Krstiny bez hostiny

sviecka
21. okt 2013

Termin porodu sa blizi. A nastala otazka krstin. Krstnych rodicov pre nase babo uz mame 🙂 ALE neplanujeme ziadnu oslavu krstin. Velmi radi pozveme najblizsich do kostola, kde budu krstiny. Nechceme ziaden obed a torty a tieto veci... Mozno by sme to radi oslavili len s krstnymi rodicmi. Problemom je, ako to povedat rodine. Resp. nevieme si predstavit, co sa bude diat po omsi - krste. Zoberieme sa a pojdeme prec? Alebo? Mali ste niekto taketo krstiny - bez hostiny?

fotoarch
21. okt 2013

nepozyvaj ich do kostola, budete sa citit trapne, no kam pojdu_?
my sme pozvali len krstnych a potom ku nam domov pohrat sa s detmi...
babky, mamky ...boli stastni ze aspon sme ho pokrstili, otalali sme niekolko mesiacov... 😉

artep87
21. okt 2013

@sviecka my sme maly krstiny v style ze len my,krstny rodicia a moji a priatelovi rodicia. Do hromady nas bolo 10 mali sme aj torty a zakusky ale oslavu sme mali len taku malu a doma. Nesli sme do ziadnej restauracie na obed pekne sme si doma posedeli. Chceli sme si posedenie spravit na terase no bohuzial nam nevyslo pocasie tak sme boli v dome 🙂

stanislavao
21. okt 2013

@sviecka no toto som riesila aj ja a ja som jasne povedala, ze ziadna oslava sa nekona. ze ked chcu, nech pridu do kostola, ale obed nechystam. zavolala som ich k nam na tortu, ale ziadny "slavnostny" obed sa nekonal. co si mysleli? neviem. neriesim.

janinah
21. okt 2013

@sviecka ja som stará garda a preto mi je trochu čudné,že je taký problém urobiť obed pre cca 10 ľudí....tak ich ani na krstiny nepozývaj,/okrem krstných rodičov/ len oznám potom,že dieťa je pokrstené

sviecka
autor
21. okt 2013

zavolat len rodicov... nasi su rozvedeni a otec je znova zenaty... a ja mam len jednu sestru, s ktorou vychadzam dobre. a manzelovi rodicia... on ma kopu surodencov a neviem, ci by to zobrali uplne v pohode, keby sme pozvali len rodicov... naozaj neviem...

margarita
21. okt 2013

my sme mali krstiny s hostinou po, ale urcite tam nesli vsetci, co prisli do kostola, a brali to uplne v pohode, lebo pozvani boli len rodicia, surodenci a krstni rodicia. prisli nam tam aj moji ujovia, tety, kamaratky a pod., a nikto sa neurazil, ze sme ho nepozvali aj do restauracie.
Ved ak tie krstiny myslite vazne, tak ide najma o samotny obrad v kostole, a nie o to, ci potom bude nieco jest alebo nie 😉
teda aspon v nasej rodine je toto v pohode.

ani na svadobnu hostinu nepozves vsetkych automaticky, co Ti pridu gratulovat po obrade, nie? 🙂

sviecka
autor
21. okt 2013

@margarita ved hej, nam ide hlavne o ten obrad v kostole... preto by sme tam radi pozvali najblizsich. napr pozvat jednu moju sestru nie je problem, ale manzel ma styroch surodencov (a ked este rodicia, krstni rodicia) ... je to uz velmi vela ludi - a do bytu. a co sa tyka svadobnej hostiny - tak tu sme nemali vobec. sobas sme mali na Novy rok 1.januara vecer o 18 00 a pravdou je, ze na ziadnej svadbe som este nevidela tolku ludi, ako bolo na nasej. a to sa ziadna hostina, ani posedenie nekonalo. no tiez s tym najprv mali niektori clenovia rodiny problem. ale pre nas to bol takto najkrajsi den...

erienka
21. okt 2013

@stanislavao my sme to mali take iste, minuly vikend

margarita
21. okt 2013

@sviecka
tak tym skor to mozete zopakovat na krstiny, a kto sa urazi, jeho problem 😉
drzim palce, nech to cele dobre dopadne.

katren
21. okt 2013

@sviecka my tvojich pribuznych nepozname, tak tazko radit.....
ked nechces ziadnu oslavu, pozvi ich do kostola a hned oznam, ze ziadna oslava po krste nebude....popraju vam pri kostole a pojde sa domov....nejaky problem????

danusskaaa
21. okt 2013

treba to rodine oznamit, ze si hostinu neprajes... najlepsia vyhovorka je, ze sa na to necitis! kazdy clovek pochopi, ked sa to povie normalne, ved je to len a len tvoje rozhodnutie!!! PS: moja kamoska mala tak svadbu a to si mala vidiet ten sok, po obrade /ktory mal byt akoze spomienka na zosnuleho dedka/ mali lusia usta otvorene dokoran, ze nic nekupili, ze sa nevyfintili a podobne. svadobny par podakoval za ucat, zobral svedkov a sli oslavovat sami! prva chvilka bola divna, vsetci hlupo pozerali, ale potom zistili ze to bolo super. kazdy sa len stazoval, ze nema peniaze, cas a take blebty! takto ich to nic nestalo, len hodinku ich casu a vsetci boli nakoniec spokojni! kto sa na to citil, dodatocne nieco male kupil-pohladnice, torticku a jediny rodicia prispeli prackou, ktoru bolo kamoske treba do noveho bytu!!! bola to nadhera

sviecka
autor
21. okt 2013

@erienka ...ako ste to mali? co ste povedali rodine?

eeffka
21. okt 2013

@sviecka krstiny bez hostiny su pre mna kus cudne teda ak tam chcete volat ludi aby vam "gratulovali"....akoze k comu? mala som krstiny pre obe dcery a negratuloval mi nikto 😀
existuju 2verzie krstu aspon co som ja zazila
1.dcera mala "hromadny" , boli tam okrem nas dalsie 3 rodiny, sme si to odkrutili a isli sme na obed
2.dcera samostatny obrad, cely kostol len pre nas , + obed

ak nechcete oslavy, tak by som riesila obrad c1, vy a krstni rodicia + ich zobrat na obed, to snad zvladnete a rodine oznamte ze dieta je pokrstene ( mam pocite ze nie je problem v peniazoch ale v rodine)
Zavolat si gratulantov, zobrat darceky, aj ked ich nechcete kazdy slusny clovek donesie a potom ich poslat domov je cudne.

mimajo
21. okt 2013

my sme pravili lem malu oslavu - na obed sme si zavolali cateringfirmu - priniesli aj odniesli vsetko - boli len rodicia a krstny rodicia. My sme teraz krstni chlapcekovi, kde boli krstiny poobede - dohodnutie z knazom a potom sme zasadliiu v cukrarni na kavu a kolac - prijemne!!!

sviecka
autor
21. okt 2013

@eeffka to si ma zle pochopila... napisala som, ze nechceme ani torty, ani nic podobne - teda nechceme ani darceky. nechceme, aby nam gratulovali... k comu? len je pre nas pekna predstava, ze by sme sa ako rodina zisli v kostole pri tejto udalosti...

eeffka
21. okt 2013

@sviecka no len realita je vzdialena predstave, u nas krst nema absolutne duchovny vyznam ale cisty materializmus, tu na vychode existuju neofiacialne zoznamy darov ktore MUSI pozvani doniest ( podla hodnosti 😀 )
len priklad: krstny/krstna: plienky velke balenie, torta, minimalne 100e na "nausnice" a na dedine este pomaly oblecenie do 1/2roka ( som z KE)

neschvalujem to a pre mna to bol ustupok voci manzelovej rodine a tie ich zoznamy, kto co komu dal( traba si zapisat aby sme nahodou nedali viac niekomu, a toto myslim vazne) su ubohe...

miskamaj
21. okt 2013

@sviecka ahoj, my sme to tak mali. Povodne sme tam chceli mat len krstnych, ale chceli ist aj ostatni, tak sme ich dopredu upozornili, ze po krste sa ale nic diat nebude. Vysli sme z kostola, podakovali za ucast a kazdy sme si sli svojou cestou. Vsetci to akceptovali.

marylis
21. okt 2013

@sviecka Tak pokial ste nemali ani svadobnu hostinu, myslim si, ze nikomu nepride divne, ze nic nerobite ani na krstiny 😉

lieska
21. okt 2013

@sviecka - mozno to vyznie blbo, ale preco chces teda tych tvojich najblizsich na ten obrad krstu vobec pozyvat???? Mne to pride take zvlastne, ze niekoho POZVES na nejaku udalost takehoto charakteru (lebo to je ozaj cisto iba o rodine, na krst nechodia znami ani kamaratky ani kolegovia z prace) a potom ho "posles domov"! 🙂 Ja by som na tvojom mieste bud oznamila rodine, ze vtedy a vtedy je sv.omsa, pocas ktorej bude aj vase babo pokrstene. Ak teda ste veriaca rodina, tak nikomu nepride zatazko ist na sv.omsu pri takej milej prilezitosti, aj ked by to malo byt napr. mimo nedele. V kazdom pripade by som aspon poobede, podvecer alebo o tyzden pozvala aspon na kavu a zakusok, ja osobne by som to nevedela preglgnut niekoho nepozvat a nejakym sposobom - aj ked naozaj skromne, ved to nemusi byt okazala hostina vo vychytenom podniku - neoslavit taku - pre veriaceho cloveka - naozaj velku udalost! Zalezi samozrejme aj od toho, co krst pre koho znamena. Urcite ich nepozyvaj na krst bez toho, aby si nepovedala dopredu co sa bude po krste diat aj ked su uz u vas asi zvyknuti na to, ze nejdete v takych tych standardnych vyslapanych kolajach co sa takychto udalosti tyka 😉 🙂 ). To si myslim by bolo strasne trapne, keby ste sa zobrali a isli domov! 😒
Alebo ... pokrstila babatko vy, krstni rodicia, rodicia a hotovo!!! Ide o krst, nie o hostinu, oslavu, dary, ... U nas v rodine to moj bratranec tak spravil a aj ked sme velmi velki tradicionalisti...chvilu sme mali zdvihnute obocie, ze "heeej, oni uz mali krstiny???", ale ani nahodou to nijak nenastrbilo vztahy (samozrejme sme vedeli, ze je to mlady par, maju sa co obracat...). My ako pozvani sme nemali "problem" s darom, oni financne vydaje a velke organizovanie a vsetci sme sa tesili, ze malinky uz je pokrsteny!

michaela1761
21. okt 2013

Teším sa s vami, dúfam, že všetko bude OK. čo sa týka krstín, pre mňa to bol horor. chcela som, aby to bolo fajn, ale nebolo.
radím: zaťať zuby a vydržať ten deň- áno, obed s tortou. lepšie- reštaurácia, lacnejšie- nech ti navarí kamarátka, alebo mama niečo a svokra niečo, tortu objednajte a všetci budú spokojní.
nerob to bez pozvania, bude oheň na streche. niekde sa to ukáže, urazia sa, a to ti netreba. najhoršie sú vzťahy, kde je niečo boľavé utajené a buble pod povrchom.
a ak to je pre teba "len pekná predstava" tak načo sa tým trápiš. krstíme, lebo chceme, aby aj naše dieťa bolo to, za ktoré zomrel Kristus, aby bolo vychovávané v nádeji, že Boh je s ním v dobrom aj zlom, to v sebe nesie obrovský významový balík.
ak chceš výhovorku: bábo je malé, nie je dobré, aby bolo dlho medzi veľkým počtom ľudí.
ALE: teba tvoje rozhodnutie nepozývať trápi, takže pre teba nie je dobré

erienka
22. okt 2013

@sviecka len som rodine povedala, ze potom bude u nas male posedenie - zakusky a nejake chlebicky. Tak sme isli k nam, na 2 hodinky. Ale zas to asi zavisi aj od rodiny, aki su. Ja som mala aj svadbu uplne malu, bez tancovania a tak, takze uz vsetci vedia, ze nemam rada formality...

bronia13
22. okt 2013

ja by som tiez nikoho nepozivala do kostola ked neplanujes aspon nejake posedenie, neviem zda sa mi to divne ze len s krstnymi a rodina mimo? ale kazdy si robi po svojom, ja si to neviem predstavit keby ma niekdo zavolal na krst do kostola a bodka, chodte domov 😀 😎

barcelona94901
22. okt 2013

@sviecka nás na také krstiny pozvali,my tam nejdeme...radšej sme zvolili inu detsku oslavu,ktorá je v tom čase
mne ten krst príde tak .že:
príd do kostola,daj nám do "kasičky "pošli tortu ,peniaze a vypadni domov?,..ja nechápem načo iné nás vobec teda pozývaju? 😀

skuste1983
22. okt 2013

My sme tiež pri prvých deťoch pozývali celú rodinu, ale pri toľkom počte to už aj pre mňa začína byť strašiakom. Nejde ani tak o to varenie a pečenie... Keď poprosím, rodina pomôže.
Inak priateľom aj rodine, ktorá nebola pozvaná na krstiny, sme oznámili, že krst bude vtedy a vtedy a ak mali záujem, urobili si ten čas a prišli 🙂. Po krste v kostole sme sa potešili, porozprávali vonku pred kostolom a potom sme sa "rozišli".
S priateľmi sme to potom riešili indi-vindi, kto chcel, pozval sa sám. A to sa mi celkom rátalo. Dohodli sme sa a prišli len tí, ktorým na tom naozaj záležalo 🙂
Možno by bolo riešením pozvať na obed len krstných rodičov a ostatných "len" na popoludňajšiu kávu a zákusok 🙂.
Pretože mne tiež nezáleží na troch tortách (ktoré som potom rozdávala po všetkých susedoch) a kope akože darčekov (hlavne 10 hračiek, podbradníkov a kopec lyžičiek a myštičiek......), ale na tom, aby sa s nami potešili, že je naše dieťa v Božích rukách 🙂

happyfrog80
22. okt 2013

@sviecka ja pokrstim dufam v zahranici a mam vystaráno 😀 ,len oznamim ze je pokrstene dieta .Ja nevidim dovod preco by som mala robit oslavu na krstiny,oslava bude az sa dieta bude zenit abo vydavat 😀 ak nepojdu v nadich alapajak a zoberu sa len potajomky ako my dvaja 😀 asponsa mam na kom smiat,na odutych drškach
Nepozxvala by som ich do kostola ,povedala by som ideme dat pokrstit ale slavit to nechceme ked chcete pridte ked nechcete nechodte do kodtola 😀

emily76
22. okt 2013

@sviecka my sme po krstinach pozvali vsetkych /surodenci+rodicia/ ku nam na obed, navarila mamina, kolaciky svokra, tortu tiez moja mama upiekla... ale ak nechcete ziadnu hostinu, asi by som rodine oznamila dopredu, ze krst je vtedy, hostina nebude, kto chce, nech pride... len ak volate tvoju sestru, asi by ste mali aj muzovych surodencov... bud vsetci, alebo nikto.. aby potom nebolo v rodine dusno, ze preco jedna strana ano, druha nie. 😉 teda aspon ja by som to tak urobila....

happyfrog80
22. okt 2013

@emily76 no to zrovna uz nech pokrstia potajme a budu mat klud 😀

ivett1
22. okt 2013

@sviecka ahoj, ak ste mali svadbu v podobnom štýle, tak tvoje obavy z toho, ako to vezme rodina, sú zbytočné ... veď už máš s tým skúsenosť... niekedy žasnem k čomu sa ľudia nechajú dotlačiť ... lebo sa to tak "patrí" ... 😉 (teraz nemyslím teba...ale niektoré príspevky vyššie...)
ak sa rozhodneš, že nebudete robiť oslavu po krste, tak normálne to povedz vopred ... ak sú vaši príbuzní naozaj veriaci, tak pre nich bude "oslavou" už samotný obrad KRSTU ...(nechce sa mi vysvetľovať, čo to znamená z kresťanského pohľadu...len dodám, že sa GRATULUJE k tomu, že tým krstom sa ten malý krstený človiečik stáva "božím dieťatkom" ...laicky povedané...)
ale aby som písala k veci...ja by som to riešila tak, že by som celej rodine oznámila, že budeme mať krst v kostole, len neplánujem nijakú hostinu ani oslavu, ale poteší nás, keď si nájdu čas a prídu na obrad len do kostola ... 😉 ...
potom by sme sa všetkým poďakovali ... a ešte ...ak nechceš, aby ti darčeky (určite budú chcieť- aspoň starí rodičia...) dali rovno tam pred kostolom, tak im povedz, že budeš veľmi rada, ak vás prídu navštíviť domov ... postupne...nie naraz, lebo napr. váš byt nie je nafukovací😉 všetko sa dá riešiť v pokoji a s úsmevom ...
PS: my sme mali po krste vždy oslavu- obed a posedenie v reštike, 15 ľudí...a tí príbuzní, ktorí neboli na krste (oslave..), tak nám aj tak dali "darček" ku krstu v rámci návštevy...a samozrejme, že sme ho prijali...bolo by blbé handrkovať sa s niekým, kto vás chce obdarovať, že v žiadnom prípade od neho nechceš nič, lebo ... nebol na krste...

kaktusik007
22. okt 2013

@sviecka ja som krstila zrovna mesiac dozadu... chalani su velki, maju 2 a 3 roky... My sme to ponali velmi komorne - otec ma bratranca farara, ktory krstil mna a chcela som aby krstil aj moje deti, takze sme si spravili vylet... zhodou nahod posobi asi 20 minut cesty od bydliska mojej tety (otcovej sestry), takze ona nam "prispela" oslavou - uvarila obed. My sme dali robit jednu tortu, a hotovo. V celom kostole sme boli iba my - teda ja, moji rodicia, krstna mama so svojim synom a moji dvaja synovia, ktorych pan farar krstil... Moc mily zazitok, chalani dostali od neho aj anjelickov straznickov, maju ich na policke, ksrt zvladli so vsetkou vaznostou - citili sa dolezito a videli, ze sa cosi naozaj deje a je to o nich 😉 V kostole bol este jeden starsi par, oni ostali po omsi trosku sediet a ked zistili, ze sa cosi bude diat, tak ostali tisko sediet v zadu v lavici 😀 Par vybranych jedincov (babicka moja s dedkom, moja krstna mama) vedelo ze sa krstit bude - ale kedze vedeli ze aj dost daleko, nik neriesil... Aj teda vzhladom na ich zdravotny stav... Ostatnej rodine sa iba oznamilo, ze boli pokrsteni - rovnako aj ich otcovi, s ktorym som rozvedena. Dokonca ani moj brat nevedel, ze idem krstit svoje deti - ale on je proti tomu, takze preto som mu to povedala az s krizikom po funuse 🙂. Tym, ze sme mali ten obed a tortu, bola to oslava, ale malo to ten spravny komorny nadych a o tom je podla mna sviatost krstu - o sukromi, nie o velkoleposti oslavy ako takej... Takze podla mna aj toto je riesenie - povedat, ze krst bude, dat spravit jednu tortu a pozvat na kafe starych rodicov babatka, pripadne este ich rodicov, ak im to zdravotny stav dovoli (to je proste ucta k nim) a krstnych rodicov babatka... a bodka.... Ostatni strykovia ci tety to isto pochopia, a ak nie, tak ich problem... Zvlast, kedze budes krstit male babatko a budes este v sestonedeli - to uz fakt nie je o com 🙂

danuus
Odpoveď bola odstránená
Zobraz