Požiadanie o ruku

natynka128
25. mar 2012

Baby, kedy si myslíte, že je najvhodnejšie riešiť aspoň požiadanie o ruku? Nemyslím svadbu, ale aspoň ten medzikrok - zásnuby (ako som počula, vraj klasika je do roka a do dňa, ale pochybujem, že to ľudia takto striktne dodržujú), ktorý dá žene tak veľa pocítiť, že je milovaná, chcená a dotyčný chlap chce, aby bola len a len jeho a aby boli oficiálne rodinou. Mne to začalo vŕtať v hlave niečo po narodení našej dcérky, keď som si uvedomila, že vlastne sa nenarodila do "kompletnej" rodiny. Ja viem, že tu nejde len o to, ale samozrejme to závisí aj od uhla pohľadu a v tom momente mi to prišlo také, že veď to už malo dávno byť za nami. Keď si už totiž odmyslíme tú romantiku, čo je doménou žien, tak sa tam nájde aj veľa praktických vecí, prečo je lepšie byť vzatí predsa - štát chráni rodinu a nie jednotlivcov, keby sa nedajbože niekomu z nás niečo stalo, tak to nie je nijak právne ošetrené, ďalej priezviska a vysvetľovačky ako to všetko je atď... Ale to už len tak pomimo tie praktické veci, podstatné je to, že to tak trochu bolí, že som požiadaná nebola. Skoro rok sme plánovali bábätko, nosila som ho pod srdcom 9 mesiacov a teraz sa cítim ako taká posledná 😒 . Ktoré ste niečo podobné zažili, určite to pochopíte.

petkave
25. mar 2012

@natynka128 Ja som bola o ruku požiadaná hneď po zistení, že som tehotná, takže je tomu už niečo vyše 2 rokov. Ale bolo to neoficiálne, bez prstienka. Bol to iba priateľov návrh v rámci rozhovoru. Ja som nesúhlasila. A tvrdo som ho odmietala dosť dlho. A on bol sklamaný, lebo z každej strany počúval otázky ohľadne našej svadby. Ja sa však na svadbu necítim. Priateľa milujem, ale tento krok mi k šťastiu naozaj nechýba. Niežeby som nechcela svadbu s ním. Ja si neprajem svadbu vo všeobecnosti. Nepáčia sa mi hlavne tie okázalé ceremónie, chaos a celý ten humbuk okolo toho. Priateľ je s mojím postojom už zmierený, no určite ho to mrzí - predsa len, ranené mužské ego 😀 No v poslednom čase sme našli spoločné riešenie - zoberieme sa tajne, v absolútnej skromnosti, bez famílie a zbytočných výdavkov a cirkusu. Ale termín sme ešte nepremysleli. Už len vedomie toho,že to raz bude, nám vyhovuje. A netlačíme sa do toho. Kedy to príde, vtedy to príde. Takto je to zatiaľ dobre. Uvidíme, dokedy. Ale už to je zmena - že som si v duchu pripustila niečo také ako sobáš 😵 Takže možno rada pre teba - netlač,nechaj veci plynúť, ale občas v rozhovore nezáväzne nadhoď túto tému. Lebo čím viac budeš priateľa "nútiť", tým viac sa bude priečiť - píšem to preto, že ja som to tak cítila. Keď ma môj priateľ prestal presviedčať a bombardovať otázkami: kedy? a prečo nie?, zmierila som sa s týmto nápadom a dokonca som sa začala na svadbu tešiť. 😵

lencita
25. mar 2012

@natynka128 verim ze ta to trapi,ale co dodat no..velmi rada by som mala tvoje problemy

mandragora22
25. mar 2012

@petkave tak to je super, mate moje pozehanie 😀 ja este ked sme boli kedysi daaaaaaavno zamilovani, som si zelala presne taku istu "svadbu". proste sobas so svedkami a hajde domov. ale priatelko nieeeeeeeee, on musi vsetkych zavolat, co by on robil bez mamicky ze ano? napokon to skoncilo tak, ze sme sa nevzali a dnes, po rokoch, sme spolu, vychovavame dieta, ale uz sa nezoberieme 😀 😀 😀

natynka128
autor
25. mar 2012

@petkave Ďakuejm ti veľmi pekne za názor 🙂. No, ono to skôr nie je o tom, že by som tlačila, to vôbec nie, skôr keď som si to tak uvedomila, pomaly aj zisťujem, že keby to urobil, tak by som to už len kvôli tomu, že sa tým cítim zranená, asi aj odmietla 😒 . Vyjadril sa, že on to chcel, keď malá bude mať 2-3 roky, lenže to je OK, že svadba vtedy, ale požiadať ma mohol podľa môjho názoru aj skôr, pretože požiadanie nerovná sa svadba v najbližšiu nedeľu predsa. A pritom vedel veľmi dobre, že rodina je pre mňa strašne dôležitá. Nikdy sme sa o tom ako takom nebavili, pretože mne to prišlo prirodzené, že s tým príde chlap a v nejakej normálnej dobe. Nečakala som ohňostroje a milónový prsteň, ani nič podobné, len aby to bolo úprimné a v pravý čas. To zamrzí.

mandragora22
25. mar 2012

@natynka128 nuz neviem, ja som "slobodna matka" a citim sa skvelo. a taketo somariny ma pocas tehotenstva vobec netrapili a odkedy mame dieta, tak ani nemam cas premyslat nad takymto niecim. ani cas a uz ani chut 😀 😀 😀 😀

natynka128
autor
25. mar 2012

@lencita Ďakujem za názor aj tebe, ale to, že sa podelím s konkrétnym problémom neznamená, že inak mám bezproblémový život (veď kto ho taký má), to si trošku zľahčila, ale neva 🙂

natynka128
autor
25. mar 2012

@mandragora22 No, počas tehotenstva ani mňa to netrápilo, aj dovtedy sme si užívali jeden druhého, všetko bolo fajn, len po tom narodení mi to tak prišlo - predsa je to iné a rodina je rodina, možno som v tom len príliš konzerva, ale toť môj pohľad na vec. A teraz ruku na srdce - naozaj naozaj úprimne môžeš povedať, že ťa to nikdy ani len trochu nezamrzelo? 🙂 . V každom prípade, ak je to tvoj úprimný postoj, tak si šťastný človek 🙂

kvetinka211
25. mar 2012

@natynka128 skus povedat priatelovi ako to citis a vyzistit jeho nazory na manzelstvo ... ak sa mu to velmi nebude pacit, tak to nechaj par mesiacov tak a skus potom skor tu prakticku stranku spomenut, mozno to ho presvedci 😉 danovy bonus na dieta atd.

vroni
25. mar 2012

@natynka128, ziaden najvhodnejsi cas neexistuje. Niekto chce byt zenaty/vydata este pred otehotnenim, niekto az ked ide dieta do skoly a niekto nikdy. Alebo mate s priatelom rozne predstavy o dalsom zivote alebo mu proste nedoplo, ze by sa mohol rozkyvat (chlapom sa to dari dost casto 😀 ) Normalne sa s nim porozpravaj, co si mysli on (nemusis sa nanho hned "vyrutit" s otazkou: kedy ma uz konecne poziadas o ruku) a potom pripadne ries. Mozno si tvoj priatel mysli, ze sa vydavat vobec nechces, poznas to predsa, ze nememu ani vlastna mat nerozumie 😉

lencita
25. mar 2012

@natynka128 ok, tak inak, ja uz som raz zasnubena bola, 6 rocny vztah, prstienok ale ten vztah nezachranil. teraz som mamicka, syna vychovavam sama, s jeho otcom sme neboli zasnubeny, a aj keby sme boli tak by to prd pomohlo. takze bud rada ze mas muza ktory ta ma rad a to ci budes mat prstienok o rok ci dva nechaj na neho a netrap sa takymi malichernostami..

mandragora22
25. mar 2012

@natynka128 vies co ma mrzelo najviac? nie to, ze v konecnom dosledku nie sme manzelia, ale to, ze ked sme obaja chceli sobas, tak on vlastne nemyslel na to, ze "vziat si ma", ale na to, ako by ho matka dodžubala, keby sme to urobili v tichosti, maximalne za pritomnosti rodicov. proste on ma sice malu rodinu (oproti mne veeeeeeeeelmi malu), ale aj tak by sa nazbieralo dost ludi a uz by sa riesili vsetky tie veci, ktore ja "nemusim", cize miestnost, terminy, nedajboze hudba atd... takze mna trapilo to, ze on ma vraj "miloval", ale strach z matky bol zrejme priamo umerny s jeho laskou ku mne. ja som nesuhlasila, som uz raz rozvedena, nepotrebujem dalsie ceremonie, hoci aj tu svoju jednu svadbu som mala relativne malu na to, aka sme obrovska rodina, ale boli nejake tie "oslavy", ktore som vyslovene pretrpela. toto vsetko moj partner o mne vedel davno predtym, nez vyslovil slovo "svadba". ale s tym slovom ma on spojene ine priority a hodnoty ako ja, takze sme sa nezhodli. toto ma stve dodnes a dodnes to zial plati o takmer vsetkom. pomaly potajomky volava matke, ta ho "nasmeruvava" na rozne nazory a hodnoty a bla bla bla, no ina tema proste a dlha historia. takze sme v stadiu, v ktorom som spokojna. on nas zivi, pomaha s dietatom, aj sa mu venuje, akceptujeme sa, sem-tam nejaka nezhoda, a inak fajn. akoby sme boli 50 rokov manzelmi 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

mandragora22
25. mar 2012

@natynka128 ale este som sa ta chcela opytat, a zijete spolu, ci kazdy u svojich rodicov?

bobocka
25. mar 2012

@natynka128 no moje zasnuby boli romanticka klasika.v snehu ,tesne po polnoci,v strede namestia kde poriadne nik nebol,pod vianocnym stromcekom,drahy si klakol na kolienko a poziadal ma o ruku 🙂 no krvi by sa v nom clovek nedorezal co sa tak bal 😀 bolo to po trakmer 6 rokoch vztahu.dva a pol roka na to bola svadba a polroka po svadbe som otehotnela.teda tam bolo to klasicke spravne nacasovanie-zasnuby,svadba,dieta.
ALE aj ked to bolo mile a som rada,ze to tak nakoniec vypalilo,tak teraz spatne to uz nepovazujem za tak dolezite.je krasne byt opytana,no po pravde je podla mna ovela vacsi dokaz lasky ak partner aj po rokoch nebeha za suknami,nebeha s kamaratmi po baroch,tesi sa z prace domov ku svojej rodine,stara sa o manzelku i deti.niekedy je nevyslovena a cinmi dokazana laska podstatnejsia ako to "na papieri spravne" nacasovanie vztahovych levelov.napriklad pre mna nie je svadba dolezita,mala so milu a malu svadbu,no dolezite je pre mna manzelstvo.je to o tom ako sa k vztahu clovek postavi a co od neho vlastne caka.ci caka gesta alebo ciny.je idealne mat aj jedno aj druhe,no zivot nie je idealny a dolezite je to co je na nasom vztahovom piedestali 🙂

natynka128
autor
25. mar 2012

@kvetinka211 Ďakujem za tvoj názor. No, už vyššie som spomínala, že to chcel, ale mňa to akosi zranilo, že sme nemohli byť rodina už pred narodením dcérky. Možno keby tam nebolo dieťa, neriešim to. Teda určite nie. Ale vedeli sme, že chceme byť spolu, plánovali sme bábo. Tak neviem, prečo bolo treba čakať, až kým mne to prišlo už pozde. Potom to akosi vypuklo, bavili sme sa o tom, ale takto som si teda "svadobný rozhovor" určite nepredstavovala. Len ma to bolelo, lebo asi každá (alebo aspoň väčšina z nás) by sa o tom (aj o praktických veciach a výhodách) chcela baviť až po tom, ako nás chlap požiada o ruku sám, v pravej chvíli. Ale zase na druhej strane - lákať na manželstvo výhodami, to by mi snáď bolo ešte horšie, to akoby som sa niekomu doslova dávala "na tácke". Vieš ako som to myslela? 😒 . A P.S - daňov bonus na dieťa si mohol uplatniť aj tak 🙂

petkave
25. mar 2012

@mandragora22 ja si tiež myslím, že či sme alebo nie sme manželmi na papieri, to náš vzťah absolútne nemení. Aj tak svojho starého volám "môj muž". A správame sa k sebe ako manželia a žijeme tak. Raz sa ma kamoška opýtala, že prečo sa nezoberieme, keď máme spolu dieťa a žijeme vlastne manželským životom. Moja odpoveď bola: Práve preto. 😀 Koľko ľudí žije totiž v manželstve a nežije usporiadaným manželským životom, no nie?

Postupom času som ale došla k názoru, že sa teda môžeme vziať, ale určite tak, ako si to chcela aj ty. Teda bez rodičov a kopou hostí. Ja by som chcela byť veselá a šťastná nevesta, nie vystresované chúďatko, ktoré by sa staralo o šaty, sálu, občerstvenie a o blaho všetkých, len nie o seba. A samozrejme celé by sa to konalo pod odborným dohľadom mojej "milovanej" svokry - rodenej organizátorky a diktátorky. Takto by som to teda určite nechcela. Ale nemysli si,nielen kvôli nej chcem tajnú svadbu. Ja celkovo nemusím takéto hromadné rodinné akcie a oslavy. A som taká povaha, že mám rada svoju slobodu a nezávislosť. Hoci priznávam, že ma muž predsa len zlomil a možno za nejaký čas sa vezmeme. No to je ešte určite ďaleko.

@kvetinka211 no žeby tých výhod bolo tak veľa, aby sa kvôli tomu ľudia sobášili? Aký daňový bonus si mala na mysli?

natynka128
autor
25. mar 2012

@vroni Vďaka aj tebe za názorik 🙂 . No ide o to, že ako sme sa o tom pred troma mesiacmi bavili, akosi zo mňa vypadlo, že nech sa už ani neunúva, keď doteraz sa nevedel rozhýbať (tam bude ten problém) a on sa naozaj doteraz neunúval. Začala som to brať tak, že keď vie, že ma to trápi, tak to asi ako mu na mne a na vzťahu môže záležať. Ale tak čo už, nemôžme mať v živote všetko, čo chceme asi. Zase musím povedať, že ako otec je výborný a ku mne je tiež veľmi dobrý a viem, že ma ľúbi, ale tak akurát toto ma mrzelo, no 😒

bobocka
25. mar 2012

@natynka128 o a este jedna vec.kamaratka sa vydavala ked mala jej dcerka rok a stvrt.bolo to krasne ked sa pocas obradu svojich rodicov smiala a kyvala vsetkym svadobcanom.bol to taky zivy dokaz ich lasky 🙂 a tri mesiace po svadbe uz mala dalsie babenko v brusku 🙂
ja si myslim,ze na zasnuby a samotnu svadbu nie je nikdy neskoro.ak ta to trapi,tak sa skus spartnerom o tom porozpravat.ale tak nenasilne,vystihni chvilku a skus sa ho opytat,ze ci mu nechyba to, ze aj papierovo nie ste rodina.ze ci by to podla neho nebolo krasne,keby ste pred najblizsimi a svoji dietatkom lasku aj oficialne specatili.a uvidis co ti na to povie. 😉

petkave
25. mar 2012

@natynka128 si asi romantická duša, ktorá túži po vysnívanej svadbe a všetkom, čo s tým súvisí. Hmmm... v tom prípade ste asi mali s bábom počkať a urobiť to v opačnom poradí, aby to bolo všetko presne podľa konzervatívnych pravidiel, ktoré sú ti zrejme blízke. 😖

petkave
25. mar 2012

@lencita júj, veď aj ja som bola zasnúbená. Mladá a sprostá. Po 6 rokoch vzťahu ma popýtal o ruku. Ja som povedala: ok, zoberme sa, hoci na 100% som o tom presvedčená nebola, keďže nie som proste romantický svadbový typ. A nakoniec sme sa aj tak rozišli. Lebo som sa na svadbu necítila. A v tom čase ani na deti. A môj vtedajší snúbenec na mňa dosť tlačil. A to sa mi nepáčilo. Takže to šlo do hája, hoci zásnuby prebehli... Teraz mám dieťa s mojím drahým a som šťastná. Hoci zatiaľ stále slobodná - hlavne z vlastného rozhodnutia 😀

natynka128
autor
25. mar 2012

@lencita To ma mrzí, že to u vás takto dopadlo 😒 . Ale všetci sme iní a možno práve preto, že si bola požiadaná o ruku a sklamaná, tak preto sa na to takto dívaš, možno keby si nebola nikdy, tiež by ťa to mrzelo. Ale to už teoretizujem 🙂

amexa
25. mar 2012

🙂 mne je napriklad postup dieta a spolocny zivot a az potom svadba ovela sympatickejsi ako napriklad: cakame dieta musime sa zobrat 🙂 zober to tak ze aspon si svadbu poriadne uzijete ked uz na to pride..a aj tie zasnuby uz budu na zaklade krasne trvajuceho vztahu - len potvrdenie toho co uz davno viete a ako uz davno fungujete...

amouramour
25. mar 2012

@kvetinka211 myslim, ze ten danovy bonus ho nepresvedci, ved ten ma tak ci tak🙂
ale uprimne natynka, ja ta uplne chapem, v istom zmysle si zhrnula presne moje pocity🙂

irriss
25. mar 2012

@natynka128

Ahoj!
Tady v Italii je "zasnoubeni, zasnuby" predkrokem ke svatbe..

Jde teoreticky i prakticky o neco, co je zde zazite po staleti..

ALE:
jsou i zde 2 zpusoby:
1. nekdo to resi velkou slavou podobnou svatbe
2. nekdo to vyresi oboustrannou navstevou rodicu a predstavenim sve Lasky...

Uz to, ze je mezi devcetem a chlapcem cit a frekventovani... je uznavano jako "zasnuby"..a neni dulezite, jestli jsou 15ti leti, nebo rozvedeni a opet zamilovani..
Zasnuby = cit a respekt pro spolecnou budoucnost

Nezapominej i na to, ze existuji muzi, kteri nerikaji "miluju Te, chci Te, chci si Te vzit"...ale vycitis to...
Pokud to citis, nic romantictejsiho necekej..
a "potichu se ptej".. 😉

natynka128
autor
25. mar 2012

@mandragora22 Jáááááj, ženy, ta vy ste teda 🙂. Ale ono v podstate fakt menej stresu 😀 . A áno, žijeme spolu už 2 roky a toľko trvá aj náš vzťah, poznáme sa 9 rokov a ešte pred týmto vzťahom sme spolu 2 roky boli, ale pokazilo sa to medzi nami, no našli sme si opäť cestu k sebe a verím, že nie náhodou 🙂

anieli_1
25. mar 2012

@natynka128 no mm si ma chcel zobat uz davno ale vzdy som mu to odvrkla nech neblazni a neviem co a vzdy som vravela ze na svadby neverim musel by mi niekto dat nieco konkretne preco to urobit lebo som v tom videl len vyhodene peniaze...nakoniec sme sa rozhodli ze ideme do zahranicia zarobime si a ked sa vratime zaplatime si svadbu a bude babo atd tak jak ma byt uz sm mali vsetko vybavene no isla som ku gyn so zapalaom a odchadzala som od neho so 6tt 😀 😀 a vtedy mi to nejak udrelo do hlavy ze ja budem mama a moj vtedy piriatel musi byt len s nami a proste som videla ten dovod na svadbu nviem to opisat ale proste som si nejak uvedomila svoj sposob vyznamu svadby 😀 a teraz teda rycho vybavovat kym mi nenarastie na tolko brucho uz sme mali vybaveny datum uz polku veci sme si vybavili kedze mame spolocne kopu znamosti a vtedy mi tiez tak prislo luto ze ziadny prsten akoze zasnuby nic take len ryhlo sa vziat a mat ho len pre seba a nase dieta aj som si to vycitala aj neviem co a potom raz sme sa isli najest do jednej restauracie sadli sme si objednali a sme sa este rozpravali o detailoch svadby a mm sa hral s takym letacikom ci co to je na tole ale taky co stoji taky stvorcovy isla som na wc a ked som dosla mala som to na svojom mieste kde mam mat tanier (v tom tehu som bola strasne zbrkla citliva agresivna proste vsetko co sa dalo 😀 ) takze prve som to zdvihla ze mu to asi minimalne hodim o hlavu ale ked som to zdvihla zostala som bez slov lezala tam krabicka v tvare ruzicky som si sadala a z som sa bala ju otvorit normalne som nechapala a bol tam krasny prsten ssamozrejme vezmes si ma nesmelo chybat......a mi neskor vravel ze mu bolo tiez luto ze ma nemohol poziadat o ruku.......a sen sa rozplynul den po svadbe ked prislo zuctovanie a nebavi sa medzi sebou polka rodiny a ja som zostala za najvacsiu kravu 😠 .......... takze to neni vsetko len o tom rsteni a vezmes si ma.......pokial sa lubite a vsetko klape tak je to dobre a neboj pride to niektory chlapy si davaju nacas.......poznam pary co spolu chodia aj 10 rokov a nic a maju aj deti

petkave
25. mar 2012

@amouramour veď práve, daňový bonus má aj môj priateľ, tak neviem, existuje ešte niečo iné, hypervýhodné?
@amexa mňa ten môj lámal na svadbu v tehotenstve. mala som ho komplikované, takže som sa aspoň vyhovorila, že určite nie, keďže som trávila viac času v nemocnici ako doma. Potom mi navrhoval svadbu po narodení malého. Nato som sa tiež necítila, keďže som mala vtedy absolútne iné priority a záujmy a vôbec sa mi nechcelo riešiť niečo pre mňa také nepodstatné. Nakoniec sme urobili kompromis - svadba bude, kým malý nepôjde do školy. Takže mám ešte 4 roky čas. Ale je možné, že to spáchame aj skôr. Ako píšem, starý (teda v mojom prípade skôr mladý) ma presvedčil a keďže súhlasí s tajnou svadbou, som oveľa ochotnejšia ísť do toho 😵

daniela1974
25. mar 2012

@petkave danovy bonus na nemanzelku? ci? zle citam? 😕

katrinka8
25. mar 2012

@natynka128 - ahoj, presne chapem, co myslis - hlavne asi tie prakticke veci okolo manzelstva. Je pravda, ze manzelia maju asi vela veci jednoduchsich, najma v pripade, ze by sa, nedajboze, nieco stalo. Ja som to tiez tak vnimala, ze kym sme boli sami, bolo to viac-menej jedno. Ale ked bolo babo na ceste (planovane), bola som rada, ked ma - vtedy este moj priatel - poziadal o ruku. Najma kvoli babatku. Pomyslela som si, kolko zbytocnych komplikacii (vacsinou riesitelnych, ale zbytocnych)), by mohlo priniest to, ze nie sme manzelia. Ako pises, tie mena rozdielne, problemy pri poskytovani info v nemocnici (ked niekto nie je rodinny prislusnik, nepodavaju sa info), dedenie (stat sa moze hocico, aj mne, aj manzelovi), poistne udalosti... proste si myslim, ze je ovela jednoduchsie zit v manzelstve, ak maju ludia deti. Ako pises, stat je zalozeny na ochrane rodiny. Ak, samozrejme, teraz nemyslim aj na tu duchovnu stranku manzelstva, tak pre mna ma manzelstvo vela vyhod 😉
Myslim, ze aj pre neho bol prave toto ten okamih, ktory ho nakopol, hoci o svadbe sme sa rozpravali aj predtym, samozrejme, bez terminu 😀 Mne sa sice po tom poziadani nechcelo organizovat svadbu, kludne by som pristala, keby bola az po narodeni baba, ale priatel ju chcel "hned", tak sme sa nakoniec zobrali do 3 mesiacov.
Ja si myslim, ze ak Tvoj partner premysla nad svadbou, ked dietatko bude mat 2 - 3 roky (ak som to spravne pochopila), tak urcite Ta o ruku poziada, chlapi to asi neberu tak romanticky ako my, pre nich to asi bude skor taka prakticka stranka 😉 Mozno si aj on mysli, ze "do roka a do dna", cize Ta poziada rok predtym, v zmysle, naco teraz, ked svadba bude o 2 roky 🙂 Ak si vnutorne presvedcena o tom, ze Ti tie 2 - 3 roky vyhovuju, tak by som to vobec nesilila. Vyzera to tak, ze Tvoj partner to ma v plane 😉

petkave
25. mar 2012

@anieli_1 tak presne pre toto ani ja nechcem svadbu v tom pravom slova zmysle:

a sen sa rozplynul den po svadbe ked prislo zuctovanie a nebavi sa medzi sebou polka rodiny a ja som zostala za najvacsiu kravu

amouramour
25. mar 2012

@daniela1974 ano presne tak, nemusis byt manzelka a mas ho itak🙂