Partner bez práce a ja som živiteľka rodiny

natalia_2
30. jan 2013

☹ mam partnera bez prace už od novembra a ja podnikam a som navyše tesne pred porodom..cítim sa otrasne ked som živitelkou rodiny ja ako žena...od novembra do dnešneho dna a vyzera to tak že ešte dlho budem...robotu sice hladame pre partnera spolu...ale zatial bezvysledne...mate taketo skusenosti?Už ma to moc nebavi ale nemam na vyber nakolko sa o chvilu narodi dieta...každym dnom čakam že sa tato situacia zmeni a partner bude mat šťastie na pracu ☹

kattrin5
30. jan 2013

Ahoj ja mam podobnu skusenost ale kedze som mala dobru pracu a dost zarobila nestresovali sme tak lebo peniaze boli. Priatel nepracoval asI pol roka. Ja to beriem tak ze spolu zijeme. Teraz uz sme manzelia a clovek nikdy nevie co sa stane. Napriklad teraz mame dcerku a pracuje len manzel. Ak sa opat stane ze bude manzel bez prace iste ho podporim a vobec mi nevadilo ze som ako zena bola zivitelka rodiny. Ked som pracovala som zarobila takmer raz tolko ako manzel a nikdy som mu to nevycitala lebo viem ze sa snazi a robi co moze a to je vysokoskolsky vzdelany takze ziadny lenivec.

sissy27
30. jan 2013

@natalia_2 tak nech ide partner potom miesto teba na rodičovskú 😉 ty nebudeš mať pocit, že ho živíš, on si vyskúša aké to je naozaj sa starať o dieťa...

natalia_2
autor
30. jan 2013

@sissy27 to može byt aj bez toho..mne vyratli tu najvyššiu nemožem to na neho prehodit... 😉

natalia_2
autor
30. jan 2013

@kattrin5 ved stat sa može hocičo,možno raz bude živit on mna 😉 ak biznis nepojde...len je to taky zvlaštny pocit ale pracu hlada,len nema to šťastie....tak taham všetko ja...zatial pokial nezačne robit...žijeme spolu ako partneri

sissy27
30. jan 2013

@natalia_2 rodičovský príspevok je stále rovnaký, cca 200€, takže mal by príjem aspoň tých 200€ do rozpočtu a ty by si sa naďalej venovala biznisu... alebo chceš byť aj doma s drobcom tri roky aj pracovať? teda neviem akú máš prácu, možno sa to dá bezproblémov zladiť, ale tak bolo by to lepšie ako nič...

lila69
30. jan 2013

@natalia_2 No pozri, pokial je tvoj partner fajn chlap a stratil robotu - co dnes neni nic vynimocne a nie je to darmozrac ktoreho ty zivis, tak je to v pohode.
Bud rada ze sa aspon tebe dari. Mozno by bolo fajn ho trosku do toho podnikania zasvätit, aby ta aspon ako tak vedel zaskocit pocas pobytu v nemocnici - teda ak to predmet tvojho podnikania dovoluje. Ked budes mat dobre babo a mas pracu "z domu" tak sa to v pohode da zmaknut aj pri dietati.
Nic sa neboj, ono sa to utrasie. A bud rada ze si samostatna, co by za to mnoho bab dalo 😉

natalia_2
autor
31. jan 2013

@sissy27 ja dostanem najvyššiu matersku 760eur..bola by škoda to menit za nižšiu lebo mojmu by nemali z čoho vyratat,ale nevadi o dieta sa može starat aj tak.....ked spolu byvame aj bez prijmu 😉 pokial sa nenajde praca...v biznise mam pracovničku....tak budem mat dost času na dieta

mami.sk
31. jan 2013

@natalia_2 po skončení MD /34 týždňov/ je rodičovská dovolenka 😉 potom budeš dostávať len cca 200 eur. To myslela sissy27 😉
ja som bola "živiteľka" rodiny viac ako 2 roky a bolo to v pohode. Ja som šla do práce a manžel na rodičovskú dovolenku 😉 keď je taká situácia a lepšie vám to bude vychádzať finančne , prečo nie?
Keď si partner nenájde prácu môžete to vyskúšať 😉 Hocikedy sa to dá meniť a Ty sa časom - keď si nájde prácu môžeš na RD vrátiť 😉

sissy27
31. jan 2013

@natalia_2 ale materskú budeš dostávať len cca pol roka, neviem presne koľko je to v týždňoch, to samozrejme by bola hlúposť nevyužiť... ale potom prechádzaš na rodičovský príspevok - môžeš ho poberať do 3rokov dieťaťa a je cca 200€ pre všetkých rovnako, takže to by mohol brať tvoj partner a byť doma s drobcom a ty sa môžeš venovať biznisu...

zabka88
31. jan 2013

@natalia_2 blbá situácia ale čo už.. presne ako ti baby radia, ostaň na materskej a potom šup dopráce, a rodičovský nech berie manžel.. a možno sa to vyrieši dovtedy, hlavné je že vidíš že chlap chce robiť a robí pre to všetko..
o tom je manželstvo, raz potiahne jeden, raz druhý..

eeffka
31. jan 2013

@natalia_2 pokial je to fakt ze sa chlapec snazi a nedari sa, je to OK na chvilu, je blbe ze je to prave v case ked ides rodit a potrebovala by si klud a istotu
ak sa da vyuzi matersku a potom nech berie rodicak on a nech sa stara o dieta, ak si najde robotu len dobre. Horsie by bolo pokial by mal rucky tulenacky a ako sa hovori ze mu "robota ide OD ruky " 😀
Drzim palce nech sa coskoro zamestna.

jabadaba
31. jan 2013

vyuzila by som vysoku matersku, je skvele, ze Ti to takto vyslo a pekne si vychutnas babatko. Po uplynuti poberania materskej moze ist oficialne na rodicovsku dovolenku tvoj partner, dostane maly, ale predsa prijem a moze si nadalej hladat pracu. Ty z prace na dlho nevypadnes, budes sa moct realizovat aj nadalej. Partner si bude pripadat uzitocny a aj si vychutna dieta, co vela muzov nema moznost, kedze zarabaju nepomerne viac ako zeny a teda tahaju rodinny rozpocet. Skratka, z tejto nemilej zivotnej situacie si spravte ako sa vravi z nudze cnost. Je uplne od veci ak by ste zrazu zostali bez prijmu obaja, teda partner doma nezamestnany a Ty len na nizkej rodicovskej. Tak to zurocte vo svoj prospech.

zabka88
31. jan 2013

@natalia_2 ešte sa chcem spýtať, ako to znáša manžel? teda veľa chlapov takúto situáciu zle psychicky znáša , padne im sebavedomie, mnohí si začnú kompenzovať toto inak..

didi44
31. jan 2013

@natalia_2 ...a prečo do podnikania nezapojíš a nezasvätíš manžela?....potom by si sa necítila trápne a z hľadiska rovnoprávnosti by si mohla mužovi po pôrode povedať....už aj plat máš malý.... 😀 😀 😀

natalia_2
autor
31. jan 2013

@zabka88 my sme neni manželia len žijeme spolu...tak jasne je že sme nervoznejši koly tomu ale v mojom biznise niet miesta pre muža..je to žensky biznis vyslovne 😉

natalia_2
autor
31. jan 2013

@didi44 je to žensky biznis moj priatel by tam miesto nemal 😉

zabka88
1. feb 2013

@natalia_2 dôležité je že aspoň jeden z vás to vie potiahnuť.. to chce čas, muž si určite čoskoro niečo nájde.. držím palčeky

didi44
1. feb 2013

@natalia_2 ...jediny zensky biznis, ktory poznam a je vylucne zenskym .. 😀 ..radsej neuvediem.... 😀 ..vsetko ostatne okrem krasnych noh a muslicky je zvladnutelne... 😀 😀

natalia_2
autor
1. feb 2013

@didi44 moj biznis sa tyka mody 🙂 to je vylučne žensky biznis

maminuska
1. feb 2013

@natalia_2 ani by som nepovedala, je množstvo modnych návrhárov, množstvo krajčoírov, množstvo vizážistov, obchodníkov so ženskou modou .....

natalia_2
autor
1. feb 2013

@maminuska moj drahy ma skusenosti len s pilou a plastovymi oknami...svadby mu nič nehovoria 🙂 preto sa na moju pracu nehodi 😉 pracovničku našťastie mam...

maminuska
1. feb 2013

@natalia_2 človek je tvor učenlivý , naučil by sa , len mu treba dať priestor , tak ako sa naučil môj manžel.

natalia_2
autor
1. feb 2013

@maminuska do take biznisu aky mam ja sa mi muž nehodi..... 😀

maruska24
2. feb 2013

@natalia_2 nehnevaj sa na mňa, ale tvoje sťažovanie je sebecké. Vieš si vôbec predstaviť ako je jemu, že nemá prácu a ty ho živíš? Asi mu tiež nie je ľahko na duši, že nemá prácu a v dnešnej dobe sa práca ľahko nehľadá, nečakajú len na neho, keď v rade stojí ďalších 200 uchádzačov. Možno sa mu pošťastí v jarnej a letnej sezone, alebo bude nútený odísť za prácou do zahraničia. Zatiaľ ako partnerka mu vynakladáš podporu, finančnú a mala by si aj tú podporovaciu a nie ho na fore odsudovať a robiť z neho neschopaka a lenivca. Keby to bolo naopak, on by živil teba a potom si vylieval srdce na forach že ho to nebaví, ako by ti bolo? Fakt sorry, ale mi to prišlo z tvojej strany nespravodlivé osočovanie partnera.

didi44
2. feb 2013

@natalia_2 ...predpokladal som, že sa to týka módy, ale veď v tom sú muži doma..samozrejme okrem techniky, áut a krásnych žien...podľa mňa sa skôr obávaš, že by sa mu to príliš zaľúbilo a odvykacia kúra je skoro nemožná... 🙂

monikajaco
2. feb 2013

@natalia_2 aj u nas to bolo hociako ked som cakala prve dieta ... ja tehotna s vybornou pracou ktora sa ale koli tehotenstvu koncila a on bez prace .... hladali sme , trpeli hlavne ja depkarila ale verila som ze sa nieco najde hlavne preto ze som vedela ze velmi chcel a nasla sa .... vyborna ovela lepsia praca ako ta ktoru stratil ... a pracuje tam dodnes na velmi dobrej funkcii ... ja som to brala ako skusku a zvladli sme to .... drzim velmi palce a trpezlivost aj ked viem ze to nieje lahke ...pametam si este tie pocity aj dnes ..a to je tomu uz 5 rokov ....

katyd
2. feb 2013

@natalia_2 Ale na rodičovskú potom môže ísť, nie na materskú, kým budeš dostávať veľa peňazí 🙂

natalia_2
autor
3. feb 2013

@katyd hm,pri rodičaku plati to že nemusim platit odvody....pokial som szčo 😉

zalka
3. feb 2013

@natalia_2 nie pri rodičáku to neplatí, len pri MD. Ak nadalej faktúruješ ako SZCO tak si povinná platiť odvody do ZP a SP. Samozrejme do ZP si môžeš zvoliť platiť 0 eur, ale môže ti výjsť vysoký nedoplatok na ZP.
A čo sa týka SP, ak si povinná platiť ... tak platíš aj počas RD. Akurát len počas MD a PN sa odvody neplatia.

natalia_2
autor
3. feb 2013

@zalka ale neplati sa pri podpise čestneho prehlasenia...a hlavne pokial v praci nie som a mam pracovničku....bola som tam v piatok..