Odchod do zahraničia

dumspirospero
26. júl 2014

Vopred ďakujem všetkým ktorí si to prečítajú dokonca a pomôžu mi.
Sme mladý pár 18 a 19 ( prosím skúste sa vyjadriť bez predsudkov)..Tento rok maturujeme (máj) a hneď si chceme spraviť kurz nemčiny a od Júla odísť do Rakúska v okolí Viedne pretože plánujeme študovať externe na vysokej škole v Bratislave a po troch rokoch sa celkom presťahovať do Rakúska a založiť si rodinu. No viete mi poradiť na aké úrady sa na začiatku obrátiť ??Myslím hneď v Júli je to potrebné budeme tam niečo odvádzať? ako to funguje ? Všetko by sme chceli (musíme) zvládnuť samy rodina nám nepomôže a čo najskôr sa chceme osamostatniť..myslíte že je to reálne tieto naše plány?? alebo to vidíme príliš ružovo.zarábať si a platiť školu, podnájom a kúpiť si auto..samozrejme šetríme už teraz..ďakujem vopred za všetky rady, dúfam že sa ešte nájdu ľudia ochotní pomôcť 🙂

briketa
26. júl 2014

@dumspirospero z akeho dovodu chces mat bratislavsku VS ked planujes zivot v AT? Preco nesmerujete rovno na rakusku VS? Zbytocne stratis cas a energiu. Slovenska VS nebude nikdy rovnocenna s vzdelanim danej krajiny. Zacnite robit a ucit sa, setrit. Za rok-dva si schopny na skusky na rakusku VS. Vyber si studium rozumne pre dnesnu dobu, zisti kde su poziadavky v dopyte na pracu. Budete chodit do skoly a vo volnom case makat. Da sa to.

dumspirospero
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stormie
26. júl 2014

@dumspirospero tento rok maj maturujete - to myslis skolsky rok takze v roku 2015? chcete si spravit kurz nemciny takze neviete po nemecky? No tak to bude musiet byt velmi intenzivny kurz aby ste sa za rok naucili tak dobre aby ste si dokazali zabezpecit zivot v rakusku, hlavne myslim pracu. Ja som isla do uk s tym ze anglicky sa dohovorim a ostala som v soku, lebo rozumiet ucitelke v skole a pani na urade v uk bol riadny rozdiel

tehulka2011
26. júl 2014

@dumspirospero a kde chcete pracovat, v AT ci na SK? Ako co?

briketa
26. júl 2014

@dumspirospero ja Ta chapem co hovoris, ale naco chces ist na slovensku VS ked ju nemas plnohodnotnu s rakuskou? Preto by som na Tvojom mieste si ujasnila do buducnosti najprv vzdelanie. V Rakusku s rakuskym vzdelanim budes mat vzdy lahsie hladanie prace a lepsie platene uplatnenie. So slovenskou VS v Rakusku velmi lahko skoncis tak, ze budes robit s ukoncenou VS stredoskolsku poziciu. Chapes co myslim?

tehulka2011
26. júl 2014

@briketa podla mna zalezi akeho zamerania bude ich VS. Ak je to technika, kludne mozu studovat v Bratislave. Ak dejepis a pod., tak je to vsade strata casu 🙂

happyfrog80
26. júl 2014

@dumspirospero najlepsie co mozete urobit je odist zo Sk ,leosie uz tam nikdy nebude.Ale nestudovala by som na Sk,anglicky viete?Aj anglicky sa da studovat VS v Rakusku nie?Ale ak chcete zit v Rakusku tak je nacase aby ste sa ucili aj nemecky .Ja som sa v skole ucila 6 rokov a viem prd bo zijem
v anglicky hovoriacej krajine kde som sa naucila zaklady a potom som aj do skoly chodila na kurz.Myslim ze lepsie je sa naucit jazyk v danej krajine .Myslim ze zbytocne budete stracat cas na vyske na sk kedze v zahranici to moc neuznavaju hlavne titule .

briketa
26. júl 2014

@tehulka2011 nikdy nebudes viac rovnocenna na pracovnom trhu ako ked mas domacu skolu. Uz len z jazykoveho principu. A hlavne oni chcu studovat na SVK ale zit a pracovay v AT. Celkom urcite by mali jednoduchsie zaroven studovat kde by zili a pracovali.

tehulka2011
26. júl 2014

@briketa neviem, osobne by som skolu nejako neprezivala. V dnesnej dobe ide o vedomosti, ked budu technicky namakani, tak ich budu akceptovat aj so slovenskou VS.

maznacik007
26. júl 2014

@dumspirospero plan je to nerealny.... obrovsky deficit mate v neovladani jazyka ... to nedobehnes mesacnym kurzom a ani pri umyvani riadu v rakuskej restike ...

ak uz tak je realistickejsie ist na denne studium a popri tom pracovat brigadne ... niektore firmy takto beru recepcne, alebo do macdonaldu a pod ... na Slovensku ..
ak teda predsa do rakuska intenzivne sa venujte jazyku ale ihned a niekolko hodin denne ... mozno co to dobehnete .. ale realne si neviem predstavit ze tam budete robit dochadzat ... a na svk byvat a studovat ... ak viete po anglicky chodte radsej do UK par rokov odrobite a rozkukate a uvidis ci sa da dalej studovat ... ale vsetko je aj o odbore ak chces a vies napr. informatiku da sa cez stipka sa neskor dostat aj na studijne pobyty ...

lwhiterose
26. júl 2014

@dumspirospero Ahoj..🙂 v prvom rade Ti chcem povedať, že Vám obom veľmi držím palce 🙂 Možno by som si na začiatok určila trošku nižšie ciele..Neviem koľko s priateľom zarábate, ale myslím že je veľmi náročné zaplatiť si školu, cestovanie, stravu, nejaký ten podnájom...a ešte popri tom našetriť na auto a bývanie...Možno by bolo lepšie keby ste tu ešte ostali nejaké 2-3 roky, chodili na VŠ, zlepšovali sa v nemčine (od júla do konca septembra by ste si mohli nájsť nejakú prácu v Rakúsku, aj by ste si zarobili, aj zlepšili jazyk)..a potom by som uvažovala nad sťahovaním 🙂 A ešte k tej strate času o ktorej hovoríš...dnes sa už dá výška zvládnuť aj popri materskej, aj popri zamestnaní, aj vo vyššom veku...chápem, že ju chceš mať čím skôr za sebou, ale niekedy si proste musíš vybrať :-/ a ešte si nezabudni zistiť, či ti vš vzdelanie uznajú aj v zahraničí 🙂 My s priateľom sme boli v podobnej situácii ako Vy, takže si viem predstaviť akú dilemu riešite..

dumspirospero
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
laskavocka
26. júl 2014

@
Presne teoria a prax je totalne velky rozdiel,no teda Vam tie zaciatky v Rakusku nezavidim,chodte na kurz ale nie na skupinovy ,radsej individualny,lebo sa tam skoro nic nenaucite.Vlastna skusenost.A tie ucitelky lektorky,tie by si v zahranici ani neskrtli,nikto by im nerozumel,lebo nemci a rakusania maju svoj vlastny zauzivany matersky jazyk.

salsa82
26. júl 2014

@dumspirospero Nebudem riesit vase rozhodnutie, no poradim ti aspon v niecom z tvojich otazok 😉 .
Pokial obaja skoncite strednu skolu a hned budete pokracovat v studi na slovenskej vysokej skole, odvody v SR neplatite. Ako nahle sa v AT zamestnate, zacne za vas zamestnavatel platit odvody, v SR sa musite v zdr.poistovni odhlasit. Skus kuknut stranku moje rakusko. Veeeela stastia prajem 🙂

zuzanka.zuzu
26. júl 2014

@dumspirospero LOL 18, krása, aj som bola vtedy snaživá ambiciózna realistka 😎 a potom prišla skutočná realita
- VŠ (ver, že maturita je šuvix oproti VŠ - teda ak neštuduješ nejakú finančnú traumu budúcnosti, ktorá ti akurát umožní prihlásiť sa s titulom na úrade práce a po diskusných fórach vypisovať, aké je nespravodlivé, že si ako vysokoškolsky vzdelaná osoba nevieš nájsť zamestnanie 😅 ),
- platiť účty (2-4 mesiace v pohode, vyčkaj po prvom ROKU a už nikdy sa to nezlepší - spolu s platom budú pribúdať aj nároky 😅 ),
- spomínaš popri VŠ chodiť do práce (ojojooooj... čisto praktická otázka (samozrejme mne neodpovedaj, odpovedz si sebe) - zahrnula si do denného režimu aj bežný nákup, bežné upratovanie, troška psychohygieny, sex a spánok?? lebo ver, že ak to bude škola cez víkendy, tak tieto "bežné" činnosti stíhať nebudeš)
- auto? no ak nejaký šrot za 2000, tak je to reálne ALE... iba základný sumár - školné cca 1500/rok=cca 150/mesiac, auto 2000/kúpa= rozrátané na cca rok 200/mesiac, nájom cca 500/mesiac, bežné veci (mobil, drogéria, jedlo, benzín...) cca 400-500/mesiac - ďalej sa mi nechce vypisovať, no už teraz sme na 1300/mesiac a to ste ešte neboli u lekára, neplatili si knihy do školy, jazykovú kurz, mimoriadne výdavky, nejaká rezerva, 1 nájom vopred+depozit atď atď
myslíš si, že keby to bolo také jednoduché, nešli by sme po škole viacerí? polovica BA by tak urobila 🙂 držím palce, ale nechcela by som. bola som v zahraničí, ale iba získať skúsenosti, nadhľad a zlepšiť CV pre slovenského zamestnávateľa 😎

tehulka2011
26. júl 2014

@laskavocka ved to, ze ta rakustina sa niekedy nemcine ani nepodoba 🙂

katinka71
26. júl 2014

@dumspirospero v nemocnici vas zamestnaju az ked si nostrifikujete vzdelanie,studovat,popritom sa ucit jazyk na uroven B 2,po ukonceni vysokoskolskeho vzdelania nostifikovat vzdelanie,popritom by ste mohli skusit opatrovanie seniorov na turnusy aby ste mohli chodit aj do skoly,zo supermarketu vas nemusia uvolnovat na prednasky,urcite odvaznym stastie praje

maznacik007
26. júl 2014

@dumspirospero bohuzial bez riadnej nemciny a to myslim aj odbornej a bez praxe sa do nemocnice nedostanete ... to ani nerataj tam sa robia prisne testy a skor beru sestricky s praxou ... v podstate po strednej zdravotnej skole nie si ani u nas na Slovensku na urovni zdravotnej sestry si len asistent...

bez praxe a dokladnej znalosti jazyka je pre vas vhodnejsie zacat s opatrovanim urobte si kurz cez cerveny kriz ... a drvte sa jazyk ..

alebo si urobte skolu na SVK urobte si prax aspon dva tri roky intenzivne sa venujte nemcine a potom chodte do rakuska robit ...

salsa82
26. júl 2014

@dumspirospero @katinka71 opatrovanie aj mna napadlo, v takom pripade by ste museli byt ale v AT evidovani a platit si sami odvody.....

dumspirospero
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
laskavocka
26. júl 2014

@dumspirospero
Mne chvalila moju nemcinu moja kadernicka a tiez majitel agentury,hubu mal otvorenu,lebo vacsinou mu do pracovnej agentury chodia len robotnici,ktory maju len zaklad.TREBA SA UCIT JAZYK V DANEJ KRAJINE,INAK TO NEDAS.

oslo1
27. júl 2014

Ahoj. Ja som sestricka v Londyne a tak ti to napisem z mojho pohladu, lebo nieco uz mam za sebou a snivat je vzdy pekne.
Taaaakze, nevedela som, ze zdravotnicke odbory sa daju studovat dialkovo na slovensku.
Ja by som tu physiotherapy studovala v rakusku. Oni ani na sestricky nemaju vysoku skolu, ale maju iba 1 rocnu strednu, tak physiotherapists neviem, ci budu potrebovat university.
Je utopia sa domnievat, ze budes mat cas na robotu popri skole, maximalne 1-2 hodiy 3 krat do tyzdna cez skolsky rok, cez prazdniny viac.
preco nezostanes na sk, dorobte si vzdelania, naucte sa jazyk, urobte si prax aspon rok a potom chodte. Bez praxe vas nikto nezamestna.
Nemcinu ti bude kadzdy chvalit, hlavne ked neni dobra. Ked uz budes fluent na 100 percent, tak sa ta uz nikto nebude pytat, odkial si, nebodaj ti chvalit jazyk.
Prajem vela stastia.

patricia
27. júl 2014

@dumspirospero Ahoj, podľa mňa je super, že takto uvažujete, a hlavne že si chcete dokončiť vzdelanie - veď koľko mladých ľudí vo vašom veku dnes takto rozmýšľa? Tí, čo poznám ja, si chcú tak maximálne užívať život, bez roboty, bez akýchkoľvek vážnych plánov do budúcnosti, a školu berú viac-menej ako nutné zlo.
Ja na vašom mieste by som odišla a išla by som za svojim snom. Kedy, keď nie teraz, keď ste mladí? Potom keď budete starší, prídu záväzky, byt, hypo, rodina, s vekom aj strach z neznáma... potom to už bude ťažšie. Samozrejme, že treba rátať aj s tým, že to nevyjde. Tak sa vrátite, a nič sa nestane, nie?
Držím palce 🙂