Čo musí zabezpečiť krstná mama na krstiny?

meyby
26. okt 2011

ahojte kočky, chcem sa opýtať, čo všetko musí zabezpečiť krstná mama na krstiny ? 🙂

luy
26. okt 2011

no závisí od rodinného zvyku,alebo je to dohodou medzi vami,ale v podstate nemusí nič.Sú rodiny kde dá len peniaze,alebo sú rod. kde zabezpečí všetko krstná.... košielku do kostola a tortu a iné.....Každá rodina a kraj je iný.Ja som mala dohodu s krstnou,zakázala som darčeky a iné hlúposti,krstnou nie je pre darčeky,zabezpečila košielku,tortu,sviečku.Ja som nechcela ani oblečko lebo som mala kúpené šaty pre malú čo som chcela ja.Takže asi sa dohodni čo chceš s ňou.

meyby
autor
26. okt 2011

@luy dakujem pekne...dostala som navrh byt krstnou, moje prve krstniatko, tak sa pytam, co sa patri a co sa nepatri...

elienka
26. okt 2011

podľa mňa nemusí nič a preto som vďačná, že moja kmotra obliekla moju Sofi od hlavy k päte krásnimi šatôčkami. Tortu piekla moja mama, ale obyčajne vraj krstná dáva tortu, ale táto bola domáca a všetci sme si strašne pochutili. A ešte dostala zlaté náušničky, nejakú tú korunku a to že ju chodí kočíkovať často, to je ako bonus.Takže záleží na dohode

luy
26. okt 2011

@meyby jaj,takže ty budeš krstná.Tak v tom prípade si najprv uvedom ,že či budeš to dieťa ľúbiť tak,že sa o neho postaráš ak sa nedajbože niečo stane s rodičmi.Krstná mama a otec je tu od toho,nie od darčekov.Plus mysli že viac ako darček je pokočíkovať,poláskať,chodiť na návštevu,ísť na besiedku do školky.....ale všetko si na rovinu dohodni s mamou dieťatka čo chce a tak........

meyby
autor
26. okt 2011

@elienka jasne ze nemusi nic, ale ako sa to vezme...naprazdno zase nemozem byt, ani nechcem ...asi ta torta a sviecka a oblecko je najdolezitejsie... 🙂

meyby
autor
26. okt 2011

@luyto uz viem ze ho budem mat velmi rada, v podstate ho mam rada uz teraz, este ked je v brusku...viem, ze to nieje o darcekoch ...ale urcite sa nieco patri...a ja nechcem na nic zabudnut... 🙂

luy
26. okt 2011

@meyby však jasné že sa niečo sluší,ale ako vravím dohodni sa s maminkou ona bude najlepšie vedieť čo chce a potrebuje

traktor
26. okt 2011

@meyby dohodni sa s rodicmi..u nas bola torta, sviecka, kosielka,darcek....oblecenie som chcela sama podla seba..takze sa dohodni s rodicmi, ze nemas problem stym a tym..ci suhlasia..lebo naco budu dietatu 2 kosielky, oblecenie..

meyby
autor
26. okt 2011

@luy vdaka za rady...dufam ze mi maminka povie... 😀 inak ako s amas?

traktor
26. okt 2011

@meyby ak nepovie..tak klasika..torta, sviecka kosielka a darcek.. 😉

meyby
autor
26. okt 2011

@traktor urcite najlepsie bude ak sa dohodneme , mas pravdu ...a taku krstinovu kosielku kupim normalne v detskom obchode? 🙂

meyby
autor
26. okt 2011

@traktor dakujem pekne za rady kocky...aspon som sa vtom uz trosku zorientovala🙂

traktor
26. okt 2011

@meyby u nas maju aj detske obchody a aj obchod , kde sa predava nabozenska tematika..knizky a tak.. a vies si ju kupit aj cez net..bud cistu, jednoduchu s krizikom..alebo si môzes dat nasit aj meno dietatka , datum krstu..je to rôzne..ako sa komu paci

traktor
26. okt 2011

http://www.mimibazar.sk/nove_fotografie.php daj si kosielky na krst..vyskoci ti ich vela

gabuci
26. okt 2011

U nás všetko zabezpečia rodičia,krstná mama je len pozvaná,takže hostinu,košieľku,torty všetko ja,krstná mama prinesie len darček,väčšinou niečo zlaté.Pre dievča náušničky,pre chlapca retiazku.

meyby
autor
26. okt 2011

@gabuci no asi sa fakt budem musiet porozpravat s kmotrou, lebo pozeram ze vsade su zvyky ine... 🙂

meyby
autor
26. okt 2011

@traktor akurat teraz pozeram na inetrnete ake krasne kusky maju, fakt prekrasne kosielky🙂

luciana157
26. okt 2011

no podla mna vyraz krstny otec a krstna mama uz stracaju na vyzname. uz si ludia vacsinou ani nedavaju ludi z rodiny ale kamaratov a znamych a tak to pochybujem,ze ked niekto pozna niekoho 1 rok, tak by sa ten clovek, keby sa nieco nedajboze stalo,bol ochotny starat o niekoho znameho dieta. z tohoto dovodu ja v tom nevidim vyznam ziadny.

traktor
26. okt 2011

@luciana157 je to tak..a hlavne v rodine, kde nemas vsetko tak ako mas mat potrebne , aby si mohla byt krstna/y..tak sa hlada aj uplne inde..len aby bolo dietatko pokrstene..

manamani1
26. okt 2011

@meyby ja som sa stala krstnou mamou pred pol rokom...Sviecka, kosielka(objednané cez net- mama mi vyšila meno a fátum krstu),torta, a darceky v hodnote sme dali..T.j. Macík ten spievajúci, župan a 20EUR. CCa. to vyslo na tych 90EUR vsetko dokopy... 😉

meyby
autor
26. okt 2011

@luciana157 ja napriklad idem za krstnu mamu mojej najlepsej kamaratke, pozname sa uplne odmalicka, je mi ako sestra🙂inak myslim ze to vzniklo asi tak ze sa uz nedavaju krstný rodicia z rodiny..., lebo uz aj vela rodin je rozhadaných, a popravde je to individualne, ja by som povedala ze niekedy sa o dieta/ cloveka lepsie postaraju "cudzi" ako z rodiny, je to vsetko diskutabilne. moj nazor...

mamabiba
26. okt 2011

@meyby my sme krstili teraz začiatkom októbra a naša krstná mama zabezpečovala sviečku, košieľku a tortu. ostatné sme zabezpečovali mi, rodičia...posedenie, príspevok na kostol, oblečenie.... to je taká klasika, čo by mala krstná zabezpečiť, ale všetko je to samozrejme o dohode. A nemala by si zabudnúť aj na dajaký darček. väčšinou sa dievčatkám dávajú zlaté náušnice a chlapcom retiazka. Ale aj to už je teraz o dohode. Naša krstná je ešte zo starej školy, tak dala našej dcérke aj dajaké peniažky do plienky...kedysi sa to tak robilo. A došli sme na to, až keď sme ju prebaľovali 😀 😀

luciana157
26. okt 2011

@meyby moze byt,len teda rodina je rodina. a dietatko by uz potom vlastne nevyrastalo so svojou rodinou.my sme este nemali krstiny a keby boli,tak dam tiez svoju najlespsiu kamaratku,lebo o malinku ma vacsi zaujem nez jej vlastna teta.ale zase neberiem to tak,ze by sa mi postarala o malu.preto tomu neprikladam ziadny vyznam,je to len o tom,ze na krtinach musia byt nejaky krstni rodicia,ale nic by som od nich do buducna neocakavala.

traktor
26. okt 2011

@meyby nikde nie urcene, ze musu byt len rodina..niekedy v rodine fakt nenajdes nikoho, koho by si chcela..vtedy das kamaratku, kamarata..a je to super aj tak..ako pises ty..kamosky od detstva...ale su aj rodiny, kde nemaju po nabozenskej stranke vsetko ako ma byt..a musia hladat fakt inde, je jedno kolko sa poznaju s tym clovekom..hlavne, ze sa pokrsti dietatko..je to dost prisne..napr. brat mal problem krstit dieta, lebo sa rozviedol..ale to uz som mimo temu..

traktor
26. okt 2011

@mamabiba aj u nas to tak je

ani3012
26. okt 2011

@meyby už len to,že sa o to zaujímaš robí z teba dobrú krstnú mamu ! Zachovaj si dobré zvyky,ja ťa síce nepoznám,ale už závidím bábätku takú krstnú 😵 😵 😵 😉

ani3012
26. okt 2011

@traktor @mamabiba jé aj my tak sme mali 🙂 Len na tortu pri Evičke krstní zabudli ☹

meyby
autor
26. okt 2011

@mamabiba dakujem za rady...som v obraze... 🙂

mamabiba
26. okt 2011

My sme dali našu susedu, je aj veľmi nábožensky založená...nie fanatik..., pretože svokrovcov mám síce 35 km, ale MM strana sú evanielici a moja rodina je 200km od nás a chceli sme, aby mala krstnú a krstného pri sebe, možno aj trochu kvôli pomoci, pretože ja tu rodinu žiadnu nemám a ona malú veľmi ľúbi. Taktiež sa dohodla s mojou staršou, že jej bude náhradná krstná mama, pretože staršia ju má 200km od seba 😉 . Niekedy proste nejde dať rodinu. A myslím, že výber sme mali úžasný. Tak dobrého človeka ako je naša krstná fakt nepoznám 🙂

meyby
autor
26. okt 2011

@traktor ani by som nepovedala ze si mimo temy, pri krste su aj nejake podmienky? teda ze krstny rodic, musi mat prve svate napriklad, birmovku, krst a taaaak? 🙂