Poraďte farára na krst z okolia Bratislavy

martina31
6. okt 2014

Ahojte, potrebovala by som radu. Hladam nejakeho normalneho farara, ktory by pokrstil kamaratkinu dceru. Nesmie byt prilis bigotny 🙂. Ja by som mala byt krstna, ale mam iba 1 sv. primanie. Nemam birmovku a kamoska je slobodna mamicka. My sme mali vyborneho farara, pokrstil nam malu, aj ked sme nemali svadbu v kostole a malinkej krsna tiez nemala birmovku, ale prelozili ho nevieme kam, tak hladame nejakeho ineho. Idealne tak do cca 50 km od Bratislavy, ale ak to bude trocha dalej nevadi.
Kazda rada draha 🙂

ester1710
6. okt 2014

Nechápem, odkiaľ sa šíria tie bludy, že kňaz nepokrstí dieťa, pretože jeho mama je slobodná matka. Stačí trošku prebehnúť cirkevné právo. Musí tam byť však úprimný úmysel dieťa vychovávať v katolíckej viere. Skôr tam narazia kňazi na problém. Ak je to úprimné, určite žiadny problém nebude.

rooskoliv
6. okt 2014

My sme mali tiez uplne nie idealnu kombinaciu a v Bratislave na Kalvarii bez problemov 2x krst

liebling98
6. okt 2014

@martina31 myslím, že ide o slobodnú matku by nemal byť problém. Skôr to, že krstná mama nemá birmovku.

terezka1947
6. okt 2014

nevadi,ze kamoska je slobodna mamicka...dokonca by az tak nevadilo ani to,ze nemas birmovku(co tiez nie je striktna podmienka)..dolezitejsi je tvoj zivot-resp.ci ty zijes vo viere,resp.ci trebars nezijes "nadivoko"...alebo neviem...nie si rozvedena...atd...vtedy by to problem byt uz mohol
a nevadilo by ani to,keby si aj ty sama bola slobodna mamicka
skratka-ako krstny rodic mas dieta viest k viere-okrem matky sa zaviazes aj ty,preto by si mala viest "bezuhonny"zivot...to,co som pisala...

martina31
autor
6. okt 2014

Ester, Nehnevajte sa, ale skutocnost je casto krat ina. Keby to bolo, ako pisete, tak je mala uz davno pokrstena. Pisala som sem preto, ze mam realny problem najst knaza, ktory malu pokrsti. Ja som vydata, sice nie v kostole, ale som presvedcena, ze zijem viac " v sulade s vierou" ako mnoho fararov. Je to hlavne o ludoch a ja potrebujem najst " normalneho" knaza, ktory ma modernejsie nazory. Existuju a ja presne takeho potrebujem, preto som sem napisala. Co by robit mali a nerobia, koho by krstit mali je teoria, prax je ina. Potrebujem poradit konkretneho knaza, uz som bola za troma a tie nezmysli uz jednoducho nemam chut pocuvat.

martina31
autor
6. okt 2014

@rooskoliv prosim, nevies nahodou meno, ci je tam iba jeden?

janinah
6. okt 2014

tak nezmysly nebudeš počúvať,ale "výkon"od nich chceš....nenapadlo ti,že majú nejaké pravidlá a sú "zlí" len preto,lebo ich dodržiavajú?....semtam sa nejaký zľutuje resp. mávne rukou a pokrstí,len a len kvôli tomu dieťaťu,aby malo základ a dúfa,že ľudia ,ktorí ho vychovávajú ho budú viesť k Bohu....

ester1710
6. okt 2014

@martina31 Tak tomuto nerozumiem. Žiadate si pre svoje dieťa sviatosť krstu, ale sama považuje život bez sviatostného manželstva v poriadku? Ja tým nespochybňujem váš vzťah a verím, že je pekný a harmonický, ale v očiach cirkvi nie ste v manželstve. Ako chcete potom viesť svoje dieťa v súlade s učením katolíckej cirkvi? Lebo krstom sa stane členom tejto cirkvi. To je to, o čom som písala vyššie. Nie je v rozpore s cirkevným právom pokrstiť dieťa napríklad slobodnej matky, ale dôležitý je úmysel. Ja si nemyslím, že máte v úmysle odovzdávať dieťaťu hodnoty katolíckej viery, keď si myslíte, že necirkevný sobáš je v poriadku. Prepáčte, ale nečudujem sa, že kňazi majú problém vám uveriť, že to s vedením dieťaťa v duchu pravidiel tejto cirkvi myslíte vážne. Nehovorím teraz o vašich morálnych hodnotách, nemám prečo pochybovať o vašej viere, ale ak mám výhrady voči učeniu katolíckej cirkvi a jej predstaviteľov, nikto vás nenúti byť jej členom a pristupovať na jej pravidlá.

liebling98
6. okt 2014

@martina31 nuž, keď chceš vstúpiť do nejakého klubu alebo spoločenstva, musíš dodržať isté pravidlá. Nevzťahuje sa to len na cirkev.
Ako si teraz napísala, že si vydatá, ale nie v kostole, tak to je väčší nedostatok ako to, že nemáš birmovku.
Poznám prípady, kedy kňaz pokrstil dieťa nezosobášených rodičov, ktorí spolu len žili, tiež my máme krstných, kde len krstná má sviatosti, krstný je evanjelik, sobášení sú ale v katolíckom kostole.
Dá sa z podmienok upustiť, ale zas ani farári si z toho nemôžu robiť holubnik.
A prečo vlastne chcete krstiť, keď to vlastne ani nemyslíte tak vážne s vašou vierou?

ester1710
6. okt 2014

@martina31 Prepáčte, zle som sa vyjadrila, nemyslela som tým, že žiadate o krst pre svoje dieťa, ale pre dieťatko, ktorému máte byť krstnou mamou.

janinah
6. okt 2014

@liebling98 čítala si vyjadrenie martiny..".ze zijem viac " v sulade s vierou" ako mnoho fararov" 😉 no,niekto je papežskejší ako pápež 😉 len nechápe,že napr.sobáš je prísaha pred Bohom,je to požehnanie manželsva rukou Najvyššieho..no ale hold,niekomu toto netreba,načo? tiež nechápem prečo potom treba dieťa krstiť...áno.,viem,že teraz sa jedná o dieťa slob. matky,ale to dieťa bude mať krstnú,ktorá ho síce môže ľúbiť nadovšetko,ale k Bohu ho asi viesť nebude....

ada12345
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martina31
autor
6. okt 2014

Dievcata, toto su skutocne nevyziadane rady. Keby ste takto udatne vystupovali aj za bezaka a len slepo nepocuvali fararov, ktori namiesto zivota v chudobe, ziju vo vacsom luxuse ako vacsina z Vas, smilnia, pozrite sa na posledne pedofilne afery, kolko ma sokol deti? Prepacte, ale k takym fararom ja na bohosluzby chodit nebudem. Mali sme tu skveleho farara, pre ktoreho to bolo skutocne poslanie, ale vymenili ho za cloveka, ktory zabuda papuce svojej domacej schovat aspon pod postel. Nech ziju ako vedia, ale nech mi nehovoria ako mam zit ja. Jeden skvely farar, bolo to v Izraeli, mi povedal, ze 10 minut vecer o samote s bohom ma vacsiu hodnotu ako hodiny v kostole. Ja s nim suhlasim a zaroven, co povedal papez na margo krstu o "novej" sviatosti tzv. Pastoracnej colnice? Prepacte, ale ked Vam nie su svate slova papeza, skutocne neviem o com sa mam s Vami bavit. A ak uz chcete argumentovat prosim citujte mi z Biblie, kde sa pise o Vami deklarovanymi podmienkami krstu...napr. o krstnych rodicoch... Dakujem adi a rooskoliv

bonaqa2013
6. okt 2014

@martina31 Sokol má deti? ozaj a či nejaký blud. pretože je to vážne podozrenie, vzhľadom k tomu že bol kat. farár.

bonaqa2013
6. okt 2014

tak dieťa pokrstite v ev. kostole. Veď to je jedno. aj tak vravia, že krst sa uzná aj v kat. kostole.

raona
6. okt 2014

@martina31 neskúšali ste nájsť toho farára, ktorého Vám preložili?? určite sa to dá zistiť...
napr. náš farár, tiež neokrstí ak nie sú krstní rodičia v kostole zosobášení..

@bonaqa2013 tak to je už také verejné tajomstvo v celej Trnave a širokom okolí 🙂 zato že bol kat. farár, neznamená, že tak aj žil.. 🙂 mnohí sa za katolicizmus len skrývajú a tým to hasne...

a myslím, že nie je jedno, či je niekto krstený v ev. alebo kat. kostole.. a ak by ho krstili v ev. kostole, jeden z krstných rodičov by musel byť evanjelik.. nedajú sa miešať jablká s hruškami 😉