Krstiny len na úrade - bez kostola a cirkvi

orlik4
28. okt 2014

Ahojte mamičky. Neviem, či je to možné, ale rada by som dala svojim deťom krstných rodičov. Ide o to, že s manželom nechceme riešiť kostol, ani cirkev, keďže v to neveríme. Ale chceli by sme určiť ako prípadných krstných rodičov manželovu sestru s jej manželom. Máme na to svoje dôvody, ktoré nechcem rozoberať. Neviem ale či existuje niečo také ako krstiny bez cirkvi alebo niečo obdobné...?

cekankacamomille
28. okt 2014

ahoj. neexistuje. je to len ciste ustna dohoda medzi vami...

stanulienkat
28. okt 2014

Podla mna neexistuje. To je cirkevny obrad. Preto sa volaju krstny rodicia, lebo obrad sa vola krst. Ak nechces krstit dieta, tak nedavaj. Poznam vela ludi ani my sme nedali a zijeme 😀 . Nech si vyberie samo vieru, ked vyrastie. Mozno si najde vieru menej pokrytecku ako je rim-kat.

adeala
28. okt 2014

@orlik4 načo sú ti krstní rodičia, keď ste neveriaci? Veď krstní rodičia sú od toho, aby viedli dieťa k viere.

bonaqa2013
28. okt 2014

Krstiny sú len v kostole. Mala by si si prečítať, čo to vlastne krst znamená. Na žiadnom úrade Ti dieťa krstiť nebudú. Ani to nejde. Asi skor máš na mysli, kto sa bude stara´t o deti v prípade, keby sa stalo niečo rodičom. Že? Asi by som sa poradila s právnikom, resp. napíš na HNonline.sk Tam nájdeš poradńa. Na tejto stránke odpovedajú právnici čitateľom.

ivec16
28. okt 2014

@orlik4 neexistuje... Krst je cirkevna sviatost, krsny rodicia maju pomahat rodicom vychovavat dieta vo viere, ak vy nechcete vychovavat dieta vo viere, krsnych rodicov a ani krst, kedze neverite asi nepotrebujete. Na urade je len privitanie dietata...

katren
28. okt 2014

@orlik4 sorry, ale podla tejto diskusie je jasne, ze netusis co je krst a veci s tym spojene...... 😒

bielavila
28. okt 2014

@orlik4 hihi si ma pobavila 😀

lauricka
28. okt 2014

vobec to takto neries. My sme nikto neboli ako babatka krsteni v kostole. Slovo krst v sebe skryva urcity vyznam, spajajuci sa s vierou a cirkvou, takze sa to tak neda nazvat, ze krst. Budete mat na urade normalne privitanie obcianka, ako sa hovori, k comu si mozete urobit aj slavnostny obed a malu oslavu - je to cele oslava uvitania maleho cloviecika do spolocnosti a tam su tzv. uvitaci rodicia. Uvitaci rodicia su nieco ako krstni rodicia. My sme mali ako deti vsetci vitanie na urade a mali sme tam uvitacich rodicov, ale volame ich krstni. Aj ked to nie su krstni v tom krestanskom, pravom slova zmysle. Ako deti sme to vobec neriesili 🙂 . Ked som bola ja uvitaci rodic, mali k nam osobitne na urade aj prihovor, aby sme pomahali so starostlivostou, vychovou a ked sa nieco stane, tak sa o deti postarali. Ked mali vitanie moje deti, tento prihovor tam uz nebol, ale do pamatnej knihy sa svagrovci ako uvitaci rodicia podpisovali stale. Takze, podla mna, dohodni si s matrikarkou, ze tam budes mat uvitacich rodicov, ze by si chcela pre nich aj prihovor aby bol, v zmysle, akom si Ty predstavujes. U nas v meste, nastastie, robia vitanie obciankov kazdemu dietatku zvlast, zide sa tam rodina a tak 🙂. Ale v dedine, kam som sa odstahovala, to robia hufne raz za rok pre vsetky deti, ktore sa v tom roku narodili. Tam potom niet miesta ani asi na tych uvitacich rodicov, nieto este na nejaku rodinu a je to cele take ako pasova vyroba. Vobec sa mi to tak nepaci. Takze si zisti, ako to je u Vas a skus sa dohodnut s matrikou, ci by to mohlo byt podla Tvojej predstavy. A pokojne ich mozete volat krstni, je to Vas rodinna sukromna zalezitost 😉

gabriela255
28. okt 2014

Zakladateľke ide asi skôr o nejaké prípadne poručníctvo, ale to asi len tá dohoda...

lauricka
28. okt 2014

inak, este k mojmu prispevku, my sme ako deti aj to vitanie volali, ze krstinky. Ja som to vtedy chapala tak, ze krstom akoby dostalo to dieta meno 😀 . Proste som si to ako dieta vysvetlila po svojom 😉 . Na tom nezalezi, hlavne, ze su vsetci s tym OK a v pohode 🙂

ssj04
28. okt 2014

Aj u nas sa robí v obradnej sieni uvitanie do života a tam sa zapisali krstni do pamatnej kníhy. My sme to tiež riesili týmto sposobom

akramgad
28. okt 2014

aj u nás sa to dialo ako píše lauricka

horana
28. okt 2014

@orlik4 Aky status by mali mat krstni rodicia u vas?
Lebo cikrevny krst je zavazok vychovavat v krestanskej viere, nastupenie cesty k Bohu, a ked v to neverite, straca krst ako taky vyznam. V podstate je to protimluv, neverit a chciet krst.
Pripadne porucnictvo, v pripade ze sa nieco stane rodicom, nie je nijak vymahatelne a vacsinou uz dnes ani nefunguje. Ani v minulosti nebolo vymahatelne, ale vacsinou kedze aj zivot bol tazsi a skor sa nieco stalo ze potom sa nepostral stat a decaky neboli, takze museli nastupit krstni a vacsinou aj nastupili, lebo "verejna mienka" - vsetci boli veriaci. Ono to boli realie tej doby. Dnes uz to ale takto nefunguje a nikto to ani necaka.

Nehladiac na to ze ani ta vychova vo viere vacsinou sa nepraktikuje, nakolko krst ma uplna vacsina iba formalnu vec, cest vynimkam. Aby to dobre vyzeralo, aby sa navonok utuzili rodinne vztahy, aby sme ziskali niekoho kto bude obcas strazit a davat darceky nasmu dietatu. A plus je to tradicia. Co sa da samozrejme aj bez toho, ale tak obradne je to krajsie.

Ale ani cirkevnym krstom nie je nic urcene, ziadne povinnosti, ani vymahatelne, cize kludne si mozte aj bez uradneho zapisu osobne nieco urcit a v praxi to budete mat uplne narovnako. Vzdy to bude na dobrej voli vasich vyvolenych krstnych co a ako budu plnit.

mawka
28. okt 2014

hra so slovickami. ano, krst v kostole. lebo to ma nejaky vyznam pre veriacich. krstne meno je odvodene od toho ukonu zjavne. lenze krstne meno sa pouziva aj u neveriacich, cize aj uvitanie do zivota je nejaka forma krstu - civilneho. slovo krst sa pouziva uz vseobecne a nie len v spojitosti s cirkvou. a na to, aby sa niekto staral o potomkov, ked sa rodicia pominu, o tom rozhoduju sudy. ktore zveria siroty do starostlivosti. niekto moze mat krstneho od krstu z kostola a nemusi javit zaujem a ked sa nieco stane, moze prejavit zaujem iny pribuzny, ktory ani krstnym nemusi byt.
neskutocne, ako sa dokazete chytat za slovicka.

orlik4
autor
28. okt 2014

dakujem mamickam za odpovede.
tie, ktore ste si "kopli", som rada, ze som vam sprijemnila vecer.
tie, ktore ste mi poradili, velmi pekne dakujem. Ono, hlavne som napisala "krst", pretoze vsetci vieme, co to obnasa. Mohla som napisat slohovu pracu o psychologickom, moralnom a rodinnom aspekte statusu "krstnych" rodicov, ale naco, ked slovo "krst" to obnasa. Aspon sme sa pochopili, co som chcela riesit.
Uvitanie do zivota bolo aj u nas ako na pase. Uvazovala som o niecom v suvislosti s nim, ale ked tam je tak 100 deti, vypoculi sme si prihovor primatora, podal ruku, dal kvetinku a hajde domov. Prakticky sme si hodinu, skoro dve len pockali, kym sme sa podla abecedy dostali na rad.
Takze to asi budeme musiet urobit sukromne, nejaku minioslavu a v tomto duchu si medzi sebou povedat, ze budu nasi kvazi krstni rodicia.
Dakujem este raz za odpovede!

timuska26
28. okt 2014

@orlik4 ahoj, na urade sa nezvykne dietati robit krstina, ale sa vraj moze zapisat dieta akoze sa mu urobi privitanie a tam sa vraj zvykne pisat neoficialne, koho ma za krstnych, takto to ma urobene moja sesternica, mi nechodime do kostola a takto sa to u nas robi, dohodnes sa s krstnymi rodicmi ustne, ked to chcete mat oficialne, tak sa spise asi u pravnika. jednoducho to je ine ako v kostole

monique02
28. okt 2014

@orlik4 zalezi ako kde, u nas normalne robia na urade uvitanie do zivota a je to taka mala slavnost pesnicky basnicky a krstni sa podpisu do knihy, potom idu niekde posediet, chod sa spytat k vam na mestsky urad ze ci robia a kedy a ci by sa nedalo nejako osobitne, napr. my sme mali za priplatok akoze v novej radnici a boli sme tam uplne sami 🙂

mala ma inu krstnu a maly ma zase ineho krstneho, nevadi mi vobec ze nechodim do kostola, neberieme to ako povinnost, skor ako taky vztah medzi dietatom a tym clovekom 😉

a tie super veriace co tu popisali by sa mali ist vyspovedat, takito ludia su presne dovod preco nepotrebujem chodit do kostola k tomu aby som verila 😅 😕 este aby sa niekto pohorsoval ci si da niekto krstnych ked to nebude v kostole 😅

lauricka
28. okt 2014

@timuska26 nasi uvitaci rodicia sa na urade podpisovali oficialne 😉

lauricka
28. okt 2014

@orlik4 hm, tak to je skoda, ze Vy uz mate uvitanie za sebou a este hentake.. 😖 . Tak potom sa ozaj uz len dohodnut s ludmi, ktori budu v zivote deti mat ulohu "krstnych", z vlastnej vole 😉

janinah
28. okt 2014

oznanačiť tých "krstných" ako krstných je zavádzajúce,treba vymyslieť iný pojempre toto.. ...čo by bolo ich úlohou? postarať sa o deti,ak by nedajbože sa vám niečo stalo? v tom prípade stačí ich o to požiadať a oni by vám to mali sľúbiť....alebo mať krstných ako sponzorov na narodky atď. ?to dúfam nie je dôvod....to sa len tak zamýšľam prečo to chceš takto riešiť,teda robiť krstných z niekoho,kto nebol pri krste a nebude viesť dieťa k viere....

adeala
28. okt 2014

@orlik4 tak napíš, čo si pod tým pojmom predstavuješ. U nás v rodine je to čisto zaužívané ako osoba, ktorá vedie dieťa k viere. Každý si pod tým predstaví niečo iné. Ja nie som veriaca, moje deti nebudú krstené a nebudú mať ani určených "krstných" rodičov, pretože v tom nevidím význam.

zuzik16
28. okt 2014

@orlik4 ja si myslim, že krstny rodičia patria len ku krstu, aby viedli dieťa k viere a v pripade že sa rodičom niečo nedajbože stalo, aby ich zastupili vo vychove deti...nejak tak to chapem ja..a zatial som sa nestretla s tym že by niekto kto nie je krsteny mal krstnych rodičov 🙂

zuzik16
28. okt 2014

preklep krstní rodičia, nie krstnY 😀

horana
29. okt 2014

Baby podla mna to nie je chytanie za slovicka.
Meno alebo rodné meno je zaužívaný názov pre nededenú časť mena osoby. Používa sa na rozlíšenie členov skupiny, väčšinou rodiny, ktorí majú spoločné rodinné meno nazývané priezvisko. V súčasnom slovenskom práve sa nazýva "meno". Krstné meno môže byť synonymum pre meno alebo v užšom zmysle len meno prijímané pri krste.
Historicky sa totiz v nasich koncinach v istych obdobiach kedy si skratka musel byt veriaci ak si len chcel byt clenom aj civilneho spolocenstva vobec, a teda kazdy krstne meno mal, bez krstu sa dieta aj zdrahali pochovat a pod. bolo krstene automaticky kazde,z tej doby mmch pochadza aj masivne rozsirenie biblickych mien na SK, ktore sa dnes povazuju za slovenske (povodom), hoci nie su.
Z tohto obdobia sa zachovalo akoby synonymum rodneho a krstneho mena, ze je to vlastne jedno a to iste. V sucasnosti vsak pravne ide o rodne meno a pri krste sa vacsinou da dietatu este nejake dalsie - krstne - obvykle biblicke na znak spriazdnenosti z cirkvou.
Dôvod zmeny bol tiež v tom, že pôvodne sa krstili prevažne dospelí ľudia. Krst je sviatosť iniciácie v kresťanských cirkvách. Je to prvá sviatosť, bez ktorej nemožno prijať iné sviatosti. Krst je schopný prijať každý dosiaľ nepokrstený človek. Krstom je človek oslobodený od hriechu, znovuzrodený do nového života, oblečený do Krista a začlenený do Cirkvi.Táto sviatosť zmýva dedičný hriech i všetky osobné hriechy (a odpúšťa tresty za ne), dáva mu Božiu milosť, udeľuje teologálne čnosti a dary Ducha Svätého. Bez krstu nikto nevojde do Božieho kráľovstva.Slovo "krst" je v slovenčine etymologicky príbuzné so slovom "Kristus".
Uvitanie do zivota je z tohto pohladu nieco ine. A zlucovanie tychto dvoch veci svedci bud o nepochopeni alebo o vlaznosti (ba az laxnosti) pri viere.

orlik4
autor
29. okt 2014

boze baby, nech sa to tu, prosim, nezvrhne na diskusiu o viere. ja som sa pytala na nieco, na co som dostala odpoved. nepolemizujte tu uz. nechcem vraviet, preco to chcem silou mocou riesit, pretoze dovody by zasahovali aj do sukromia svagrovej, a to ja tu nejdem riesit.
neviem, ci sa spravne vyjadrim, ale krstni v mojich ociach maju kvazi nadstandardne miesto medzi tetami a ujami. take psychologicke, ale aj moralne a vychovne. bez ohladu na vieru. a kedze som od zaciatku pisala, ze to chcem bez cirkvi a uz v uvodnom prispevku pisem, ze ci neexistuje nieco OBDOBNE, tak to uz nemusite dalej riesit. ja viem, ze krst je o kostole a spol., a preto som tu dala tuto otazku. dakujem za odpovede.

lauricka
29. okt 2014

@janinah pretoze ked si doma volaju krstnymi aj len uvitacich rodicov, teda nie cirkevnych krstnych, ale proste to tak maju doma zvykom, tak nikoho ineho to trapit nemusi. Kazdy clovek ma napr. krstne meno, aj ked v zivote v kostole nebol 😉 . To je kazdeho vec, ako si to doma dohodne s kym a ake zvyky maju 😉. Ked by sa ozaj nieco dialo, aj tak to budu riesit sudy...

lauricka
29. okt 2014

@orlik4 ano, aj u nas maju krstni, ci "krstni" akoby "vyssie" postavenie nez su ujovia a tety 😉 . Mate to podobne ako my. A kto to nechape, nech neriesi 😉 . Je to Vasa zalezitost a nikoho ineho.

niki101988
29. okt 2014

@orlik4 Krstiny na úrade? Na čo chceš krstiť keď v to neveríš? Áno dá sa to u právnika psísať papiere o poručníctve v prípade Vašej smrti v toto a tamto neverím ale chcela by som to ako veriaci? Myslím, že toto už je choré

denkatn
29. okt 2014

@orlik4 ahoj
aj ja to tak spravim, my nie sme zobrati, takze v kostole nechceme, chcem to tak nejak asi, ze po tom uvitani na urade, by sme isli k nam na hostinu, pricom by som pozvala moju sestru so svagrom, ktori by som chcela aby sa postarali o moje dieta keby sa mi nieco stalo, tak by mali take cestne miesto na hostine- tak nejak. neviem ci ich budeme volat krstni, viem ze "katolicka cast rodiny" bude mat vyhrady, ale ja si chcem zit podla svojho presvedcenia, myslim ze tak je to spravne. dufam ze "katolíci" nebudu za to moje dieta odsudzovat, toho sa bojim, ale podla ich viery by nemali odsudzovat iných, ale skusenosti mam ine, tak trochu mam obavy..

segalka6
29. okt 2014

@orlik
Nevšímaj si osoby, ktoré si chcú kopnúť, oni dobre chápu čo chceš povedať, len sú nešťastné, nespokojné a robí im dobre si kopnúť, priam vyhľadávajú takéto príležitosti.
Ja by som to urobila tak, že by som išla na to oficiálne uvítanie, ktoré robí mesto, tam by som pozvala "krstných", prípadne aj starých rodičov atd... a potom by som ich pozvala na obed. 🙂