Nechá mi štát dcéru, alebo ju dostane priateľ?

anamorma
18. júl 2015

Ahoj,dobry den.
Zakladam tuto diskusiu kedze som taku istu alebo aspon podobnu nikde nenasla,tak prosim ak mate skusenosti tak mi poradte som fakt uz na dne. Bude to trosku dlhsia diskusia.

Som slovenska momentalne zijuca v cechach u priatela,mam unho aj prechodny pobyt. Narodila sa nam dcera (3 tyzdne)priezviskom po priatelovi cize otcovstvo tam je priznane a tak sa chcem opytat ci by som mohla vycestovat na slovensko bez toho aby mi moj priatel musel dat na to povolenie a ja by som malej urobila pas bez neho. Totiz je vybornym ocom ale co sa tyka nas dvoch tak je to uz si myslim kriticke,urazs ma,ponizuje,pri hadkach mi nadava ,uz som aj zla matka kedze ki dieta place a chvilu ju tak neham kym ja sim usim odsat mlieko aby nebola ona polepena ale na druhu stranu mu vadi plac ze sa chce vyspat. Ja nic nikdy nerobim len vylihujem(co eni ani pravda) a on chodi do prace 4dni a 4dni ma volno a je jedno ci ide do prace ci nie proste on sa musi vyspat,ja nie. Milujem ho ale uz nevladzem,skoro som s nim otehotnela najprv ju nechcel a teraz ked sa narodila ju miluje a vyhraza sa mi ze ak sa aj rozideme tak malu bud bude mat on alebo nepojdem na Slovensko a ani len na par dni,ze sa o to postara. Dcera sa nam narodila tu ,takze je automaticky zapisana na adresu k jej ocovi a ze je jej zakonnym zastupcom,co nechapem kedze zobraty nie sme. Z matriky mi povedali ze si mam vybavit RL malej aj na svk aby som s nou tam mohla chodit ale neviem ci potrebujem suhlas aj partnera a ked by ma dal na sud ci by to mohol vyhrat a malu by mi zobrali bo ma priezvisko a vsetko po nom alebo by mi ju sud nechal aj z dovodu ze kojim a som predsa jej matka. Bojim sa ze o nu pridem....uz dalej necchcem byt s pristelom ale ostat v ČR nechcem ak s nim nebudem,nemam kde byt a psrtner mi asi tazko bude prispievat aj na byt. Tak este raz to zhrniem .
Mala narodena v ČR s ceskym RL ,obcianstvom aj aj tusim,adresu ze patri pod priatela,priatelove priezvisko, SR RČ este nema, a ze je asi zakonnym zastupcom on to priatell ani nevie a ani mu to nechcem hovorit,lebo sa mi furt vyhraza ked sa hadame ze malu dostane za kazdu cenu....ale ja mu branit styku s nou nechcem ani nebudem len by musel za nou chodit na svk a to ze on praktizovat nebude a mne nebude prispievat na cestu aby ju videl...pravnik stoji vela a na matrike ma posielaju za nim,tak ak nekto z vas mi vie pomoct,poradte prosim :/ dakujem

susanne6
18. júl 2015

nemam skúsenosť, ani info, ale skús sa opýtať na nejakých úradoch, tam odkiaľ berieš rodinné prídavky, mali by mať tiež nejakého štátneho právnika a tak si myslím ...

elise
18. júl 2015

@anamorma ak mas dceryn rodnh list posli ho rodine na slovensko, oni ho daju overit na matrike 1 v bratidlave avonj vystavia rodny list slovensky, ten ti poslu a s tym tibude stacit ist na sk velnyskavectvo do prahy vystavi ti cestovnedokldy pre dceru

sense
18. júl 2015

Rodny list vybavis aj bez jeho suhlasu. Zakonnymi zastupcami ste obaja...ale rozhodovt bude sud v cechach...na tvojom mieste by som poriesila aby dieta bolo zverene do tvojej statostlivosi...na to aby tinju zobrali musi mat on va6ny dovod kedze je fo velmi malinke dieta ale sud moze zabranit navratu na slovensko kedze dieta prezilo vacsinu svojho zivota v cechach

elise
18. júl 2015

@anamorma aj ty si jej zakonny zstupca aj ked si v cechach neboli ti sudom odnate rodicovske prava

elise
18. júl 2015

@anamorma a na vybavenie sk rodneho listu nemusis mat jeho suhlas

evitka83
18. júl 2015

@anamorma nie je jej zakonnym zastupcom IBA on. Ste obaja, na vycestovanie nepotrebujes jeho suhlas, musela by si byt dlhodibo prec. Ked prides na sk, zober jej cr rodny list, vybav si slovensky a hned chod k policajtom vybavit pas pre malu. Co sa tyka pobytu, pokial viem, tak dieta ma automaticky trvaly pobyt tam, kde matka, ked ho mas na sk, bude ho mat rovnaky mala, pokial si nenahlasila, nepodpisala iny. Doma by som si hned podala ziadost na sud o zverenie do vyhradnej starostlivosti. Kedze kojis malu a je taka malinka, nie je o com. Chlap sa ti moze sice vyhrazat, ale to je tak vsetko

velkacica
18. júl 2015

odísť môžeš kam chceš (na Slovensko), ale decko ostane u priateľa/otca, nič na tom nemení materstvo

katkakovac
18. júl 2015

Obrat sa na centrum pre medzinarodnopravnu ochrani deti. Vybav malej slovensky rodny list a pas. Ostatne ries s nimi. Pokial kojis, dieta ti nemoze byt odobrate. Teda na slovensku a v cechach. Pripadne utoky si tajne skus nahravat do mobilu, mozno ti to pomoze. Drzim palce

anamorma
autor
18. júl 2015

@elise to tak urobim,mame poslem kopiu Rl ceskeho a vetko co k tomu este treba a tak sa to vybavi ale na pas nepotrebujem povolenie priatela?
@sense mne bolo povedane na zdravotke ze : a mate tu partnera? Nie nemam...aha no tak zakonnym zastupcom je on ale ked tu neni mozte to teda podpisat vy no...to mi bolo povedane,neviem teda :/
A to zverenie do opateri tam mozem ist sama bez priatela? Lebo ak tam musi byt a nieco zas podpisovat tak to je zbytocne aj tam ist,on mi take nic nepodpise. No a tho sa bojim ze mi zabrani stat ist na svk a tu nemam kde byt a nemam ako platit na najom. :/ co priatelovi je jedno.

@evitka83 no myslela som si ze bude mat trvaly tam kde ja ale omyl,kedze ma jeho priezvisko tak ma jeho adresu a je obcanom Ceskej Republiky. :/
@katkakovac dakuejm za link,vzdy to chcem nahravat ale stale som tak mimo z toho co mi povie ze aj zabudnem :/

draik
18. júl 2015

@evitka83
@anamorma
Na presťahovanie dieťaťa z krajiny jeho obvyklého pobytu, súčasného bydliska, bude potrebný súhlas otca, inak rozhodnutie súdu. Ak by ste dieťa vzali a odišli len tak na SK, dieťa bude pravdepodobne vrátené do ČR.

anamorma
autor
18. júl 2015

@draik no a to mi nepodpise,nedvoli ,tak ako to mam spravit? :( :(

elise
18. júl 2015

@anamorma nepotrebujes povolenie

elise
18. júl 2015

@anamorma v oblasti zdravotnehopoistenia je automaticky hradene z poistenia toho kto je doma ty ked si vedena ako cudzinka jeto trosku ine treba mat v cr dlhodoby pobyt.neboj sa

gemini255
18. júl 2015

@anamorma a kde v CR byvas? chod na ambasadu v Prahe, tam vybavis sk rodny list, aj bude mat dvojite obcianstvo. v tom pripade uz moze mat aj druhy trvaly pobyt na Slovensku. a kebyze ides na SK uz to nie je unos ci? skus dat otazku v skupinke pravne poradenstvo https://www.modrykonik.sk/group/1900/

draik
18. júl 2015

@anamorma
Ak nebude súhlasiť so sťahovaním dieťaťa do cudziny, budete musieť podať príslušný návrh na súd. Ten rozhodne, či je to v záujme dieťaťa.

draik
18. júl 2015

@gemini255
Trvalý pobyt je možné mať len jeden, pritom však dôležité je súčasné bydlisko dieťaťa.

gemini255
18. júl 2015

@draik potom preco poznam ludi co maju dva trvale pobyty?

anamorma
autor
18. júl 2015

@draik to nebude suhlasit ,iba ak by sme boli v dobrom a len na docasne ,pokial by som mu povedala ze chcem odist navzdy tak mi nedovoli a potom ani na par dni. A ja tu v cr nemam kde byt to zohladni sud? Nemam peniaze na najom a kojim a je to predsa moje dieta :o ci to akoze si odnesiem dieta 9 mesiacov v brusku ,staram sa on nonstop a sud si len tak zmysli ze ma trebars nepusti za hranice? Alebo ju necha ocovi? Trvaly pobyt ma po ocovi kedze ma jeho priezvisko a narodila sa tu.

@elise dlhodoby tu preto ami nechcem zatial mat hoc jeho rodicia do mna pindaju ze by som si ho mala vybavitk nemu a takisto to chce aj on,ale neurobim.
@gemini255 pri liberci som,prahu tak daleko nemam a dakujem ta napisem,nevedela som ani ze tu take nieco je :o

gemini255
18. júl 2015

@anamorma akurat pred tym ako pojdes na ambasadu, je hned na metre Hradcanska, tak si tam zavolaj, su tam velmi mile pani, a povedia ti ake vsetky dokumenty si mas zobrat so sebou, aby si tam nesla zbytocne a na viac krat, viem ze isto rodny list overenu kopiu, oddaci list nie ked nie ste manzelia, no oni ti povedia co treba a plati sa nejak 650kc za to. ja som si tam bola robit pas a pytala som sa na to.

charlie1980
18. júl 2015

Nerozhoduje obcianstvo, nerozhoduje trvaly pobyt dietata, nerozhoduje miesto narodenia, nerozhoduje rodny List a ani obcianstvo rodicov ! Rozhoduje len a len miesto obvykleho pobytu !!! Znamena to napr. Dvaja Slovaci sa rozhodnu odist do Anglicka s 5mes.dietatom. Matka po 2 rokoch zisti, ze by sa chcela vratit s dietatom na SK. Dieta prezilo vacsiu cast zivota v Anglicku a Otec s odchodom z Anglicka nesuhlasi. V Anglicku plati "rovnake rodicovske prava" a teda navrat matky by sa povazoval za medzinarodny unos.

V tvojom pripade ma dieta obvykly pobyt v CR. Ak by si s dietatom opustila krajinu bez pisomneho suhlasu otca, resp.proti jeho voli, moze poziadat v CR na sude nariadenie o navrat dietata do miesta obvykleho pobytu. Ty by si konala protipravne a do 6.tyzdnov by si dieta musela vratit. Rodicovske prava a povinnosti po rozchode sa upravuju v danom state, v mieste obvykleho pobytu. Az potom sa popr.mozes vratit s dietatom na SK, ak to dovoli on alebo sud s tym bude suhlasit.
Neradim ti tento postup, pretoze pri poruseni opatrovnickych prav v zmysle medzinarodnych rodicovskych unosov deti zveruju deti do starostlivosti otcovi, pretoze pravdepodobnost je velka, ze matka za tym dietatom odide naspat do statu.
Navratenie do krajiny obvykleho pobytu je osobitne konanie, nie konanie upravy rodicovskych prav a povinnosti. Ak by si prisla s dietatom na SK, najprv by mohli vratit naspat dieta sudy a v CR by ste si museli upravit rodicovske prava a povinnosti. Neda sa odist zo statu a upravovat to na SK. Jedine vtedy, ak by si otca zbavila rodicovskych prav (podla EU zakonov) a ty by si mohla svojvolne rozhodovat o mieste pobytu dietata. Obvykly pobyt dietata znamena to, kde sa dieta narodilo, kde ma detskeho lekara, kde prezilo vacsiu cast zivota. Pri stahovani nemozu byt proste porusene opatrovnicke prava a nemozes popritom takto viacmenej znemoznit kontakt dietata s otcom, prave kvoli vzdialenosti. Pravo urcovania pobytu mate taktiez obidvaja. Ak by si sa dopustila unosu, mohol by sud v CR rozhodnut tak, ze sa zveri do opatery otcovi a urcovat pobyt mu bude moct len on a ty sa budes musiet vratit. Samozrejme, Otec musi splnat aj podmienky, aby sa o dieta vedel riadne postarat.
Mam s tym bohatu skusenost s malym rozdielom v rodinnom prave sameho statu.

charlie1980
18. júl 2015

@evitka83 Prosim ta, nezavadzaj ju. Potrebuje pisomny suhlas, aspon SMS pri sude !!! Predbezko jej urcite zamietnu! Stanovia mozno tak alimenty a navstevy. Ona by porusila opatrovnicke prava. To by kazdy mohol nosit deti hore Dole a uplatnit si prava v domacom state. Pocula si uz nieco o Haagskych dohovoroch ??? Unesene deti do niektorych krajin otcami napr.sa uz tazko vracaju a hladaju, pretoze nepodpisali zmluvu o Haagskych dohovoroch (napr.islamske staty)

anamorma
autor
18. júl 2015

@charlie1980 mm,takze som v prd**i .....boze neviem co mam robit :( a ked sa to povoluje tak tam je od kedy dokedy mozem byt s malou na svk? A ked povoli navzdy tak tam da ze neobmedzene,ci ako to je? :(

anamorma
autor
18. júl 2015

@charlie1980 takze ani zakonnym zastupcom nie som? Mam vobec nejake pravo na malu? Coo mam robit ,prosim poradte....nepomoze ani sk rodny list? Ani pas alebo ja neviem ,vobec sa v tom nevyznam :(

draik
18. júl 2015

@anamorma
Sťahovanie do cudziny je podstatnou záležitosťou v rodičovských právach, ktoré má aj otec dieťaťa.
@charlie1980 to popisala úplne presne. V žiadnom pripade bez súhlasu otca dieťaťa alebo rozhodnutia súdu sa s dieťaťom nesťahuje do cudziny.

velkacica
18. júl 2015

@anamorma v prvom rade si treba uvedomiť, že rodiť nemajú mladistvé, mentálne nevyvinuté, a okrem toho naivné osoby...

alenazv
18. júl 2015

Ja by som ti poradila len tolko,ze sa neunahly.samozrejme,nepoznam vas spolocny zivot,ale prave sa vam narodilo babatko,ste z toho asi obaja v strese.Ty navyse pod vplyvom hormonov z tehotenstva a teraz este aj z kojenia.Neber to v zlom,aj ja kojim,ale nie nadarmo sa vravi,ze mlieko zene bije na mozog. Dajte si sancu sa vyrovnat s novou situaciou,nie hned utekat. Dieta potrebuje obidvoch.Jasne,ze nie za kazdu cenu,ale aby ste to raz nelutovali.

sue
18. júl 2015

Hlavne nepanikar a nenechaj sa vydierat a zastrasovat !

V prvom rade treba vybavit mlej dvojite obcianstvo, potom pas (ani k jednemu ani k druhemu nepotrebujes suhlas otca dietata), potom treba oficialne poziadat o zverenie dietata do svojej starostlivosti a o urcenie vyzivneho pre seba a dieta.

Nehrot zbytocne situaciu s priatelom...a mysli na to,ze ostane otcom vasej dcery navzdy a bude lepsie ak budete spolu vychadzat dobre 😉

charlie1980
18. júl 2015

To uz ti neviem povedat, len viem, ze staci uz aj podozrenie z "unosu" a mozu ti odobrat pravo urcovania pobytu Este pred tym, ako stihnes prist. Dolezite je, aby taketo rozhodnutie uz nebolo vydane a ty predsa prides. Neviem, ci ti mozu ohranicit nejak dobu, kym si na SK, no to nemeni nic na veci, pretoze Otec ma na to rok, aby poziadal v CR o navratenie. Pravdepodobnost, ze by ho vratili je mensia, aj ked nie uplne vylucena.
Ano, ak rozhodne sud, ze sa mozes vratit (Ale to je na zaklade jeho suhlasu) tak neobmedzene a uplne legalne.

anamorma
autor
18. júl 2015

@velkacica mila pani velkacica,urazaj svoje kamaratky a nie mna,ked ma ani nepoznas a nezijes moj zivot,nevies co a ako je no a odid z diskusie, urazaj inde. PS: len inteligentna osoba ma vie urazit ;)