Mám dať synovi meno podľa manžela?

eva2013
6. apr 2015

Ahojte! Vo štvrtok rodím (idem cisárskym, preto viem termín) a doteraz sme sa s manželom nezhodli na mene pre dieťa. Manžel by veľmi chcel meno Štefan podľa seba, jeho otca, deda, atď. - bol by to 5. Štefan v rodine. Mne sa však to meno nepáči, navyše k takejto tradícii nemám vzťah, nakoľko v našej rodine sa nikdy neuplatňovala. Na meno Štefan som si zvykla pri manželovi, avšak nikdy predtým sa mi nepáčilo. Mám vyhovieť manželovi ? Viem že by bol veľmi šťastný. Alebo mám presadzovať vlastný názor? Navrhovala som, aby sa syn volal Matúš a druhé meno by bol Štefan, aby bola zachovaná tradícia. To sa manželovi nepáči. Už som z toho dosť vystresovaná, lebo čas sa kráti a ja stále nemám riešenie 😖 Navyše ma trápi, že sa s manželom nevieme zhodnúť. Čo robiť???

danjelca
6. apr 2015

Matus stefan je krasne...a mamzel si zvykne ja som tiez nedala uz stvrteho jana ale mam jakuba a alanka;)

natalym
6. apr 2015

Fúúúúúúúúúú tak to je riadna diema. Ja by som sa asi prispôsobila manželovi, nech sa teší. Tak mu daj Štefan Matúš a hotovo.

martina833
6. apr 2015

Nedala by som meno, co sa ti nepaci, my sme mali podobny problem, ale skôr stary otec chcel pokracovat v tradicii, islo o meno Jozef, tiez sa mi nepacilo, urobila som si po svojom. Tvoje dieta, tvoja vec, casom sa na to zabudne.

vierocka888
6. apr 2015

@eva2013 vies co ja som osobne proti tomu aby sa deti volali po rodicoch. Moj muz aj jeho otec sa volaju rovnako. Uz len tie prakticke veci ako sukromna korespondencia je komplikovana. A ked povies Palko tak sa ti obaja otocia 😀 ja chcem aby sa nase deti nevolali po nikom z rodiny. Aby boli originaly, nie mini kopie 😉

michaelkanr
6. apr 2015

U nas bola podobna situacia, mamzel chcel, aby sa syncek volal po nom, ja som k tomu menu nemala vztah a ak, tak skor negativny 😅 no ale postupne som sama zacala babo oslovovat tym menom, este ked som bola tehotna a ked sa narodil, nevedela som si prenho predstavit uz ine meno. Ako si volala babo cele tehotenstvo? Ako ste o nom hovorili? Ak sa ti to meno uplne prieci, tak ho radsej nedavaj. Ale treba to mat vyriesene vopred, aby to nebolo zdrojom zbytocnych hadok a nepokojov (clovek by sa divil, ako moze taka "malickost" nastrbit vztahy...) len tak na okraj-matusov je vela, ale stefanov uz malo, takze meno by bolo jedinecne a kazde meno sa da povedat pekne🙂

lavinis
6. apr 2015

Ja by som nedala. Dieta nech si pise vlastny pribeh vlastnym menom
Ale to je na tebe🙂
Moja mama riesila tu istu dilemu. A som rada, ze si urobila po svojom a brat nie je Stefan, ale Michal🙂

koniarova
6. apr 2015

Števko je krásne slovenské meno. Určite by som mu ho dala. 😉

anetkaadamko
6. apr 2015

nedaj ........ešte keby to bolo iné meno....ale meno Štefan je pre dieťa "ťažké" meno !!!!!!!!!!!!!!!!

asimon
6. apr 2015

Ja by som manzelovi spravila radost...lenze moj keby mame syna by Petra nechcel ani za nic 🙂 Takze by som mu asi spravila skor napriek...co uz 🙂

kafedame
6. apr 2015

Podľa mňa si vyberte nejaké 3.meno,ktoré sa páči obom. 🙂

liligreg
6. apr 2015

zhodnut sa na mene je,myslim si, vsade tazke... My zatial nevieme pohlavie, ale mame mena, ktore sa nam pacia..pre dievca sa nam tazsie vybera.. u chlapca to mame viac-menej jasne, nakolko buduci manzel nechce, aby sa pripadny syn volal po nom. cize presny opak ako u Vas... len teda u nas je to tak, ze ja som vzdy chcela, aby mal moj syn meno Marek, nakolko sa mi to meno velmi paci. a na(ne)stastie aj partner je Marek a nevie sa s tym zmierit, zeby nevedel na koho sa rozprava...ale nezavrhol este uplne tuto moznost... a nemate ziadne ine meno, ktore by sa obom pacilo?ono tradicia je to pekna, len ak sa ty nevies stotoznit s tym menom, je to horsie ( inak aj moj otec a dedko su Stefanovia, tak viaceri ocakavju, ze budeme mat Stevka :D, no ja som decembrove meno raz dva zatrhla, lebo od 30.11 cez cely december a januar az do 7.2 oslavujeme nonstop nieco, cize ziadny Stevko ani Lucka sa nekona..mozno by si mohla skusit argumentovat tymto, ze nechces, aby bol maly o jeden sviatok ukrateny, to na mna vzdy skusa partner, ak poviem, ze chcem mat raz Adamka).. ale ako pozeram, vy mate v tej rodine Stefanov viac nez dost..Tak ako my meno Hanka ( dcerku som chcela a chcem Hanku, ale u nas to nevedie prehryzt, zeby bola uz 4ta...) inak myslim si, ze tvoja alternativa s dvomi menami je velmi prijatelne riesenie...

henikav
6. apr 2015

Je to ozaj len vec nazoru a je na Vas aby ste si to medzi sebou vydiskutovali a vy-argumentovali. Pre niekoho je to velka ucta, ze sa dietatko vola po nom, na druhej strane je to strasne neprakticke. Ja osobne by som to nechcela, potom ked sa v rodine diskutuje, tak stary Stefan, krivy Stefan, maly Stefan, henten Stefan..... Krstne mena su predsa na to aby sme sa nejako odlisovali, aby ked niekoho oslovim, dotycny vedel ze to hovorim jemu, na co inac by boli krstne mena?? Ved uz priezviska maju rovnake, co urcuju ze sme rodina, ze k sebe patrime, takze krstne mena su na nase odlisenie. Nie ze skriknem Stefan a doleti ku mne 5 ludi. To potom ozaj sa mozeme volat hej ty tam pod sem, nie ty ale ten vedla v zltej vetrovke s dlhym nosom :D Ja osobne by som urcite nepristupila na meno, ktore sa mne osobne nepaci, dokonca aj keby sa mi pacilo, staci mi jeden taky v rodine, novy clen rodiny ma narok na nove meno

janinah
6. apr 2015

Mám Štefana a Števka ,u nás som na Števkovi trvala ja,manžel chcel Šimona.Nemáme problém,že by si ich niekto mýlil,sú Števo a ŠtevkoLen raz došla obálka na meno Štefan H.,manžel otvoril a s údivom vybral knihu Macko Brumík 😀 .Malý má 9r. a jeho meno sa mu páči 😉 Tvojmu manželovi sa nečudujem,chce zachovať rodinnú tradíciu,ja by som sa mu prispôsobila.

reni1512
6. apr 2015

mno 🙂 ...ja viem, ze si v strese pred porodom a este k tomu vsetky tie hormony 🙂 najlepsie je porozpravat sa s manzelom o tom este aj milion krat.. podla mna mu dajte tie mena obe, ak uz chces pocut radu, on nech ho vola števko ty matuško..uz v akom poradi budu, to je šuma fuk 🙂 Aj ked sa ti nepaci, zvyknes si... moja cela rodina bola proti tomu, aby ma nazval ocko Renáta, nikto nechcel...a teraz je to najlepsie meno 😀 vsetci si proste zvyknu 🙂 ale aby ste mali dušu na pokoji tak dajte obe 🙂 A pri nasej dcere, ktora je fakt vymodlena, bolo moje meno Lujza, tiez nikto nechcel, dala som na rodinu, nazvali sme ju Nelka ale moje srdce stale tuzi po Lujze, aj tak si presadim svoje ak by sa podarilo este jedno dievcatko 😀 a to sa uz ale pytat nikoho nebudem.. najlepsie je pocuvat svoje srdce 🙂 a v podstate je to v konecom dosledku jedno 😀 boze ale som sa vykecala 😀

perzefona
6. apr 2015

To ste sa za 9 mesiacov nedohodli? Ja som priatelovi povedala, ze druhe meno ma dieta po nom takze prve urcujem ja! Ako nech sa nehneva ale štefan je oničom meno... Take stare cudne.... A to bude dietatu hovorit stefanko? Otras.... A ked on nechce matusa...... To nie je tretie meno na ktorom by ste sa dohodli?

motovidlo
6. apr 2015

Ja to neodporúčam. Môj syn sa volá po otcovi Vlado - to, že to nie je moderné meno mi nevadí, aspoň na neho môžem na ihrisku zavolať a neotočí sa každá druhá hlava 🙂
Skôr mi to vadí doma, keď častokrát nevedia, ktorého Vlada volám. Takže ja by som sa rozhodla pre iné meno, ako otcove.

katy2
6. apr 2015

U nas sme davali meno "krizom" - po manzelovom bratovi sa vola nas syn a manzelovho brata syn sa vola po mojom manzelovi 😉 Takze mame dvoch Petrov a dvoch Pavlov 🙂

siusinocka
6. apr 2015

Ja som dala druhé dieťa po mužovi a nie je to dobré. Je to meno Radoslav - takže nie nejaké tradičné, ale problém je v tom, ked niečo po nich chcem a tak jeden je Radík a druhý ocko Radko. už by som tak neurobila... a na tvojom mieste by som isto dala dve mená. Je to každopádne ústupok. aj ty si dáš svoje meno aj bude mať po mužovi a je úplne jedno ktoré bude prvé, lebo aj tak ho budete volať inak ako štefan z dôvodu praktičnosti... ale na druhej strane, dieťa ide na matriku zapísať otec... a on určí ako sa bude volať.. takže už ti pomôže len dohoda 🙂

alaguema
6. apr 2015

keby sa mi to meno vyslovene nepáčilo, tak ho nedám. Manžel by mal chápať, že je to VAŠE spoločné dieťa a nie iba pokračovateľ ICH rodinných tradícií a že Ty ako mama by si mala mať pozitívny vzťah k menu, ktoré dietku dáte. Jeho konanie mi pripadá detinské a sebecké. U nás sme sa o menách rozprávali, ale nakoniec som ich vybrala ja, manžel zo nechal na mňa...lebo sme intuitívnejšie (jeho slová 🙂 ), lebo ja to dieťa nosím pod srdcom a nejak z toho vydedukoval, že vyberim mená, ktoré sa budú našim deťom páčiť a ktoré sa im budú hodiť. Myslím, že sú spokojné 🙂 My ale naše potomstvo ponímame ako individuality, nie ako pokračovanie nejakej tradície.

katusap
6. apr 2015

Ja by som tiez nedala, je to otrasny "zvyk" davat detom meno po rodicoch, uplne bez fantazie, aby sa 5. generacia v rodine volala rovnako. A Matus je krajsie meno ako Stefan 😀 Ty rodis, ty sa rozhodni a manzel si urcite zvykne.

janedoe
6. apr 2015

Moj manzel by tiez chcel meno po sebe a svokrovi. Je to aj pekne meno, ale viem ake starosti s postou su uz teraz 😀 (byvame vedla seba), nieto keby este pribudol treti. A tiez sa mi moc nepacia mena po rodicoch. Ja som to vyriesila tak, ze som povedala OK a ked to bude baba, tak vyberam meno ja (prvy problem) a bude sa volat po mojej mame (nepredychatelny problem). Takze babske vybera on a chalanske ja 🙂

pettulka22
6. apr 2015

Tak ja som chcela dat malemu meno po muzovi(Marian) ale muz nechcel.Dievcenske som mala vybrate Hana,ale zase muzovi sa nepacilo,ze take dedinske on chcel Tatianu,nakoniec keby bola baba bola by Tatiana Hana a ja by som ju aj tak volala Hana.Takze dajte oboje a mate kompromis,a aj tak budes väcsinu casu s malym ty a volat ho Matusko.

evelynm
6. apr 2015

Urcite by som manzelovmu prianiu vyhovela. Okrem ineho je to aj prejav ucty voci nemu a voci ich rodinnej tradicii. Meno Stefan je velmi pekne, pouzitelne vsade vo svete. Len dnes, popri tych otrasnych premodernelych menach trochu nezvykle...

fra
6. apr 2015

My sme dávali mená "na preskáčku" - syn má meno po mne (v mužskej variácii) a dcéra po mužovi (máme také mená, že sa to dá obojsmerne) a sme všetci spokojní, nikto si nič nepletie .... ak muž na Štefanovi trvá, určite by som ustúpila a nehádala sa s ním- nezdá sa mi to až tak mega doležité a chcela by som, aby mal radosť - a podla svojej preferencie by som dala teda to druhé meno, teraz je mať dve mená úplne bežné ... Štefan Matúš je fajn zvukomalebné, pri Matuš Štefan je tam aj tak problém s tym zdvojeným š š...

nikoletah
6. apr 2015

U nas to bolo takisto... on Štefan a babo by bolo uz 5. V rodine... Ale babetko zamiesalo karty ;) Tak je Emily ;)

Ked by som mala chlapceka na 1000% by som nedala meno Štefan... - on by to nepredychal... Mne sa nepaci, jeho otec je tiez Štefan(nemam ho rad).. A zase u nas nie je v móde davat mena po rodičov.... do 22.tyzdna som mala uz depky a ked sme dozvedeli pohlavie spadlo mi kamen zo srdca...
A my sme madarska rodinka tak u nas by maly bol Pistike, István...;))

Nič ine ti nezostava len sadnut s manželom a porozpravat... pripadne zavolat rodinu -ked su na tvojej strane, u nas okrem jeho nikto nechcel Štefana...

zuzka2388
6. apr 2015

No my mame rovnaky problem moj chce len Tomasa po sebe. Ako mne sa to meno aj celkom paci ale myslim si ze jeden bohato staci. Aj cela rodina drzi so mnou ze jeden Tomas staci ze vybrat ine meno. Mne sa paci zasa Adamko a Filipko a to sa mojmu nepaci. Tak ja neviem fakt ako sa zhodneme :(

stanislavao
6. apr 2015

ja osobne by som nedala meno synovi po manzelovi nikdy, lebo cely zivot by bol maly. ujo je stefan a bratranec tiez a cely zivot je maly Stevko. a dalsi ujo je vladimir a aj bratranec a aj ked ma uz 39 rokov, vysku skoro 2m a cca 100kg, tak je stale maly Vladko.
meno Stefan je ale podla mna pekne meno a hlavne normalne. Stale lepsie, ako Kevin, Marko, Lucas, Mathias, alebo nieco podobne.
@zuzka2388 nie. Filipkov a Adamkov a Samkov a Jakubkov je uz straaaasne vela. Vyberte si nieco menej opotrebovane.

chanaaa
6. apr 2015

Ja čakám syna, bude sa volať Cyril a bude to štvrtý Cyrko v poradí po otcovi, starkom a prastarkom 🙂 a to meno som chcela dať ja, až sa svokra čudovala, lebo ona bola donútená 🙂

berilka
6. apr 2015

Ahoj Evi.
Nech dáte akékoľvek meno - zvyknete si, to meno bude akosi už patriť ku dieťaťu a ani si nebudete vedieť predstaviť ho inak volať. 🙂 U nás napríklad nikdy nikto nedáva meno po otcovi či mame. Veď je tooooľko mien - ale to sa hovorí v našej rodine.

Inde je to inak. Mám až tri blízke kamarátky, ktoré všetky svoje prvorodené deti pomenovali buď po otcovi dieťaťa - ak bol chlapček, alebo ak bolo dievčatko - tak kamoška dala meno po sebe. (Ja som napríklad so svojím menom veľmi spokojná, no napriek tomu by som dcéru nikdy nepomenovala po sebe. Pritom moje kamošky tak urobili. 🙂 )

Evi - aj keď sa to u vás neuplatňovalo dávať meno po otcoch,dedoch - vydala si sa za svojho muža a u nich sa to uplatňovalo. Takže je to 50:50, je to o dohode, ako aj všetko v živote je o dohode a jeden z dvoch musí ustúpiť, alebo sa prispôsobiť druhému.Inak sa nedohodnete a budete sa hašteriť. A miesto radosti z porodenia bábätka bude svár. A to múdra žena nechce. Záleží len na Tebe do akej miery to meno chceš a ako veľmi trváš na svojej vôli, a záleží aj na tom ako veľmi chce Tvoj muž dosiahnuť to, čo je jeho vôľa. Len Ty poznáš svojho manžela najlepšie.

Len ma napadlo: Keďže manželka pozná povahu svojho manžela najviac. Ak by som vedela, že má manžel sklony v budúcnosti ku výčitke, tak sa mu prispôsobím a nebudem to riskovať, aby som neskôr v živote kvôli takejto veci nemala ničené manželstvo. Ak vieš, že má povahu, že časom ho veci zvyčajne vôbec netrápia, tak by som urobila podľa seba. Ale ak vieš, že je ako "baran" a "do nemoty" pripomína to, čo on chcel, asi by som urobila po jeho vôli. Nech to má.
Vieš - ťažko sa radí, keď nepoznáme jeho povahu. Ja by som pri mojom rozhodnutí určite prihliadala na povahu manžela. Verím, že Ty ho už natoľko poznáš a vieš predpokladať, či v budúcnosti by ste kvôli nedaniu mena Štefan mali nezhody. Nuž a ak by mal môj muž takú povahu, že by kvôli takémuto kroku tie nezhody boli, tak by som radšej meno Štefan dala a vyhovela jeho požiadavke - veď ho milujem a robiť mu radosť pôsobí radosť aj mne. V neposlednom rade musím brať do úvahy, že budeme spolu žiť až do smrti. (Kdežto syn po pár rokoch sa ožení a odíde). Je to len môj názor. Prajem Ti, aby si sa vedela múdro rozhodnúť. 😉 Dôležité je podľa mňa, že dieťatko bude zdravé, že ho Ty vieš donosiť, porodiť, a že ho chcete spolu vychovať v dobrého človeka. To ostatné je len "čerešnička na torte" 🙂 😉

sissy27
6. apr 2015

Nedala by som meno s ktorým nie som stotožnená, ktoré sa mi nepáči a nebudem čakať neviem ako dlho, kým si zvyknem, ak vôbec niekedy... Takisto by som nevnucovala mnou vybrané meno, ktoré sa nepáči manželovi... Hľadať tretie meno prijateľné pre oboch 🙂 a Štefan nech je teda ako druhé meno...