Žiadosť o rozvod a všetko okolo toho. Prosím poraďte

kamajka
11. feb 2008

Ahojte,

ak niekto viete poradit, prosim poradte.
Som vydata takmer 3 roky, mame dve deti, 4rocnu dcerku a 19 mesacneho chlapceka.
Manzel pracuje mimo bydliska, chodi domov zriedka. Velmi sme sa odcudzili, vo vztahu bola aj nevera, snažim sa to stale držat pokope aspon kvoli detom, no čim viac sa snažim, tym väčšie h.. som pre neho... A tak važne uvažujem o tom, že už nechcem takto žit.. Neustale ma komanduje a ponižuje, chce mat zo mna cvicenu opicu, vo vychove tiež nie sme jednotni, no proste katastrofa je to, o dceru v poslednom case nejavi zaujem vobec, len so synom sa mazná a ju stale odstrča, nechce ju pocuvat a vidim, že mu vadí. Furt ma daky problem a rozpravat sa so mnou nechce, lebo vraj trepem.

Prosim poradte všetko okolo rozvodu a aj ako by mala vyzerat žiadost v takomto pripade ako je nas a nejake poplatky a podobne veci... Už toho mam plne zuby, a stale sa to len stupnuje. Cim som lepšia, tym je všetko horšie.

Dakujem velmi pekne za každu radu a skusenost.

durdik
1. jún 2011

@alexandra
to dúfam, dnes mi jeho právnik znova telefonoval, že sa chcú predsa len dohodnúť, tak tam zajtra idem. Ešte by som si mala pripraviť podmienky. Neviem sa rozhodnúť, či mu dávať deti už v piatok večer alebo až v sobotu do nedele. Malý ma predsa len 2 a pol.

alexandra
2. jún 2011

@durdik Mam o 4 mesiace starsiu dcerku, takze chapem.. Nechala by som si vsak najprv predlozit podmienky Tvojho ex, mozno sam navrhne, ze ju chce od soboty a tym padom to mas vyriesene 😉

Kazdopadne, nemusis sa rozhodnut na mieste, pokojne si to zapis a povedz ze si to premyslis, aspon budes mat cas nad tym v pokoji doma porozmyslat 🙂

durdik
2. jún 2011

@alexandra
tak už som doma. Povedala som mu svoje predstavy, on svoje a mam pocit, že by to mohol moj ex odsúhlasiť, lebo aj ten právnik priznal, že pre deti by to takto bolo dobré. Ale s výživným to bude problém. Tam vidím kameň úrazu.
Včera sa mi pokazil počítač, celú noc som rozmýšľala, čo teraz. Lebo počítač je pre mňa spojítko so svetom. Ale nejako sa mi to podarilo, strašne som si vydýchla.
alexandra, a ako teraz spolu vychádzate?

alexandra
2. jún 2011

@durdik IP 🙂

risk66
22. júl 2011

Ahojte.Prosím Vás viete mi poradiť?Podala som si žiadosť o rozvod a súd mi dnes doručil ,že mám zdokladovať potvrdenie o poslednom spoločnom bydlisku.Brali sme sa v roku 2008 a vtedy sme až do rozchodu bývali v prenajatom byte,čo však nemôžem zdokladovať.Boli to asi necelé dva roky.Na občianskych preukazoch však máme každý iné trvalé bydlisko,teba nikdy sme nemali rovnaké.Ako mám postupovať.Dakujem za odpovede.

alexandra
22. júl 2011

To posledne spolocne bydlisko je preto, ze podla neho sa urcuje prislusnost k sudu. Napis mi prosim Ta do IP kde ste sa brali (okres), kde mas Ty a kde on trvale bydlisko (okres)

slucka
23. júl 2011

ahojte, prosim, neviete mi poradit? Ak som mala sobas iba v kostole a chcem sa rozviest, ale moj manzel nie (koli kostolnym zalezitostiam ako je spoved a prijimanie - on je totiz velmi nabozensky zalozeny) ako inak sa da ukoncit taketo manzelstvo tak, aby som si mohla zariadit vlastny zivot. Napr. vydat sa, aj ked nie v kostole, a aby aj majetkove zalezitosti boli vybavene. Existuje vobec nejaky sposob? Dakujem

dena
23. júl 2011

@slucka rozvadza sa presne tak isto, ako keby si bola sobasena na urade...t.j. musis si poziadat normalne o rozvod na vasom sude...rozvod nema ziaden vplyv na vyrovnanie majetku, to sa bud dohodnete a rozdelite si majetok sami, alebo das novu ziadost na sud, ale uz len na vysporiadanie majetku...

slucka
23. júl 2011

to znamena, ze jeho kostolne zalezitosti budu neporusene? stale ma presviedca, ze pokial sa rozvedieme, nebude moct chodit na spoved a podobne 😒 aj napriek tomu, ze cirkevny sobas v podstate bude platny stale

lyonesska
25. júl 2011

ahojte,chcela by som sa spytať,chcem sa rozviesť,bola som za pravničkou a ta mi poradila,že by bolo lepšie najprv požiadať o zrušenieBSvlastnictva.Mame spoločny byt,pozemok a zahradu všetko sme nadobudli spolu ako manželia.On sa rozvádzť nechce,ani na ničom sa dohodnúť,tak myslím,že bude lepšie ked sa to urobí takto,len teda neviem,či pre alebo až po rozvode....dakujem

alexandra
25. júl 2011

@slucka Prepac, ale to je teda slusny pokus o manipulaciu. Naviac, vobec Ta to nemusi zaujimat 😉 Normalne poziadaj o rozvod a normalne sa daj rozviest. On s tym suhlasit nemusi.

@lyonesska Rozvodom automaticky zanika BSM.. Neviem presne okolnosti, ale ked zbehnes na kratku konzultaciu este aspon za jednou pravnickou a ta Ti poradi to iste, tak to zvaz..

zoenka
27. júl 2011

Ahojte babenky, prosim o radu...ako to je s poplatkom pri rozvode?zrejme plati ten co podava,ze?ak sa na vsetkom s manzelom dohodneme, rozvedu nas hned na prvom pojednavani?budem hradit este nieco ine?musim uvadzat v dokazoch aj nejakych svedkov?zijeme prechodne v CR uz niekolko rokov,trvale pobyty mame kazdy u rodicov,podavam teda v mieste odporcu??? uz teraz vam velmi dakujem...ako ste to zvladli? bojim sa,ze to nezvladnem...mam 1a 1/2r.dcerku,som na Rd...ako ju financne zabezpecim...co bude dalej... 😔 😢

lilianka851
27. júl 2011

navrh sa podava v mieste posledneho spolocneho bydliska ale neviem ako je to ked kazdy mate inde a ten poplatok nemusis zaplatit len musis napisat ziadost o oslobodenie a dolozit doklad ze si na materskej

nikita308
27. júl 2011

@zoenka rozvod je na tom súde, kde s manželom máte posledné spoločné bydlisko... tam sa nejedná o trvalé bydlisko, ale o posledné spoločné... súdny poplatok podáva navrhovateľ, ale predpokladám, že si na materskej, tak ak podávaš ty o rozvod, môžeš požiadať o oslobodenie od súdnych poplatkov, oni ti zo súdu zašlú také tlačivo, kt. vypíšeš a dáš si potvrdiť na príslušných úradoch a dáš to naspäť na súd... a nakoniec súdny poplatok môže byť aj navrhovateľovi vrátený, ak súd skonštatuje, že príčina rozpadu manželstva je na strane odporcu, resp. môže ho rozdeliť na polovicu... ak sa s manželom dohodnete na rozvode, hlavne čo sa týka detí, tak vás môžu rozviesť aj na prvom pojednávaní... ale dohoda musí byť kompletná, čo sa týka zverenia, výživného, úpravy styku, podávania informácií o deťoch... a je aj dohoda najlepšia, lebo sa nemusíte vláčiť po súdoch, príp. po nejakých znalcoch... a ak ste dohodnutí, tak svedkov samozrejme do konania ťahať nemusíš, je to úplne zbytočné... dúfam, že som ako tak pomohla... 🙂

zoenka
28. júl 2011

@nikita308
dakujem velmi pekne....akurat,ze mi byvame v CR a sme obidvaja obcania SR...takze si myslim,ze to ma prebehnut na Slovensku...na Sk sme spolu nikdy nebyvali...takze v mieste bydliska odporcu???h,??
mate niekto navrh rozvodu vc. zverenia, výživného, úpravy styku, podávania informácií o deťoch... proste vsetko aby sme to vybavili hned na 1.pojednavani...
velmi pekne dakujem 😉

nikita308
28. júl 2011

@zoenka na internete sa dajú nájsť aj samotné návrhy ako majú vyzerať...

zoenka
29. júl 2011

@alexandra
alex porad mi prosim ta ,viz vyssie...ty si v tom zbehla 😉

alexandra
30. júl 2011

@zoenka Ahoj, vzor je napriklad tu, staci si ho upravit. Ak ste schopni sa dohodnut, nie je nutne napriklad styk upravovat, mozete sud poziadat, aby schvalil Vasu rodicovsku dohodu, napriklad ze bude exmanzel prispievat na vyzivu Vasich deti/dietata urcitou sumou a nic dalsie neupravovat s tym, ze sa viete dohodnut. Kolizne aj sud to preferuju, pretoze prave rodicovske prava a povinnosti su tou najkomplikovanejsou castou rozvodu..

http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace...

Co sa tyka prislusnosti, je na sude v mieste posledneho spolocneho bydliska manzelov, ak ste ale take nemali, asi by som to tiez podala na sud prislusny miestu trvaleho pobytu odporcu..

zuzulik
30. júl 2011

@alexandra
Dakujem za odpoved, pamatam si ta este z mojasvadba.sk...este ked si sa 1x vydavala.... 😉
Vsetko dobre, dik

mama27
9. aug 2011

ahojte

ja by som potrebovala radu...rozvod uz nejaky cas odkladam,a teraz by som ho uz konecne chcela realizovat,mame problemy kt.su neriesitelne ,manzel cim dalej tym viac pije...no a rada by som sa spytala ,mame spolocny byt,chcem sa ja odstahovat a po rozvode ked sa nedohodneme mimo sudne tak by som to zas riesila sudnou cestou,nepridem o narok na byt ked sa odstahujem skor ako prebehne majetkove vyrovnanie(na liste vlastnictva sme obi2)
vyhraza sa mi ze jedno dieta mi zoberie,ja om snimi non-stop malokedy ich on postrazi,aby som mohla ist von sama....dufam,ze mu sud nevyhovie....bo deti nechcem rozdelit a on nevie vychovavat....dakujem za odpovede

andrejka77
12. aug 2011

ahojky chcem sa spytat ako to je ak chcem podat ziadost o rozvod ale zial neviem kde sa zdrziava manzel .ako to vlastne potom prebieha kedze je kdesi v prahe a vobec neviem kde ☹ dakujem

diabolico
12. aug 2011

@andrejka77 a nevieš ani jeho trvalý pobyt?

andrejka77
12. aug 2011

@diabolico na slovensku pravdaze viem ale tuna sa nezdrzuje a v cechach mal prechodny pobyt ale uz sa tam nezdriava kedze sme tam byvali spoplocne a po mojom na vrate na slovensko sa stamade odstahoval

diabolico
13. aug 2011

@andrejka77 tak jednoducho do Navrhu na rozvod manželstva napíšete to čo ste napísala mne jeho trvalý pobyt aj prechodný, ale že sa na tej adrese nezdržiava, odstahoval sa a neviete kde sa momentalne nachadza. Sud si ho vyhlada sám. Ak súd nezistí, kde sa váš manžel nachádza, môže mu ustanoviť opatrovníka.

andrejka77
13. aug 2011

@diabolico dakujem 😉

lblb
17. aug 2011

Ahojte kočky. Viete mi poradiť ak máte skúsenosti s rozvodom počas rodičovskej dovolenky... neviete náhodou či súd zverí dieťa do osobnej strostlivosti matke keď je s ním na predĺženej materskej zo zdravotných dôvodov? Obávam sa totiž, že práve kvôli tomu prídem o dieťa, keďže mám podstatne nižší príjem ako manžel a súd pridelí 4 ročného syna jemu... Po rozvode by som mohla bývať u rodičov, prípadne po majetkovom vysporiadaní som schopná si kúpiť jednoizbový byt, len mám obavy, že so svojim 190 eurovým príjmom nepochodím pri nároku o dieťa... ☹

elise
17. aug 2011

@lblb neprídeš o malého neboj zveria ho tebe ved sa o malého ridne staráš🙂

daniela1974
17. aug 2011

@lblb ale no, naco take obavy. V nasom "pravnom" systeme tazko prides o dieta, pokial nefetujes, nechlasces, neflakas sa preukazatelne so zivlami....
Nie je dovod aby Ti dieta brali a prisudili otcovi, co je na tom, ze si na materskej.
Aspon Ti bude viac platit byvaly manzel.
Hlavu hore.

moon691
17. aug 2011

dobrý den.chcem sa spytat na striedavu starostlivost,idem sa rozvadzat o 2 mesiace,dovtedy sa bojim ze si manzel bude narokovat na tuto starostlivost,je to mozne aby on oto poziadal a bolo mu to schvalene?mala ma len 2roky a od narodenia nebola bezomna ani na den.az teraz si ju berie kazdy druhy vikend.a to je prenu tazke.pokazde ked pride domou je uplne ina.nervozna,zla umrncana.za vsetko len place a nemozem sa od nej ani na krok pohnut co sa hned boji ze odidem.tak sa pytam ci by bol sud taky "laskavy" a schvalil by tuto striedavu starostlivost?dakujem

sisaha
18. aug 2011

@moon691 nechapem preco davas muzovi 2 rocne dieta na cely vikend, ked lipne na tebe.. Ani sud by mu neschvalil mat dieta cez vikend pokial nedovrsilo 3 roky. Takze moze si ju brat, ale iba v tvojej pritomnosti. Ako prve poziadaj o predbezko, kde ti malu zveria do starostlivosti (pomozu ti s tym na UPSVa R) a dalsia vec - striedava starostlivost tu bola uz niekolkokrat rozoberana v inych temach. Ale v skratke. Pokial sa nedohodnete a v zasade s tym nebudes suhlasit, tak striedavka nebude. Takze obavat sa nemusis. A tiez sa prihliada na vek dietata..