Ako vyžiť z málo peňazí?

haruhi
15. máj 2015

Zdravím vás. Už som tu prispela niekoľkokrát, ale pod iným nickom, pretože sa trochu hanbím za to, čo tu napíšem. Mám depku. Máme malého drobca, nedávno sme sa presťahovali, všetko vyzeralo fajn, splátka hypotéky príjemne prekvapila. Po pár mesiacoch sme však zistili, že nám nevychádzajú financie. Som z toho zúfalá. 🤐 Bola som teraz na nákupe a snažila sa kúpiť základné veci tak, aby to aj vydržalo dlhšie- olej, múka, cukor, ocot, cestoviny, ryža, zemiaky, nejaké ovocie a zeleninu, syr a pri pokladni ma skoro šľak trafil- 80€! (pravda, bolo toho viac kg, lebo bola akcia a aj tak by som to v priebehu mesiaca znovu išla kupovať inde, no robím to takto každý mesiac). Mám papierik s najnutnejšími vecami a nakupujem len s ním. Nerozumiem, ako dokážu ľudia vyžiť z 200 € na stravu, ja som viac mesiacov po sebe rátala, a vychádzali mi to tak cez 400 (horšie je, že keď som zrátala, koľko nás stoja sladkosti alebo pochutiny, ako je mesiac dlhý, bolo to menej ako 20€, takže hlúposti nekupujeme). Párkrát do týždňa máme jogurty, ryby si tiež takto dovolíme len max 2x do mesiaca- niekedy len 1x, varíme si doma, občasne (2-3x do mesiaca ideme na menu za 3,50€, čo tiež nie je astronomický výdaj) a mäsom sa tiež netlačíme, máme ho tak 1x do týždňa. Bonus je domáca pekáreň na chlieb, ktorý takto vyjde len na okolo 0,50€. Zrátala som aj účtenky za niekoľko mesiacov, no na nič som neprišla. Snažím sa šetriť, kde sa dá, ale teraz do jedla investujeme ešte viac, než po minulé mesiace. Máte nejaké tipy ako ušetriť? Ja už akosi neverím, že sa to samé zlepší. Chceli sme dokončiť v prvom rade bývanie, lebo je to tu ako v bojových podmienkach, no keď už to nevychádzalo, radšej, než brať ďalšie pôžičky, sme si povedali, že počkáme. Ďakujem za každú radu.

bonaqa2013
15. máj 2015

@haruhi napíš koľký ste v domácnosti, aký máte príjem, a výdaj. Na túto tému sa dá pekne dlho diskutovať.

susanne6
15. máj 2015

hm, to poznám, my sme doma piati, ja na druhej materskej, muž zarába málo....aj tak, máme dokopy si myslím,že dosť...cca 1200 eur, no každý mesiac zápasíme ☹ Od septembra už idem do práce, tak sa dúfam toto živorenie skončí 😀

natalym
15. máj 2015

@haruhi Jój tu už na túto tému bolo napísané toľko. Každý bojuje, ako vie. Inak je dobré si preštelovať hlavu, nemysli stále na to ako Vám chýbajú prachy a kde ich zohnať. Síce neviem ako sa to dá, ale keď na to rpídem rada sa podelím. 😀

haruhi
autor
15. máj 2015

Skôr ma zaujíma, ako sa dá ušetriť na strave, pretože momentálne inú možnosť už nemáme. Sme traja. Priateľ zarába na sro-čku. Z toho odkladá na dane, plus má ešte nejaké výdaje na firmu. Bývanie platí on, internet, telefóny, auto (benzín, servis) je, bohužiaľ, momentálne na neho. Čo mu ostane, dá mne. Ja mám rodičovský plus, ak sa občas pošťastí, pár desiatok bokom (tento mesiac 130). Je to celé také, aké to je. Jediný spôsob, ako ušetriť, mi vychádza tá strava, lebo pod 400 sme nikdy nešli a napr. známa sa nedávno pochválila, že ju s priateľom vyjde jedlo za 150-200€, a to chodia aj na pivko a do reštík. Nechápem :D

bonaqa2013
15. máj 2015

@susanne6 my sme 6, dvaja dospelí rodičia, deti vek 5,6,9,a 20 rokov. som doma na predĺženej MD. Náš príjem je muž 600 - 700e, ja RD s rod. príd. 297e, syn dostáva alimenty 150e. tiež nič moc, ale čo už. ....
na stravu minieme asi tak 400e mesačne.

natalym
15. máj 2015

@haruhi Mne sa ale nezdá, že máte málo peňazí. Ja by som v poho vyšla.

acer11
15. máj 2015

@haruhi to môže byť,ale na týždeň 😀

tinqua
15. máj 2015

@haruhi toto vôbec nie je hanba ....my máme dokopy niečo okolo 900 eur...z toho sú fixné výdavky každý mesiac okolo 560 eur ....zvyšok máme na život. Zvykla som aj ja kupovať vo veľkom, už to nerobím...v rámci prechádzky s malou vždy idem na malý nákup a kupujem vždy to čo nevyhnutne treba alebo podla toho čo idem variť...je to oveľa lepšie, jednak mám ja lepší prehľad čo som kde minula a druhá vec som flexibilnejšia k situácii, ktorá môže a nemusí nastať...keď príde mesiac že mám týždeň do rodičovského na účte 20 eur tak nespravím na obed steak ale žemlovku...darí sa nám z toho žiť bez pocitu, že by sme strádali...občas príde milé prekvapenie ako 100 eurovy preplatok za elektrinu a vtedy si aj vyhodíme z kopýtka 🙂

natalym
15. máj 2015

@haruhi Známej never. Jedine skús odkladať 1 mesiac bločky z každého nákupu, obaja. A uvidíš. Alebo si urči fixnú čiastku na jedlo ktorú chceš minúť na týždeň a nakupuj podľa toho. Ja to tak robím., sem tam sa podarí. 😀

livocka21
15. máj 2015

@haruhi ziadna hanba ale realita...my tiez takto zijeme....je draho a mladym sa zije tazko...nie mladym ale vsetkym....ako usetrit?hmm nejest?nepit?Neprat?nevarit? ... Nezit??? ...v tom ti neporadim...sama neviem...

haruhi
autor
15. máj 2015

@bonaqa2013 pre 6 ľudí je tých 400 celkom normálne, si myslím... ale pre 3 mi to príde zbytočne veľa a aj keď som si tu prečítala mnohé fóra a snažím sa tých rád držať, nejako to nepomáha. A potom je na mňa ešte nahnevaný, prečo som tak veľa minula. A za čo. Už sa cítim ako v začarovanom kruhu. Tento víkend sme sa kvôli tomu aj pohádali, lebo on má dojem, že nič nevarím (lebo to jedlo mal 2 dni po sebe) a to nemôže toľko stáť. A či si nezaslúži aj poriadnu porciu mäsa, keď už pracuje... ach jaj :(

haruhi
autor
15. máj 2015

@livocka21 máš pravdu, všetkým sa žije ťažko. Aj to ma mrzí, že mi ani už neverí, že toľko tá strava môže stáť :(

natalym
15. máj 2015

@haruhi Stojí. Je to pravda. Si zober 3 €? To bolo 90 Sk. Za to som mala taký celkom normálny nákup a za 3 éčka si kúpim čo?
Musíte chodiť na nákupy spolu.

libka1
15. máj 2015

@haruhi znama co si za 150-200 zajde este aj pravidelne do restiky a na pivko blufuje alebo nema paru kolko mina 😉
na setrenie v tvojom pripade ma napada doma vyrabat co najviac veci - jogurty, tvaroh... dalej samozber zelenina, ovocie a zavarit a nasusit aj na zimu. V lese hriby, na luke bylinky na caj.

haruhi
autor
15. máj 2015

Chodíme aj spolu, ale v poslednej dobe už sa mu ani nechce. Keď som mu včera ukázala účtenku- tak sa díva, že nechápe. Minule tiež, nakupoval on, a keď vyšiel, chcel sa vrátiť, že mu tam museli niečo zle narátať- pár položiek a 40€. (to nekupoval drogériu, ani nič drahé).

sense
15. máj 2015

ja som prisla na jednu pricinu preco miname viac u nas: ked je nieco v akcii kupime viacej a nie vzdy sa to spotrebuje, takze u nas plati nemat doma velke zasoby ked su akcie, takisto nekupujeme sladkosti a pochutiny 20e je podla mna za sladkosti dost (ale to je len podla mna), takisto ovocie a zeleninu kupujeme hlavne sezonnu alebo akciovu ale zas len tolko co naozaj spotrebujeme, lebo ked sme kupili viac sa vyhadzovalo...
a ak si chlap mysli ze minas vela na stravu, tak nech absolvuje nakupy spolu s tebou, aelbo nech ich zaobstarava sam...mne muz raz povedal ze kde sa dalo tolko penazi na stravu, tak som polozila peniaze na stol a nech sa paci...ale ako som napisala u nas sa vyplatilo naozaj nenakupovat do zasob....

a co sa tyka kamaratky tak neverim ze tolko minu na stravu a este chodia aj do restiky , moja mamka zije s druhom, vela dopestuju a tym padom zamrazia, obccas si zajdu do restiky a minu 70e na tyzden

zltalienka
15. máj 2015

@haruhi co sa tyka stravy je tu skupinka "Jedla do 5 EUR", skus sa tam pozriet, zienky tam pridavaju rozne tipy na jednoduche a nie drahe jedla. Mozes sa inspirovat. Osobne si tiez myslim, ze 400€ na troch je dost vela. Nemate nahodou nejaku specialnu dietu? Umele mlieko pre drobca je v tom tiez? Lebo to zvykne byt dost drahe. Alebo kupujes pre drobca nieco specialne, co sa tyka stravy? Mozno zmenit supermarket, v ktorom nakupujes, ktovie mozno v inom maju lepsie ceny.

haruhi
autor
15. máj 2015

@libka1 Ako je pravda, že to mohla povedať len tak zbrucha, alebo potom chodia vyjedat rodičov :D. Neviem. len ma to tak prekvapilo, že sú ešte takí ľudia. No ďalším je moja babka, ktorá z dôchodku zaplatí byt a aj stravu, financuje dedka, ktorý si aj vypije, všetko mu platí ona a ešte dokáže odložiť niečo. Nad tým mi rozum stojí, lebo vždy majú navarené, sú dvaja (no my sme traja) a ešte vždy pri každej návšteve nám donesie kopu jedla- chrumky, sladkosti, vajcia, syr, aj keď jej vravím, nech si nechá pre seba.

girlie_konik
15. máj 2015

@haruhi kde nakupujes? My sme dvaja dospeli a 14m syn a stale miniem max 300e na mesiac. A to mame maso parkrat do tyzdna,jeme kvalitne,varime v podstate kazdy den a ziadnu zahradu ani nic /to pisem,lebo to tiez vie velmi pomoct/ .
Odkladame vsetky bloky,takze mam prehlad. Tak 1x za mesiac idem na velky nakup,to je tak za 130 e,vacsinu veci kupim v Lidli a potom tak 2x na taky stredny za cca 30-40e. Ostatne ak treba dokupujem priebezne /chlieb,ovocie atd/.
Kupujem vzdy zeleninu,jablka,banany,cestoviny,ryzu,strukoviny. Dalej par pstruhov,cele kura,kuracie/morcacie prsia,nejake cervene maso,spenat,,nejake zavaraniny,mozarelu,maslo,smotanu,jogurty,vajcia,cottage,tvaroh,tofu. Potom vlocky ovsene,chlieb,muka,kokos,mak,slnecnicu,mlieko,kvasnice,puding,krupica.
Nekupujeme ziadne balene vody,polotovary,kavu /nepijeme ju ani jeden/. Ak sladkosti,tak kvalitnu cokoladu a oriesky

Ak ideme raz za cas sa niekam najest,to do toho ale neratame,lebo to nie je strava,ale volny cas 😀

livocka21
15. máj 2015

@haruhi nooo...moj muz nepinda, pretoze je fajciar...hned ako zacne nieco konentovat tak mu vyhodim na oci kolko stoja jeho cigarety a mam pokoj 🙂 🙂 🙂 ... Inak sme pesne v takej situacii ako ty....tiez dokoncujeme byvanie a nemame uz kapacitu na dalsie uvery tak to robime sposobom - z kazdej vyplaty daco...🙂 ...som uz z toho unavena no musime vydrzat....ked sa dokonci byvanie bude vam lahsie uvidis 🙂. Vydrzat...

libka1
15. máj 2015

Este ma napadol bazovy sirup, mozes spravit aj z nejakych byliniek.

haruhi
autor
15. máj 2015

@zltalienka mlieko je v tom, cca 4 škatule po 9€ mesačne. Kojila som vyše roka, ale lekár kázal dať umelé, keďže je malý chorý. Tie jedlá mám aj v mojom zozname, teda snažím sa variť čo najviac za čo najnižšiu sumu. Diétu malý nemá, ale špeciálnu stravu áno. Má nanémiu, okrem liekov mu dávam denne mäsko a čo najviac zeleniny. Tie rýchle kaše mu tiež nekupujem, radšej uvarím čerstvú a pridám ovocie. To je tiež dosť drahé, rovnako zelenina. Keď je v akcii, nemajú to alebo je pohnité, v normálnom stave je zas drahé. Ani tak, ani tak.
Inak čo sa týka obchodov, v ktorom máte najlepšie skúsenosti? Mne vychádza Jednota, ale tam zas nemajú všetko (napr. dojčenské mlieko) a potom musím ísť aj do iného obchodu.

libka1
15. máj 2015

@haruhi najlacnejsi je podla mna lidl a kaufland

haruhi
autor
15. máj 2015

@livocka21 ďakujem za povzbudenie 🙂 tie cigarety sú dobrý nápad, tiež fajčí, ale len za "svoje", no aj tak, radšej by som bola, keby odkladá do prasiatka, koľko za ne dá... alebo ešte nech si pestuje tabak v kvetináči, to mu zas nechutilo :D

girlie_konik
15. máj 2015

@haruhi
Jednota je podla mna jeden z najdrahsich obchodov. Ja som jednoznacne za Lidl,tam maju super ceny a pritom ovocie aj zeleninu peknu,alebo potom Tesco

rokkisu
15. máj 2015

@haruhi ja tlacim rodinu krupovou kasou uz treti den. polievka ma uz tiez 3 dni,ale som rada,ze si z celeho tyzdna mozem skrtnut tieto dni,ze sme ich prezili. na tyzden mame cca 70e cisto len na stravu. mesiac ma cca 4"tyzdne a v 4 obalkach mam na zaciatku mesiaca rovnako rozdelene peniaze. napr: 100e na tyzden strava a plienky a umele mlieko pripadne daco v lekarni. snazim sa kontrolovat vydavky kazdy den a ked vidim,ze mi prihara pod zadkom,uvarim daco na 2-3 dni z poslednych zasob. tento tyzden sa pochvalim,ze som celkom dobre hospodarila. zvysilo mi z tych 100e este 50e,takze dnes absolvujeme trochu vacsi nakup a upgradneme chladnicku. na maso to vsak nie je,takze v nedelu budu palacinky alebo zemiakove placky. nuz je to tazke.clovek sa prediera ako len moze,ale ked bud v rodine dva prijmi,bude sa dychat snad ovela lepsie 🙂

libka1
15. máj 2015

@haruhi este ma napadlo to co sa stale omiela ohladom drogerie. Cistiace prostriedky a avivaz nahradit octom. Ja si pracie prostriedky kupujem Denk Mit v DM vzdy ked mam kupon zlavovy 25%. Vtedy kupim na cely rok, mam pokoj a usetrim. Mozes si vyrobit aj praci sliz, to je este lacnejsie.

livocka21
15. máj 2015

@rokkisu velmi dobry system...paci sa mi to 🙂

gurmanka
15. máj 2015

@haruhi Ja som to kvôli tebe skontrolovala 🙂. Vediem si už roky účtovníctvo, takže viem presne.
Dvaja, nenakupujeme lacno (v zmysle, že na jedle nešetríme), ale snažíme sa kupovať kvalitnejšie s rozumom.
V priemere pre dvoch je to mesačne obed (čiže menu) 75, strava 280 a reštiky 80. Kupujeme často ryby, hovädzie, kura. Sem tam vybehneme na pizzu, steak, .. . Múčne jedlá nevaríme až tak často (iba cestoviny). Jeme dosť zeleniny, záhradu ani rodinu so záhradou nemáme, takže nič domáce "grátis" nemáme.
V zásobe máme vždy cestoviny, syry, ryby morské plody a paradajky na rôzne spôsoby (konzerva, sušené a pod). Z toho kúzlime, keď sme tak leniví, že sa nám nechce ísť do obchodu 😀. Nekupujeme tvrdý alkohol vôbec, sem tam pivo a víno, často minerálky. Sladené vody nepijeme.

haruhi
autor
15. máj 2015

@girlie_konik najčastešie do Lidla, tiež nekupujeme polotovary, ani balené vody. Zdá sa mi, že ale dosť zdražel. Potom tu máme na dedine malú Jednotu, v tej sú tie ceny, na to, že to je malý obchod v malej dedine dosť dobré. Ale nemajú tam všetko a tiež obmedzené množstvo, často je veľa vecí vypredaných, takže na veľké nákupy chodíme autom do mesta. Ešte skúsime Kaufland, aj keď je trošku ďalej a nemá až tak dobrý prístup.