nim uz nie. Moznk je dobry otec, manzel, ale taketo spravanie je na hranici psychickeho tyrania, ...to uz byva dovod na rozlucku. A ak si to navyse zacnu uvedomovat aj deti..druha strana je, preco to riesis az teraz, ked on uz ma nahrabane tolke prachy a ci sama mas moznosti (nielen financne) zariadit si zivot bez neho...S

janinah
13. júl 2015

Robíš chybu,ja by som si do košíka hodila čo treba a pri tej pokladni čakala aj hodinu,kým nezaplatí,ani náhodou by som neplatila ja z materskej.A nerátaj s tým,že a to držgrožstvo zmení,lebo nezmení. 😒 Veci pre radosť si však kupuj bez jeho prítomnostialebo s tým počkaj,ked budeš v práci.Akonáhle však nastúpiš do práce,tak mu písomne vyčísli čo všetko v domácnosti treba a kolko to stojí a nech ti posiela určitú sumu na tvoj účet- na domácnosť.Možno zvládneš platiť skoro všetko sama,ale ani sa nenazdáš a budeš mať pár rokov do dôchodku a on bude mať na účte tisíce a ty zopár eur 😒 Rieš to .

natalym
13. júl 2015

@janinah Pri mojom by si tam stála aj dve a jeho by to vôbec nesralo. Ale ja som takto:
Zaplať, čo si to za chlapa, čo nemá prachy? Akože sranda. Zahanbí sa a platí. 😀 😀 😀
Len dobré nervy treba mať. Najlepšie popredu povedať: Ideme do obchodu, potrebujem toto a toto, môj neznášal keď idem bez zoznamu, miniem asi toľko peňazí, ber si peňaženku.

janinah
13. júl 2015

@natalym však mu daj ten zoznam do ruky a nech ide kupovať sám 😉 a ty si doma zatiaľ kávu vypi v kľude 😉

maminuska
13. júl 2015

@natalym ty by si si túto liečbu mala dať patentovať 😀 . Fakt klobúk dole urobila si obrovský pokrok keď si spomeniem na tvoje príspevky pred pol rokom .

zuzka0605
13. júl 2015

hrozne.:-{neviem si to ani predstavit..drzgros je jedna z najhorsich vlastnosti.ked to uz je raz v nom nezbavi sa toho

natalym
13. júl 2015

@janinah Polovicu z toho zoznamu by nedoniesol. Nevidel som to............ 😀 😀 😀

janinah
13. júl 2015

@natalym nevidel si to? tak si z toho polovičného nákupu navar sám,ja nie som čarodejnica,aby som varila z ničoho 😉

luciavivienkina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natalym
13. júl 2015

@maminuska Bola som zúfalá, fakt. Pomohlo mi aj sa vykecať a začala som si robiť skladačku a tiež som si uvedomila s čím mám najväčší problém. Lebo stále len meleš a meleš a vyzerá to ako strašne veľa problémov, je to taká spleť a zamotanina, tiež som rozmýšľala čo jemu najviac vadí, tak som trochu upravila svoje správanie a tak všelijako. A tiež som sa úplne vážne pobalila, on si stále myslel, že ja to neurobím, ale bola som rozhodnutá aj vedela presne čo a ako a povedala som mu to úplne presne, zostal jak obarený. Tak ja tiež nie som bez chyby. Môj napr. naznáša neplánované nakupovanie, resp. ono je plánované ale v mojej hlave, tak to rozprávam nahlas, ako doma nič nemáme a ako mi treba ísť na nákup a tak.

janinah
13. júl 2015

Nevidím problém v samostatných účtoch,tiež tak máme...ale ja mám k jeho účtu prístup a platím z neho čo treba /ale zas nie všetko/, môj nie je držgroš,ale nepraktický a zábudlivý čo sa účtov týka...ešteže sa tak dobre oženil 😀

blackcrystal
13. júl 2015

@yogina987 a pred manzelstvom taky nebol? Vtedy ti niekedy len tak priniesol nejaky darcek a platil veceru a nakup bez problemov?

natalym
13. júl 2015

@yogina987 Najlepšie by bolo keby si si odkladala bločky jeden mesiac koľko asi minieš, založ si zošit a potom od neho vypýtaj, nech ti takú čiastku pošle na účet každý mesiac a vybavené. Nemal by to byť problém, nie? Môj muž to potrebuje mať vyargumentované, aj keď sa cítim ako idiot. A niekedy argumentujem vyzlečená. 😀 😀 😀

natalym
13. júl 2015

´Hlavne keď miniem, alebo kúpim nejakú blbosť. No ale to serie aj mňa lebo my aj potrebujeme šetriť.