Priateľova mama je alkoholička

simas21
15. júl 2013

velmi dlho mi trvalo kym som sa sem odhodlala napisat to co sa deje....... je to tazke a velmi smutne a uz si neviem radi...... mam priatela s ktorym som5 rokov je jedinacik a od kedy s nim chodim sme zazivali tie najkrajsie roky zivota ale teraz..... po piatich rokoch zazivam peklo.... nejako sme zistili ze je jeho mamina alkoholicka. odkedy som s nim chodila som si nic nevsimla a ani on nevieme kolko to uz trva ale nevieme si rady... je toi uzasna zena mudra starostliva a pekna ale ked pride na jej dni ze pije meni sa na cloveka ktoreho nepozname ani ja a ani jej vlastny syn.... je s toho zniceny a tak isto sa nam s tych problemov nici aj vstah... nevieme co mame robit dnes je to druhy krat co volal sanitku pretoze ju nasiel doma prilis opitu..... chcem vas poprosit ci nemate s niecim takymto skusenosti??? pretoze nevieme ako ju dostat na liecenie pretoze ona to musi chciet a musi sa tam nahlasit... priatela uz takto raz vysmiala sestricka ze ci si s nej robi srandu ked volal a pytal sa ci moze poslat mamu na liecenie.... takto sa neda zit a uz tak zit nechceme a nevladzeme a potrebujeme nejake rady pretoze alkohol ju coskoro zabije... prosim o vase rady ale osvedcene ak s tym mate skusenost... dakujem

aristka
15. júl 2013

nespravíte s tým nič pokiaľ sama nechce,skúste nato ísť ultimátom,prehovoriť s ňou narovinu nech jej syn povie jej problém a ponúknuť riešenie,ak nie natvrdo prerušiť vzťahy ,je to taký psychologický ťah,nech je v tom sama...vydržať nejakú dobu a buď zavolá sama a znovu ponúknite pomoc a keď nie vydržte dlhšie..buď povolí alebo sa prepije...inak najlepšie by sa bolo nakontaktovať na ľudí čo s takto závyslými robia,cez obvoďáka alebo net....určite dajú radu....a vy si s tým vzťah určite nekazte,je to skúška alebo prekážka ,ktorú musí ona prejsť sama

simas21
autor
15. júl 2013

@aristka dakujem za radu.... uz sme toto vsetko skusali ale je na tom az prilis hrozne... aj s nou prerusil kontakt nechal ju na to samu ale bolo to hrozne priatel a tak aj ja sme sa o nu bali ked je opila nevie co robi bojime sa ze by si mohla ublizit.... dnes ju vzali do nemocnici na oddelenie pre zavislych uz tam raz bola ale mali ju tam len 3 dni a pustili ju domov... a ak sa pytame odbornikov na pomoc vysmeju nas je to hrozne a velmi to ublizi ak potrebujeme pomoc a oni nepomozu ale pozeraju na vas ako na idiotov

acer11
15. júl 2013

súdne zbaviť svojprávnosti a poslať na liečenie,ale ani to nie je jednoduché...

simas21
autor
15. júl 2013

@acer11 to sa mi zda trosku krute :/ nic v zlom tym nemyslim... dakujem tiez za nazor ale nechceme s nej robit blazna alebo tak... znie to blbo viem ale s toho strachu a beznadeji neviem co mam robit a co je spravne

acer11
15. júl 2013

iné riešenie neexistuje ak nechce dobrovolne....

simas21
autor
15. júl 2013

ja viem... ale je to tak ze sa priznala ze by chcela ist na liecenie ale ze sa doi toho nevie dokopat ale ked uz na to pride tak nechce,,,, stale si vycita ze poije ale pije stale alkoholici su hrozny... a je dospela priatel ma len22 a nevie ako ju aj nasilu dotiahnut na liecenie a ked je striezva a prosi ju a pyta sa jej nech sa da liecit povie ze nie.... je to tazke mam 18 a nikdy som si nemyslela ze budem taketo nieco riesit... namiesto zabavy s priatelom a bezproblemoveho zivota sme sa dostali sem... zivot bez zabavy a s problemami

simas21
autor
15. júl 2013

@acer11 ja viem som si toho vedoma

aristka
15. júl 2013

@simas21 a povedal jej ,že sa za ňu hanbí,či jej je jedno ,že sa prepije k smrti ,nedožije sa vnúčať ak toto nezaberie,jednoducho nič nenarobí,nijak ju tam nedostane,na základe toho ,že pije ju svojprávnosti nikto nezbaví..tvoj priateľ by mal spraviť jedno,ak tam aj býva a má kam ísť odísť s tej domácnosti a žiť ,nie je povinný chodiť okolo pijana a trápiť sa ...posielam vám veľa síl a pevné nervy a žite...je to jej problém..

simas21
autor
16. júl 2013

dakujem za radu,,,,, on s nou nebyva byvame spolu ona sa rozviedla s jeho otcom a byva sama v meste mi byvame na dedina za to je to aj horsie ju skontrolovat... stale nam vola a hovori ze jej chybame jej byvaly muz tam niekedy chodi na cele dni ale ani to nepomaha... je jej to jedno... priatel jej uz hovoril vsetko skusil vsetko a nic nezabralo... uvidime vcera ju zobrali na jedno oddelenie tak napisem ako to skoncilo... dakujem za radu 🙂

simas21
autor
16. júl 2013

@aristka dakujem a omylom som odpoved pisala nizsie

yidaky
16. júl 2013

@simas21 Ahoj...nebudem sa velmi rozpisovat. U nas bol zavisly otec. Skuste sa s nou porozpravat este za triezva. Hned rano si ju odchytte a porozpravajte sa s nou. S najvacsou pravdepodobnostou si to nepripusti a neprizna. Aj u nas to tak bolo. Riesili sme to po "dobrotky aj po zlotky". Jeho zavislost trvala roky....Nakoniec sme mu dali poslednu sancu a trvali, aby siel aspon ambulantne /inak v nitre/. Dr.mu pichal nejake injekcie. Vydrzal asi 8m. Potom opat zacal. Tak sme zacali opat od znova. No kupovali sme mu v madarsku tablety /antabus/...casom si sam pred sebou dokazal priznat zavislost a dokazal aj v spolocnosti odmietnut alkohol. A povedat, ze nepije. Uz neberie ani tie lieky. No mam pocit, ze u zien je to ine, aj dovody preco zacat pit...manzelova mama kedysi pila. Skuste tu ambulantnu liecbu a sedenia alkoholikov. Aj ten dr. ku ktoremu tatko chodil viedol taketo skupiny. A asi by som odporucila aj psychologicku. Nech mama s niekym pokeca, porozprava sa o trapeniach. Viem, ze sa neda porovnat na dvoch pripadoch /otec, svokra/, ale viem, ze tie dovody preco zacali boli uplne ine a aj ine dovody pokracovat v tom /samozrejme okrem uz zavislosti/.

simas21
autor
16. júl 2013

@yidaky dakujem tiez za radu.... mi sme skusali vsetko vcera ju nasilu odniesla policia a sanitka do nemocnici... dnes sme ju boli pozriet bola agresivna smutna a silov mocou chcela ist domov rozpravali sme sa s doktorom ktory povedal ze ju tam proti jej voli nemoze drzat ale ked sme stretli primara priatel sa s nim porozpraval a prmar povedal ze sa s nou porozprava... ked vysiel von bol taky zlaty a povedal ze urobi vsetko preto aby tam ostala mala velke apstinencne priznaki a ostala agresivna tak ju m useli priputat k lozku.... priatel je teraz o nieco tak aj ja spokojnejsi... vieme ze takto sa to nejako zacne konecne riesit..... priatel to s nou mal velmi tazke chodila len na brigadu a zarabala 300e tie vzdy kazdy mesiac prepila ak jej ich priatel nestihol vziat.... jej plati kazdy druhy mesiac400e najom a 130 telefony a my dvaja prakticki nemame s coho vyzit pretoze priatel zarabal v byvalej praci tak 400 e.... dufam ze uz tymto sa to trapenie skonci

effkaa
16. júl 2013

@simas21 ja mam skusenosti, svokre pomohlo spamatat sa jedine to, ze videla blizkeho cloveka, ktory sa "vdaka" alkoholu dostal do stadia, ze sedi na vozicku, sestricky ho musia prebalovat a nie je schopny sam vobec nicoho. Inak by ju nepresvedcil nik a bohuzial je svojpravna, takze by musela chciet sa ist liecit, inak na liecenie nikoho nedostanes.

Ano, je tu este druha moznost, pokial preukazatelne niekomu ublizi alebo niekoho nebodaj zabije opita, tak sud jej moze nariadit liecbu. ☹

U nas nepomahalo nic, ani po dobrom, ani po zlom, ani nezaujem ani prehnany zaujem, jednoducho nic. Aj u nej boli hasici, lebo opita neotvarala dvere, niekolkokrat bola v nemocnici... boli to dlhe roky, ale uvedomila sa sama a dokaze len tak vecer si dat pohar vina a neopije sa. Asi ju dostatocne odradza ten pocit, ze by skoncila ako jej znamy.

dejnas
16. júl 2013

@simas21 "svokra" si musí uvedomiť, že má problém, inak je to takmer bez šance ☹ a žiaľ, sú aj takí experti, čo vypijú denne 20 borovičiek napr. a tvrdia, že závislí nie sú 😝 všetko je o tom, že človek sám musí uznať, že má problém, ktorý bez odbornej pomoci nedokáže prekonať... ak ju aj nasilu pošlete na liečenie, to liečenie nemusí mať absolútne žiaden efekt... vráti sa domov a začne piť znovu 🙄 musí predovšetkým ona sama chcieť...
čo môžete urobiť? nejak ju motivovať... v dobrom (napr. nech sa neničí, nech je tu plná zdravia a sily pre vnúčence), v horšom prípade - fakt natvrdo nejakým ultimátom (prerušenie kontaktu).... ale je to veľmi zložité a úspech nemáte zaručený... záleží aj od toho, aká silná je osobnosť.... držím palce, nech sa vám podarí priateľovej mame pomôcť 😉

usacek79
16. júl 2013

@simas21 alkoholizmus u zien kdesi okolo prechodu je zial velmi casta zalezitost a velmi casto su to na pohlad normalne damy, ktore si proste len kde tu vecer daju brandy, likerik, vinecko, gin atd a zrazu je to 5 a viac rokov co si takto davaju a su z nich alkoholicky... poznam v mojom okoli naozaj VELA zien - alkoholiciek okolo 50tky, hoci teda nespijaju sa do nemlatom, ale proste piju v podstate denne - tak do naladicky 🙄 detto zavislost na liekoch na nervy je v tomto veku velmi podobne oblubena.
Je to tazke obdobie, ked su mnohe uz opustene manzelmi (alebo totalne zanedbavane), deti uz vyleteli z hniezda a zrazu ta zena ma pocit, ze jej zivot uz stoji za prd a je velmi jednoducho vyriesit to nejakym tym poharikom.. Ak su k tomu pridruzene ine problemy, zdravotne ci financne, tak je to o horsie, v podstate tym zenam v istom zmysle naozaj poriadne uz nezalezi na zivote 😖
AK pri sebe nikoho nemaju, o to tazsia je kontrola, kedze sa nemusia ani skryvat a teda si uhnu viac, ako je "norma" - to je asi pripad tvojej "svokry"
Len teda ozrejmim, aby sa clovek upil na smrt, tak musi pit veeeelmi dlho, pripadne skutocne patoky alebo to kombinovat s liekmi, takze zas taka bezprostredna hrozba to nie je - pecen vydrzi pomerne dost 😕

Alkoholik si problem nikdy neprizna, lebo ho v podstate ani nevidi - pre neho je OK, ze pije, predsa mu to robi dobre, tak preco by sa toho vzdaval... To musi nastat skutocne vazna situacia, vstupenie si do svedomia atd a teda dobrovolne - pri kazdej zavislosti je to tak, ze ak nie jej pochopenie zvnutra danej osoby, tak len tazko podstupi liecbu a ak by aj, tak je dost pravdepodobne, ze sa po case opat k zavislosti vrati 🙄

A teda povedzme si - ja uplne chapem dane sestricky ci lekarov, ktori vas neberu vazne - Slovensko je narod alkoholikov a ak by sa mali kazdym zaoberat, tak by nic ine neriesili, je to smutne, ale je to tak. Druha vec je, ako s vami komunikovali, nejaka slusnost by tam samozrejme mala byt..
No opitost nie je ani dovod na volanie sanitky - akonahle clovek len trochu reaguje alebo aspon cosi blaboce, tak ho proste treba dat do sprchy, spravit mu nejaku kavu, dat do stabilizovanej polohy nech sa nezadusi zvrtkami a nechat ho vyspat sa z toho... Naozaj spitych ludi pod obraz su denne tisice a predsa nemozu ku vsetkym chodit sanitky 🙄 nema to vobec vyznam a blokuju sa zbytocne tym, ktori by ich naozaj potrebovali...

Radu, ako to riesit, vsak nemam... Mozete to len skusat - za triezva rozhovor nejaky mozno a NAJMA - dat jej pocitit, ze ju ma syn rad, ze jej zivot ma zmysel, chodit za nou co najcastejsie, priniest jej obcas kvety, vziat ju do kina, do restiky, na vikend kdesi, co ja viem co este... A napokon a vnuca by mohlo co-to zlepsit 😅
Nadavanie do alkoholikov a pod. jej stav este zhorsi - v jasnejsich chvilach si to totiz uvedomi a moze ju to voviest este do hlbsej depresie 😔

tak drzim palce 🙂

effkaa
16. júl 2013

@dejnas velmi vela zalezi na tom, co je pre nu dolezite. Napriklad moja svokra ma svoje deti uplne v pazi a takisto aj mna. A presne ako pises, ona vtedy tvrdila, ze nie je alkoholicka, ze nema problem. A ma aj vnuca a vobec jej nevadilo, ze cely jeho prvy rok zivota prepila a takmer vobec si z toho nic nepamata a prerusenie kontaktu? Mna nevidela rok po tom, co nam pokazila svadbu a ani to ju neprinutilo. Samozrejme o to menej chodil k nej aj jej syn. A nic... No kedze jej velmi zalezi na chlapoch, ten clovek, co sa mu to stalo a teraz sa onho staraju sestricky je jej priatel. Iba na nom jej zalezalo a toto ju dohnalo k tomu, aby sa zamyslela. Tiez sme skusali po dobrom, mm ju prosil, boli sme na nu mili, navstevovali sme ju casto, robili sme fakt pre nu maximum a proste nie. Asi potrebuje impulz, ale asi sa musi tykat niecoho na com jej velmi zalezi. @simas21

dejnas
16. júl 2013

@effkaa to je pravda, ja som ale písala všeobecne, keďže ich rodinu nepoznám.... samozrejme, oni by mali vedieť, na čom svokre/matke záleží, čo by na ňu eventuálne mohlo platiť

effkaa
16. júl 2013

@dejnas ano... zvycajne ludom zalezi na ich blizkych a preto by to platilo a ako pises, najlepsie je vymysliet to priamo na nu. Skoda, ze my sme na to prisli az po tolkych rokoch...
@usacek79 aj mna hnevalo, ked si chodila svokra opita po nejake injekcie do nemocnice. Neviem uz presne co jej davali, no ale vies... nejedla a pila a chcela co najrychlejsie vytriezviet. Tiez sa mi to zda nespravne...

usacek79
16. júl 2013

@effkaa hej, ja by som bola dokonca za to, aby platili alkoholici, fajciari, fetaci a ludia s vyraznou nadvahou dokazatelne zo zlej zivotospravy vyssiu zdravotnu poistku 😠 poznam ludi zo zachranky a su uplne na prasky z toho, ze snad 80% ludi, ktorym pomahaju, su ozrani rozni a este na nich utocia atd 🙄

effkaa
16. júl 2013

@usacek79 my sme raz takto cakali v Bratislave s bratom a po dvoch hodinach, co si nas nik ani len nevsimol a rad sa nepohol sme to vzdali. Samozrejme pred nami sli surne pripady, ktore doviezli sanitkou. Alkohol bol citit na kilometre... Tak clovek, co pracuje, plati dane, sa nedostane k svojej starostlivosti. To iste ja, ked som pred dvomi rokmi zacala ako tehotna krvacat. Nakoniec sme utekali z BA do Malaciek, kde ma osetrili, ale to sme uz vybavovali cez znameho... ☹

simas21
autor
16. júl 2013

@effkaa je to fajn pocut nazori aj inych... dost pomahaju a vsetko co zatial pisete presne sedi s nou okrem toho vyliecenia... ale dufam ze aj to pride

simas21
autor
16. júl 2013

@dejnas prerusenie kontaktu sme skusali ale kedze je priatel jedinacik je to dost zlozite je na maminu naviazany velmi kedze sa stale starala len o neho a este oto viac ho nici to ze teraz nema zaujem... minule mu povedala ze ak je nedonese peniaze na chlast nech ani nechodi... mala vela problemov velke pozicki a tak a dnes sme zistili ze ma dalsiu nastastie len300e to sa este da.... ona s tym alkoholom zacala aj velmi klamat a to nas mrzi najviac ze uz jej nemozeme verit

simas21
autor
16. júl 2013

@usacek79 dakujem za radu no neviem ci mate s tymto skusenost... nechcem nikoho urazit a nemyslim to ani zle ale takto to prezivame uz dlho a verte mi ze ak by niekto z vasej rodiny pil a tak ze ani neblaboce len lezi na posteli a nevie sa postavit tiez by ste ho len nedali do sprchi.... proste s takym clovekom nic nespravite ... my sme radi ze ju sanitka odviezla a teraz je na oddeleni psychiatrie a uvidime ako sa to vyvine

simas21
autor
16. júl 2013

@effkaa to ma velmi s tou starostlivostou v nemocnici mrzi... viem ake to je a aj mna by to nahnevalo ale musite pochopit aj to ze sme mlady a ona ma 40 a proste si s takymi vecami sami nevieme dat rady..... uz sme boli zufali tak jedine vychodisko bolo zavolat sanitku... ak ste to zazili s alkoholikom a boli ste v takej beznadeji ako mi tak to pochopite.....

dominka11
16. júl 2013

@simas21 toto vy s priatelom bohuzial nevyriesite, musi chciet sama. Priznat si to a zacat sa naozaj liecit a nielen si povedat, ze nepijem. Najlepsie by bolo skusit ju zobrat k psychiatrovi, aby nasadil liecbu a popritom psychoterapiu, aby vedela ako reagovat pri situaciach, v ktorych by si vypila...

effkaa
16. júl 2013

@simas21 ja chapem uplne... aj my sme volali tych poziarnikov, nebolo vychodisko. Ja viem, ze ked sa neda, tak sa neda, netvrdim, ze je to vasa chyba, je to chyba systemu. Ale verim, ze sa najde riesenie, my sme na to cakali dlho a vlastne pomohla nahoda. Mne velmi pomohlo, ked som pochopila, ze my s tym nic neurobime, nech sa snazime akokolvek, chciet musi ona. Je to smutne, ze clovek vlastne s tym vela nespravi, no skuste aj s priatelom porozmyslat, ci by jej nepomohla nejaka konkretna situacia... Neviem rozmyslam aka ... Svokre pomohol len ten sok, ale viem, ze to bolo suhra nahod. Ze keby bola akurat v tom delirickom stadiu, ked pila "domrtva" aj mesiace v kuse, nejedla, len pila, tak by to nepomohlo. Ak mozem poradit, pomahajte jej ako sa da, ale v prvom rade zite svoje zivoty, cas uteka... Aj vam nielen jej...

effkaa
16. júl 2013

@simas21 este mi napadlo, svokra uz bola nahnuta ambulantnej liecbe, mozno by sa ta tvoja dala na toto ukecat. Vlastne by si chodila len pre lieky, ktore by uzivala a chodila na stretnutia anonymnych alkoholikov. Len vtedy tusim zacala protestovat, ze jej alkohol nechuti s tymi liekmi, pravdepodobne to boli take, ktore jej ho znechucovali. No ak chce prestat, ved je este mlada - co je to 40 rokov... , toto by jej mohlo pomoct.

dominka11
16. júl 2013

Este ma napadlo, ona nepracuje? Inak vedela by som popisat litanie, moja svokra uz nie je medzi nami a mala dlhorocny problem s pitim.

kissova
16. júl 2013

Asi ťa nepoteším, ale kým sama nebude chcieť nič s tým neurobíte, ja mám svokrovcov alkoholikov, a ani prosenie ani vyhrážky nič nepomohlo, skúšali sme im hrať aj na city že či nechcú vidieť ako rastú ich vnúčatá a tak ale žiadna zmena, svokor nepracuje a svokra robí verejnoprospešné práce za pár eur a prvé je fľaška, všetky dlhy a problémy riešime buď my alebo manželov brat, naše deti k nim nechodia a keď k nám prídu lebo im niečo treba tak deti radšej odídu do detskej lebo babka a dedo čudne smrdia, švagriná k nim nechodí vôbec a oni nemajú žiaden záujem vidieť svoje tri vnúčatá, ozvú sa len vtedy ak potrebujú peniaze, často nám volajú ich susedia že je u nich krik že dedo leží na schodoch a podobne...Dúfam že sa pozbiera a nechá si dohovoriť a že to budete mať už len ľahšie, prajem pevné nervy a kopec síl

simas21
autor
17. júl 2013

@dominka11 u psychologa bola dal jej aj tabletky ktore jej chut na alkohol mali zmiernit a neskor mala tu chut uplne stratiot... priatel jej tie tabletky daval a aj z vodou a cakal kym to zapije ale ked s nou nebol tak si ju nedala ale tvrdila ze hej :/... s psychiatrom mavala aj sedenia ale nezabrali