Ako oslavujete Vianoce, ak ste ateisti?

bbarboraa
20. nov 2012

vsetky oslavujete Vianoce ze "jezisko" a tak? ja nie som dva-x veriaca a nechcem malemu balamutit hlavu s jeziskom ... ja si to predsatvujem takto: stromcek bude, darceky budu, dame si ich jeden druhemu z LASKY (nie ze ich priniesol) a chcem oslavovat vianoce ako oslavu RODINY... ako oslavujete vianoce ak ste ateisti?

galaxy
20. nov 2012

mne sa to zdá byť voči deťom divné 😖

hradnapani
20. nov 2012

@bbarboraa tak ako pises, a to oslavuje v mnohych rodinach a myslim, ze je to uplne ok. Ja si napriklad vobec nepamatam z detstva neico o Jeziskovi, ale aj tak to bol pre mna zazracny cas, ktory mi vytvorila mama. Bol stromcek, bol zvoncek, boli darceky, bola pohoda a laska.

A velmi dufam, ze v tejto diskusii zase niekto nepride s vycitkou, ze ateisti vobec maju odvahu slavit vianoce, ako som uz v jednej diskusii tu na MK videla. Vianoce su totiz o laske, o pohode a mieri pre vsetkych!

llluckaaa
20. nov 2012

My jsme ateisti, ale Ježíšek k nám na Štědrý den chodí. Já si pod Ježíškem nepředstavuji nic konkrétního, prostě je to takový abstraktní pojem pro rozdávání dárků o Vánocích.

bbarboraa
autor
20. nov 2012

@hradnapani ja som si neni uplne ista ci vianocny stromcek je symbol z krestanstva
@galaxy preco divne? je babo ked ho nenaucim na jeziska nebude mu to divne (mozno ostatnym) nebude to poznat

terkaz
20. nov 2012

No ja myslim, ze toto nema s virou snad nic spolecneho. Proste Vanoce jsou kouzelnym casem, ke kteremu Jezisek proste patri. Neumim si predstavit, ze by to bylo jinak...

bodka13
20. nov 2012

sme ateisti ...alebo teda pokrstení ateisti veriaci niečomu,no Boh to nie je a deti nie sú ani pokrstené 😉 ...snaha bola viesť ich od malinka,že darčeky si kupujeme navzájom a že Vianoce sú najmä o tom,že sme všetci spolu ako rodina ...ale zo škôlky si priniesli "Ježiška" tak sme ich v tom chvíľu nechali-bolo to pre nich také tajomnejšie a teraz už vedia,že darčeky si kupujú ľudia ale aj tak povedia " čo mi prinesie Ježiško" 🙂

galaxy
20. nov 2012

@bbarboraa neviem,ja to beriem ako detskú radosť, toto by som mu asi nechcela odprieť,takú zvedavosť a tešenie sa,že príde a taaak.no neviem.ale tak to je len môj názor 🙂

bbarboraa
autor
20. nov 2012

@bodka13 ten krst mi ani nespominaj my idem krstit zajtra ach jooo :( prevalcovali ma....

tvarohacek
20. nov 2012

tak on se Ježíš ani v zimě nenarodil...

vytvořte si svátky tak, jak to bude vyhovovat Vám.

jkadankova
20. nov 2012

U nás je Ježiško aj napriek tomu, že sme ateisti. Sme zvažovali s manželom, že ako to budeme vysvetľovať deťom, keď inde chodí Ježiško a aj babka je taká ježiškovská... Tak sme to nechali tak, nech majú aj oni to čaro nejakej nadprirodzenej bytosti 🙂 Ale Santaklaus a Dedomráz sú takí zahraniční a Ježiško je náš 🙂 Nech sa v škôlke potom s deťmi nehádajú a nech im neprezradia, ako to naozaj je 😀

elise
20. nov 2012

@bbarboraa my tiež neslávime vianoce v náboženskom duchu. robime si krásne sviatky sami. malemu bolo treba vysvetliť ježiško (počuval to na všetky strany) ježiško je sám darček ktorý sa narodil na vianoce. nám darčeky nosi dedo mráz lebo je zima mrzne a mráz sa dostane všade. čo je už tradicia? kapustnica vyprážaná ryba a zemiakový majonezový šalát? nie to naši predkovia nepoznali my striedame každý rok inu polievku, máme opečene zemiačky alebo aj ryžu, mávame pečene kare alebo kuriatko. dôležite je že sme všetci spolu a máme sa radi a vychutnávame si rozprávky a čas kedy sme spolu ideme von alebo len tak sa bavime a často hráme spoločenske hry. na štedrý den u nás idu rozprávky a malý je dlho v pyžamku. paspáme priebežne a nevarime toho cele kotle lebo všade kam prideme nám nukaju šlát rabu a kapustnicu😀 stromček robim den pred maleho narodeninami to je 15.12 večer ked malý zaspi tak ho s mužom postavime na druhý den má ráno malý uplne prekvapko svieti stromček kde večer nebolo nič tie hviezdičky v jeho očiach su nenahraditelne. uplne v pohode si spravte vianoce také aby ste sa citili ako rodina super a v pohode🙂

cairka
20. nov 2012

Ja som ateista , ale na Vianoce Ježiško (aj ten biblický príbeh) musí byť. 😀 Rovnako ako som nemala silu povedať deťom, že keď niekto zomrie, tak ... tak sme si tiež vypomohli s "nebíčkom" , hoci u staršej už pomaly k tomu dodávam, že veľa ľudí má na to iný pohľad, napríklad kresťania to vidia takto, židia takto...

estrella5
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
llluckaaa
20. nov 2012

@tvarohacek Ježíš se nenarodil v zimě? To jsem ještě nikdy neslyšela 😅 Ale to bude možná tím, že jsem se o to nijak zvlášť nezajímala. Kdy se narodil?

dai
20. nov 2012

hm... som veriaca cize jezisko od malicka pre mna k vianociam patri...
samozrejme ze aj neveriaci mozu slavit... ja mam znamych zidov ktori maju svoj vlastny sviatok na vianoce ale aj tak slavia so stromcekom a darcekmi lebo sa im ten zvyk paci.
osobne nepoznam kulturu kde by vianoce neboli spojene s nabozenstvom len by sa tam akoze hralo na lasku a rodinu - ved takto oslavujeme predsa kazdy den v roku - proste mi to pride divne prevziat vsetky zvyky ktore od davna ( hadam okrem toho stromceka - ten bol az od 18teho storocia - tiez ale v spojeni s nabozenstvom ) patrili k narodeniu jezisa ale jeziska z toho vynechat🙂 hlavne teda ked 99% deti v skolke a tak veri na jeziska - mne to pride aj ako taky zazrak ktory patri k detstvu, proste ako deti veria na rozpravky,tak veria aj na jeziska na vianoce...

ale mozno to takto chapem len preto ze som z veriacej rodiny a inak to chapat neviem... pritom nie som ziaden nabozensky fanatik alebo tak... ale proste je to take to tajomstvo vianoc ktore fascinuje deticky - o to by som svoje deti pripravit nechcela... 😉 pre mna je aj ta tradicia dolezita - ze kazdy rok sa uz teraz moja mala tesi na rybku ( aj ked ju ma 2x do tyzdna, na vianoce je to ine... ina rybka - vianocna🙂 ) , na pecenie pernickov, na pisanie jeziskovi a tak... chcem aby moje deti mali take krasne spomienky plne voni, pohody a lasky ako ja...

ak sa to ale tebe samozrejme protivi, tak si rob ako chces, nie si nikomu povinna skladat ucty

bodka13
20. nov 2012

@cairka mne veľakrát prišlo smiešne,keď sa pri písaní darčekov spýtali "mami,a bude mať Ježiško na toto peniaze" 😀

hradnapani
20. nov 2012

@bbarboraa vianocny stromcek v dnesnej podobe je az 19. storocia, takze je novodoby. Ale v zasade stromceky alebo nieco na taky sposob sa myslim robili aj pred krestanskymi casmi, kedze cas vianoc sa takmer zhoduje s pohanskymi sviatkami a casom zimneho slnovratu, ktory sa pred krestanstvom hojne oslavoval a vzdy sa pri nich pouzivali aj magicke prirodne symboly (napriklad imelo, to pochadza dokazatelne z predkrestanskych cias ako symbol tohto obdobia).
Stromcek je v podstate symbol hojnosti, takze je to univerzalne 😉

katy1979
20. nov 2012

@bbarboraa no tento rok mas na vysvetlovanie este cas. A za rok si rozmyslis co a ako. Ak ho nechces ucit na jeziska tak ho neuc. Ake tradicie si zavediete take mat budete. Su tu ludia ktorí vianoce neoslavuju vobec. Pre mna vianoce znamenaju pohodu klud a rodinu. A verim na jeziska a to som stara koza a som ateista. jednoducho rada verim rozpravkam.

llluckaaa
20. nov 2012

@bodka13 Tak to my zase řešíme, že když budou děti hodně zlobit, že jim Ježíšek asi donese míň dárků. A prý, jak se to ten Ježíšek doví, že zlobily??? 😀

anjelicek26
20. nov 2012

@bbarboraa my sme veriaci a jezisko je jezisko a darceky su darceky,ziadne rozpravanie hstoriek,darceky su od ludi, co ich lubia -mama,ocko. Dodnes nechapem ako toto vzniklo,ale pre mna to na ziaden logicky zaklad. Caro vianoc to vobec nekazi,je to skor take uprimnejsie...

brumka
20. nov 2012

to je tazka otazka, ale poviem to tak vianoce povodom niesu krestansky sviatok ale pohansky...ale to je ina debata, moj mm je veriaci ja nie tak sme sa zhodli ze darckey nosi dedo mraz ze jezisko je este babatko ze on nemoze tak podstate je aj mm spokojny aj dcerka. a nemusime potom vysvetlovat postavicky co su v tv

terkaz
20. nov 2012

Ja myslim, ze preci vubec nejde o to, jestli je Jezisek miminko, nebo ne. V tom je prave to kouzlo, nikdo ho nikdy nevidel a preci je pod stromeckem nadilka 🙂 Ja bych detem toto neupirala a nechala je v tom napeti a teseni se...😉

sirinka
20. nov 2012

@bbarboraa mozno ma teraz veriaci ukrizuju ale skusim. Kedysi sa v tomto case vianocnom oslavovalo cosi ine a to zimny slnovrat, boli to oslavy pohanske. Neskor cirkev urcila tieto dni ako oslavu narodenia Krista. Existuje domnienka, ze to bolo ucelove na potlacenie pohanstva. Takze mozes skusit prisposobit oslavu v tomto case pohanskym zvykom
http://www.dazbogovivnuci.estranky.sk/clanky/tr...
http://pohansk.meu.zoznam.sk/products/a24-12-kr...
http://www.deeweenka.szm.com/zslnovrat.htm
Ja osobne som agnostik a jezisko u nas je vzdy vitany a vianoce slavime podla krestanskych zvykov akurat bez klasickej modliby, ale podakujeme sa za prezity rok a do dalsieho si zelame vsetko dobre... Hlavne nech je okolo laska a pokoj a stastie detskych dusiciek.

maznacik007
20. nov 2012

My sme teda krestania katolici a vianoce mame taky mix zvykov... muz nebol z domu nejako velmi zvyknuty ich oslavovat.
my na stedry den chodime krmit zvieratka kludne staci aj labute aktualne ako zijeme na dedine chodime k jednym susedom krmit ovce konika a tak... a hovorime detom ze na stedry den musia aj zvieratka dostat darcek, potom ideme pre betlehemske svetlo a roznesieme ho v lampasiku tu po susedoch s tym ze spievame koledy, to robime uz roky este ja za detstva....
na stol prestierame o jednemu naviac zapalujeme do okna sviecku za tych co zomreli, na stol dame sosovicu ... aby sme mali v dalsom roku peniazky supiny z kapra do tanier, okolo noh stola zeleznu retaz aby sme drzali spolu ako rodina, potom pri veceri take klasiky citame pribeh o narodeni Jeziska, spievame koledy, deti hraju, dame oplatku, med cesnak, rozkrojime jablcko po veceri zazvoni zvonceka pride Jezisko, nasi vedia od mala ze darceky davame my rodicia ale ze Pan nas pozehnava a dava nam pracu a peniazky ....
podla mna sa to cele da uplne pekne upravit aj bez toho nabozenskeho proste to nejako skombinovat tie zvyky a brat to ako sviatok Lasky medzi ludmi, nezabudnut na nudznych v zmysle ze napr. dieta da nieco zo starsich hraciek ci sladkosti niekomu nudzemu v okoli, pripadne ist odniest nieco zvieratkam do utulku... a pod.. aj ked tvoj je este malinky ale skor to potom orientovat tymto smerom

alice107
20. nov 2012

@bbarboraa vsetko zalezi len na tebe a tvojej rodine.tak ako si urobila kompromis pri krste/lebo inak si neviem vysvetlit ako by ta niekto mohol ´´prevalcovat´´ v nazoroch na taku dolezitu vec / tak by si mala akceptovat aj zelania co sa tyka nabozenskeho citenia tvojej rodiny.predpokladam ze tvoj manzel chce dieta krstit ked ste sa tak rozhodli.to znamena ze on je veriaci? ak ano,tak musite najist dalsi kompromis co sa tyka sviatkov vianoc a ´´jeziska´´.
vianoce su predovsetkym sviatky krestanske.tak by sa mali aj vnimat.ale ako ateista ich mozes aj uplne vynechat.zalezi len na tebe.
je jasne,ze ako deti rastu a ich intelekt sa zvysuje tak prestavaju verit /ak aj verili/ na jeziskov,deda mraza ,vily a podobne.
je ozaj len na tebe a tvojej rodine ak budes vychovavat svoje deti.ci uplne pragmaticky ci s vierou na nadprirodzene bytosti ako je ´´jezisko´´.

dankakk
20. nov 2012

@sirinka tak napísala si to presne tak, ako to planujeme my... Chystáme sa zaviesť slavenie pohanskych (slovanskych) zvykov... Ja pokrstena nie som, maly tiez nie...

kris557
20. nov 2012

@tvarohacek
@llluckaaa Baby veď na polnočnú omšu sa chodí preto lebo 25.12. je narodenie pána a to vedia aj ateisti.
@anjelicek26 ja si myslím, že práve v tom je to čaro, že darčeky nosí Ježiško, moja malá mu kreslí, čo by si priala, bavíme sa že musí byť poslušná, že Ježiško sa na ňu z nebíčka pozerá a možno práve v tomto momente jej kupuje darček 🙂 tak jej svietia očká. A už si viem predstaviť tie väčšie deti alebo puberťákov: mama, oco kúp mi hento pod stromček a hento a tamto a keď mi máš kúpiť spodné prádlo, radšej mi nekupuj nič a to sú potom sviatky lásky a rodinnej pohody? Veď v tých deťoch by malo byť aspoň trošku skromnosti a pokory 🙂

ichbinich
20. nov 2012

U nas bol Jezisko, aj ked som samozrejme na to prisla, ze darckeky kupuju rodicia a rodina...
V rodine manzela sa dodnes dakuje za darceky slovami Dakujem, Jezisko 😉 A stromcek nosi tiez Jezisko, teda postavia ho potajomky a zasvietia az 24.12. tesne pred rozdanim darcekov. Pre nich, rodicov, to tak bolo v ich detsve a tak to dodrziavali aj dalej. Ja to akceptujem.
Tohto roku budeme u mojej mamy, takze stromcek urcite uvidi uz pred rozdavanim darcekov 😉
Navyse uz teraz je cely bez seba, ked niekde vidi stromcek, takze sme sa s manzelom dohodli, ze stromcek spravime uz skor. Lebo na sviatky samotne sme prec, tak nech sa vytesi uz popredu (ale planujeme par dni az tyzden, nie uz so zaciatkom adventu) a stromcek aj doma este bude na nas cakat, ked sa vratime...
Osobne som ateistka, ale na prianie manzela sme sa brali v kostole a aj syn je pokrsteny. Podla mna treba toleranciu zo vsetkych stran. Ked je to jeho prianie, preco nie?
Vianoce su pre mna v prvom rade sviatok rodiny. Viem, co za tym je, aj za Velkou nocou a ostatnymi sviatkami, najma krestanskymi, vsak zijeme v krestanskej kulture. Len za to, ze ja som ateista, nebudem seba aj svoje dieta oberat o zazitky s tym spojene a o to, ze sme cela rodina spolu a je to predsa len carovny cas. V jasliach detom vysvetluju, ze sa narodil Jezis a vsetko okolo toho. Ale sama neviem, ci mu budem rozpravat, ze darceky nosi Jezisko alebo nie. Zatial vravim, ze dostaneme darceky, bez nejakej magickej bytosti.
Lebo ked sa vrati svagrina (na Vianoce bude u jej rodiny v Spanielsku), budeme oslavovat Vianoce este raz cela banda tu v Rakusky, ale to po spanielsky 😉 😀 Lebo sa vratia az v januari 😉 U nich nosia darceky Traja krali, co je aj pravda a ovela logickejsie ako ze darceky ma nosit novorodeniatko 😉
Takze my to mame vzdy vesele. Ale vzdy su vsetci po kope, je stromcek, darceky, jedlo, keksy, a najma pohoda. Nikto sa nepozera na hodiny, hrame karty, hrame sa s detmi, ideme na prechadzku... Nikto nemysli na robotu, fakt si to uzivame.
Ako pisu ostatne, kazdy nech si spravi po svojom...

sksko
20. nov 2012

@bbarboraa nedaj krstit, ak dieta nechces vychovavat ako krestana. naco. ked nechces z dietata baletku, tak ju na balet nedas.( aj ked sa ti baletky mozu pacit) ( to je len priklad)
Podla mna je to pokrytecke , dat dieta kstit , ked nechcem aby bol krestan.. naco to???? !!! (mimochodom. ak je pokrsteny, tak sa pocita za katolika.a cirkev ma o cloveka viac..podla toho sa potom aj financuje.. a potom sa
cudujete-cudujeme na zaklade statistik, ze kolko je na slovensku krestanov.. ) No lebo su ludia bez rozumu a daju deti krstit ZO ZVYKU!!!