Problém s nevlastným synom

cecil36
22. máj 2013

Baby chcem vediet iba vas nazor. Sesternica zije s muzom uz niekolko rokov. Z prveho vztahu ma 16 rocneho chlapca a s nim ma dvojicky. Kym nemali spolu deti bol k jej synovi ok. Ked sa narodili dvojicky a s prichodom puberty jej syna vznikali problemy medzi jej muzom a synom z prveho vztahu. Doslova sa neznasaju. On nadava na jej predchadzajuceho partnera, ale nie jej ale synovi, ze jeho otec je kriminalnik (podotykam nikdy nesedel, ale neplatil jej, so synom sa stretava), ze je to hajzlik atd. Ak si syn da nieco z chladnicky nadava, ze naco to zjedol, ked nieco zostane a je po zaruke, zak zas nadava, ze preco to nezjedol, ze je nevdacny a on to teraz musi dojedat... Sesternici v jednom kuse hovori, ze z mladeho nic nebude, bude ako jeho otec, vraj je na neho mäkka. A uz sa tesi ako vypadne v 18 do roboty, vraj si to vychutna ako bude mlady neschopny. Netrvdim, ze mlady je ideal kazdeho rodica, ale je v puberte a k tomu patri nejaka ta neupratana izba, plna hlava mudrosti, kamarati, trcanie na nete a podobne.. Ona je ako medzi dvoma mlynskymi kamenmi. Syna si brani, ale vzdy je z toho hadka. Odist nema kam, lebo dom je jeho. Co vy na to? Mne sa uz taketo jeho spravanie zda za hranicou, ale konstruktivnu radu pre nu stale nemam ☹

sonice
22. máj 2013

@cecil36 ja som si to prežila ako to dieťa, ktoré bolo nechcené - teda otčímom. Nič sa s tým robiť nedá! Akochceš zmeniť správanie niekoho iného?!!

Otčím nevlastného syna psychicky týra-spĺňa to všetky body.

Chlapec si to už teraz ponesie zo sebou celý život!
Tu rázne musí zakročiť matka. bohužiaľ sa obávam, že jediné dobré pre jej prvého syna je rozvod.

Pre mňa to mama našťastie spravila, aj tak sa to na mne podpísalo! Doteraz mám z toho následky - najmä na duši.

KOnštruktívna rada neexistuje, správanie by musel chcieť zmeniť otčím a ten o to zjavne nemá vôbec záujem. Skôr naopak! :(
Je mi chlapca ľúto, viem presne, čo prežíva.

modrazaba
22. máj 2013

@cecil36 toto urcite nie je ok. moj partner ma tiez z prveho vztahu syna 15 rocneho a neviem si vobec predstavit ze by som mu otvorene nadavala alebo kritizovala jeho mamu. Jeho syn je taky mierny nespratnik, ale to k jeho veku patri a vycitat dietatu ze nieco zjedlo z chladnicky?! to hadam nemysli vazne. Ja si napriklad nedovolim priatelovmu synovi nic prikazovat ani zakazovat, maximalne si poviem svoj nazor a aj to tak, aby mlady nepocul a necham jeho otca nech ho usmerni. Inak syn zije s matkou k nam chodi len kazdy druhy vikend. Ale v pripade sesternice by si mala ona so svojim muzom sadnut a vysvetlit mu veci, toto nie je v poriadku ze sa otcim tak sprava k synovi, ten chlapec potrebuje podporit, motivovat a usmernit a nie aby mu v jeho veku niekto nadaval ze nic z neho nebude. A v neposlednom rade je to brat jeho dvojiciek aj ked len polovicny.

sonice
22. máj 2013

@modrazaba presne tak. Mi tiež bolo hrešené, že som cestou z obchodu zedla rožok a pod!!!

je jedno ako si matka syna zastáva, on to aj tak vždy obráti. Z toho nie je cesta von, iba cez zmenu správania otčíma, nijako inak - a rozvod samozrejme.

aha1
22. máj 2013

tiež vlastná skúsenosť rozvod pomôže to aj vlastným deťom aj nevlasnému synovi, pretože on sa začne vo vyššom veku detí zle správať aj k svojím deťom

modrazaba
22. máj 2013

@sonice tak ale to je uz krute hresit dieta za to ze nieco zjedlo??? 😲 tak taky chlap si fakt zasluzi len kopnut niekam.... to ked sa vzijem do situacie toho dietata tak to by som sa bala uz aj dychat v pritomnosti takeho cloveka, to som v soku ze taki ludia existuju. ☹

sonice
22. máj 2013

@modrazaba jj, je to tak :( a vďaka tomu, že sme bývali v jeho byte nás niekoľko rokov držal v šachu, nemali sme kde odísť. Od psychického týrania to nakoniec prešlo aj k fyzickému napadaniu. Niečo strašné!

Ale mňa na druhú stranu aj posilnilo - nenechám si teraz skákať po hlave, viem sa brániť. Taktiež som vďačná za dobré mnaželstvo.
Viem rozoznať skutočne dôležité veci na riešenie a blbosti, nad ktorými mávnem rukou,...

Ale nikdy sa nedá povedať, ako dané dieťa zareaguje, môže to byť aj presne opačne.

libka1
22. máj 2013

@cecil36 to spravanie je za hranicou... chudak chalan... ten blb by si zasluzil poriadnu po papuli, a byt jeho matkou/otcom tak mu to patricne vysvetlim... tvoja sesternica je jeho matkou, tak nech sa rozhybe a nemysli na svoj komfort a ze nema kam ist (riesenie sa vzdy najde) ale riesi toho chrapuna, inac sa taky clovek neda nazvat... to nevedela koho si berie? alebo on nevedel ze ma jeho nastavajuca syna? mozu sa hanbit obidvaja, ona je vinna tak isto ako on ked toto dopusti 😝 😝 🙄 🙄
jo a ta konstruktivna rada: bud zmeni spravanie alebo rozvod, zial

kika112
22. máj 2013

@cecil36 ja by som to nenazvala "problem s nevlastnym synom", ale "problem s nevlastnym otcom". To mi je luto ze sa musi mamina takto trapit /a co este chudak chlapec/, ale ja by som asi poslala takeho blba kade lahsie, nech sa nevyvrsuje na mojom dietati. Ked sa teraz takto sprava k nemu, onedlho sa tak bude spravat aj svojej manzelke, mozno sa nezabrzi ani pri svojich vlastnych detom. Je to uplne chore, ja by som to nezniesla. Prepac, ziadna rada tu nie je, mozem len drzat palce aby sestrernica nasla silu na riesenie, mozno porozpravat sa s manzelom, lebo takto to fakt nebude mat dobry koniec.

cecil36
autor
23. máj 2013

@kika112
@modrazaba
@aha1
Baby dakuejm 🙂
@libka1 ako som pisala, takyto zacal byt ked sa narodili dvojicky, predtym bol v pohode. Takze nie, nevedela aky je. Podla mna vinna urcite nie je, ved sa chalana zastava ako moze a urcite nemysli na svoj fomfort, ale kam pojdes s tromi detmi ked si na RD, rodicov pouzit nemoze, kamaratkam sa s romi detmi tiez nemoze nastahovat a nejake azylove centrum je docasna zalezitost na par mesiacov, co jej situaciu vobe neriesi 😒 Teda ak sa tam vobec dostane.
@sonice to mi je luto, ze si aj ty take nieco prezivala ☹ Ja si vsak tiez myslim, ze on sa nezmeni, skor tuto svoju povahovu crtu skryval. Skoda len, ze sesternica nema kam ist a tym padom ten rozvod odsuva....

libka1
23. máj 2013

@cecil36 aj tak by mala urychlene nieco vymysliet lebo toho chlapca znicia 😔 ja by som isla aj do azylaku a za tych par mesiacov nasla ine riesenie

cecil36
autor
23. máj 2013

@libka1 ved nad tym rozmyslam, kam by mohla ist, ale kedze dvojicky nemaju este ani rok, tak pol roka v azylaku (ak sa tam dostane) nic neriesi. Nepredpokladam, ze by ich mala kam dat a ist do prace. Ale rada uvitam kazdy napad ak mas, lebo mne uz nejako dochadzaju a chalana mi je luto, aj sesternice samozrejme, lebo nie je to lahke.

ginger_fox
23. máj 2013

@cecil36 a nezvazovala Tvoje sesternica, ze by pre jej syna bolo lepsie keby zil s biologickym otcom? lebo toto je neunosna situaca a ona ako matka zlyhava na plnej ciare, ked vidi ako jej tyraju dieta a ona s tym nic nerobi

kaktusik007
23. máj 2013

@cecil36 ale odsuvanim a neriesenim problemu bude ten problem iba narastat a nakoniec to moze mat take nasledky a dosledky, ze dovidenia.... toto si musi uvedomit, vzdy je moznost....

a sama odist s detmi -- ma vyzivne na starsieho, ma rodicak, nech okamzite da na sud vyzivne na manzelku, vyzivne na dvojicky a sa odstahuje....

resp -- teraz nech si co najlepsie zabezpeci financie a osetri si to, nech to kludne da aj teba v hotovosti, aby mala niekde rezervu...

bude to tazke, ale bude sa to dat spravit, len preboha nech to zacne riesit!!!!

cecil36
autor
23. máj 2013

@ginger_fox aj o tom sme sa bavili, ja som jej navrhla, aby ho tam docasne dala, aspon kym jej skonci RD a zamestna sa. Problem je v tom, ze ex si chlapca vziat nechce, zije so svojou matkou... Este som chcela dodat, ze (tym si nezastavam sesternicinho muza), ze chalan tiez obcas riadne prileje do ohna, nie je z tych co by si zahryzli do jazyka. Ved to pozname, puberta 😀 Samozrejme, to otcima neospravedlnuje. Ked tak rozmyslam, vsetko zacala pubertou (dovtedy sa otcim s nim dokonca chvali, aj ked bol u nas), zmenou spravania a prichodom dvojiciek. No veru blba situacia 😖 Ja osobne by som sa zbalila a isla prec, ale ja mam na rozdiel od nej vyriesene byvanie, takze pozeram na to inak, ako ked zena nema naozaj kam ist.

libka1
23. máj 2013

@ginger_fox tiez ma toto napadlo, je to dobry napad, akurat ja by som sa ako matka sama na seba hnevala, ze sa musim svojho dietata vzdat 🙄 ale je to tiez jeden zo sposobov ako tomu chlapcovi pomoct, ak ten otec za nieco stoji zoberie si ho...

libka1
23. máj 2013

@cecil36 takze otec ho nechce 😔 no chudak chalan ☹

libka1
23. máj 2013

@cecil36 inac to ze chalan tomu tiez napomaha je mi jasne, boli sme v puberte, ze ano 😀 ale aj tak si toto nezasluzi..
este ma napadlo ci kontaktovala uz nejake obcianske zdruzenie ako napriklad toto: http://naruc.sk/o-nas/
nemam s tym teda skusenosti, ale oni musia mat prehlad a stretli sa uz aj z horsimi pripadmi, oni najlepsie poradia, urcite lepsie ako ja napriklad 😅

ginger_fox
23. máj 2013

@cecil36
@libka1 lenze sesterka to musi nejako riesit, lebo casom sa to moze len a len zhorsovat a bude to mat nezvratne nasledky... Minimalne nejaka rodinna poradna, ktora moze pomoct vo vzajomnej komunikacii a udrzani ako-takeho status quo

cecil36
autor
23. máj 2013

@libka1 dik za tip, preposlem 😉

sonice
23. máj 2013

@cecil36 jediný, kto nemôže nič ovplyvniť je Tvoj synovec (nie je plnoletý, naozaj nemôže odisť od matky), ale Tvoja sesternica nie len že môže, ale skôr poviem MUSÍ hľadať spôsob, ako to urobiť a nestrkať hlavu do piesku.
My sme takto nútene žili s otčímom takmer 5 rokov - strašných 5 rokov.
Ale podarilo sa.

POvedať nemám kde odísť pre mňa osobne nie je argument. Sesternica by si mala uvedomiť, že sa jej vlastný syn môže v dospelosti nakoniec obrátiť aj proti nej, pretože jej to môže cítiť ako krivdu, že ho neochránila.

Synovec môže aj zanevrieť na iné ženy - ženy obecne. Napr. ja som to tak mala, dlhooooo mi trvalo, kým si si to v hlave zrovnala - aspoň kus.

Ja TI neporadím, čo presne máte urobiť, len vysvetľujem dôsledky ničnerobenia :(.

Naozaj nemá kde odísť? Aspoň výhražne, na 2 týždne??? nemôžete jej ako rodina pomôcť v tomto? Nevravím, že Ty možno niekto iný.

Problém je, že jej manžel sa správa patologicky, obávam sa, že žiadny psychológ tu nepomôže, lebo jednoducho jej manžel berie nevlastného syna ako kukaččie mláďa. Neznáša ho, neznesie ho a to dokonca až tak, že to prejavuje verejne, ani sa s tým netají. DOkonca až útočí!!! Poslednou fázou je "len" už fyzické napadnutie.
U nás to začalo tak, že otčím začal napadať najskôr mňa keď ma mama bránila, tak sa to potom obrátilo aj proti nej, bil aj ju. Neviem, či chce čakať až do tejto fáze. Teda chce,... pravdepodobne až v tejto fáze si uvedomí, že NAOZAJ sa to inakšie nedá a odsťahuje sa, dovtedy to bude nejako tolerovať.
Skús jej dať prečítať môj príspevok, aby vedela, ako sa cíti jej syn.

Neviem, ako viac pomôcť, je mi ľúto.

sonice
23. máj 2013

@libka1 je naprosto samozrejmé, že je chlapec v opozícii!!!! Veď sa preboha musí nejako brániť!!! Chvála Bohu, že sa bráni, lebo keby sa nebránil, znamenalo by to, že rezignoval,... a takéto neriešiteľné prípady môžu skončiť veľmi, veľmi zle.

Možno prilieva do ohňa - ale je to pubertiak!! A možno je to len dôsledok správania jeho otčíma ku nemu.

Otčím sa takto správať nesmie!!! bárs by ten pubertiak bol neviem aký zlý. Týrať dieťa sa nesmie!!! Ponižovať ho, zosmiešňovať jeho, i jeho genetické korene. Vykrikovať, že dieťa niečo zje!

sonice
23. máj 2013

ešte k tomu odchodu syna od matky.

Viete, akoby som to zobrala ja, keď som bola v pozícii jej syna? Že sa ma vzdala a radšej ostala s tým hajzlom ako so mnou! Že ten hajzel bol pre ňu dôležitejší ako ja! NIKDY by som jej to neprepáčila. Presne takto by som to cítila.

To by pre neho v konečnom dôsledku mohlo mať oveľa horšie psychické následky.

Jej syn tu bol pred jej druhým manželom - je prvoradý, ona má povinnosť ho chrániť. Syn si otčíma nevybral, to otčím si vybral matku i JEHO! vedel o ňom, že je tam, že existuje.

libka1
23. máj 2013

@sonice tvrdila som ze sa nema branit? celkom nechapem preco mi to pises a este s tolkymi vykricnikmi 😅

cecil36
autor
23. máj 2013

@sonice absolutny suhlas s tvojim prispevkom o 10.57 😉

sonice
23. máj 2013

@libka1 len na zdôraznenie, keď si napísala, že prilieva do ohňa - chlapec. Pre nič inšie 😉

libka1
23. máj 2013

@sonice to som nenapisala, napisala som akurat ze mi je jasne ze s pubertakom je to tazke ale aj tak si take spravanie nezasluzi 😉

sonice
23. máj 2013

@libka1 jj, jasne, chápem, no i tak mi nedalo reagovať. Tiež som už potom bola v opozícii, ale ja som bola ešte mladšia a diouka. Fyzicky som na otčíma absolútne nemala, mohla som sa brániť len papuľou. Za každým som riskovala fyzický útok, aj sa sem tam stalo.

No chlapec je určite odvážnejší ako ja, je už dosť veľký naviac chalan. Takže mi je jasné, že ani on nepridá ku kľudu. No on podľa mňa nie je príčina, teda jeho správanie - ale následok.

libka1
23. máj 2013

@sonice ja chlapca ani z nicoho nevinim a uplne chapem tvoje reakcie, vies sa do toho viac vzit kedze si si tym sama presla, ja nastastie nie... v podstate sme v tom istom tabore, ja som tiez za odchod matky aj za cenu nepohodlia a straty domova... verim v to ze kazda situacia sa da riesit 😉 vzdy sa najdu ludia co pomozu...

simca06022011
23. máj 2013

@cecil36 v prvom rade to mala riesit sesterka, taketo spravanie voci synovi ani nemalo vobec zacat, nie to este aby to dlhsie trvalo. Nema na to otcim ziadne pravo a nema sa preco k nemu takto spravat, v prvom rade ten chlapec potrebuje podporu a porozumenie a nie zakomplexovane ziarliveho otcima (lebo to je ...vybija si zlost na dietati, ktore nie je jeho). Musi to riesit matka a nie sa prizerat, obrati sa to voci nej, pretoze syn bude citit ze ho ani mama nechrani pred cudzim chlapom a maju po vztahu, chlapec jej z domu odide (ak dovtedy nevyparati nieco ine..) a viac o rodinu nezakopne, kym nebude musiet.. co tiez nie je dobre, aj ked sa otcim tesi dopredu z toho.

sonice
23. máj 2013

@libka1 jj, reagujem emotívnejšie,... no ešte teraz po takmer 20 rokoch, čo s otčímom nežijem, si dokážem presne vybaviť ten strach, bezmoc, a vedomie, že to tak proste je a nič s tým nespravím. 😒 Presne si to dokážem privolať ten pocit. Vďaka tejto téme, brrr.

Ale našťastie už je to dááávno preč.