Psychicky labilná kamarátka

neviemako
3. máj 2015

Ahojte, nie som nova len nechcem verejne...

Mam kamosku, je dost labilnej povahy, chvilu dobre, potom este lepsie, potom z bezneho problemu hotova drama.... v podstate vo svojom zivote nema kludne obdobie stale nieco na moj vkus prehnane preziva, stale nejaky afekt, hiikanie, nic sa nedeje bezne, stale sa nieco deje, kauzy, kauzicky... Toto jej spravanie sposobilo ze jej preplo a skoncila v nemocnici na psychiatrii.
stalo sa to v praci, vsetci to videli, hanba na 100rokov. a ja teraz neviem ako sa k nej spravat. chvilami som na nu nasrata, chvilu ju polutujem, klame vsetkym naokolo, na pracu sa uplne vykaslala a to je v riadiacej pozicii, chvilu som jej kryla zadok ale 3t sa neda... Teraz sa uz udajne vracia do prace, rozprava tam uplne bludy kde bola, sprava sa ako robot ( podla mna je nadopovana) este som ju nemala moznost vidiet nazivo...
moj prvotny pocit je zavriet,zhasnut a nikdy viac ju nevidiet a nepocut. Velmi som jej pracovne pomohla a teraz som sa v podstate spolocensky blamovala takouto znamostou... nechcem aby to vyznelo nejak arogantne, spracuvam svoje pocity uz cez 3t, este ked bola "v pohode", som sa snazila jej spravanie korigovat a teraz neviem... uz nechcem?
z celej situacie je mi uplne na nic, vela veci co mi nahovorila mi pripada ako jedno velke klamstvo a falos z jej strany... Keby prisla ako chlap 🙂, ze OK mi preplo, som sa pozbierala a ideme dalej ale ona dalej klame a vymysla... a to ma uplne znechucuje, bojim sa ze az ju stretnem a skosi na mna nejake vyfabulovane klamstvo poslem ju niekm kratkou cestou

Mate niektora skusenost s takymto clovekom? ako sa spravat, ako to v sebe vysporiadat?
Dakujem

ritusuk
3. máj 2015

Myslim,ze v tom najlepsom zaujme pre obe, by ste sa mali prestat stykat.ste ako ohen a voda a ty chces hasit nieco,na co nemas.ja sama som prezila obe strany,bola som drama aj som nala velmi dobru priatelku,ktora bola sama drama a poviem Ti, clovek si vtedy neuvedomuje co robi a doplati na to iba okolie.mna prave angazovanost druhej strany vyslovene drazdila a spravala som sa este viac destruktivne ako predtym.a ked som sa dostala na opacnu stranu,prezivala som rovnake pocity ako ty-hnev,frustraciu,bezmocnost,pocit,ze tu kamaratku asi zahlusim.nase cesty sa rozdelili a teraz ju sledujem z dialky,obcas si napiseme,ale som rada ze tu vodu uz neviri v mojich vodach.je to prirodzene a ludske,kazdy si nakoniec musi pomoct sam.

seahorse27
3. máj 2015

Myslím, ze sa takto nespráva vedome, je za tým psychická porucha. Mala by sa liečiť dlhodobo. Chápem, ze si na ňu nahnevaná, ale vždy si spomeň, ze ona neklame schválne, ale v tej chvíli zrejme naozaj veri tomu, co hovorí. Evidentne ma problém...

zeriempizzu
3. máj 2015

@neviemako ok tak sa zrutila (dost bezne v dnesnej dobe) a tak to teraz riesi po svojom. Je chora, nedoslo ti este? Ak si kamoska, podporis ju a pomozes jej, ak nie si - tak kasli na nu. Ale spravaj sa k nej slusne.

mircalla
3. máj 2015

@neviemako Mne je skor luto teba - podla toho co pises si sebecka mrcha bez empatie....ak teda ide o psychicky choreho cloveka......."teraz som sa v podstate spolocensky blamovala takouto znamostou"...vsetci to videli a hanba na sto rokov"

Ide ti len o seba a o to, ako vyzeras pred ostatnym....takze ti poradim jedine, ignoruj ju - kedze ta vobec nezaujima.....evidentne mam pocit, ze sama z toho robis dramu (3 tyzdne spracuvas tieto pocity?) a nie si nad vecou...o nu ti nejde, len o to, ako vypadas pred kolegami...takze jedine ju neries a prestan sa v tom vrtat

bonaqa2013
3. máj 2015

Ja by som sa snažila pomôcť ešte viac ako doteraz. Nikto si chorobu nevyberá. kamarátka je sama? Nemá manž., priateľa, resp. deti? Ale určite by som sa o ňu zaujímala ešte viac ako doteraz. Mne by nerobilo problém ísť za ňou aj do nemovnice. Na psychiatriu? Tak na psychiatriu. Aj tam sú len ľudia. Veď predsa v núdzi poznáš priateľa.

jemena
3. máj 2015

@neviemako Si si istá, že si jej kamarátka? Toto je uplne jasné ohováranie. Ked máš takúto mienku o tejto žene, nechápem, prečo sa s ňou vôbec stýkaš. pre svoje vlastné a aj pre jej dobro, by si ju nemala držať v domnení, že ste kamarátky.

mircalla
3. máj 2015

cely prispevok akoby pisala 16-rocna pubertacka a nie zrela, normalne uvazujuca dospela osoba

lanczi
3. máj 2015

@neviemako Prestan sa snou stykat,posledne čo teraz potrebuje si prave ty..

michaela1711
3. máj 2015

Ona si to asi neuvedomuje ale na tom aj záleží či si to uvedomuje alebo nie. Nie je každý psychický narušený človek rovnaký, každý ináč reaguje. Ale keď ti nejako ovplyvňuje zle život tak sa s nou trebars nestýkaj a je. Lebo niekto si nevie povedať radia mu ľudia a on sa tomu bráni alebo nespolupracuje. Sú ľudia ktorý chcú užívať lieky a liečiť sa aby boli čo najlepšej forme a niekto si myslí že to liečenie je niečo zlé a nesúhlasia s tým a tým pádom sú niekedy taký ako píšeš že robia ostudu a tak no ja píšem takto lebo mám s tým skúsenosti. Ale ak potrebuje pomoc a pracuje na tom tak by som ju práveže neopustila a by som jej naďalej pomáhala. Ale záleží aj na tom psychicky narušenom človeku aký je a ako sa snaží keď je to nad naše sily netreba sa tiež zbytočne s ním traumatizovať. To už musíš posúdiť ty ak ju dobre poznáš.

sue
3. máj 2015

@neviemako tým, že s ňou prerušíš kontakt jej asi najviac pomôžeš...a odporúčam pomoc psychoterapeuta aj tebe. V dobrom...

neviemako
autor
3. máj 2015

@mircalla od teba som ani iné nečakala...

Nie som žiadna sebecka mrcha,nepopisala som tu všetky detaily, niektre ste tu múdre ako rádia...
Ak sa snažíte človeku vyše roka pomôcť,jemne ho smerujete k odbornej pomoci a nakoniec to skončí tak ze sa s vami ani nebaví,lebo anjeli sa o ňu postarajú tak by ste možno trošku prehodnotili svoje múdrosti.
Snažím sa danú situáciu nejak slušné zvládnuť, stýkať sa s ňou budem či chcem alebo nie nakoľko sme kolegyne.

sue
3. máj 2015

@neviemako si jej kamarátka? ...ak si, tak sa tak správaj...psychická choroba sa za tri týždne nedá vyliečiť...v mnohých prípadoch je to už doživotne....to nie je slepé črevo 😔 a keď človeku ochorie duša, aj pripustiť si, že mám problém je výrazne ťažšie ako pri zlomenej ruke. Prepáč, ale naozaj z teba hovorí bezcitnosť a povrchnosť (kvôli tvojej obave ako sa na teba pozerá okolie kvôli tomuto priateľstvu...)... musíš byť trpezlivá, brať do úvahy, že nech ti čokoľvek povie a nech sa akokoľvek teraz správa, tak hoci ju prepustili z nemocnice, je to stále chorý človek a jej choroba sa prejavuje práve zvláštnymi rečami a úvahami 😒

jemena
3. máj 2015

@neviemako tak hlavne ty sa nesnaž riešiť jej situáciu, mne to skôr pripadá, že si brúsiš zuby na jej riadiacu pozíciu. Ak by som mala kontakt na tvoju kolegyňu, okamžite by som ju pred tebou varovala. 😎

mircalla
3. máj 2015

@neviemako Jednoznacne mam pocit, ze je pre teba problem najma to, ze si sa ako si sama napisala blamovala znamostou s touto osobou a je pre teba len pritaz a nepohodlny clovek, to ta teraz zerie...svojimi vyjadreniami si sa tak vyjadrila sama....keby ti islo o nu a o jej dobro, pises uplne inac. takze ignoruj ju, najlepsie pre vas obe

si novo registrovana, napisala si 2 prispevky a odo mna si nic ine necakala....no dobre....🙂

mircalla
3. máj 2015

Este jedna vec - uz len vyraz ze jej preplo hovori za seba, vyraz ako hanba na 100 rokov - tak vacsina jedincov to chape, pokial ide o psychicky choru osobu nejde o ziadnu hanbu, ale zdravotny problem...chapu to tak aj v tejto teme okrem teba

alaguema
3. máj 2015

@neviemako po A: vy dve nie ste kamarátky. Keby ste boli, bolo by ti úplne jedno, ako vyzeráš v pozícii kamošky tej, čo jej "preplo". Takže moja rada: daj najavo, že sa ťa to netýka...lebo sa ťa to evidentne skutočne nedotýka ako problém človeka, kamarátky, ale ako tvoja blamáž. Po B: snažila si sa korigovať jej správanie?? A ako? Dosť ťažko si viem predstaviť ako sa asi koriguje správanie zdravého dospelého človeka...nie to ešte labilného jedinca. Nepíšeš dg, nepíšeš ako prebiehalo zrútenie...ale ja som mala v práci tri kolegyne na jednom oddelení, ktoré trpeli panickou poruchou a dve z nich sa zrútili priamo v práci a nikto to nepovažoval za hanbu na sto rokov. Jedna z nich tiež na dosť dôležitom poste. Neviem, čo ste to za kolektív, alebo aký si vlastne ty človek, keď je toto podľa teba hanba. Uź len dodám...pracovné nasadenie, stres a všetok ten chladný, mužský svet, kde sa točí biznis, je pre ženskú psychiku záťaž, ktorú nie každá zvládne. Tvoja kolegyňa má zrejme krehkejšiu psychiku než ostatné..verím tomu, že hospitalizácia na psychiatrii nie je len tak nič po nič...zrejme má skutočné psychické problémy.

michaela1711
3. máj 2015

Chcem ešte povedať že psychická choroba je tiež choroba ako každá iná ale koľko krát dlho trvá kým sa s toho človek dostane treba jej dať ešte šancu ale je to aj o tom aká si kamarátka a ako to myslíš úprimne lebo niekto sa zato poviem hanbý ale to nie je žiadna hanba presne človek si chorobu nevyberá. A nemala by si to brať tak tragicky. Veď dá sa plnohodnotne žiť aj so psychickou chorobou. Čo som ten prvý príspevok napísala súhlasím stým lebo aj taký ľudia sú čo traumatizujú druhých ale toho človeka by si aj tak nemala odsúdiť on si vyberá sám a keď splupracuje tak je to zase o inom ono to je niekedy dosť komplikované tá choroba. Určite taký človek potrebuje kľud a porozumenie a nie nejaké ohováranie alebo čo. Ja by som osobne takto príspevok ani nepísala bolo by mi to trápne písať o nejakom človeku čo má takéto problémy. A nebolo by jej to blbé tiež keby sa dozvedela že takto o nej píšeš ako kamarátka? Ja by som bola osobne naštvaná keby nikto o mne niečo osobné takéto napíše v prvom rade by som sa poradila s nou a potom písala.

neviemako
autor
3. máj 2015

@mircalla treba citat od 1. Vety...

@jemena si ma vcelku pobavila,ale nie ďakujem ja som iný odbor ale iní si isto zuby brúsia

@alaguema preplo/nepreplo... Nie som na jazykovednom krúžku... V práci nemala žiaden veľký stres a s dosť veľa vecami som jej pomohla aby ho mala ešte menší... zarába fajn,ma kde bývať,ma zdravé deti ...
Hanba na 100 rokov... deň predtým bola u mňa,rozprávala z cesty,čistí stihomam.ešte mi nedalo večer som zašla ku nej či je ok,v podstate ma poslala do preč.. na druhý deň namiesto dovolenky došla do práce a bolo divadielko pre 30 ľudí.ok stáva sa.
Ze sa na mne ľudia bavia to prežijem,spoločenský aj pracovné,nemam 20 r .

@michaela1711 aj vy som sa s ňou pobavila keby sa dalo, po týždni bola schopná vnímať a po ďalšom začala klamať aj mne. Ona je u rodičov...a pošle selfie z nemocnice..

Naozaj nikomu neprajem riešiť obdobné problémy.no a ze 3 t to riešim....áno ale v sebe a potichu. V práci som korektná a nikoho nepotapam.

alaguema
3. máj 2015

@neviemako ešte pozerám, že "keby prišla ako chlap"...Prečo preboha, by mala žena jednať ako chlap? Alebo si snáď myslíš, že chlapi neklamú, nezavádzajú? Ale áno...nemusia byť ani psychicky labilní a robia to poniektorí. Pripadáš mi ako typická predstaviteľka dnešnej emancipovanej ženy, ktorá sa chová ako muž a ešte sa tým aj hrdí...Smutné, že samé ženy od iných žien očkávajú, že budú ako muži...a potom sa všetci čudujú ako je možné, že je toľko problémov s plodnosťou, s výchovou, so ženskými chorobami...celý tvoj príspevok je chorý..ako ti chýba empatia, ako ti záleží viac na názore kolegov, než na zdraví človeka, presne - ty sa chováš ako chlap. Ale taký poriadne otrlý.

mircalla
3. máj 2015

@neviemako vies co mi tu nesedi - ze po tom vsetkom, co tu o nej pises...na pracu sa uplne vykaslala atd...je v riadiacej pozicii....celkovo mi tam nesedi viac veci...divadielko pre 30 ludi? vy sa na tom bavite v praci?
z tycho vyjadreni musite byt super partia v praci, ozaj....a ozaj najma korektna
super kratka hospitalizacia na psychiatrii, kedze je u rodicov

alaguema
3. máj 2015

@neviemako na tebe sa ľudia bavia? A na čom? Čo ste to tam nejaká banda zaostalých kreténov? Sorry, ale z ktorej planéty píšeš? Stretla som veľa keriéristov, ambicióznych žalokov, niektorí fakt akoby bez citu, ale toto som nevidela nikde, aby sa niekto bavil na účet chorého človeka. Tak možno v kravíne, kde to nikto nepochopil, lebo nemá šajnu o tom, čo je psychická porucha.

neviemako
autor
3. máj 2015

@mircalla áno jej podriadený a ďalšie 4 oddelenia sa o tom bavia,videli to naživo...Ja sa držím verzie ze dovolenka.
U rodičov nie je,písala som ze klame už aj mne.

citronade
3. máj 2015

@neviemako vsetky ako od veci ti odpovedaju,,ze? chytia sa tej nepodstaty ako ci chlap neklame, aky ste kolektiv, gramaticke anomalie, ze mas a mimoza a idu hehehe

no, odstup, utat to... nenechaj sa nicit, jednoduchy zakon prirody, kooperovat, pomahat, ale nie na ukor vlastneho zdravia, patri do ruk odbornikov, nie do kamaratkinej vaticky, kludne sa vypis a spracovavaj aj dva mesiace, tuto tety to maju inak, tak su vpecku ked to niekto nema ako ony ... vela sil.

adamsimon
3. máj 2015

@neviemako
Ty nie si kamarátka, záleží ti len na svojom súkromnom šťastí...
Pre obidve bude najlepšie, keď sa prestanete úplne stretávať...

bonaqa2013
3. máj 2015

@citronade ty si asi tiež jedna z toho kolektívu že? Nekrič hop kým nepreskočíš. Ešte nevieš ako ty v živote dopadneš - nevieš, kde ťa čo čaká. čo vidíš na druhom, čakaj na sebe..... Zariekaného chleba najvačší kus.... Stačí? Ak máš niečo v tekvici tak si pochopila. Ak nie, tak smola pre teba.

zuzka105
3. máj 2015

@neviemako asi nie ste kamaratky, mozno ste kolegyne alebo zname, ale asi nie kamaratky...psychicka / psychiatricka porucha sa nevyriesi za den ani za tyzden. To ze to okolie v jej praci vnima ako hanbu a ohovara ju, je znakom ich IQ a EQ bohuzial to hovori v ich neprospech samozrejme... Mozno tvoja "kamaratka" klame aj tebe lebo nie je lahke pripustiti pred ostatnymi ze je v nemocnici na psych. oddeleni a ze ma zavazne problemy. Dost tazko sa o takto alebo inych veciach hovori. Tu na koniku je napr vela zien co prisli o dietatko, myslis ze o tom hovoria kazdemu ? Myslis ze niekedy clovek nepotrebuje cas sam so sebou sa s chorobou, stratou alebo inou zmenou v zivote zmierit sam v sebe a az potom moze otvorene komunikovat s okolim alebo sa aj moze rozhodnut ze o tom rozpravat nechce. Obidva pripady su uplne normalne, tak ako je normalne ze jeden je extrovert a druhy introvert. Z tvojich prispevkov by som povedala, ze by si sa mala prestat hrat na jej kamaratku. Ak by si bola jej kamaratka, verim ze by si komunikovala napr. s jej rodicmi a mali by ste iny vztah, takze by si vedela co sa naozaj deje...Takto mi to pride ze najlepsie urobis ked sa zacnes spravat ako kolegyna ...Ale nechem ti ublizit, mozno sa mylim,ale podla tvojich reci mi to tak pride.

mircalla
3. máj 2015

@neviemako Ja si myslim, ze sposob,ako to cele opisujes a najma vyjadrovacie prostriedky ta usvedcuju...ono netreba byt genius,aby si clovek urobil nazor...
A hlavne skoda, ze tento typicky slovensky fenomen - stratat do druhych (ale nie v dobrom samozrejme, len to druhe), tak dobre funguje....vsak sa staraj o seba, a nie o kolegynu, ktora ti vadi a irituje ta, bude ti lahsie....co ty mas s tym vobec spolocne? co ta trapi aku sefie poslala? to toto ta zerie? ozaj? tak klame.... mne tiez niektori vadia, ale zeby som kvoli tomu nespavala....a rypala sa v kazdom hovne...

mircalla
3. máj 2015

@zuzka105 yes!

jabadaba
3. máj 2015

@neviemako aka hanba? Aka blamaz? Tvoja kamaratka je chora, ochorela ako bezne ochoreju tisicky inych ludi denne! Niekto na chripku, iny dusevne! Fakt, ze tvoja kamoska preziva prehnane to co Ty nazyvas drobnostami ci beznymi vecami, je prejavom toho, ze jej nervova sustava nie je v dosledku niecoho v poriadku. Faktorov moze byt vela! Vies Ty cim si ona presla od narodenia? Akej zataze sa jej vedome ci nevedome dostalo? Kazdy sme nejako vybaveny, co sa tyka schopnosti odolavat tomuto svetu. Niekto si priputa veci viac, lebo je empatickejsi, citlivejsi, ma nastaveny zmysel pre spravodlivost privysoko, niekto plava zivotom lahostajne, zo dna na den a uspokojuje len svoje elementarne potreby ako zjednoduseny tvorecek! Kazdy sme proste nejaky. Rovnako kazdy z nas ma k tejto vybave aj ine podnety, ktore tiez vplyvaju na nase prezivanie a dokazu cloveku pritazit. To ako spracuva tvoja kamoska zivot, vypoveda o jej citlivosti, reaguje mozno prehnane, ale to sa vedome ovladat neda. Jej nervova sustava je zrejme predrazdena, lahko sa vydrazdi a ma to isto nejake priciny. Staci ak organizmu chyba nejaka zasadna latka ci uz magnezium, zelezo a spol. alebo niekde nastala funkcna organicka porucha a hop, uz nervova sustava nefunguje tak odolne. Niekedy staci nefunckna stitna zlaza a nervova sustava je v trapu! To vsak nie je ziadna hanba. Mozno leda tak tvoja, ze takto reagujes. Bez urazky. Tvoja reakcia je vrcholne neempaticka. Do urcitej miery je pochopitelna je vsak pochopitelna. Bud sa rozhodnes svoju kamaratku podporit v jej navrate do prace a pomozes jej nabehnut do pracovneho rytmu, alebo sa zvrtni na opatku ak vase priatelstvo povazujes za tvoju ostudu a nechaj ju tak. Rozhodnutie je na tebe. Do buducna ale bud rozvaznejsia v posudzovani inych v podobnom zivotnom rozpolozeni.

mircalla
3. máj 2015

Ono asi tazko si viem predstavit, ze niekto,kto sa psychicky zruti ma potrebu vsetkych informovat ako sa ma, kde je, co robi - vobec o tom nechce rozpravat....myslim, ze chce jedine - pokoj