1. sväté prijímanie a birmovka dospelého

kadan
30. júl 2014

Chcela by som aby môjmu synovi išiel za krstného otca môj brat. Ten je však iba krstený. Máte skúsenosti s " dorábaním" 1. sv. prijímania a birmovky dospelého v rímsko-katolíckej cirkvi? / BA /
Ďakujem za rady.

veve39
30. júl 2014

viem ako je to v BA v Petrzalke, Betliarska ulica - kostol Sedembolestnej Panny Marie
Kazdy rok tam prebieha priprava dospelych k sviatostiam - je to skupinove stretnutie na fare jedenkrat v tyzdni, vo vecernych hodinach s knazom...od septembra do Velkej noci, kedy prijmu 1.sv.prijimanie, niektori su aj pokrsteni (pocas Velkonocnej vigilie) ....prave teraz sa da na to prihlasit (u knaza), zacina sa asi v polovici septembra

kadan
autor
31. júl 2014

@veve39
ďakujem, my máme ten problém že brat pracuje na 3 zmeny, tak dúfam že nájdeme kňaza ktorý bude v tomto smere benevolentnejší
v piatok idem konečne ku nám na faru, ale tu nikoho nepoznám, stále sa to menilo

milenka74
31. júl 2014

ja som bola v Malackach,to od BA neni tak daleko a boli velmi ustretovi,tiez som bola len krstena a robila som si aj aj prijimanie aj birmovku

kadan
autor
31. júl 2014

@milenka74
a koľko ti to trvalo? naj by bolo max 2 mesiace 😅 alebo hneď 😅 😅 😅 😎

milenka74
31. júl 2014

@kadan no to veru neviem presne kolko to trvalo,ale mali vzdy ten tyzden dva terminy,bud sa dalo prist v piatok poobede,alebo v sobotu doobedu a nemuselo to byt ze pokazde treba dojst,dalo sa aj vynechat.Ja som dosla ked uz mali zacatu pripravu.Najlepsie ked si vygooglis cislo a zavolas,mohlo sa to aj zmenit
u nas tu v RK to trva az rok 😨 aj moj muz by to chcel absolvovat a tiez sa mu to zda dlho

ullala
31. júl 2014

@kadan ja som chodila na pripravku rok. Mna to bavilo, no ja mam k takymto farskym stretkam kladny vztah.

kadan
autor
31. júl 2014

uvidíme prístupnosť na našej fare, zajtra napíšem ako sme dopadli
ale tie MA vyzerajú dobre, ak sa nezadarí tu skúsime ísť tam 😉
@milenka74

maznacik007
31. júl 2014

moj manzel mal takto naray vsetky sviatosti ... priprava trvala od septembra do aprila .. a na velkonocnu vigiliu ho pokrstili a prijal aj ostatne sviatosti ..

mne to neprijde dlho ... ale zasa je to aj o tom ci niekto chce naozaj prijat sviatosti lebo uveril a ci to robi len pro forma ... 😉

milenka74
31. júl 2014

@maznacik007 no len pre dospeleho chlapa chodit kazdy tyzden na nauky a ucit sa motlidby ,ktore ovlada,lebo chodi so mnou a detmi roky do katolickeho kostola,je trochu aj dost 😉

@kadan drzim palce,zavisi to od ludi 😉

maznacik007
31. júl 2014

@milenka74 to zavisi od pripravy resp. od knaza ktory ju vedie .. u nas rozhodne nebola priprava o tom aby sa naucil par modlitieb tie uz tiez vedel .. 😉

osobne si myslim ze ak sa niekto rozhodne ako dospely prijat vieru ... tak s naukami nema problem .. a je to pre neho prinos ... a zazitie spolocenstva ...

mne tu ale skor chyba to ci to brat vobec chce .. ci to skor neni len o tom aby mohol byt krstnym otcom .. ale to sa da riesit aj inak .. dat si aj ineho krstneho ci krstnu a brat bude len ako svedok krstu ... nevidim dovod tlacit niekoho do takehoto niecoho pokial to on sam nechce... a pokial to chce a robi to z presvedcenia tak by nauky problemom byt nemali 😉

milenka74
31. júl 2014

@maznacik007 myslim,ze je to kazdeho vec ako k tomu pristupuje.
Myslim,ze dnes je dost narocna doba,zivitelia rodin,su od vidim do nevidim v praci a travit cas sa da aj inak.

maznacik007
31. júl 2014

@milenka74 isto ze je to kazdeho osobna vec ako k tomu pristupuje ale treba ratat s tym ze knaz nemusi byt ochotny riesit prijatie sviatosti s dospelym clovekom ktory to robi proforma... 😉 😉

nuz a nielen zivitelia rodin ale aj matky u nas pracuju ... ale vsetko v zivote je o prioritach... 😉 😉 😉 nikto nikoho nenuti ist tam ... to je vysostne dobrovolne ...

milenka74
31. júl 2014

@maznacik007 napisem len priklad..chodime s malym od malinka do kostola.Najskor s kocikom,pred kostol a potom postupne dnuka. Chodime pravidelne. Ked som sa pytala kamosiek z okolia ci nejdu s nami tak naco.A zrazu ked chodia do 3tieho rocnika a chcu ist na 1.sv.prijimanie tak zrazu vsetci chcu ist do kostola,lebo to treba. KOlko z nich najde cestu do kostola aj potom?To je v poriadku,ale ked dospely chlap otec rodiny / nechce chodit kazdy tyzden na nauky tak to uz v poriadku nie je 😀
Toto by bolo na samostatnu temu.
Autorka si pytala radu a ja som jej napisala. Netreba tu riesit ci to spravne je alebo nie je.

kadan
autor
1. aug 2014

@milenka74
@maznacik007
každá z vás má pravdu, ja som sa nad tým zamýšľala
ešte skôr ako to tu odznelo 😉

akurát budeme vyrážať na faru tak sa potom ozvem, a ak sa bude dať tak tému vymažem, aby tu zbytočne nevznikali hádky a osočovačky ako v iných témach 😉
zatiaľ pa

maznacik007
1. aug 2014

@kadan ja som to fakt nemyslela v zlom uvidis sama ale teda da sa to poriesit aj tym svedkom krstu ...

sama som bola vychovavana vo veriacej rodine /angazovali sme sa v podzemnej cirkvi/ manzel v case ked sme sa brali nebol pokrsteny ... ale uz sa pripravoval na prijatie sviatosti ... tiez som netlacila na neho ...

ja chapem ze pokial to ma byt skor pro forma tak je to unavujuce ..

drzim peste nech to poriesite k spokojnosti vsetkych stran ....

a ine je dieta a ine je dospely ... aj z pohladu cikrvi ... ja som tiez dala radu ako to poriesit bezbolestne cez svedka krstu ... 😉 a bez povinnosti chodit na nauky
@milenka74

eeffka
1. aug 2014

@kadan ja som si dorabala 3v 1 pred svadbou, trvalo to 3m kazdu nedelu, stretnutia s fararom, musim povedat ze to bol clovek s pochopenim a nie nejaky bigotny dedo, napriek tomu ze to bol velmi mily clovek a nase nauky sa niesli v duchu diskusii, nie poucovania ,popravde som stastna ze je to za mnou, standardna priprava trva minimalne rok, ja som musela pisat nejaku ziadost na neviem kam ( povedal mi on) ze som v sebe nasla vieru ci co, a ze v podstate potrebujem expres. schvalili a tyzden pred svadbou ma pokrstil, 1.svate aj birmovka. Mali sme sukromny obrad v kaplnke v domove dominikanov ( oni su taky do zivota) .Dalsi tyzden bola svadba

kadan
autor
1. aug 2014

@maznacik007
@eeffka viem ze ste obe chceli poradit 🙂
takze zacina sa od septembra a konci sa v maji sviatostami. chodi sa 1x do t.
tyzdna, ak niekto nemoze tak nepride. ako krstny moze byt aj ked to nebude mat dokoncene. dochodi a ukonci to v maji