Po koľko ste sa skladali do kostola na prvé sväté prijímanie?

hajanka
5. máj 2013

Mamičky pre ktoré je táto otázka aktuálna, alebo aj mamičky detí, ktoré boli na 1. sv. prijímanie pred rokom, zaujíma ma koľko ste sa skladali do kostola a čo všetko táto suma zahŕňala. Na poslednej náuke sme neboli, syn mal v škole v tom čase rodičovske združenie, ale na poslednej omši mi jedna pani pripomenula, že nabudúce mám priniesť 40 Eur, skladáme sa na prijímanie. Nepovedala ani za čo konkretne (čo je v nej všetko zahrnuté) ani prečo práve táto suma, ktorá sa mi zdá mimochodom riadne vysoká! (neviem či len mne...?) Je tam cca 15 deti (600 Eur). Nezdá sa mi (možno je to len moje zdanie) že výzdoba kostola musí byť tak bohatá, bez fotografa sa tiež zaobídem (fotím sama), video nepotrebujem..... samozrejme že sa budem dnes detailne informovať. No možem si dovoliť vôbec odmietnuť zaplatiť? Je mi jasne že budem asi čierna ovca, kedže na tejto sume sa asi viacerí dohodli, keď sme tam my neboli. Prosím poraďte a napíšte svoje skúsenosti. Ďakujem.

xenicka13
5. máj 2013

my iba na vyzdobu po 10 eur, ale aj dvd chcem za 14 eur, bude pamiatka, budu to pozerat 10 krat denne 😀

hajanka
autor
5. máj 2013

@xenicka13 dakujem za reakciu, no na vyzdobu sa mi to zda OK suma 10 Eur, ale spolu 40 Eur sa mi zda velmi vela, urcite zahovorili kameramana alebo fotografa, ja DVD napriklad nepotrebujem vobec ani nechcem 😖 (asi som divna), fotim si sama, no co teraz 😖 netusim ako sa zachovat... platit za nieco zbytocne sa mi momentalne vobec nechce 😖
vsetko co potrebujem a chcem len je, aby moj syn prijal prve svate prijimanie a to je vsetko 🙂 nic extra okolo toho nepotrebujeme.

vladkami
5. máj 2013

@hajanka Ahoj u nas sa vybera po 50 eur, mne sa to zda tiez vela, je v tom kvetinova vyzdoba ,DVD, a fotky,( na poslednej nauke sme neboli) ale urcite sa budem informovat. Dcerku si tiez pofotim sama a to dvd tiez vela stat nemoze.

xenicka13
5. máj 2013

@hajanka u nas idu dve tridy, asi 50 deti, takze vyzdoba bude za 500 eur, fotit nam dekan cez omsu zakazal, mozme si fotky za 7eur kupit od fotografa, 40 ecok je fakt prehnane, opytat sa ako to je a zaplatit len za to, co naozaj chcete

maca_p
5. máj 2013

suseda mi tot spominala, ze sa skladali na birmovku po 80 eur a vsetci boli spokojnucky... teda neboli, ale nik si nedovolil oponovat, lebo ved co ak by vylucili ich dieta z birmovky, to by bola hanba na cely chotar 😲
ach jo, kde sa podela ta skromnost a striedmost...

mapa
5. máj 2013

@hajanka pokojne sa opytaj synovej katechetky (alebo inej osoby, ktora syna na 1. sv. prijimanie pripravuje), co tato suma zahrna a ci je nutne ju platit v plnej vyske 🙂 . Kedze ste na stretnuti, kde to bolo dohodnute neboli, urcite Ti odpovie lepsie, ako zeny na fore, ktore tam asi neboli tiez... 😉 Viem, ze zvykne byt po omsi napr. aj pohostenie pre deti, dostanu knihu/ darcek- ako spomienku na 1. sv. prijimanie, neviem, z akeho mesta si (sluzby/vyzdoba... urcite su ine ceny v Blave a ine v Snine) Tato debata sa urcite zvrtne na reci o nenazranost cirkvi a myslim, ze to nebude fer, kedze nepozname za co platite, kde platite a ci je napr. mozna uhrada individualnej sumy podla okolnosti... 😎 (z vlastnej skusenosti viem, ze dohoda je mozna vzdy 😉 )

simisi
5. máj 2013

my sme sa skladali po 40eur,bola tam vyzdoba,kvety pre knaza aj katechetov,fotografie,torty a obetne dary,plus darceky pre dieta na pamiatku na prve svate prijimanie......

silvia07
6. máj 2013

u nas je to spolu 22 eur.... mali sme to podrobne rozpisane....sklada sa na vyzdobu 6 eur, na cd s fotkami + dvd zaznamom 6 eur, za zapozicanie habitov 10 eur....ked mal syn prijimanie, tak nemali spolocneho fotografa a bol to teda riadny chaos...nedalo sa poriadne spravit foto, lebo kazdy tam zavadzal a fotil, vsetci sa tlacili vpredu....takto dostanu pekne dvd z celej omse bez rusivych efektov, kazde jedno dieta fotku z primania oplatky a par spolocnych foto 🙂

kamka277
6. máj 2013

My sa skladáme po 8€ 😅 ...Môžno preto, že idú deti z dvoch zákl. škôl a bude ich viac, tým pádom sú náklady zrejme nižšie. V cene je výzdoba, zopár fotiek a pamiatka na 1.sv. prijímanie. DVD si môžeme zakúpiť kto chce ešte navyše za 8€. Ani u nás nemôžu fotiť rodičia, či iní príbuzní počas omše, lebo by to fakt všetkých vyrušovalo. Vonku pri kostole je to samozrejme iné, tam sa môžeme sami fotiť koľko chceme 🙂 Hm...40-50€ sa mi zdá fakt priveľa.
@hajanka

dada1212
6. máj 2013

sama vidíš, že tie sumy sa rôznia. podľa mňa by nebolo zlé sa opýtať rovno niekoho kto to zariaduje, že čo v tom všetko je a potom zistíš, že či suma je prehnaná.

marcelirv
12. máj 2013

ahoj pridám sa aj ja my máme prvé sväté prijímanie 26.mája a už sme doteraz dali po 40eur t.j. na výzdobu kostola,na obetné dary, pre dekana a kantora,a zvlášť platíme za košielky 8,-eur ktoré sú na prvé sväté prijímanie.

lejulikemmik
13. máj 2013

ahoj-pridám aj ja niečo: skladali sme sa 30 Eur a bolo 10 detí. Kameraman 50 Eur (bol to len od nás, nie profesionál, ale CD stačí) kaplánkovi do obálky 40 Eur, kytice + ruže pre mamičky 45,-Eur, organista 10,-Eur, výzdoba oltára 80 Eur
vôbec to nebola prehnaná suma, ja sama som ešte dala so svojho okolo 50 Eur a od nikoho som nič nepýtala. Chcela som to mať krásne, tak nestačila mi výzdoba na lavice čo sme mali požičané od kostolníka, ale objednala som si cez internet na prenájom krásne výzdoby za 14 E. potom som kupila rozne stuhy biele, kvetiny biele u cinana a z toho sme robili rozne ozdobovacky, v Kike mali vypredaj latok, tak som za 5 Eur nakupila biele organzove latky na dvere kostola. to nikto nevie, co ma to stalo, ale nelutujem. este som urobila aj tablo z fotiek / ja sa tu nechvalim, ale urobila by som to znova. Bol to pre mna zazitok a keby som na to nemala, pozicala by som si, aby to bolo nadherne. bola to velka udalost, mala som tam dve dievcata a chcela som, aby to bolo pekne v kostole. co ked sa ich svadby nedozijem a fotil nam jeden uzasny clovek 300 fotiek, nic za to nechcel, lebo niekedy foti v kostole. Ty podla mna nemusis platit za video, ked ho nechces. aj u nas si kupil len ten, kto chce + kaplankovi, ale chceli vsetci. a to nepocitam pozicanie siat, rada na to
spominam / nejak mi blbne klavesnica, preto pisem bez diakritiky/

eliana
14. okt 2013

toto aj mna poriadne stve, mam tri deti, chcela som ich dat naraz na prijimanie, aby sa to odbavilo na jeden sup, su medzi nimi ani nie dvojrocne vekove rozdieli. Ibaze som zistila ze sa plati nejakych 30 eur na dieta :D Nechapem dovod,ved prijimanie byva kazdy rok cize nejaka ta vyzdoba (stuzky a pod) v kostole iste je, taktiez kvety tam su vzdy ci prijimanie je alebo nie. Vraj je v tom aj dar pre knaza ci katecheta,neviem presne, ale co ked ja nemam ochotu davat nejaky drahy dar? Mam tri deti, financie skor chybaju, nemam na to aby som obdruvala knaza, ktory ma predsa za to plat, je to jeho praca. Ja tiez nedostavam dary za to, ze chodim do prace. Fakt netusim co vsetko je v tych 3O eurach. Myslim, ze podstata svateho prijimania je kdesi celkom inde ako v tej parade co okolo toho je. Neviem ci niekedy budem ochotna zaplatit 90 eur za moje deti, aby mohli na to prve svate prijimanie ist, pretoze pre to aby bola naplnena podstata to nie je nutne.

patka15s
13. feb 2014

Ahojte!mi sa skladame po 40euro a mne sa nezda tta suma velka lebo nevinde nam vsetko co potrebujeme a to je vyzdoba ,kameraman a toho mame este primerane lacneho ,obetne dary a dar fararovi.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
terezka1947
13. feb 2014

@fidka79 ...ked si veriaca,tak vies co su obetne dary 😉
s fararom a cirkvou to nema nic

quaxi
13. feb 2014

OMG to kolko z vas tahaju? Kamoska mala minuly rok dieta na prvom prijimani a nemali povinne platit nic - fotky, video iba kto chcel a na vyzdobu dobrovolny prispevok (v odporucanej vyske 2E), kazdy dostal jeden pamatny list vytlaceny na fare na tlaciarni s minimalnymi nakladmi a hotovo...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
terezka1947
13. feb 2014

@fidka79 ved si napisala,ze si veriaca...tak naco potrebuje s vysvetlenie?

maznacik007
13. feb 2014

@fidka79 to je to co nesu deti pri obetovani .. u nas sa davala torta ... ovocie, kvety to z tych co sa kupovali ostatne svojpomocne ... nie je to urcene pre farara ale jednak tortu krajali ministrantom a na druhy den aj detom co mali PSP a mali take stretko na fare ...

my sme sa teda skladali dost lebo ich bolo len 11 a je rozdiel ked rozratavas fixne naklady na kvety v kostole, kytice, darcek a tak ... fotograf a kameraman... ale teda je to velka slavnost a chceli sme aby bol kostol krasne vyzdobeny ... dava sa omnoho viac kvetov ako bezne ... 😉 peniaze ktore ostali sa pouzili na zaplatenie busu ked sli na put do Marianky ako podakovanie...

dostali aj darceky od pana farara ... ruzenec pamatny list a knizku ... to sme nekupovali my...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stanislavao
13. feb 2014

baby, dostali ste ma. zostala som riadne zaskocena, ze taketo neskutocne prachy sa musia platit. dufam, ze u nas to tak nebude, lebo ja nikomu take peniaze davat nebudem. ved to je nehorazne. to akoze knaz dostava kazdy rok dar? a za co? naco? co s tym robi? a ano, tiez by ma zaujimalo, co su obetne dary za take hrozne prachy. a dvd? naco? kto by to kedy naco pozeral? ani svoju svadbu som v zivote nikdy nepozerala.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stanislavao
13. feb 2014

@fidka79 outsider? kde? v skole? skola s tym nic nema? v kostole? nech. tam nechodim. a nech si babky po dedine rozpravaju, co chcu. a do vrecka knazovi? no tak to isto. ja som v zivote od nikoho nic nedostala a zasadne ani ja uplatky nedavam. nedala som porodnikovi za porod a preco by som mala knazovi za nic. neskutocne. a ze zit v chudobe a striedmosti. cirkev - jedna velka spina to je a s vierou to uz nema vobec nic spolocne.

maznacik007
13. feb 2014

@fidka79 aky mamon sak to je pre nase deti .. aby oslavil taku velku udalost v zivote .... neviem o akom mamone je rec... my davame bezne robit tortu na oslavu, ci ovocie ci kvety ...

dar dostal od nas rodicov na pamiatku ...namalovany obraz od miestneho umelca ... s nasim kostolom ... a zozadu ma mena prvoprijimajucich deti ... toto ja nepovazujem za mamon...a uz vobec nie pre cloveka ktory sa nasim detom venoval a venuje ....

terezka1947
13. feb 2014

@fidka79 no pockaj,preco tupa?preco je veriaci tupi????
obetne dary su pri kazdej sv.omsi...trosku vina+ hostie....okrem toho sa v nejake slavnostnejsie chvile okrem toho davaju napr.chlieb,prip.torta,nejake ovocie,trebars podakovanie za urodu-vtedy aj zopar zeleniny,obila...co ja viem,co este...napr.male deticky zvyknu pred prijimanim vlastnorucne urobit nieco a dava sa to ako "obetny"dar...nic extra to nie je...to vino a hostie sa hned aj zjedia,takze tiez nic vynimocne drahe 😀 ide o symboliku(nie peniaze-obetovne)
a co sa penazi na prve sv.prijimanie tyka-ako si kto zariadi,tak ma....co som ja zazila prijimania,platilo sa iba za to,co sme potrebovali-kamera,pohostenie pre deti a dospelych,dar pre ludi,kt.s detmi nacvicovali pesnicky,scenky,aranzerovi,faraovi malickost( a nikdy to nic strasne drahe nebolo,skor pozornost)
ak si rodicia vybavili tieto veci svojpomocne,prispevok kazdeho rodica bol minimalny...takze ziadne honosne dary pre nikoho neboli a ani si ich nikto nepytal....

maznacik007
13. feb 2014

pre mna je zasa hlupost a uplne odveci ak clovek ktory do kostola nechodi a ide dat dieta na PSP ... naco .. nechapem ... ked vam to vadi ze musite prispiet aby oslava PSP vasich deti bola dostojna tak ich na PSP nedajte ...

pre niekoho je PSP rovnako velkou udalostou resp. vacsou ako je stuzkova a za tu sa tiez plati ... 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz