Odchod zo Slovenska a svadba s Iráncom

evaveva1
19. jan 2015

Chcela by som poznať Váš názor na lásku s cudzincom.Kamoškina dcéra chce odísť za frajerom Iránu.On pracoval v Rakusku,ale musel odísť na rok domov.Ona chce s ním mať dieťa,tak vybavuje vízum a chce isť za ním.Je namieste aby sa matka obávala_?.Nevrtam sa v súkromí kamošky,len chcem poznať názor mladých žien.

mirkava
19. jan 2015

@evaveva1 ja mat takuto dceru ta sa jej to snazim vsemozne vyhovirit a ak by sa dalo tak by som ju doma "priviazala" aby nikam nesla.

sissy27
19. jan 2015

@evaveva1 ☹ spravila by som aj nemožné, aby tam moja dcéra neodišla... a to nie som ani rasista, ani nemám predsudky, ale aj moja tolerancia má isté hranice... Irán je silne islamská krajina, kde žena je menej ako rohožka, ona ako žena a ešte k tomu nemoslimka tam nebude nikdy nikomu dosť dobrá... a jej dieťa bude dieťaťom jej muža a jeho rodiny... Irán nemá podpísanú ani ženevskú dohodu o ľudských právach, bežne sa pri výkone "práva"používajú telesné tresty...

sendy182
19. jan 2015

@evaveva1 odporucam jej precitat knihu od Evity Urbanikovej .....Stratene.....ak sa jej neotvoria oci po tomto tak uz je stratena 🤐

catrine98
19. jan 2015

@evaveva1 podla mna je dost namieste aby sa matka obávala... dospelej osobe nezakážeš, či to je dcéra alebo nie, ale určite by som s tým nebola spokojná ani ja :/ je to uplne iný národ s inými zvykmi, tradiciami a kulturou... tiež je hadam kazdemu jasne ako tam poniektorí zaobchádzaju so zenami... treba kamaratke poradit aby si najskor poriadne zistila ich kulturu, zvyky ich rodiny, aby okukala jeho rodicov a pod. aby zistila ako to funguje... nech pamata že oni sa jej prisposobovat nebudu.. ona sa bude musiet prisposobit VO VSETKOM!!! odporúčam jej všetko dobre zvážiť a prečítať si knihy: Ukradnutá: útek zo sýrie alebo otcovi som odpustila... je to práve o tom :( ale ja byť ňou tak tam nejdem... je jasné že ked je človek zalubení išiel by aj do pekiel len aby mohol byť so svojou láskou len aby to potom neolutovala :( tam žit je tazke... :( skus jej poradit... držím palce 🙂

danieli
19. jan 2015

Vysvetlila by som dcere rizika a dosledky, rozumne bez mentorovania ci hnevu, skor ako rozhovor, ak je dospela, co viac moze mama urobit? deti uz maju svoj rozum, ale sa mi pise ked to nie je moje dieta (u toho mojho by najskor prisla obrovska vlna prekvapenia, hnevu, ci je normalna, placu, strachu a obav a niekde potom by som hadam dosla k bodu 1 a snazila sa, aby si nevsimla cele to predtym)

maly_konik
19. jan 2015

Dúfam, že sa nikoho nedotknem...
Ale keby sa miesto hovadín typu ochrana detí pred informáciami ako sú eutanázia, či sex, deti od mala upozorňovalo na kultúrne rozdiely medzi rôznymi etnickými a náboženskými svetmi, tak by sme tu každú chvíľu nemuseli čítať o unesených deťoch!

moni73
19. jan 2015

@danieli asi by som na tom bola presne ako ty, este by som pridala hystericky krik 😀 ...sa mi smeje - zatial... ja inak dcere uz teraz vtlkam do hlavy rozdiely, a to ma 8 rokov. nie som nejako veriaca, ale hovorim jej, ze budem brat kazdeho frajera okrem moslima (bohuzial). dufam, ze to nebude mat opacny efekt 😒 .

@evaveva1 samozrejme, ze by som obavy mala, a obrovske ☹

caoli
19. jan 2015

obavy??? zrutila by som sa

jabadaba
19. jan 2015

@evaveva1 Betty Mahmoodyova - " Bez dcery neodidem". Bolo to aj sfilmovane, dostat na DVD. Viac niet co dodat. Dnesny Iran nie je byvala Perzia.

vevesh
19. jan 2015

@evaveva1
1. Je to kamoskina dcera, nechapem preco to zaujima vas...
2. Do vztahu tych dvoch nevidi ani ta vasa kamoska, nieto este tretia osoba alebo tu niekto na fore ...
3. Opatrnost a obozretnost je namieste, avsak nevylucuje, ze sa tam danej slecne zapaci a ze tam bude stastna... Zalezi od partnera, rodiny a oblasti, v ktorej sa budu nachadzat..

evaveva1
autor
19. jan 2015

@vevesh No zaujíma mato,lebo mi na nej záleží.Matka je moja dlhoročná priateľka,prežili sme rakovinu prsníka,po pár rokoch odstránenie prsníka,rozvod s manželom.priatelíme sa spolu 40 rokov,sme skoro ako rodina,tak sa snažím pomáhať ako viem,aj keď to tej mladej 35.ročnej holke aj tak nepomôže.nedá nanikoho.
Ja sa snažím pomáhať ako viem,Skušala som ju presviedčať,že to bude u nej snáď iné,ale keď som otvorila tuto tému,prečítala si názory,tak ma podporovanie odcestovať,a ešte tehotná!,uplne prešlo.Tie ženy čo tu píšu,nepíšu rozprávky,ale skutočnosť,a hlavne zážitky,tým som si istá.Tá mladá je ako moja dcéra,obidve učiteľky,trochu sa aj kamarátili,len Maťka odišla do Blavy a kamarátstvo je fuč.Ja len dufam vevesh,že sa jej tam zapáči a bude tam šťastná.Lemnkeď ju tak lubi,prečo nepočká na neho na Slovensku,ak by sa vrátil,ale tomu málokto verí

aliziana
19. jan 2015

@evaveva1
Súhlasím s vevesh
Dievča nech tam ide, spozná krajinu, ľudí (Irán je úžasný a vôbec netreba veriť článkom v novinách a dupľom nie vyššiespomínanej knihe Bez dcéry neodídem) - a hlavne jeho rodinu. Najmä od nej bude závisieť, ako je mládenec vychovaný, či dbá viac na tradície alebo je z "modernejšie" (v našom zmysle) zmýšľajúcej rodiny. S tehotenstvom by som na jej mieste chvíľu počkala, po pár mesiacoch uvidí 🙂

vevesh
19. jan 2015

@evaveva1 ako som povedala, obozretnost je na mieste, dievcina nech si ide pozriet rodinu, krajinu, a nech sa neskor rozhodne (s dietatom nech pocka)
ale knihy a filmy su velmi vzdialene realite - ako som povedala, zalezi od chlapca, rodiny a miesta.... A viem to urcite lepsie posudit ako vacsina tu diskutujucich, kedze zijem par km od iranskych hranic..
Vratit sa uz asi tak lahko nevrati... Viza uz asi nedostane, preto to rozhodnutie oboch ist tam (a viza sobasom tiez nedostane, ak budu tam... To pre niektore pripomienky ohladom viz...)

kiki68
19. jan 2015

no ja neviem,ale nadsena by som tymto pri svojom decku nebola. Iran je v dnesnej dobe na tom nie moc dobre. ja chapem,ze su tam aj v pohdoe ludia,ale ked sa tam nieco zomelie, tak co potom...
pamatam babu,co odisla takto s chlapom,co sa mali fakt radi do afghanistanu, lenze sa tam dodrbkala situacia na mieste a ledva ledva odtial utekali. Nakoniec sa to prvej podarilo jej, ale cim presli nez sa zase naspat vratili do civilizovanej krajiny,tak asi by do toho nesli znova.
Myslim,ze ta holka je otravena z toho aka je tu nuda,takze toto bude pre nu aj laska aj dobrodruzstvo. Len dufat,ze to dobre dopadne.

canerko
19. jan 2015

Dievca ma 35,nepisete kolko su spolu?Aky je vztah medzi dcerinou matkou a potencialneho zata?Premalo informacii na radenie aj ked sa poradit neda.Toto su zivotne dolezite veci.Tu sa nejedna o nakup oblecenia ale o dalsi zivot v cudzej nepoznatej krajine.Bola tam niekedy,ako ju prijmaju jeho rodicia?Ked je clovek zamilovany nevidi pripadne nebezpecie ak nejake existuje ale ona ma 35 tak dufam ze je aj mudra a rozvazna a vie misliet svojou hlavou.Vela stastia.

miadi
19. jan 2015

Ja by som nechcela muslima ani keby bol Americky Anglicky alebo neviem uz odkial z moderneho sveta.Ten ich pohlad na zeny je proste iny horsi.(tak isto by som nechcela clena nejakej sekty jehovistu alebo menonita alebo Amish )Ak si aj zoberie dakeho prachaca tak prenho bude vzdy len jeho majetkom vec cosi viac ako pes menej ako muz..cudzinka biela stetka ..handra
Iran je uzasny?no mozno tak na dovolenku. Bola som v Egypte a Tunisku v (22krajinach sveta)a ich mentalita je proste ina ako nasa.Politicka situacia Iranu nie je najidealnejsia.(hocikedy tam moze USA poslat armadu a riesit)A ludske prava?
Zensky zivot ma podla zakona polovicnu hodnotu muzskeho (ak muz a zena umru pri autonehode jej rodina dostane polovicnu sumu poistnej sumi ako muz)
jeden muzsky svedok na sude znamena viac ako 2zenske svedkine.
zena nesmie pracovat alebo opustit krajinu bez dovolenia jej manzela.
pocas 9rokov 74ludi bolo ukamenovanych za cudzolozstvo a to su len oficialne udaje (UKAMENOVANIE -v 21storoci..)
To uz mexicania maju blizsie k europanom maju krestanske tradicie daku tu spanielsku krv..moderne nazory..
Vazia si zeny atd.Ved nech snim tam skusi byt ale dieta si hnet robit ked este nevie ako to tam funguje ako sa moze zmenit jeho pristup k nej -on sa moze uplne inak chovat tam pod vplyvom rodiny ako sa choval ked bol mimo v Rakusku)dieta bez jeho dovolenia nesmie opustit krajinu atd...sama od neho moze odist hocikedy(ked nie su manzelia) ale s dietatom sa vsetko skomplikuje..35rocna zas nie je uz az taka mlada rozum by mala mat mozno sa ponahla tikaju jej bio hodiny a dieta chce mat za kazdu cenu..tak vela stastia aby to neoplutovala.

fg1984
19. jan 2015

@vevesh ked som dobre pochopila ona je už teraz tehotná.

tajka1986
19. jan 2015

@evaveva1 cista samovrazda 😕

velkacica
19. jan 2015

keď už kamoškina dcéra lovila v Rakúsku, mala spoznať nejakého solventnejšieho šnicláka. Lebo zmätok z blízkeho (SR), vzdialenejšieho (Rumunsko) a vzdialenejšieho Východu (Turci a ostatné) tam vykonáva akurát práce podradné...

veriiii
19. jan 2015

Do Iranu?Ved je to krajina s kulturnymi a nabozenskymi rozdielmi-a velkymi...
Musi si najprv nastudovat dopodrobna, co to bude vsetko obnasat-a porozmyslat ci bude vediet ustat tarchu zmeny a obetovania sa..par prikladov-.ako prve bude tlak konvertovat na islam,kedze by ju inak rodina "mileho" nemusela prijat..a ani by sa nemohli "zosobasit"..ako druhe-bude tlak na porodenie deti, myslim,ze aj tu sa preferuju sa chlapci! Najskor bude financne zavisla od manzela,kedze si myslim,ze si pracu ako CUDZINEC, A ZENA nenajde,ale najskor ju ani manzel nepusti..
Musi si uvedomit,ze toto nie je ako vydaj za Iranca do nam blizskych a znamych krajin..(i ked,uz ja take zle pochodili- porodili deti a manzel sa ich zbavil ..
Ja ako matka by som svoju dceru tam nepustila, je realna sanca,ze ju uz tak skor neuvidia.

veriiii
19. jan 2015

@evaveva1 daj nam prosim vedie hlavne,ked sa rozhodne ist a odide,ze ako sa jej dari..

janka_mamka
19. jan 2015

uf cele zle :( tiež by som sa dcerre snažila vyhvorit toto, ako nehádžem všetkých do jednéhoo vreca, aleee veľká väčšina sa správa k ženám ako k handrám, iank dal aby som dcere prečítat knihu Bez dcery neodidem, nie film, knihu !

evaveva1
autor
20. jan 2015

@vevesh Prosím ťa,ako to myslíž,že víza sobášom nedostane.To ako ke´d sa tam vydá a bude chcieť ísť domov,bez víza to nepojde?a dostať vízum na Slovensko je problém? Ďakujem za info.

evaveva1
autor
20. jan 2015

@fg1984 Presne o to večšie obavy,odísť sama je iné ako odisť tehotná.

fg1984
20. jan 2015

@evaveva1 ved to, aj odísť sama je riskantné, ale tehotná, aby sa jej nestalo, že porodí tam a náhodou to bude chlapec, potom ju vyhodia, čo spraví, treba jej vysvetliť riziká, nie je už taká mladá aby nerozmýšľala, ja by som sa zbláznila, takto sa namotať, ach jaj...

moniciak
20. jan 2015

Viete ono je to tak... Reči sa hovoria a chlieb sa je. O Ukrajine som teda počula hotové sci- fi. Včera som sa odtiaľ vracala s plačom a nemať rodinu tak ma tu dlho nikto neuvidí. Avšak- už len tam sú rozdiely už len vo vyjadrovaní emócií a tak... Skrátka vziať muža a malú a žiť do Kyjeva keď bude možnosť hoc aj dnes, ale žiť s Ukrajincom??? Radšej byť fakt len ich kamarátka 🙂 A to sú Ukrajinci naši bratia Slovania 🙂.
V Iráne som nebola, zisťovala by som informácie od ľudí, ktorí ho zažili na vlastnej koži a nie od žien, ktoré si o ňom čítali na bleskovkách... Ja z moslimského sveta poznám akurát tak Turecko a už aj tam mi vadilo, že nemôžem ísť do kostola a keď idem v tielku tak na mňa pozerá pól ulice (neboli sme v turistickej oblasti) a to sa tam ženám žije celkom dobre... Takže záver- nech zisťuje informácie z prvej ruky a nech si zváži absolútne všetko. Možno z toho naozaj spraví happyend. Aj keď... Ja by som nešla 😀

gabrielasofia
20. jan 2015

ale nedá mi, má 35 rokov a chová sa jak pubertálne decko... v tomto veku už si vie zistiť plno informácií a to ten rok nemôže vydržať bez chlapa?? to čo je od neho uplne závislá? a trošku nemyslí na svoju rodinu a mamu? hlavne do moslimskej krajiny? takých pár hrdiniek bolo a teraz naháňajú svoje nezvestné deti unesené otcom... ach jaj

fg1984
20. jan 2015

@gabrielasofia nech zostane na Slovensku, porodí, potom uvidí ako dalej a nie hrrr brrr hned tam ísť, vie vôbec, že o nu stojí a ako sa dohodli pri jeho odchode, vie že je tehotná, ako sa k tomu stavia, zostať a čakať ako sa situácia vyvinie.

jabadaba
20. jan 2015

@evaveva1 s vystupnymi vizami z Iranu vie byt problem aj bez toho, aby tam bola zena vydata a pripadne cakala dieta. Dieta v tejto kulture, tejto krajine je automaticky ich obcanom a prinalezi muzovej rodine. Problemov s vizami by som sa teda realne obavala.

Krajina je to nadherna, zaujimava, ale pre nas kulturne diametralne odlisna a pre zenu obzvlast. Ak ma dievcina tolko rokov ako som tu zachytila - 35, potom zasnem nad jej hlupostou a neinformovanostou. Uz musela zachytit cele tony informacii o tejto kulture a aj problemoch, ktore bezne nastavaju zenam z nasej kultury. Minimalne musela pocut ci nebodaj vidiet co som Ti odporucala - Bez dcery neodidem. To je presne pribeh z prostredia Iranu. Iranec lekar, dlhe roky zijuci v USA a americanka....

jankik
20. jan 2015

@evaveva1 podpíše si vlastné utrpenie... jedna takato naivna baba urobila presne to, čo ide spraviť tamta, podpísala si svoje utrpanie, je týrana, robí deti, nemôže komunikovať s rodičmi, raz z tamad utiekla, tak sa jej rodičia dozvedeli, čo sa deje, ale on ju našiel a musela sa tam vratiť a tyranizovanie pokračovalo....