Problémy s 30 ročným synom

michalnovak
7. aug 2015

moj znamy ma poziadal o uverejnenie prispevku kedze nevie pouzivat internet a chcel by vediet vas nazor jedna sa o doslovny prepis toho co mi nadiktoval

Mam 78 rokov tesim sa celkom dobremu zdraviu ale mam problem zo synom a chcel by som sa opytat na pravne kroky co dalej , na kolko nieje normalny a mal by sa liecit v blazinci ale on odmieta si priznat ze blaznom je . Ma 30 rokov je nezamestnany nikdy nechce urobit co mu poviem , neustale spochybnuje to co mu poviem nakolko ja mam urcite zivotne skusenosti a viem ako to chodi , jedinu vec ktoru robi je to ze studuje vysoku skolu a okrem toho absolutne nic co mu poviem , veci si robi po svojom hocico co poviem je zastarane a podobne , je lenivy a len sedi za pocitacom a pozera filmy alebo je z nejakymi pochybnymi kamaratmi v krcme a vracia sa o 02 rano potom spi do 13 00 co sa s tym da robit aby robil co mu poviem ? aby mal pracu , aby chodil spat o 20 00 ako normalny clovek , aby prestal pouzivat pocitac , aby nechodil z kamaratmi po baroch ale aby si hladal zenu pretoze kamarati su v zivote nepotrebny , alebo po novom sa nezmyselne bicykluje len tak ze pre radost no chory clovek , do roboty ma chodit a ne bicyklovat len tak a drat plaste ktore nekupil , ja som v jeho veku uz mal dom a on nema nic a nic nevazi a nerobi tak ako mu poviem co dalej ?

bianca
7. aug 2015

WTF?

betunka39
7. aug 2015

to čo je za otazku, čo s ním? Nuž, kedže už otec nema nanhovyživivaciu povinnosť ja by som radila pohroziť, že ked si nenajde pracu vyhodim ho. A odkial ma peniaze na vyšku? Kto mu všetko plati, kedženikde nepracuje? Ak to robi otec, tak spravil veľku chybu, ktoreu teraz v svojom veku sotva napravi, alebo zmeni. Ak bol synačik zvyknuty, že ma všetko čo chce, bez prace, tak čo sa dedo čuduje. Moj svokor -dedo ma tiež zastarane nazory, ale chlapci porobia čo povie, pretože to dostali odmalička do vychovy, že bez prace nie su kolače.
A mlady nei je blazon, ako si otec mysli, mlady je veľmi prešibany a vypočítavy.

Ponaučenie pre mladých rodičov: nie peniaze a dary su pre deti hodnota, ale to že aj v dospelosti budu rešpektovať to čo im poviete a budete a mocť na sovje deti spolahnuť.A to sa da dosiahnuť, len vychocou k laske, pracovitosti a porozumeniu. A namiesto penazi do vrecka s deťmi traviť viac času.

melania1
7. aug 2015

ze co sa s tym da robit aby robil co mu poviem? preco by mal 30 rocny chodit spat o osmej (ako moja 3rocna dcera) ked ocko povie, aby nepouzival pocitac, lebo ocko povedal, aby nechodil s kamaratmi von, lebo ocko zakazal...? WTF 🙂
Ale samozrejme, ak byva v otcovom dome a neprispieva a flaka sa a robi bordel, vtedy samozrejme je na mieste co spomina betunka. ale hovorit do toho kedy ma chodit spat.... to uz je moc. rada by som pocula aj nazor druhej strany,.

mala_hobitka
7. aug 2015

@michalnovak To ze chodi spat kedy on chce a riadi si svoj zivot podla seba je celkom v poriadku. Ucta k rodicom nie je o slepej poslusnosti. Avsak v tomto vztahu otec-syn chyba komunikacia na urovni "ako si sa mal? Co si robil?" a miesto "urob to inak a hned" by sa stacilo opytat "ked to robis inak v com je to lepsie?"...

Co ale skutocne vidim ako problem je ze nechodi do prace a nezaraba. Takze ho v prvom rade treba odstrihnut od financnej infuzie. Ma 30 rokov, schopny chlap moze robit. Z prispevku mi nepripada ze je blazon skor vidim len generacny rozdiel a vzajomne nepochopenie sa. Ale spat k financiam. Ak nerobi ale ma na krcmu alebo bicykel tak od niekial peniaze ma. Ak o otca treba to stopnut. To ze studuje v 30 je pekne ale pokial uz nie je na doktorandskom kde aj dostava plat tak je to sobec. Robotu by mal mat. Pokial dostava plat v skole tak je zamestnany hoci studuje. Pokial nie tak by ho otec nemal dotoval lebo inak mladeho neprinuti robit. Btw.. kde zobral na bicykel?

jadelka
7. aug 2015

Otec by mal zvysit synovi vreckove, kupit mu poriadne auto,nech nemusi chodit na bicykli, aj zena sa nanho snad nalepi nejaka, ak otec este vladze,mal by si najst pracu,aby nesedel doma a nevidel,ze syn sedi cely den za pc a spi do jednej.

kittyjuliette
7. aug 2015

Ja osobne si teda nemyslim,ze mlady je blazon,ved ktory 30 rocny clovek chodi spat o osmej,nepouziva internet,nevybehne len tak na bicykli a taktiez si nemyslim,ze kamarati su nepotrebni😕Pan je bohuzial zaseknuty niekde v inej dobe.Ze on mal v jeho veku vlastny dom je krasne,ale kolki 30 rocni v dnesnej dobe maju len tak svoj barak,ved to je dneska pomaly nerealne...Ale co sa tyka prace,ma pravdu a rada je uplne jednoducha-sadnut si so synom,ukazat mu,ake su vydavky na domacnost a stravu,rozratat medzi clenov domacnosti a synacikovi oznamit,kolko bude mesacne prispievat a ked nie,tak papa,staraj sa teda sam o seba-ake jednoduche😆cele je to len o komunikacii

eaka
7. aug 2015

😀 ha ha.. tak to je najlepší príspevok na MK v posledných rokoch... ha.. a najlepšia otázka, čo robiť, aby robil, čo mu poviem! deduško zlatý!

crystal333
7. aug 2015

tak moj nazor je ,ze syn do blazinca nepatri vobec,vela mladych takto funguje.... Akurát ja tu vidim jeden velky problem ze medzi otcom a synom je obrovsky vekovy rozdiel a to az 50 rokov!!!!!!!! tak preto tie nedorozumenia a nepochopenie.... Ale tak za jedno davam pravdu panovi , a to s tou pracou, minimalne nejaka brigada....

vika35
7. aug 2015

tiez si myslim, ze mlady blazon urcite nieje. jedina vada je, ze este v 30tke nema ukoncene studium a praca a teda aj prax ziadna. To ma chlapec dost ruzove okuliare ak si mysli, ze prave nanho vsade cakaju s platom min. 3000€ :P alebo on caka kym ocko umrie a bude mat aj barak aj mozno nejake uspory 🤐

rutie
7. aug 2015

Mily dedusko!

Je to klasicka dilema o tom, co bolo skor, kura alebo vajce. Ci sa k svojmu 30-rocnemu synovy spravate ako k malemu decku, lebo on tym malym deckom je, alebo vas 30-rocny syn je ako male decko, lebo sa k nemu spravate ako k 10-rocnemu faganovi.

Vy ste mali v jeho veku pracu, dom, rodinu, ale urcite vam vas otec nehovoril, kedy mate ist spat a kedy mate vstavat a ci mate ist vo volnom case do krcmy alebo na ryby.

Povedzte svojmu synovi, ze je na case, aby sa postaral sam o seba. Ze ho radi uvidite cez vikendy a na navsteve, ale je nacase aby sa postaral sam o seba. A nekecajte mu do toho, ci bicykluje, alebo sedi v krcme s kamaratmi. Ked bude musiet zarabit na svoj zivot, velmi rychlorychlo sa nauci svoj cas vyuzivat produktivne. S laskou vyhodte svojho syna z domu. Je to najlepsie, co mozte prenho urobit. A aby vedel ze ho mate rad, nejaku vybavu na bicykel.

rutie
7. aug 2015

A aby vedel, ze ho mate rad, kupte mu obcas nejaku vybavu na bicykel.

synovy ->synovi. Pisem ako hotentot.

michalnovak
autor
7. aug 2015

Skolu som sa mu rozhodol platit ja penazi je dost netrpim chudobou + on pobera aktivacne prispevky nejakych 125 € mesacne , ale ked ho sponzorujem ocakavam ze bude robit presne to co mu poviem , mne otec v 1957 povedal ze musim ist zbierat grule na pole nemohol som povedat ze nejdem , choval som holuby tak im otec zakrutil krkmi a bolo vybavene a tu zasrat len spekuluje , na kosenie okolo domu chce kosacku lenivec jeden , ja som kosil kosou 40 rokov a nevadilo mi to a on chce nejake stroje , pocitac je pre ludi ale len hodinu denne a ne pozerat na nom filmy ktore odnekial kradne , poviem mu urob to tak ne on si to robi po svojom , neustale mi opakuje ze on prezije aj jadrovu vojnu nepotrebuje robit jak mu poviem , nezalezi mu na nazoroch co si o nom ludia myslia , ako bude robit ? sak mu do kadroveho posudku napisu ze nema zenu ze sa len flaka a sedi s kamaratmi na kofole v bare , ja ked mam ulohu robim od rana do vecera on povie ze aj zajtra je den a nebude predsa betonovat od rana do vecera , ja chcem aby bolo najlepsie ako sa len da a ked je napriklad kriva kachlicka jemu to staci hlavne ze to plni nejaky ucel

simca06022011
7. aug 2015

No s 30 rocnym to nebude fungovat tak, ze "ocko povie".. "ocko" mal povedat uz v 18tke co a ako a syna vychovata aj predtym... to znamena ze 30rocny uz mal byt nakopnuty do zadku a poslany z domu davno a o to skor, ked nepracuje.. lebo ani nezacne. A o ostatne by som sa nestarala, kazdy dostane od zivota nalozene podla vlastnych cinov...

sladkamiki
7. aug 2015

ooou no neviem kto by sa mal ísť liečiť...jedna vec je, že nepracuje..ale večierka, bicykel a počítač???No-obávam sa, že v tomto prípade patríme do "bláznica"takmer všetci 😕 😒 😉

janickacrazy
7. aug 2015

@michalnovak Jediné riešenie je prestať mu platiť školu a pekne krásne ho vykopnúť z domu. Bude nútený začať pracovať, lebo zo 125 eur sám neprežije. Prestante mu robiť sponzora. My máme vo vzialenejšej rodine podobný prípad, no ten navyše je závislý na drogách, takže tam je to ešte zložitejšie. Jeho matka neskoro prišla nato, ako ho rozmaznávala, dávala mu furt peniaze, ani strednú školu nedokončil, v žiadnej práci nevydrží, proste rodený flákač, tiež už nevedia čo s ním. Bol aj na liečení, ale asi to veľmi nepomohlo. Jeho matka nie je schopná vyhodiť ho z domu, ale asi jej nič iné nezostane nakoniec.

jasminet
7. aug 2015

aka vtipna vymyslena tema 😀 ale clovek sa aspon pobavi - v dedkovi vidim svojho svokra 😉 😉 😉 ze kadrovy posudok.... 😀

vika35
7. aug 2015

@michalnovak prepacte ale vy ste naozaj trosku zaostaly v roku xy. to, ze mu platite skolu je super ale urobili ste to dobrovolne, preco teraz ocakavate, ze musi robit do bodky co vy prikazete? ako urcite je pomoc vam na mieste je to vas syn a teda mal by si vas vazit ale to co vy ocakavate je uz trosku nad.
co sa kosacky taky no a? ved preco si neulahcit robotu pise sa rok 2015? lebo vy ste kosili kosou no fajn 😕
sadnite si s nim a pohovorte si. napr. ja ti budem nadalej platit skolu ale ty si najdes brigadu a budes prispievat na domacnost. nesuhlasi, ok najdi si podnajom a pod....
ale zakazovat 30rocnemu pocitac, ci tv a vecierka o 8?: moja 10rocna dcera chodi do postele o 9tej teraz cez prazdniny aj neskor :P
bicykel je super, ste snad proti sportu?
krcma beriem ale zas ak tam ide z casu na cas a nie kazdodenne preco nie.

michalnovak
autor
7. aug 2015

tak on drogy neberie sak to uz je spodina ludstva kto bude brat drogy , ani nepije ale normalny clovek v jeho veku nema co chodit po krcmach ale ma mat zenu a usporiadany zivot a robit okolo domu starat sa o deti , on zenu nechce , deti nechce ze on si nepotrebuje pridavat starosti , ale deti treba mat kazdy chce mat deti on ne on zije preto aby sa bavil , pocitac , kamarati , vcera narezal tri kubiky dreva motorovou pilou tak mu hovorim no a co to motorova pila narezala , tak mi vynadal chod a narez si sam ked sa ti nepaci , to co je za pristup , poviem mu chod umyt auto on mi povie ze je 30 stupnov ze ho umyje vecer , ta kde sme mne otec povedal musel som ist hned v tu minutu robit veci , len mi hovori ze on ma titul a ze si predsa nemoze nechat radit odomna co titul nemam ale ja mam svoj vek a viem co je dobre

kittyjuliette
7. aug 2015

😂tak toho kadroveho posudku by som sa az tak neobavala,ale 30 rocny chlap,ktory pobera aktivacny prispevok a este si mysli,ze on prezije vsetko,tak to je na zamyslenie...u mna dalsi prizivnik,ktoreho budeme zivit vsetci my pracujuci,pretoze ked sa nenauci makat teraz,uz sa nenauci nikdy

timea7
7. aug 2015

@michalnovak Starý pán nemá čo sponzorovať štúdium 30-ročnému synovi, aj keby peniaze prehadzoval vidlami. 30 ročný muž si má štúdium financovať sám, inak nechápem, prečo ho nemá už dávno ukončené. Ak mu chce pomôcť a nevie, čo s peniazmi, nech mu kúpi garsónku a nech sa páči mladý pán, postaraj sa, aby bolo za čo platiť nájom, aby bola chladnička plná a aby si mal za čo študovať. Myslím, že by sa veľmi rýchlo mladý spamätal. Na druhej strane riešiť, kedy chodí 30 ročný syn spať, či sa chodí bicyklovať alebo nie, je choré. Riešiť prečo nekosí kosou, ale potrebuje kosačku, je sto rokov za opicami, moja babka tiež prala kedysi v koryte, ale nemienim sa preto k nemu od automatickej práčky vrátiť.
Ideálne by bolo, keby garsónka bola vzdialená aspoň 30km od bydliska otca, ten by prestal riešiť súkromný život svojho dávno dospelého syna a také detaily, či je kachlička nakrivo a pod....keď má peňazí dosť, nech si zavolá na takéto práce odborníka a nesponzoruje starého capa, ktorého takýmto spôsobom podporuje v jeho lenivosti.
A či má normálny človek už mať v tom veku ženu, deti, dom - to je pohľad jeho otca, dosť zadubený, tridsaťročný človek nemusí mať okrem ruksaku nič, môže chodiť po svete, na cestovanie si zarábať brigádami a môže byť veľmi šťastný. Zažije to, čo väčšina z nás nie a jeho život je plnohodnotný, lebo napĺňa svoje túžby.

simca06022011
7. aug 2015

@michalnovak no zijeme v roku 2015, 30 rocny chlap ani zdaleka nemusi mat rodinu a uz vobec sa jeho zivot nemusi tocit okolo zahrady, nieto deti... a ako vidim, synator by mal cim skro vas dom opustit, lebo inteligenciou neovplyvate pri takychto nazoroch ani vo vysokom veku.
1. auto sa v horucavach neumyva, vie to teraz aj 10 rocny sopliak, dokonca ani na slnku.
2. sice je pila motorova, ale niekto s nou musi robit, ze ano?
Keby zhadovali vsetci rodicia syna tak ako vy, dopadlo by to velmi zle. Jedine kazite doma vzduch, nechajte ho nech si robi veci po svojom (ale nech sa financne o seba stara sam), starajte sa o seba a budete mat klud.

michalnovak
autor
7. aug 2015

vzdy mi hovori ked nieco chcem pytaj sa sam seba co preto robim a nevyzaduj to od druhych , ale on sa ma starat ak poviem ze toto treba spravit a takto to treba spravit on povie ze to je kravina , a ked mu nalozim urazi sa a ide prec ze bud to spravi po svojom alebo si to mam robit sam a to normalne nieje

simca06022011
7. aug 2015

@michalnovak to je uplne normalne

timea7
7. aug 2015

@michalnovak on sa vôbec nemusí starať, ani nič robiť, on môže žiť 6000 km od bydliska otca, navštíviť ho raz za dva roky a sem tam mu zavolať. Ale finančne by sa mal postarať sám o seba už dávno.

kittyjuliette
7. aug 2015

@michalnovak nechcem vas urazit,ale nieje to nahodou tak,ze vas vlastne tesi,ze stary somar 30 rocny este stale byva s vami,nepracuje,vy mu platite skolne a tym padom mate pocit,ze ho mozete komandovat,riadit mu zivot a on by mal tym padom skakat tak,ako vy piskate?Lebo mne to tak pride....

aduskatt
7. aug 2015

....to len ja mám pocit, že sa tu niekto dobre zabáva?

lapalma
7. aug 2015

@michalnovak ...pekne vymyslený a vyfabulovaný príspevok... 😀 😀 😀
...sme še pobavili 😀 😀 😀 😀 😀
....len taká maličkosť, má synček titul, alebo ešte študuje ?
....študenti aktivačný príspevok nepoberajú ... 😝

michalnovak
autor
7. aug 2015

on robil 5 rokov 4 smeny a potom ho prepustili isto tam spekuloval a robil co nemal ked je taky doma ako v praci tak sa neducujem ze na neho ziaden veduci nema nervy , ja som robil 45 rokov na jednom mieste v jednom podniku toho koho vyhodili po 5 rokoch v robote bol vecsinou psychicky chory sak to nieje normalne aby sa tam neudrzal , siel na vysku ktoru studoval do bakalarskeho zadarmo lebo vtedy to tak bolo , jedine skola mu ide este ho nevyhodili ale nechapem tomu ako takeho drzaka tam mozu drzat , susedove deti sa ucia cele dni , on sa uci den dva pred tym a ide na skusku a urobi ju aku uroven ma ta skola ked ju urobi bez ucenia a to som si myslel ze technicka univerzita ma uroven ale asi nie ked sa to nauci za dva dni , mne otec povedal a musel som robit tak ako povedal , ja poviem a on povie ze mu raz vynadam a ide prec , to aj v robote tak bude robit ?

btw ja co to prepisujem vravim ze je to cista pravda a deje sa to mam 40 rokov som synom jeho kamarata stary pan tu sedi uz par hodin na balkone u mna a diktuje vyfabulovane to nieje je to realna situacia uplne peklo to tam je podla mojho nazoru ma jeho syn pravdu ale pre pobavenie som mu povedal ze sa moze spytat na internete ktory on ani neuznava a studenti aktivacny prispevok poberaju ak studuju externe

moonlight1210
7. aug 2015

ja mam dojem, ze toto pise "syn".
a bavi sa chlapec skvelo.

kittyjuliette
7. aug 2015

No,po poslednom prispevku mi je uz uplne jasne,ze cela tato tema je jeden velky vymysel