Môže byť krstná mama žena, ktorá sa práve rozvádza?

petrowna
31. júl 2014

Mam taku otazocku,chcem dat za krstnu mamu moju sestru,no ta sa akurat rozvadza,moze byt s tym problem?

mamateova
31. júl 2014

Ja OSOBNE v tom problem.nevidim o cirkvi si myslim svoje aj ked verim v boha ktory je len a len jeden ale fararom nevysvetlis kazda farnost je INA moze ti to a nemusi ti povolot farnost dost blbe :( a hlavne smutne

mawka
31. júl 2014

@mamateova presne kvoli tomuto farizejstvu a nejednotnosti farnosti sa RKC vyhybam oblukom a nech si mysli kto chce, co chce. Pockam si, ci sa Frantiskovi podari presadit zmeny, ktore avizoval prave v suvislosti s cirkevnymi rozvodmi, krstenim nemanzelskych deti,d eti z rozvedenych rodin a prijimania pre rozvedene zeny a tiez aj moznostou byt krtnymi rodicmi aj len s krstom alebo aj vtedy, ked je clovek rozvedeny. Som vazne zvedava, co z toho bude pravda. Dufam, ze s tym nieco urobia. Lebo toto je otras. Nechapem, preco mi odmietaju pokrstit dceru, zato, ze som rozvedena? ved logicky ak krstom su zmyte vsetky hriechy aj dedicne, tak potom nechapem, co okolo toho roabia. Alebo je moje dieta zle za to, ze som sa rozviedla? Otras otras.

@petrowna musis sa popytat v roznych farnostiach. Niekde nepovolia, inde povolia.

petrowna
autor
31. júl 2014

@mawka nepoviem ze sa rozvadza a bude :D fakt nemam chut chodit po farnostiach,ktora mi to povoli... 😒

stano4000
31. júl 2014

@petrowna od farara ku fararovi...

1. krestan sa nerozvadza
2. asi chapes co ti chcem povedat

petrowna
autor
31. júl 2014

@stano4000
chapem,chapem,preto mam na to nervy 😠

mawka
31. júl 2014

@petrowna sak mozno vo vedlajsom meste nebude problem.

prasiatko30
31. júl 2014

@petrowna opytaj sa priamo farara ktory bude krstit

stano4000
31. júl 2014

@petrowna asi nechapes ak to chces riesit "nepovedanim" ... co je smutne :(

preco vlasne chces za krstneho rodica svojmu dietatu cloveka ktory pravdepodobne nebude vediet poskytnut dietatu krestansku vychovu? alebo aky iny zmysel vidis v krsteni dietata?

prasiatko30
31. júl 2014

@stano4000 krestanska vychova sa nemeria tym ci je niekto rozvedeny alebo nie😱😱😱😱

stano4000
31. júl 2014

@prasiatko30 ale meria... krestansky par, ktory si vysvatil sviatost manzelstva v kostole moze prekonavat samozrejme aj zle obdobie v zivote, vsak kto neprekonava, ale chape ze ked uz do toho vstupovali pred Bohom, tak su spolu v dobrom aj v zlom manzelmi... a to sa neda zvratit...

ak dochadza k stavu svetskeho "rozvodu" tak asi tie prekazky nedokazali vyriesit a potrebuju sa oddelit papierom, v ramci cirkevneho prava ale manzelmi zostavaju, ak nerozumie krestan preco, tak mal viacej studovat katechizmus a potom by vobec nemusel riesit veci okolo toho ci ma dat rozvedeneho sestru, brata za krstneho otca svojmu dietatu

zeta
31. júl 2014

@petrowna no neviem.. fararovi to mozno zamlcis, ale Bohu asi nie 😉

prasiatko30
31. júl 2014

@stano4000 boze zase niekto svatejsi ako papez - neboj sa a o nulite cirkevneho sobasa si uz pocul? A vies kolko takych beha po svete. Sa mi zda omnoho rozumnejsie a krestanskejsie opustit niekoho kto ta nici fyzicky a/alebo psychicky ako s nim ostat len preto ze ste to tak slubili a vtedy ten druhy mozno vobec nebol taky ako sa potom po svadbe vyfarbil. Ty vobec nevies co sa stalo a preco sa to stalo a uz vobec nemas ziadne pravo niekoho odsudzovat - aj sam papez vam to uz opakuje viac nez rok 😅

stano4000
31. júl 2014

@prasiatko30 ja nikoho neodsudzujem a svoje mudre dristy o svatosti niekoho od papeza si mozes nechat pre seba...

ja jej pisem ako to je, nic nezahmlievam a nic nepridavam. ona chce zahmlievat pred fararom. mne je to prakticky jedno, ale majte trosku sudnosti ludia, naco je vam kostol ked v Boha neverite? naco je vam krestanstvo ked si z neho robite handru?

prasiatko30
31. júl 2014

@stano4000 pozri sa kebyze chce za krstnu mamu niekoho kto nie je pokrsteny a neveri v boha tak by som s tebou suhlasila ale tu si uplne vedla ty a dristas kraviny, pokial co i len trosku sledujes odkazy, ktore formuluje papez francisco tak by si tu take driaty do eteru nepustal ty prijemny den

silvijam
31. júl 2014

vsetko zalezi od farnosti a farara, v mestach je to miernejsie, moj brat je rozvedeny a bol krstny otec, farar s tym nemal ziadny problem

bobika492009
31. júl 2014

ano presne zalezí od dotycneho farara , a tiez ci ste rimo, greko, alebo ineho vierovyznania . najprisnejsi je rimo-ten ani nevyspovedá. ale ako pisem zalezi od farara .... Ja stale vravim ze krst je pre babatko zaklad, a babatko nemoze zato do akej rodiny sa narodí. My máme krsnu ktora uz ma dieta ale nieje zoobasena a bolo to v pohode ....

marietta123
31. júl 2014

Ahojte.Netreba všetkých rozvedených hádzať do jedného vreca,iste v dnešnej dobe je mnoho rozvodov ktoré by nemuseli byť keby si ľudia vedeli navzájom odpúšťať .Treba si však uvedomiť,že na záchranu manželstva je jeden z manželov málo na to treba dvoch .Sú prípady ked je to vykúpenie tak pre manželku či manžela ako aj pre deti.Sú prípady ked z manželstva deti nepochádzajú a potom nevidím dôvod aby ostala manželka či manžel v celibáte do smrti ked si može založiť rodinu. ☹

mawka
31. júl 2014

@stano4000 co je na tom krestanske v dobrom aj v zlom? marienka si zoberie janicka, laska ako hrom, ale janicko zacne chlastat, dedi trpia hladom, marienka je bita a tyrana, ale musi s nim vydrzat lebo v dobrom aj v zlom? co je na tom krestanske, ked sa janicko kurvi kade chodi a marienka sa stara o deti, kym on pretahuje cervenu ciapocku?

suhlasim s @prasiatko30 lebo presne toto tym chcela povedat.

serpentino
31. júl 2014

@mawka 😀 😀 Ty si cislo 😀

mawka
31. júl 2014

@serpentino ine mena ma nenapadli. keby som pouzila nejake slovenske, mozno by som sa trafila a mohlo by to niekomu ublizit 😀 ale podstatu som asi vystihla 😀

lusyke
31. júl 2014

Farari su rozni. Ten nas nezabudne na pohrebe nepokrsteneho dietata povedat aspon 3x ze to bolo hriesne dieta a nedostane sa do raja. Myslim ze nieco take sa o dietati nehovori ani ked je zive. Ako to asi tak padlo tej matke? O cirkvy si myslim svoje.

lucinkaboz
31. júl 2014

už len z tohto dovodu by som dieťa nekrstila.aby nejaky farizej rozhodoval o tom,ktor može a nemože byt krstná mama...dieta by sa malo rozhodnuť samo v dospelosti

lucinkaboz
31. júl 2014

@lusyke fara je čistý fanaticky vypatlanec...on zaručuje raj a????? ko hlupak oznacuje dieťa ako hriešne..kedy sa uz ludia spamätaju

lucinkaboz
31. júl 2014

@mawka logicky,ak chcem veriť budem ak chcem dieta pokrstit,dieta predsa nemože platiť za katolicky hriech manželstva...je to uplne na hlavu postavene,cele zle a naruby...fanatici by sa mali zamyslieť,co by urobil ježiš..a aj ludia,miesto toho počuvaju farizejov,klamárov,zlodejov a pedofilov,oblečených v nejakom ruchu s krížom.,mam pocit ze sa o chvilu vrátime do 16 storocia

bubelko
31. júl 2014

@petrowna moje deti maju katolicky obrad - obed maju jedneho krstneho rodica katolika, druheho evanjelika... farara to absolutne nezaujimalo 🙂 ani nepytal doklad o sviatostiach. povedal, ze to musime my vediet, ci chceme tych ludi za krstnych rodicov a z akeho dovodu 😉
moj muz je ako "neverec" krstny otec 2 reformovanym detom a 2 katolickym.
dolezity je podla mna vztah krstneho rodica a krstniat 😉 a ak ma farar chochmes, tak to pochopi. som rada, ze ti nasi to obaja chapali 🙂

mawka
31. júl 2014

@lucinkaboz vacsina, opakujem VACSINA prislusnikov RKC je zbalamutena tym, co im od malicka vsepuju miestni farari. by ma zaujimalo, kolko ludi citalo Stary zakon, Novy zakon a Bibliu a nakolko tomu porozumeli. Jezis nekazal, aby sa stavali kostoly. Jezis nehovoril, aby sme sa spovedali nejakemu pedofilovi alebo riaditelovi zemegule a prilahleho vesmiru, ktory nas nepozna ani nasu situaciu a kedze cely zivot zije v celibate, tak ani nemoze pochopit o com manzelstvo je. Podstatou Jezisovej filozofie bolo modlit sa k Bohu a toho ma mat clovek v sebe, v srdci. Nikdy nehovoril o tom, ze by to bol biely bradaty dedko niekde hore a kukal na nas. Dalsia vec, RKC si vsetko spravila po svojom, pohanom pokradla sviatky a vydava ich za svoje. Vid Vianoce. Povod Vianoc nesuvisi s narodenim Jezisa Krista. Ako je aj dokazane, Jezis sa nenarodil v decembri. No ale tak vieme aka je RKC farizejska a tutla a tutla a zatlouka a zatlouka, lebo keby vysli najavo veci tak, ako sa v skutocnosti maju, tak by padli. Krestania vrazdili, zabijali iba podla toho ako im to vyhovovalo. A este nas budu presviedcat co je dobre a co zle. Sami porusuju 10 prikazani. Ale toto moze vidiet len clovek, ktory to vidiet chce a nie sfanatizovany prislusnik cirkvi, ktory veri rozpravkam o jeziskovej stajnicke a panenstve marie. a nehovoriac o marii magdalene, vsakze. vsetko je to v archivoch, trezoroch a je len otazka casu, kedy sa to dostane von. a preto frantisek musi zacat nieco robit, lebo tlak sa stupnuje. po prevaleni by mala cirkev co vysvetlovat. asi tolko.

mawka
31. júl 2014

@bubelko a krstili ste v CH? Lebo ani v AT ani v DE s tym problem tiez nemaju. Na Slovensku obrovsky.

bubelko
31. júl 2014

@mawka v CH 😉 ked som pri starsom volala fararovi, tak som prvy krat zlozila a sla kontrolovat telefonne cislo, lebo na zaznamniku sa ozvalo "shalom-shalom" 😀
okrem toho sme sa zucastnili ako krstni rodica 2x krstin na svk, raz v DE (reformovana sviatost a obaja krstni rodicia sme katolici) a moj muz este raz tu v CH (tiez reformovany krst) 😉 a inak ani pan farar na svk nemal problem s tym, ze moj muz nema ine sviatosti - len krst a sobas... 😉

huncut
31. júl 2014

@petrowna pokiaľ ja viem, nemože :( aj ja som rozvedená a za krstnú ísť nemožem

mawka
31. júl 2014

@bubelko tak asi mal respekt, lebo zahranicie. Preto som sa pytala, lebo napriklad v AT a mam osobnu skusenost ma farar pomocnika a ten kludne da prijimanie aj bez spovede, tam proste razia teoriu, ze to svedomie ma kazdy z nas nejake mat a sam sa bohovi spovedat a nie fararovi a je jedno, ci sa spovedas doma, v kostole ci na stanici. sup, oblatka, dovidenia. farar chodil normalne na kafe do kaviarne, normalne mal frajerku s ktorou zil - verejne tajomstvo a aj tak mal plny kostol. neuveritelne pre slovakov, tam bezne. v DE su farari rovnako uvolneni, prijemni, nevyzaduju spoved v spovednici, prijimanie davaju aj rozvedenym zenam, krstia aj deti rozvedenych rodicov. proste dojdes na slovensko a mas pocit, ze je to horsie ako by si stala priamo vo vatikane, moje nervy.
ja to hovorim stale, radsej nech farari maju povoleny sex ako pustat na nabozenstvo dieta za pedofilom. potom im z toho hrabe.